print header

סיור מודרך היסטורי ומרתק אל סוריה ולבנון בשנת 1945

מאת: יואב אבניאון

מדריך טיולים, מרצה ומנהל האתר yoaview

כשאתם חושבים על יעד לטיול בחו"ל סביר מאוד להניח שסוריה לא עולות ברשימת היעדים האפשריים שלכם, אך תופתעו לשמוע שלא כך היה המצב בשנת 1945. בימים שלפני קום המדינה היו יוצאים טיולים מודרכים ללבנון ולסוריה ועושים את דרכם מחיפה לאתרים היסטוריים ולאתרי מורשת יהודיים שחלקם כבר לא קיימים היום. מדריך הטיולים יואב אבניאון מזמין אתכם להצטרף למסע אחורה בזמן ולצאת לאחד מהטיולים המודרכים האלו, אשר ילמד אתכם פרטים מרתקים על ההיסטוריה של האזור ושל יהדות סוריה.

 
טיול לסוריה
 

טיולנו יצא לדרכו ביולי 1945 כחודשיים מתום מלחמת העולם השנייה. חברת התיירות המארגנת את הטיול מנוהלת על ידי משה גובזמן איש ההגנה, חבר החברה לחקירת ארץ-ישראל ועתיקותיה ומנהל בית הספר למורי דרך בשנות המדינה הראשונות. מדריך הסיור הוא דוד בֶּנְבֶנִשְׂתִּי  - גאוגרף ומחנך ישראלי, חתן פרס ישראל ויקיר ירושלים. בנבנישתי היה ממייסדי אגודת המשוטטים הארץ-ישראלית.

טיול לסוריה
דוד בנבנישתי (1897 - 1993) תמונה משנת 1925 ארכיון מאיר שפיה

 

נצא מחיפה וניסע צפונה לראש הנקרה, שם נעבור מתחום המנדט הבריטי לאזור המנדט הצרפתי ונבקר בנמל העתיק של העיר צור.

טיול לסוריה
 
טיול לסוריה
נמל צור בשנת 1925 לערך- מקור ויקיפדיה

 

נצפין לצידון והלאה לאורך כביש החוף הלבנוני לביירות, שם נלון את הלילה הראשון.

טיול לסוריה
 

בבוקר הראשון שלנו מחוץ לארץ-ישראל, נבקר באוניברסיטה האמריקאית בביירות שהוקמה בסוף המאה ה-19 והייתה בין המוסדות האקדמיים הפרטיים הראשונים בארצות ערב. לאחר ביקור בשווקי ביירות ובמוזיאון נעלה להרים שממזרח לעיר אל עיירת הקיט בית מרי - הידועה כבר מימי הפניקים ונמצאת ממזרח לביירות בגובה של כ-700 מטר מעל פני הים, ממנה נשקף נוף נהדר על העיר. 

טיול לסוריה
 העיירה בית מרי

 

נבקר גם בעיירת הקיט רומנה ולעת ערב נחזור ללון בביירות.

טיול לסוריה
 

בבוקר ניסע צפונה לביירות אל יד שפך נהר אל כלב - כאן הנציח אסרחדון את כיבוש מצרים בכתובת ניצחון ליד כתובותיהם של מלכי אשור ומלכים מצריים קודמים. נמשיך עוד צפונה לעיר גבל ואף נגיע לעיר החוף טריפולי שבצפון לבנון. לקראת ערב נגיע לעיירה בשררה (Bsharri) השוכנת בגובה 1500 מטר מעל פני הים. כאן נבקר בקברו של המשורר המרוני הנודע ג`ובראן ח`ליל ג`ובראן שנפטר בשנת 1931 - 14 שנה קודם לטיולנו.

"חשיבות האדם לא נמדדת במה שהוא משיג, אלא במה שהוא שואף להשיג"

~ג`ובראן חליל ג`ובראן

טיול לסוריה
העיירה בשררה לעת חורף
 
טיול לסוריה
 

אנו כבר ביום הטיול הרביעי, ולאחר ארוחת בוקר במלון נעלה להרים לחזות בארזי הלבנון האדירים. העצים בני מאות שנים ובודדים מהם מגיעים אף לגיל מופלג של 3,000 שנה. הייתכן כי מכאן הגיעו עצי הארז ששמשו לבניית בית המקדש בירושלים?

טיול לסוריה
 

כעת אנו באזור הררי מרהיב הנקרא עמק קדישה (קדוש בארמית) שבצפון לבנון. זהו נקיק עמוק שנחצב על יד נהר קדישה, הידוע באזור טריפולי כנהר אבו עלי. העמק שאורכו 35 קילומטרים היה משכנן של קהילות נזירים החל מראשית הנצרות, ובמקום ניתן לראות תצפית רחבה ועוצרת נשימה.

טיול לסוריה
עמק קדישא. בשנת 1998 העניק אונסק"ו לעמק מעמד של אתר מורשת עולמית

 

לעת ערב נשוב ללינה בביירות.

טיול לסוריה
 

בבוקר נעמיס את המזוודות על האוטובוס היות ואנו עוזבים את ביירות ועולים להרים ממזרח לעיירות עלי ובחמדון. לאחר נסיעה דרך הכפר זחלה נגיע לאחד האתרים המרהיבים והחשובים בלבנון - בעלבכ. בעיר זו ניתן למצוא שרידים מרשימים מהתקופה הרומית.

טיול לסוריה
שרידי מקדש יופיטר בבעלבכ

 

גוש האבן הגדול ביותר שנחצב וסותת על ידי אדם נמצא בקרבת מקום. משקלו מוערך בכ-1,500 טונות אם כי הוא מעולם לא הוזז ממקומו.

טיול לסוריה
 

מכאן ניסע מזרחה ולעת ליל נגיע למלוננו בדמשק.

טיול לסוריה
 

נבקר בעיר דמשק עם דגש על שכונת היהודים שבעיר. שנתיים קודם לביקורנו נערך מפקד שאמד את מספר יהודי סוריה כולה בכ-30,000 איש. בעשור שקדם לביקור סבלו יהודי סוריה מהתנכלויות לאור המרד הערבי בארץ ישראל ולאור שמועות כי שטחים בסוריה יצטרפו  למדינה היהודית העתידית.

טיול לסוריה
משפחה יהודית בדמשק 1901

 

לאחר ביקור במסגד אומיה הגדול והעתיק, הנחשב כאתר הרביעי בחשיבותו לדת האסלאם, נערוך ביקור בקברו של המנהיג הצבאי הידוע צלאח א-דין הנמצא בסמוך למסגד.

טיול לסוריה
 

במוזיאון החדש בדמשק נראה רפרודוקציה של בית הכנסת העתיק של דורא אירופוס - ישוב במזרח סוריה סמוך לנהר הפרת. בית הכנסת המדובר הוא מהחשובים והמרשימים שנמצאו אי פעם והוא התגלה בשנת 1928.

טיול לסוריה
דגם בית הכנסת בבית התפוצות. משמאל: גומחה לארון הקודש
 
טיול לסוריה
שמואל מושח את שאול למלוכה - פרט מתמשיח הקיר בבית הכנסת דורא אירופוס
 
טיול לסוריה
 

יומו האחרון של הטיול יפתח בביקור בבית הכנסת העתיק על שם אליהו הנביא בג`ובר (Jobar) שבפרברי דמשק. זהו בית כנסת עתיק יומין ומפואר המשמש את הקהילה היהודית במקום.

טיול לסוריה
מקור: אתר יהדות אוסטרליה Jews down under
בית הכנסת בג`ובר נפגע קשה בשנת 2014 במהלך מלחמת האזרחים בסוריה

 

לבסוף נחצה את הבשן ואת אזור הגולן דרך קוניטרה, ולאחר הפסקה קלה בטבריה נגיע לעת ליל לתל אביב ונביט בסיפוק במפת טיולנו ובמסלול הארוך שעברנו.

טיול לסוריה
הבסיס למפת הטיול : ישראל בלקינד, ארץ ישראל וסוריה 1911 אוסף המפות של ערן לאור, בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי.

 

במצב הנוכחי טיול שכזה אינו אפשרי למרבה הצער, אך אולי בעתיד נוכל לשחזר מסעות כאלו ואחרים ולראות את האוצרות ההיסטוריים הרבים שיש באזור, בתקווה שיישמרו. חג שמח לעם ישראל ואיחולי שנה טובה גם לעם הסורי.

מחבר הכתבה יואב אבניאון הוא מורה דרך מוסמך בעברית ובאנגלית, מרצה, סא"ל במילואים, דור שמיני בארץ ומנהל האתר yoaview.com.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.