print header

טקסי התבגרות מסביב לעולם

בכל תרבות ותרבות בעולם קיים טקס שנועד להפריד את המבוגרים מהילדים, ממש כמו טקס העלייה לתורה ביהדות. למרות שהטקס היהודי הוא פשוט יחסית, יש רק לשיר את הדרשה כמו שצריך, קיימים בעולם כמה טקסי התבגרות הרבה יותר מורכבים ולעיתים אף מסוכנים. הכירו את טקסי ההתבגרות מסביב לעולם.

 
צלילת אדמה
במדינת האי ונואטו, ממזרח לאוסטרליה, קיימת מסורת עתיקה המבדילה את הגברים מן הילדים. הטקס מזכיר מאוד קפיצת באנג'י, אבל הוא מבוצע בעזרת גפנים, במקום כבל אלסטי חזק, וללא אמצעי בטיחות. מטרת הקפיצה היא להגיע כמה שיותר קרוב לאדמה. הילדים, המוזמנים להשתתף בקפיצה החל מגיל 8, נחשבים לגברים אם שרדו את הנפילה.

שבט

 

קפיצת שוורים
בני שבט החאמר שבאתיופיה חייבים לעבור את הטקס הבא לפני שהם מורשים להתחתן. חברי השבט מסדרים שוורים מסורסים בשורה והנער הצעיר, עירום כביום היוולדו, רץ בזריזות מעל לגביהם. ברגע שהנער עבר את כל השוורים, הוא נחשב גבר ומורשתה להתחתן.

שבט

 

ציד אריות
בני שבט המאסאי שבטנזניה וקניה מחזיקים תמיד צבא לוחמים, המתחלף כל 6-10 שנים. כאשר היה מגיע תורם של חברי השבט הצעירים לתפוס את מקום הלוחמים, הם היו עוברים ברית מילה, ונשלחו לצוד אריה עם חנית בלבד. כיום מנהג זה הופסק, בשל חוקי ציד בינלאומיים שמגבילים את ציד האריות.

שבט

 

מסע גילוי עצמי
בשבטים רבים באזור צפון ומרכז אמריקה נהגו הנערים הבוגרים לצאת למסע של כמה ימים בטבע, לבדם לגמרי ולאחר צום ארוך. על הצעירים לחזור אל אדמות השבט רק לאחר שנגלה להם חזיון אשר עוזר להם למצוא תכלית לחייהם. לאחר המסע הם נחשבים לגברים מבחינת השבט.

שבט

 

שאגת האוקייק
כשצעירי שבט האוקייק מגיעים לגיל 15 או 16, הם מופרדים מבני השבט והולכים לגור במחנה מבודד, בו הם צובעים את עורם בחימר לבן. במהלך הלילה הנערים והנערות לא מסוגלים לעצום עין, כיוון שהם שומעים את שאגותיו המפחידות של יצור מיתולוגי. לאחר כמה ימים מלאי אימה, זקני השבט מציגים בפני הצעירים את הכלי באמצעותו הופקו השאגות, והן נחשבים למבוגרים.

שבט

 

המסע האבוריג'יני
האבוריג'ינים, בני השבטים הילידיים של אוסטרליה, היו יוצאים למסע במטרה להוכיח כי הגיע פרקם להיות גברים. הנערים הצעירים יוצאים לטבע, לסע נדודים בן 6 חודשים, במהלכו הם יהיו מבודדים מכל אדם אחר. צעירי השבט עוזבים אותו כנערים, אך חוזרים אליו כגברים.

שבט

 

חידוד השיניים
בני שבט המנטאווי שבאינדונזיה מאמינים כי נשמה השוכנת בגוף לא מטופח תעזוב אותו, לכן, כשבנות השבט מגיעות לגיל הבגרות, הן מחדדות את שיניהן באמצעות אזמל ומשייפות אותן להשגת המראה המחודד. נראה שהיופי הוא תמיד עניין של טעם.

שבט

 

רעל המאטיס
כשבני שבט המאטיס מברזיל מגיעים לגיל 17, הם יוצאים למסע ציד, אך לפני שהם יוצאים למסע הם חייבים "לשפר" את הראייה שלהם. באופן מסורתי מותז רעל לעיניהם של הנערים, לאחר הציד הם סובלים מהצלפות בני השבט ובסופו של דבר מצופים להזריק לעצמם מעט מן הרעל באמצעות מחטי עץ.

 

שבט

 

קעקועי פנים
כדי להיחשב למבוגרות, בנות שבט הפולא שבמערב אפריקה מקשטות את פניהן בקעקועים המצויירים באמצעות חתיכת עץ מחודדת. אם הנערה בוכה או מעווה את פניה לאורך התהליך הכואב, הוא מופסק מיד והיא נחשבת לצעירה מכדי להתחתן.

שבט

 

סם השכחה
צעירי שבט האלגונקווין, שהיה נפוץ בקנדה וצפון ארצות הברית, נדרשו לשכוח את ילדותם כדי להפוך לבוגרים. הנערים הצעירים היו נכלאים בכלובים וצורכים מנה של סם חזק הזייתי חזק במיוחד המופק מצמח הדטורה. הסם אמור לגרום לצעירים לשכוח את ילדותם. אם הם חוזרים לכפר ומזהים אנשים או חפצים מילדותם, הם מקבלים מנה נוספת של סם השכחה.

שבט

צלקות התנין
בני השבטים החיים סביב נהר ספיק בפפואה גינאה החדשה עוברים תהליך של צילוק במטרה להיחשב לגברים בעיני השבט. זקני השבט משתמשים בתערים כדי לצלק את גופם של הצעירים בתבנית המזכירה את עורו של התנין, מתוך אמונה שנשמתו של התנין תאכל כל שארית ילדות מגופו של הגבר הצעיר.

שבט

 

שירת הנחלים
בני שבט האוקריקה מניגריה מאמינים כי בנות השבט יוצרות קשרים רומנטיים עם רוחות המים בילדותן, כשמגיע זמנן של הנערות להתחתן, יש לעצור את הקשר עם רוח המים. הנערות עומדות ליד נחלים במשך ימים ושרות שירים במטרה "לפתות" את הרוחות של הנחל, עד שנער צעיר מהשבט בא להציל את הנערה מרוח המים.

שבט

 

אחוות גברים
כאשר בני השבט הסמביה מפפואה גינאה החדשה מגיעים לגיל 7, הם מופרדים מהנשים ונלקחים לאוהל מרוחק ביער בו חיים רק גברים. הנערים ישהו באוהל זה במשך 10 שנים, במהלן יעברו טקסי טיהור שונים הכוללים דימום מהאף, הקאות והלקאות ובסופן יחשבו לגברים.

שבט

 

קורבן אנושי
נערי האימפריה האצטקית החלו את חינוכם הצבאי בגיל 17, אך נחשבו לגברים רק לאחר שלכדו בעצמם חייל אויב והביאו אותו לכהן הגדול כדי שזה יוכל להקריב אותו למען האלים. אם הנער רצה להפוך ללוחם יגואר, מעין קצין בצבא האצטקי, היה עליו ללכוד 20 קורבנות נוספים.

שבט

 

כפפת הנמלים
לשבט הסטרה-מאווה החי בג'ונגל הברזילאי יש טקס התבגרות מעניין במיוחד. הנער הצעיר נאלץ ללבוש כפפה מלאה בנמלים מסוג "נמלת הקליע" הנחשבות לנמלים בעלות העוקץ החזק ביותר מבין כל החרקים. ארס הנמלים גורם לשיתוק זמני ולכאבים שנמשכים ימים רבים לאחר העקיצה.

שבט

 

 

 

מקור: אייל שדה
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.