print header

מיתוסים בנושא עזרה ראשונה

כולנו מכירים אין ספור תרופות סבתא בנושא עזרה ראשונה, או טיפולים פשוטים שאנו חושבים שהרופאים הבכירים ביותר משתמשים בהם. אך אופן הטיפול בעולם הרפואה הוא נושא שמשתנה ללא הרף, והדבר שהיה נכון אתמול, עלול להתברר כלא נכון מחר. לכן אפילו מגישי עזרה ראשונה צריכים לעבור קורס ריענון אחת לשנתיים, על מנת להתעדכן בשיטות החדשות והמקובלות. אמנם לא חייבים לעבור קורס כדי לדעת כיצד לספק טיפולים בסיסיים במצבי חירום, אבל כן מומלץ לדעת אילו מהטיפולים הם מיתוסים ארכאיים, ואילו הם טיפולים מקובלים שעשויים לעזור להציל חיים.

1. כשהאף מדמם צריך להטות את הראש לאחור

גזר הדין – לא נכון

אסור להטות את הראש לאחור כשהאף מדמם משום שהדם עלול לזלוג לקיבה ולגרום להקאות, או לחדור לריאות ולגרום לחנק. לחצו על צדי האף מתחת לאזור שבו נחים המשקפיים, כאילו אתם מנסים להימנע מריח רע. עליכם ללחוץ על האף למשך 10 דקות. אם הדימום נגרם מפגיעה ונמשך יותר מ-15 דקות מומלץ לפנות לחדר מיון או לבדיקת רופא.

טריפים
Chris Stickley

2. חומץ עוזר להרגיע כוויות שמש

גזר הדין – לא נכון

חומצה על כוויה? לא נשמע הגיוני כל כך. הדבר הטוב ביותר שאפשר לעשות כשנכווים מהשמש הוא לקרר את המקום באמצעות מים או קרח. אפשר להשתמש גם בג'ל אלוורה כדי להקל על הכאב.

טריפים
r. nial bradshaw

3. אם נתקע חפץ זר בגוף, כדאי לשלוף אותו

גזר הדין – חצי נכון

אמנם אפשר להוציא חפץ זר זעיר כמו זכוכית קטנה או קוץ שנתקעו בשכבת העור, אך אם נכנס לגופכם קרס דיג או סכין, הוצאתם עלולה לגרום לפציעה נוספת. חפצים גדולים יותר עשויים אפילו לחסום כלי דם שנפגעו, ובהוצאתם תגרמו לדימומים פנימיים שלא תוכלו לעצור. אם בכל זאת נכנס לגופכם גוף זר זעיר כמו קוץ, שטפו את האזור במים וסבון, יבשו אותו והניחו פלסטר על הפצע. אם נחתכתם או נדקרתם על ידי ברזל חלוד, וודאו שהתחסנתם נגד טטנוס. אם נכנס לגופכם גוף זר גדול, נסו שלא להזיז אותו והזמינו אמבולנס.

טריפים
Kevin O'Mara

4. אם נעקצתם על ידי דבורה, עליכם לסחוט את העוקץ החוצה

גזר הדין – לא נכון

רבים חושבים שמומלץ להוציא עוקץ דבורה על ידי סחיטת העקיצה, כמו התעסקות עם חצ'קון, אך לעולם אל תנסו לסחוט את העוקץ. סחיטת העוקץ עלולה לגרום לארס שעדיין בתוכו להתפשט בתוך הגוף שלכם. השתמשו בציפורניים או בפינצטה. אם הנעקץ מפתח תגובה אלרגית ומתחיל להאדים או מתקשה לנשום, התקשרו מיד למגן דוד אדום.

טריפים
Treesha Duncan

5. אם סובבתם את הקרסול, קררו את המקום

גזר הדין – נכון

אם פגעתם באחד מהמפרקים, המשך הפעולה שלכם תלוי בחומרת הפציעה. הטיפול הנכון לרוב סוגי פגיעות המפרקים הוא:

 • תנו לאזור הנפגע לנוח ואל תאמצו אותו.
 • קררו עם קרח את האזור למשך 20 דקות בכל 40 דקות למשך 24 שעות.
 • הפעילו לחץ קל בעזרת תחבושת אלסטית.
 • אם ניתן, שכבו והרימו את הרגל הפצועה למעל לגובה הלב.
 • אם אינכם יכולים לעמוד או ללכת, מומלץ לפנות לרופא.
טריפים
Jehane

6. במידה וננשכתם על ידי נחש, צריך למצוץ את הארס החוצה

גזר הדין – לא נכון

אנשים רבים יגידו לכם לחסום את הוורידים שלכם עם גרב, ולמצוץ את הארס, אך הדבר מסכן את חייכם אפילו יותר מהארס עצמו. על ידי מציצת הארס, אתם מסתכנים בהחדרת חיידקים מפיכם לפצע הנשיכה, ולא באמת תוכלו להוציא את הארס בצורה הזו. אם ננשכתם על ידי נחש, עליכם לפעול לפי ההוראות הבאות:

 • נסו להרגע ואל תרוצו (פיזית) לעזרה משום שזרימת דם מהירה תעביר את הארס בגופכם בצורה מהירה יותר.
 • הסירו ביגוד צמוד וטבעות מגופכם, והזמינו אמבולנס למיקומכם.
 • השאירו את האזור הנפגע במנוחה כמה שניתן, ואם אפשר מתחת לגובה הלב. 
טריפים
digicla

7. שתן מנטרל את הארס של עקיצת מדוזה

גזר הדין – לא נכון

השתן הוא אמנם חומר סטרילי, אך הוא אינו עוזר בחיטוי נגד ארס מעקיצות מדוזה. הארס עלול להגיע לגופכם על די המדוזה עצמה, או על ידי תאי ארס שצפים על פני הים. הצריבה עצמה אינה כוויה, אלא דלקת כימית על בסיס חלבונים, והדרך לטיפול נגד הארס היא על ידי מריחת חומץ על אזור הצריבה, אותו תוכלו למצוא אצל החובש של החוף או בסוכת המציל. לעולם אל תשטפו את הצריבה במים מתוקים, משום שהם עלולים לגרום לפיצוץ תאי הרעל, ועקב כך לחשיפת חלקי עור נוספים אליו.

טריפים
Matteo Tarenghi

8. אלכוהול מחמם, ועל כן צריך להשקות אדם שנמצא בהיפותרמיה

גזר הדין – לא נכון

היפותרמיה הוא מצב בו חום הגוף יורד אל מתחת ל-35 מעלות. כוסית של משקה אלכוהולי יכול לגרום לכם לתחושה סובייקטיבית של חמימות, אך הוא מרחיב את כלי הדם ובעצם גורם לאיבוד חום מבלי שתרגישו. כדי למנוע איבוד חום גוף במצב של היפותרמיה עקבו אחרי השלבים הבאים:

 • דבר ראשון והכי חשוב - הזמינו אמבולנס.
 • במידה והנפגע רטוב, הסירו ממנו את כל הבגדים הרטובים וייבשו אותו.
 • השכיבו את הנפגע על קרקע יבשה וחמה ככל הניתן. מומלץ להשכיב על שמיכה או מצע מבודד חום.
 • הוסיפו שכבות של בגדים לנפגע, ובעיקר גרביים וכובע מחמם, משום שהרגליים והראש הם האזורים העיקריים מהם יוצא חום הגוף.
 • חממו את אזור החזה והמפשעה, משם נשלח חום הגוף אל שאר הגוף בזכות כלי הדם הגדולים שבאזורים האלה.
 • אם הנפגע נמצא בהכרה מלאה ויכול לבלוע, תנו לו לשתות מיץ מתוק.
טריפים
Fred Rockwood

9. אם אתם מקבלים בחילה בנסיעה או בספינה, הסתכלו על קו האופק

גזר הדין – נכון

כשאנו נמצאים בתזוזה, אך מבט סביב מורה על כך שהרצפה עליה אנו עומדים או הכיסא בו אנו יושבים הם דוממים, הגוף מרגיש מבולבל. הנוזל שעובר בתעלות הקשתיות שאחראיות לשיווי המשקל, שולח מסרים שמסמנים שהגוף נמצא בתנועה, אך העיניים שרואות את הסביבה הסטאטית שסביבנו, אומרות ההפך. מערכת החושים שלנו מקבלת מידע סותר, והמוח מנסה "לתקן" את הקונפליקט בעזרת רפלקסים שגורמים לסחרחורות, חולשה, בחילות והקאות.

טריפים
Lino Gambella

10. כשאדם נמצא בהיפרוונטילציה (נשימת יתר), הוא צריך לנשום מתוך שקית

גזר הדין – לא נכון

קיימות סיבות רבות שעלולות לגרום לאדם לנשום באופן שטחי, מהיר ולא יעיל. אלה יכולות להיות סיבות רפואיות כמו אסתמה או היפרגליקמיה (עודף סוכר בדם של חולי סוכרת), או סיבות נפשיות כמו התקף חרדה. לכל אחד מהמצבים טיפול שונה, משום שכל אחד מהמצבים מושפע על ידי מנגנון אחר שקשור למערכת הנשימה. השימוש בשקית במצב הזה הוא על מנת להכניס לגוף CO2, שמחסור בו עלול לגרום לשיתוק נשימתי, אלא שנפגעי חרדה למשל אינם סובלים ממחסור ב-CO2, והנשימה לתוך שקית עלולה רק להזיק להם. משום שאין לאזרח הרגיל יכולת לאבחן מחלות בדיוק רב כמו הרופא, אין זה מומלץ לגרום לאדם לנשום לתוך שקית בזמן התקף היפרוונטילציה. מומלץ לנסות להרגיע את החולה ולהזמין צוות רפואי.

טריפים
Andy

11. פצעים צריכים לנשום, ועל כן אסור לסגור אותם בחבישה לאורך זמן רב

גזר הדין – לא נכון

פלסטר יכול להגן על הפצע ממגע עם בגדים או עם הידיים המלוכלכות שלנו, ובכך הוא עוזר לתהליך הריפוי. כדי להפחית את הסיכוי לזיהום הפצע, נקו אותו עם מים וסבון לפני שאתם שמים את החבישה. אם נחתכתם, הדבק של הפלסטר יכול לשמור על העור שלא ייפרד, ובכך הוא אפילו עוזר לזרז את תהליך הריפוי.

טריפים
Eric E Castro

12. צריך להוריד פלסטר מהר ככל הניתן

גזר הדין – לא נכון

אמנם הסרת פלסטר מהירה מרגישה כאילו שהיא כואבת פחות, אך ניסויים קליניים הוכיחו שההפך הוא הנכון. בעבר לתחושת הכאב, הסרת פלסטר באופן מהיר עלול לגרום לגלד להיתלש ביחד עם הפלסטר ובכך לפתוח את הפצע מחדש. אם קשה להסיר את הפלסטר, שטפו את האזור במים חמים כדי לרכך את הגלד ואת כוח הדבק של הפלסטר. כדי להימנע מתלישת שיערות, משכו את הפלסטר בכיוון הגדילה.

טריפים
clarkmaxwell

13. מומלץ לחטא פצעים שטחיים בעזרת אלכוהול רפואי

גזר הדין – לא נכון

השימוש באלכוהול רפואי לחיטוי פצעים אמנם נשמע הגיוני, אך בעצם עלול להזיק לרקמות ולעכב את תהליך הריפוי משום שהוא גם הורג את התאים החיים של גופכם. הדרך הטובה ביותר לנקות פצעים שטחיים היא על ידי מים זורמים וסבון.

טריפים
LTD Team at Edge Hill Uni
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו