print header

12 המצאות מדהימות של שנת 2016

  שנת 2017 עומדת בפתח, וכבכל שנה אנו עתידים לראות טכנולוגיות והמצאות מסוגים שמעולם לא חשבנו שנראה. מדענים, רופאים ומפתחים רבים ברחבי העולם אשר עומדים בחזית הטכנולוגיה עושים את מירב המאמצים כדי להביא לנו מוצרים שיקלו עלינו, ישפרו את חיינו ובמקרים מסוימים אף יצילו אותם. 12 ההמצאות שלפניכם עתידות לראות אור בשנת 2017 והן נוצרו הודות לשילוב ייחודי של טכנולוגיות חדשניות ומידע שיש בידינו כבר מאות שנים, וככל הנראה הן ישנו את חיינו לבלי היכר.
 
נורה דולקת על משטח מעץ
 

1. חיישנים לניטור אחר מצב בריאותי

מדענים ורופאים עומלים מדי שנה כדי למצוא דרכים יעילות, מהירות ופחות כואבות מבדיקות דם כדי לעקוב אחר מצבם הבריאותי של אנשים. יתרה מכך, הם מחפשים כיצד לבצע בדיקות שוטפות ולא כאלו הנערכות אחת לכמה חודשים, על מנת לדעת מה מצבם הבריאותי של אנשים, בייחוד כאלו בעלי בעיות רפואיות מיוחדות, בכל רגע נתון. ההמצאה הבאה בהחלט עונה על ההגדרה הזו, והיא עתידה לחולל מהפיכה בתחום הבדיקות הרפואיות. במקום לאסוף דם, חיישן זעיר שיודבק ישירות על העור יאסוף זיעה, ינתח אותה ויגיד לנו מה הרכבה. זה יאפשר לגלות מחלות שונות, לבדוק ביצועים אתלטיים, לאתר סמים במערכת הדם ולתת מבט על המצב הבריאותי הודות לחלבונים וחלקיקים נוספים שיוצאים החוצה מהעור יחד עם הזיעה. זה יוריד רבות מהעומס של המערכת הבריאותית ויאפשר לתת תמונת מצב על מצבם הבריאותי של חולים רבים וגם של אנשים בריאים.
 
חיישן ניטור מודבק על זרוע

2. טאבלט עבור אנשים לקויי ראייה

אין כמו קריאה של ספר טוב לפני השינה או בנסיעה ארוכה ליעד מסוים, ואנשים רבים משתמשים במכשירי הטאבלט החכמים בדיוק למטרה זו. עם זאת, אנשים לקויי ראייה לא יכלו ליהנות מן הטכנולוגיה הזו עד כה, מה שכפי הנראה מתחיל כבר היום להשתנות. אחת ההמצאות הגדולות של שנת 2016 תאפשר לאנשים בעלי לקויות ראייה שונות כמו עיוורון, לקרוא עשרות אלפי ספרים בזכות טאבלט מיוחד שהופך את המילים לכתב ברייל. במכשיר המתקדם הזה ישנם חיישנים זעירים שהופכים את מילות הספר לבליטות של כתב ברייל, אותן לקויי ראייה יכולים לחוש וכך ליהנות מספרים רבים ומרתקים בכל עת שבה יחפצו בכך.
יד של גבר ליד טאבלט עם כתב ברייל

3. ספרי קומיקס חיים

ספרי קומיקס ורומנים גרפיים סוחפים אחריהם מעריצים חדשים בכל שנה, וההמצאה הייחודית הבאה תשנה את חווית הקריאה שלהם מן הקצה אל הקצה. טכנולוגיית "בומקור" הופכת את חווית קריאת הרומנים הגרפיים לסרטון חי שבו הדמויות מקבלות צבע וצורה, והן אפילו נעות ומדברות. כאשר מכוונים את הטלפון הנייד או את הטאבלט על הספר, הדמויות שבו מתחילות לנוע ולקבל חיים משל עצמן, והסיפורים מועברים בדרך ייחודית שהופכת את האמנות של הרומנים הגרפיים למוחשית ומרתקת לקריאה וגם לצפייה.
יד של גבר מחזיקה סמארטפון מעל ספר קומיקס
 

4. מכונה ניידת למחזור ניירות

התחום האקולוגי תפס מקום נכבד בשנים האחרונות בכל הנוגע לחיפוש אחר טכנולוגיות המיטיבות עם הסביבה, כאשר אחד הנושאים החשובים ביותר בתחום הזה הוא מחזור באופן כללי ומחזור ניירות בפרט; חברת "אפסון" היפנית שמה לה למטרה לקצר את הליך מחזור הניירות, שגוזל זמן רב וצורך מים רבים. המאמצים של החברה השתלמו והיא הצליחה ליצור מכונה ניידת למחזור ניירות, שעושה את ההליך הסבוך תוך שעות ספורות בלבד ומבלי להשתמש בטיפת מים אחת. ההמצאה הנפלאה הזו עתידה ליצור מהפיכה בתחום המחזור, וכל משרד או בית יוכלו להחזיק מכונה כזו ולהפחית כריתת יערות ושימוש בניירות חדשים.
 
מכונה ניידת למחזור ניירות

5. מברשת שיניים חכמה שתעזור לשמור על בריאות הפה והגוף

שמירה על היגיינת הפה היא חשובה מאין כמוה, וחשוב להקפיד עליה כדי למנוע מחלות לא רק בחלל הפה אלא גם באיברים אחרים בגוף, כמו הלב. ההמצאה הבאה אולי נשמעת פשוטה, אך היא לא מובנת מאליה והיא חיונית לשמירה על בריאות הפה. מדובר במברשת שמתריעה בכל פעם שאנו עושים דברים שגויים בעת צחצוח השיניים, ומלבד הערה על זמן צחצוח קצר מדי, היא מתריעה גם על זווית לא נכונה, תנועות לא נכונות ועוד. זה עוזר לנקות את השיניים בצורה מיטבית, למנוע בעיות בחלל הפה וגם מחלות בריאותיות שונות ברחבי הגוף. 
אישה מחזיקה מברשת שיניים חכמה

6. בגדים לצינון הגוף במזג אוויר חם

במדינת ישראל הקטנה אנו יודעים קיץ לוהט מה הוא ומייחלים תמיד להמצאה שתעזור לנו לצנן את גופנו בעונה החמה בשנה. לשמחתנו, ישנה המצאה בפיתוח שתעשה בדיוק את זה, ותאפשר לנו ולאנשים רבים ברחבי העולם שנמצאים באזורי אקלים חמים, להרגיש צינה נעימה בימי הקיץ המהבילים. חוקרים הצליחו לייצר בד ייחודי מפולימר פלסטי אשר מקרר את הגוף בצורה יעילה ומספק הקלה לאנשים הסובלים מחום. לא רק שההמצאה הזו תשפר את הרגשתנו הגופנית, אלא היא גם תאפשר להפחית את צריכת החשמל בצורה ניכרת ולהמעיט את השימוש במיזוג אוויר במהלך עונת הקיץ.
יד של גבר מחזיקה חתיכת בד שמצננת את עצמה

7. מטריה חכמה שמתריעה על מזג האוויר

פעמים רבות ישנם ימי חורף מטעים מאוד שמתחילים שמשיים ונגמרים בסופות ברקים ורעמים. זה גורם לנו להשאיר את המטרייה בבית במחשבה שהשמש תזרח במשך שאר היום, רק כדי לגלות שנאלץ לחזור הביתה ספוגים במים. לשם כך פיתחו את המטרייה החכמה Oombrella ששולחת תחזית מזג אוויר עדכנית ישירות לטלפון החכם שלנו, כך שאנחנו יכולים להתלבש בהתאם למזג האוויר ולקחת את המטריה בעת הצורך. בנוסף, המטריה שולחת התרעה כדי שלא נשכח אותה בימים גשומים והיא אף חולקת את המידע על מזג האוויר עם אנשי הקשר שלנו, כדי שגם הם יוכלו להיות מוכנים לשמש, גשם וכל מזג אוויר אפשרי.
מטריות חכמות שמתריעות מפני גשם

8. קרם שיוצר "עור" ומחליק קמטים

כיום יש פתרונות קוסמטיים רבים להחלקת קמטים, כמו בוטוקס וזריקות אחרות למיניהן, אך רבים מאתנו נרתעים משימוש בחומרים כאלו בגלל תופעות לוואי שעלולות להתרחש, וגם משום שהם לא מתאימים לפנים של כולם. בדיוק בגלל הסיבות הללו חוקרים מהאוניברסיטאות הנודעות MIT והרווארד שבארה"ב, שיתפו פעולה כדי להמציא תרכובת מיוחדת שמכסה קמטים ופגמים בעור למשך 24 שעות. בשלב הראשון, מורחים פוליסילוקסנים (פולימרים סיליקוניים) ולאחר מכן מוסיפים מזרז של פלטינה שנועד להקשות את החומר. זה יוצר מראה נטול קמטים, צעיר ומושלם לימי צילום או אירועים מיוחדים, בהם אנו רוצים להראות רעננים מבלי לוותר על המרקם הטבעי של עורנו.
אדם מקלף עור מלאכותי מהאמה שלו

9. תרסיס מלטונין שעוזר להירדם

כל מי שחווה בעיות שינה יודע את המחיר הכבד שהן גובות מבחינה גופנית וגם נפשית. כאשר אנחנו לא ישנים מספיק שעות, אנו מתקשים לתפקד בצורה מיטבית, מרגישים עייפות כבדה במהלך היום ולעתים גם דיכאון. אחד ההורמונים שמשרים עלינו שינה נקרא "מלטונין", וכאשר אנו לא מפרישים אותו בכמות מספקת, קשה לנו להירדם. ההמצאה "שינה בתרסיס" פותחה כדי למלא את החסר בהורמון השינה החיוני הזה, וכאשר מרססים את התרסיס על העור, המנוחה באה בפשטות ואנו יכולים לישון בראש שקט ולקום רעננים ליום של פעילות.
אישה מרססת מלטונין על צווארה

10. בד שמתנקה מעצמו בעת חשיפה לאור השמש

כל מי שעושה אינספור כביסות במהלך השבוע ישמח לשמוע על ההמצאה הבאה. חוקרים במכון המלכותי למחקר של מלבורן המציאו תשלובת בד המכילה ננו-חלקיקים של כסף ונחושת, שנועדו לנקות בדים בלי צורך בכביסה! כאשר תולים את הבדים הללו באופן שבו הם חשופים לאור השמש, החלקיקים הזעירים נעים וכך הם מפרקים כתמים שנוצרו על הבד. החוקרים מנסים כעת לשלב את החלקיקים בבדים כמו כותנה, המשמשים לאריגה של בגדים, כדי ליצור פריטי לבוש שיחסכו הרבה זמן, כסף, מים וגם לא מעט עצבים ויבטלו את השימוש 
בחומרי ניקוי כימיים לבגדים.
צילום תקריב מיקרוסקופי של חתיכת בד

11. סורק מזון שמנתח ערכים תזונתיים של אוכל

המודעות לתזונה בריאה והשפעתה על חיינו הולכת וגוברת בשנים האחרונות, וזו מגמה מבורכת שמשנה את חייהם של אנשים רבים לטובה. על מנת לשמור על אורח חיים בריא ותפריט מאוזן, חשוב שנדע מה הרכב המזון שלנו, האם אנחנו צורכים את כל הרכיבים שגופנו צריך והאם אנחנו מפריזים באכילה. עם העלייה במודעות הזו לאכילה בריאה, קמו גם חברות שחיפשו דרכים לנתח הרכב של מזון במהירות כדי לתת לנו מידע מלא על מה שאנחנו מכניסים לגופנו. בין המכשירים הללו ניתן למצוא המצאה ישראלית ייחודית בשם סיו (SCiO) שמנתחת הרכב של מזון בזכות סורק מיוחד אשר משקלל את הערכים התזונתיים של מאכלים שמכוונים אותו אליהם. הנתונים נשלחים לטלפון הנייד שלנו ומאפשרים לנו לדעת בדיוק מה אנחנו עתידים לאכול ואם כדאי לנו בכלל לעשות זאת. זוהי בשורה משמחת עבור אנשים שרוצים לרדת במשקל בצורה בריאה, וגם לכאלו בעלי צרכים תזונתיים מיוחדים, כמו חולי סוכרת או צליאק.
יד של גבר סורקת תפוח כדי לגלות הרכב תזונתי

12. בד "חכם" שמייצר אנרגיה מתנועות גוף

מי מאתנו לא היה במצב בו הסוללה במכשיר הנייד נגמרה ברגע חשוב באמצע היום? בקרוב כבר לא נצטרך לדאוג לגביי הבעיה הזו בזכות שיתוף פעולה בין חוקרים מאמריקה ומסין, שהצליחו לרתום את האנרגיה הגופנית שלנו וגם את אור השמש כדי ליצור "בד חכם" שיכול להטעין מכשירים קטנים. בבד הייחודי הזה יש שילוב של סיבי פולימר, מתכות כמו נחושת ומוליכים למחצה, שרותמים את האנרגיה שיוצאת מגופנו בעת הליכה או פעילות קלילה אחרת, משלבים אותה עם זו של השמש ויוצרים סוללת בד שתסייע להטעין מכשירים קטנים כמו טלפונים ניידים. זה יהפוך הליכה לפעילות מהנה וגם לכזו שעוזרת לנו להטעין את המכשירים הניידים שלנו בלי צורך בשקע חשמלי.
חתיכת בד שנטענת על ידי הגוף והשמש
שנת 2016 הביאה עמה תהפוכות בלא מעט תחומים, כאשר הבולטים בהם כוללים טכנולוגיה, רפואה, אקולוגיה וגם בידור. עם כל ההמצאות הנפלאות הללו, שעתידות לשנות את חייהם של אנשים רבים לטובה, נותר רק לחכות ולראות מה שנת 2017 טומנת בחובה. 

מקור התמונות: brightside, livescience

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו