print header

8 דברים שבהם באמת נבדלים גברים ונשים

  אומרים שגברים הם ממאדים ונשים הן מנוגה כדי להדגיש ששני המינים נבדלים במידה רבה אחד מהשני, עד שנראה כאילו הגיעו מכוכבים שונים. אמנם היינו רוצים לטשטש כמה שיותר את ההבדלים האלה כדי להגיע לשוויון, אך המדע מוכיח שאכן יש הבדל שאי אפשר להתעלם ממנו, ולאו דווקא רק לטובתו של אחד מהם. לפניכם כמה עובדות מדעיות מרתקות על ההבדלים האמיתיים שבין גברים ונשיםואם תכירו אותן תוכלו להבין יותר את בני המין השני ולדעת מהן נקודות החוזק והחולשה שלכם ושלהם.
 
ההבדלים בין המינים: גבר ואישה הולכים אחד ליד השני

1. חיווט המוח

לגברים ולנשים יש מוחות שמחווטים בצורה שונה, וזו לא קלישאה. במסגרת מחקרים נמצא כי במוחם של גברים רוב החיבורים בין תאי העצב נעשים מחלקו הקדמי של המוח אל חלקו האחורי, בעוד שאצל נשים רוב החיבורים עוברים מצד לצד.
 
בעקבות המצב הזה לגברים קל יותר להפריד בין היגיון לבין רגשות, בעוד שאצל נשים תהליכי קבלת החלטות מעורבים בתחושות ורגשות רבים. זה מתבטא גם ברגעי לחץ, כשגברים נוטים להגיב אליהם יותר בעזרת היגיון, בעוד נשים – לרוב בליווי רגשות.

2. חומר אפור וחומר לבן

לגברים יש במוח יותר חומר אפור, שתפקידו לנתב מידע על גירויים חושיים או תנועתיים במערכת העצבים, בעוד שלנשים יש יותר חומר לבן, שנועד לקשר בין אזורים שונים של חומר אפור ואחראי להולכת האותות ביניהם. עקב כך, לגופן של נשים יש יכולת להעביר מידע עצבי במהירות רבה יותר, ובסופו של דבר, גם לעבד מחשבות במהירות גבוהה יותר מאשר גברים.

3. האונה המצחית והאונה הקודקודית

האונה המצחית היא אזור בקליפת המוח שאחראי על פעילויות קוגניטיביות כמו זיכרון לטווח קצר, יכולת קבלת החלטות, תכנון והצבת יעדים. אותו אזור גדול יותר במוחן של נשים בהשוואה כללית למוחם של גברים, ועקב כך יש להן יתרון בכל הנוגע ליכולות אלו. 
 
עם זאת, אצל גברים האונה הקודקודית היא גדולה יותר, והיא האזור שמעורב בתפיסה מרחבית, התמצאות וחוש הניווט. על כן לגברים יש יתרון בהתמצאות בסביבה, שמתבטא למשל בקריאת מפות, נהיגה וביצוע משימות שקשורות למרחב.
ההבדלים בין המינים: שרטוט של מוח ופנים של גבר על פרצוף של אישה

4. קיבולת הריאות

במקרה הזה לגברים יש יתרון מסוים על פני נשים, משום שיש להם 30% יותר קיבולת בריאות מאשר לבנות המין היפה. כדי להדגיש את ההבדל הזה נראה אותו במספרים: גברים יכולים להחזיק בריאות שלהם כ-4.8 ליטר אוויר, בעוד שנשים יכולות רק כ-3.1 ליטר אוויר. הבדל זה משפיע כמובן על תפקודי הריאה וכתוצאה מכך נשים פגיעות יותר למחלות באיבר זה מאשר גברים, כשבארה"ב 58% ממקרי מחלות הריאות מתגלים אצל נשים.

5. נטיות אובדניות

בסקירות שנערכו בנושא נמצא כי בכל רחבי העולם, גברים נוטים להתאבד יותר מנשים, אך הממצאים מעט מטעים. מדובר בהתאבדויות מוצלחות, כלומר כאלו בהן האדם אכן קטע את חייו, אולם בה בעת ישנו דיווח רב יותר – עד פי 3 – בנוגע לניסיונות התאבדות אצל נשים. 
 
הסטטיסטיקה המוזרה הזו אף קיבלה את השם "פרדוקס המגדר הקשור להתאבדות", והסיבה לכך היא פשוטה: גברים נוטים להתאבד בשיטות קטלניות יותר, כמו שימוש בנשק חם, קפיצה מבניין גבוה או תלייה, בעוד שנשים בוחרות בדרכים קטלניות פחות אשר מעניקות לצוותי הצלה זמן רב יותר כדי להציל אותן, כמו נטילת תרופות וחומרים מסוכנים אחרים או חיתוך כלי דם.

6. מחלות אוטואימוניות ומדבקות

ישנן מחלות מסוימות שנפוצות יותר אצל אחד משני המינים, למשל, שחמת ראשונית של המרה מופיעה ב-90% מהמקרים אצל נשים, בעוד שמחלת כבד כרונית חסימתית נפוצה הרבה יותר אצל גברים. באופן כללי מחלות אוטואימוניות תוקפות למעלה מ-5% מכלל האוכלוסייה, כאשר הן נפוצות בקרב 80% מהנשים, ובכך הופכות את בנות המין היפה לרגישות יותר אליהן. יחד עם זאת, נשים נוטות לחיות יותר שנים מגברים, וזאת משום שהן פחות פגיעות למחלות מדבקות.
ההבדלים בין המינים: גבר מודד לחץ דם לאישה

7. חוש הריח

לנשים יש חוש ריח מפותח יותר משל גברים, זאת בזכות כמעט 50% יותר תאים קולטי ריח. החוקרים העלו כמה השערות המסבירות תופעה זו, ואחת מהן היא העובדה שחוש ריח מפותח מסייע לנשים ליצור חיבור עמוק יותר בינן לבין התינוק שלהן לאחר הלידה. תיאוריה אחרת גורסת כי חוש זה עוזר להן לבחור בני זוג פוטנציאליים, בעוד שאצל גברים החלטה על פי ריח היא פחות משמעותית.

8. חוש הראייה

לגברים ישנה יכולת טובה יותר להבחין בפרטים קטנים מרחק, כמו גם לראות עצמים זזים ולעקוב אחריהם ביעילות רבה, בעוד שנשים מסוגלות לזהות מספר רב יותר של גוונים. חוקרים מסבירים שההבדל הזה ככל הנראה נוצר עקב תהליכי אבולוציה, שכן בעבר גברים נאלצו למצוא טרף ולעקוב אחריו במסגרת מסעות ציד, בעוד שנשים היו צריכות להבדיל בין פירות בשלים, רקובים או חולים בעת ליקוט פירות ביער. 

לסיכום

בפעם הבאה שאתם מתווכחים עם הגבר או האישה שלכם על צבע של בגד מסוים או על האופן שבו בחרו להגיב במצב מלחיץ, זכרו את ההבדלים האלה שקיימים ביניכם ואל תתעצבנו אחד על השנייה, כי אתם באמת רואים וחווים דברים אחרת. כל עוד תבינו כיצד עובד מוחו וגופו של האחר, תוכלו לפתח הבנה הדדית טובה יותר ואף תדעו כיצד כל אחד יכול לתרום לאחר ולהשלים את השני.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.