print header

כמה עצות חשובות למתעשר המתחיל...

 פה ושם אנחנו שומעים סיפורים על אנשים ברי מזל אשר לעיתים, בלי שום תכנון מוקדם, הופתעו לקבל סכום אגדתי של כסף - ועימו תחושה משמעותית של חופש. מה בדרך כלל עושים המעושרים החדשים עם סכומי הכסף החדשים שלהם ומה, לפי אנשי המקצוע, מומלץ לעשות איתם? אם אתם ממלאים טוטו, מחביאים שטרות במיקום סודי או מתכננים אקזיט בקרוב - קבלו את המדריך השלם להתמודדות עם התעשרות פתאומית, לטובת הנאה ותחושת חופש אמיתי שתימשך שנים רבות.
 
מדריך למתעשר: שטרות כסף
 

הסכנה: איכות החיים מתדרדרת

כולנו חולמים על סכום כסף בן שש ספרות לפחות, שימצא את דרכו אל חשבון הבנק שלנו. מחשבה פחות נפוצה עוסקת בקושי להתמודד עם אותו סכום כסף, המאפשר הגשמה של חלומות, אבל בה בעת עלול לגרור גם קשיים שאנחנו לא רגילים להתמודד עימם. השינויים בשגרה, השעמום, חברים ובני משפחה שמתרחקים, ואפילו כניסה לחובות עקב בזבוזים לא מחושבים - כל אלה קרו בעבר לזוכים בסכומים גדולים, ואתם יכולים להקפיד שלא יקרו לכם. הנה כמה המלצות מן המומחים, שיאפשרו את העלייה ברמת החיים: 
 
  • אל תפרסמו את עניין הזכייה. מוטב לא לספר לאף אחד, לא למשפחה הקרובה ולא לחברים. אין לכם מושג עד כמה ידיעות כאלו מתפשטות מהר, גם כשמספרים רק לחבר הכי טוב. בתוך זמן לא ארוך, מתחילים להגיע טלפונים מעמותות ונזקקים, שבודקים אם אתם מוכנים לחלוק את סכומי הזכייה שלכם. גם ביניכם לבין בני משפחה וחברים, ייתכן שהיחסים ישתנו בעקבות הזכייה. לכן, בשלבים שמיד לאחר הזכייה - שמרו את עניין ההתעשרות החדשה לעצמכם.
  • אל תשנו את שיגרת החיים שלכם. גם אם בוער בכם רצון להודיע על התפטרות עם שלט ענק תוך כדי צניחה ממסוק - מוטב שתגנזו תכניות אלה לעת עתה. זוכים רבים בסכומים גדולים תיארו קושי עם שבירת השגרה, עד לחזרה איטית לשגרה נעימה, שתופתעו, אבל ברוב המקרים גם כוללת שעות עבודה. על כן, בשלבים הראשונים מומלץ להמשיך להגיע לעבודה כרגיל. תוכלו לנצל ימי חופשה שצברתם אבל זה בהחלט לא הזמן למהלכים פזיזים או ראוותניים.
  • הכניסו את כספי הזכייה שלכם לחשבון הבנק, וקבעו כללים לבזבוז בשבועות הראשונים. זה בדרך כלל רעיון טוב להקצות חלק קטן מן הסכום לבזבוזים, ואת כל שאר הסכום לסגור בחיסכון נזיל עד שיהיו לכם תכניות ברורות בנוגע לניצול שאר סכום הזכייה שלכם.
מדריך למתעשר: כסף ומחשבון
 

שלמו את החובות שלכם

כל ההלוואות, המשכנתאות, והכספים שאתם חייבים הם בדרך כלל כספים שגורמים לרווחים לצד המלווה (ולכם - להפסדים). אין היגיון כלכלי באגירת כספים בזמן ש"המונה דופק" והריבית נגבית בהלוואות שלכם. אז סגרו את כל ההלוואות, שלמו את יתרת המשכנתא ואזנו את העו"ש. 

אבל מה עושים עם הכסף?

לאחר שקבעתם לעצמכם זמן ראשוני למנוחה, כמו חודש עד שלושה חודשים, ואחרי שגיבשתם תכנית לשימוש בכסף שתאפשר עלייה ברמת החיים, הנה עוד כמה דברים שכדאי לשקול לעשות עם הכסף, פרט להשקעה:
 
תיהנו – אבל בטעם טוב. הקצו לעצמכם אחוז מכספי הזכייה שילך לטובת הנאה, ההמלצה שלנו - לא יותר מ-20%. באותה הקצאה התפנקו ברכישות שמזמן התאפקתם מלעשות בשל חורים בתקציב; לכו למסעדות מפוארות; טוסו לחו"ל. החיים קצרים, ויש לכם כסף - תיהנו ממנו.
תחלקו - אבל בחכמה. עזרו לחברים או לבני משפחה, תרמו לעמותות או לערכים שאתם מאמינים בהם. אבל הכי חשוב זה לעשות זאת בדיסקרטיות.
השקיעו – תעשו מהכסף שלכם עוד כסף. הנה כמה אפיקי השקעה מעניינים:
 
  • רכשו נכס נדל"ן שיניב:
גם אם אתם לכאורה "מסודרים" מבחינת מקום המגורים שלכם – כדאי ואפילו מומלץ להקצות חלק מסכום ההשקעה או את כולו לתשלום מקדמה על נכס נדל"ן - כאשר את שאר התשלום על הנכס, עבורו תיעזרו בהלוואת משכנתא, תכסו באופן חודשי מתשלומי שכירות או במקום תשלומי השכירות שלכם.
 
  • פתחו תיק השקעות מנוהל:
אחת הדרכים להרוויח תשואות מכובדות ובמקביל לשמור על הנזילות של הכסף (כלומר להחזיק בזכות למשוך אותו בכל זמן שתרצו ובקלות), הינה לפתוח תיק השקעות בבית השקעות. במצב שכזה הכסף שלכם ינוהל באופן מקצועי על ידי איש כספים שזו עבודתו. פרקטיקה מהסוג הנ"ל מתבססת על רכישת מוצרים פיננסים שונים כגון אג"ח, מניות, קרנות הון וכו', תוך כדי שאיפה לנהל את ההשקעות הללו כדי למקסם רווחים.
מדריך למתעשר: יועץ השקעות על רקע מסכי מחשב
  • הפקידו את הכסף בחיסכון או פיקדון:
זה כנראה אפיק ההשקעה הכי בטוח, אך השקעה שכזו תניב לכם מעט מאוד רווחים, אם בכלל, והיא תלויה באופן ישיר בבנק שלכם ובריבית ביחס לאינפלציה. סביר להניח שאם השגתם כסף רב בבת אחת, כנראה שאתם אנשים שאוהבים סיכון ולכן זהו לא בהכרח הצעד בשבילכם, אבל זוהי אפשרות פעולה נוספת.

וטיפ אחרון - אל תוותרו על ייעוץ במידת הצורך

זכייה בסכום כסף גדול, בין שהוא הגיע מזכייה בטוטו ובין שבדרכים אחרות, היא הזדמנות שנפתחת בפניכם לשפר את חייכם וחיי הילדים שלכם. זה הזמן לשקול צעדיכם ולהבטיח שכספי הזכייה יהוו מקפצה לחיים טובים יותר, בזמן שאתם נמנעים מהכשלים הנפוצים ומנצלים עד תום את האפשרויות וההזדמנויות שסכום כסף כזה פותח בפניכם. אם אתם מרגישים שייעוץ מקצועי יעזור לכם בבחירת השקעות נבונות, בתכנון ניצול הכסף וכדומה - אל תוותרו על ייעוץ כזה, והבטיחו שנים רבות של שפע כלכלי, לכם ולמשפחתכם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו