print header

10 תעלומות של גוף האדם שעדיין לא נמצא להן פתרון

ישנם דברים רבים שאנו מתייחסים אליהם כמובן מאליו בנוגע לקיום שלנו כבני אדם, כמו למשל העובדה שיש לרוב האנשים יד אחת חזקה ואחת חלשה, טביעות אצבע מיוחדות, חלומות מדי לילה ועוד הרבה מאוד מאפיינים מיוחדים. אתם אולי לא שאלתם את עצמכם מה הסיבה לכך שיש לכם את כל אלה, אך מדענים מרחבי העולם ניסו לפתור את החידות הלאה, אולם הם לא תמיד הצליחו לספק תשובה ברורה ומדויקת. עם זאת, הם אכן הצליחו להעלות מספר השערות לחלקן, ולעת עתה נאלץ להסתפק בהן כדי לענות, לפחות חלקית, על 10 התעלומות הגדולות ביותר שקשורות לגוף האדם.
 

1. טביעות אצבע

תעלומות על גוף האדם: טביעת אצבע
כולם יודעים שטביעות אצבע הן ייחודיות עבור כמעט כל בני האדם, אך איש אינו יודע מדוע זה כך. במשך שנים רבות מדענים האמינו שזכינו בקפלים על כריות האצבעות שלנו על מנת שנוכל להיאחז בדברים ולתפוס חפצים בקלות רבה יותר, אך מתברר שזה לא המצב, משום שטביעות האצבע למעשה מפחיתות את יכולת האחיזה שלנו. מדענים מסוימים העלו את ההשערה שמטרת טביעות האצבעות הינה להגן עליהן, אך עדיין לא כולם מסכימים עם טענה זו.

2. תוספתן

תעלומות על גוף האדם: איש אוחז עם ידיו בבטנו
התוספתן הוא איבר שעושה יותר נזק מתועלת, כשרבים סובלים מדלקת בו ובסופו של דבר נאלצים להסיר אותו מגופם בתהליך ניתוחי. בהווה וגם מהעבר, כמו גם צ'ארלס דרווין למשל, מסכימים שמדובר באיבר מיותר שאותו ירשנו מאבותינו הקדמונים, שככל הנראה הזדקקו לו כדי לעכל צמחים שונים. מאידך ישנה תאוריה סותרת שעל פיה יש לכולנו תוספתן משום שזהו בית מושלם עבור חיידקים ידידותיים, אולם היא לא הוכחה באופן מוחלט עד היום.

3. יד דומיננטית

תעלומות על גוף האדם: ילד כותב על דף עם עיפרון
למרות שכל אחד מאיתנו קיבל את העובדה שיש לו יד חזקה כאילו שמדובר בעובדה טבעית, למעשה מדובר בתופעה מוזרה כשחושבים עליה. תיאוריית האבולוציה גורסת כי "רק החזק שורד", ועל פי ההיגיון הזה, לכולנו אמורות להיות כיום שתי ידיים חזקות ולא רק אחת. ישנם אנשים שנחשבים מקרים נדירים, אצלם שני הידיים חזקות ומיומנות באותה המידה, אך עדיין מדובר בתעלומה שעוד לא נפתרה.
 

4. פיהוק

תעלומות על גוף האדם: תיוק מפהק
ישנן השערות רבות לתופעה הזו, אך אף אחד לא יודע למה אנחנו באמת מפהקים. מה שכן ידוע זה שאנו מתחילים לפהק עוד ברחם, לפני שאנו נולדים, וישנן 2 תיאוריות שמתחרות על ההסכמה של המדענים והחוקרים: ויסות טמפרטורת המוח או אתחול הגוף להגברת קצב הלב. יתכן ששתי הסיבות נכונות, אך עדיין אין תשובה מוחלטת וברורה לתעלומה.

5. סוג דם

תעלומות על גוף האדם: איור דיגיטלי של כלי דם
סוג הדם שלנו יכול להעניק לנו רמזים להיסטוריה האבולוציונית שלנו, אך לא ברור למדענים כיום כיצד הדם שבגופנו התפתח לסוגים שונים ורבים כל כך. החוקרים מאמינים שפילוג סוג הדם החל לפני כ-20 מיליון שנה, בגופם של אבות אבותינו וכן בגופם של יצורים קדומים אחרים, וידוע שלכל סוג דם יש יכולת אחרת להדוף זיהומים, אך אף אחד לא יודע למה התפתחו כל כך הרבה סוגי דם שונים מלכתחילה ולא זכינו בסוג דם אחד חזק במיוחד.

6. חלומות

תעלומות על גוף האדם: אישה ישנה במיטה
אף על פי שאנחנו מבלים כשליש מחיינו בשינה, מדענים עדיין לא מצליחים להסביר בדיוק ובביטחון מוחלט למה אנחנו חולמים. מה שכן ידוע זה שחלומות מתרחשים במהלך שנת REM, שבעברית נקראת "שנת חלום", ושקצב הלב שלנו עולה כשאנו חולמים. תיאוריה פופולארית במיוחד גורסת שחלומות עוזרים למוח לסדר את הזיכרונות שצברנו במהלך היום, ובעת התהליך הוא מחליט אילו זיכרונות כדאי לשמור ומאילו ניתן להיפטר. עם זאת, ישנם חוקרים שמאמינים שהחלומות הם פשוט פעילות התת מודע שלנו, אשר מורגשת באופן ברור וחזק יותר כשאינינו במצב ערות, כלומר זוהי למעשה הדרך שלנו "להקשיב" למחשבות שלא יכולנו לשמוע בזמן שחשבנו על דברים אחרים.

7. וירוסים בגוף האדם

תעלומות על גוף האדם: איור דיגיטלי של וירוס
בתוך הגוף שלנו יש מיליוני מיקרובים, שאפילו מוסיפים מעט למשקל גופנו, ויש סיבה טובה לכך שהם קיימים בנו. החיידקים הידידותיים עוזרים לנו לעכל, מסייעים לריפוי פצעים ונלחמים עבורנו גם במחלות, אך לא רבים יודעים שחלק גדול מהם הם וירוסים, שאף אחד מהחוקרים אינו יודע מה מטרתם האמיתית והאם הם מסייעים או מזיקים לנו.

8. סומק ממבוכה

תעלומות על גוף האדם: ילדה מסמיקה
מדענים עדיין לא הצליחו לספק הסבר לסיבה שבגללה אנחנו מסמיקים כשאנו נמצאים במצבים מביכים, אולם יש להם הסבר שיכול לספק לעת עתה, לפחות עד שנגלה סבר מבוסס יותר. חלק מהחוקרים טוענים שהסומק בלחיים הוא גלאי שקר טבעי, שכן הפנים מאדימות ברגע שבו האדם מנסה להסתיר פרט מסוים שקשור אליו, וזה מסמל על כך לכולם סביבו. יש לכך יתרון אבולוציוני מסוים עבור יצור תקשורתי כמונו, אולם הסבר זה אינו מקובל על ידי כל קהילת המדענים.

9. חזה גדול אצל נשים

תעלומות על גוף האדם: אישה מחזיקה מול החזה שלה תמונה של חזה בחזייה
כמו אצל כל היונקים, גם החזה של הנשים האנושיות מתמלא בחלב לאחר הלידה, אך מה שמפתיע חוקרים רבים עד היום זה שלנשים בנות אנוש יש חזה נפוח כל הזמן, ולא רק כשהוא מתמלא בחלב. החוקרים משערים שזה כך על מנת "לעבוד" על הגבר, או יותר נכון על הדחף המיני שלו, ולגרום לו לחשוב שאישה עם חזה גדול הינה בעלת יותר חלב עבור התינוק העתידי שלו, למרות שחזה גדול מכיל רקמת שומן ולא חלב. עם זאת, בתרבויות מסוימות חזה גדול הוא לא מאפיין מושך, ולכן חוקרים העלו גם את ההשערה שנשים פיתחו חזה גדול משום שהשומן שבחזה דולף לחלב ומקדם את התפתחות המוח של התינוק – גם התיאוריה הזו עדיין לא זכתה להסכמה כללית.

10. בינה

תעלומות על גוף האדם: איור של אדם שבראשו יש אטום
איך מאות מיליארדי קשרים חשמליים במוח יוצרים בו יחדיו את ההרגשה והידיעה על כך שהוא חי? מדובר בתעלומה הגדולה ביותר של האנושות, ומדען המוח הידוע ויליאנור ראמצ'אנדרן, אמר עליה כך: "כל מוח, כולל המוח שלך, מורכב מאטומים שבנו אט אט כוכבים לפני מיליארדי שנים – אותם חלקיקים טסו במשך עידנים ושנות אור, עד שכוח הכבידה גיבש אותם יחדיו. האטומים האלה הצטברו לגוש אחד – המוח שלך – שלא רק יכול לתהות בנוגע לאותם הכוכבים שמהם הוא נולד, אלא גם יכול לתהות ולחשוב על יכולתו לתהות ולחשוב. עם הגעת בני האדם, נאמר שהיקום לפתע נהיה מודע לעצמו, וזוהי בהחלט התעלומה הגדולה ביותר מכולן".

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.