print header

מרכזי התרבות הגדולים והיפים בעולם!

טיול מסביב לעולם, יראה לנו כמה חשיבות יש להיכלי קונצרטים בערים הגדולות. הפאר שקיים במוקדי התרבות הללו, מעיד על המשמעות הרבה שהחברה שלנו מייחסת לצד הזה בחיינו. בעולם בו תרבות פופ משתלטת על חלקים רבים, נדמה לעיתים כי התרבות הקלאסית הולכת לאיבוד, אך לא כך הדבר. האדריכלות המתוחכמת, הגודל המרשים והבולטות בנוף של אולמות אלו, באים להכריז: "כאן מתנהלים חיים תרבותיים עשירים!"

היכל וולט דיסני, בלוס אנג'לס קליפורניה
במרכז העיר שוכן היכל זה, על שם יוצר הסרטים המוכר, וולט דיסני. זהו היכל הקונצרטים הרביעי של מרכז המוזיקה בלוס אנג'לס. ההיכל מכיל 2,265 מקומות ישיבה ומשמש כביתה של התזמורת הפילהרמונית של לוס אנג'לס וכן של המקהלה העירונית הגדולה. ליליאן דיסני, אשתו של וולט, החלה במיזם הזה כמתנה לתושבי לוס אנג'לס וכאות הוקרה למסירות של בעלה לעולם התרבות. סרטיו של וולט דיסני, כמו "שוליית הקוסם" למשל, אכן מזוהים עם יצירות קלאסיות ולכן קריאת האולם על שמו הייתה מתבקשת.

מרכזי תרבות
Carol M. Highsmith
 

המרכז הלאומי להופעות ואמנויות בייג'ין, סין
"ביצת הציפור" כפי שמכונה האולם הייחודי למראה הזה, הינו בית האופרה של בייג'ין. המרכז הינו כפית אליפסה מטיטניום וזכוכית, המוקפת באגם מלאכותי. להיכל 3 אולמות המכילים יחדיו 5,452 מקומות ישיבה, בשטח של כמעט 12 אלף מ"ר. תחילת העבודות לבנייתו הייתה בשנת 2001 וקונצרט הבכורה הופק ב-2007.

מרכזי תרבות
Hui Lan
 

בית האופרה של אוסלו, נורבגיה
האולם משמש כביתם של האופרה הנורבגית הלאומית, הבלט הלאומי ותיאטרון האופרה הלאומי. המבנה כולל 1,100 חדרים בשטח של 38.5 אלף מ"ר. האודיטוריום הראשי מכיל 1,364 מקומות ושני אולמות נוספים מכילים עוד 200 ו-400 מקומות. רוחב הבמה המרכזית הוא 16 מטרים ועומקה הוא 40 מטרים. המשטחים החיצוניים הנטויים, מצופים בשיש איטלקי וגרניט לבן, ויוצרים מראית עין של המרכז מתרומם מהמים.

מרכזי תרבות
Rafal Konieczny
 

היכל אלברט המלכותי, לונדון, אנגליה
אולם הקונצרטים, הממוקם בליבה של לונדון, הפך עם השנים לאחד המבנים היותר יקרים ומובחנים בבריטניה. מאז פתיחתו על ידי המלכה ויקטוריה ב-1871, הופיעו על בימתו האמנים המובילים בעולם במגוון רחב של ז'אנרים תרבותיים. בכל שנה מארח המבנה מעל 350 אירועים כמו קונצרטים קלאסיים, הופעות רוק, בלט, אופרה, ספורט, טקסים חגיגיים וטקסי פרסים, כמו גם אירועים קהילתיים, אירועי צדקה והתרמות. במקור אמור היה להיקרא ההיכל "ההיכל המרכזי לאמנות ומדעים", אך במעמד הנחת אבן הפינה, הוקדש האולם להנצחת זכרו של הנסיך אלברט, בעלה המנוח של המלכה ויקטוריה.

מרכזי תרבות
Rafal Konieczny
 

היכל הקונצרטים של קופנהגן, דנמרק
האולם ממוקם בצפונו של פרוייקט פיתוח שאפתני הקרוי אורסטד. המתחם מורכב מ-4 אולמות, כשהראשי ביניהם מכיל 1,800 מקומות. האולם משרת כביתה של תזמורת הסימפוניה הלאומית של דנמרק.

מרכזי תרבות
seier+seier
 

אודיטוריו דה טנריף, האיים הקנריים, ספרד
בעיר הבירה של האי טנריף, סנטה קרוז, נמצא האולם, בסמוך לחופים הנושקים לאוקיאנוס האטלנטי. בנייתו החלה ב-1997 והושלמה ב-2003. האולם נחנך בספטמבר של אותה שנה, בנוכחותו של נסיך אסטוריה. האולם זכה גם לביקור של נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון, נגן סקסופון כשלעצמו. המראה המלכותי של האולם הפך אותו לסמלה של העיר סנטה קרוז באי טנריף ושל האיים הקנריים בכלל. האולם נחשב למבנה האלגורי ביותר בארכיטקטורה הספרדית. ביתה של התזמורת הסימפונית של טנריף, אף כיכב במהדורת בולים מיוחדת לכבודו.

מרכזי תרבות
Wladyslaw
 

התיאטרון ואולם הקונצרטים הלאומי, טאיפה, טיוואן
התיאטרון הלאומי ואולם הקונצרטים הלאומי הם אתרי תרבות תאומים במחוז זהונגזהנג בטאיפה. שני המתחמים שהושלמו ב-1987 הם אתרי התרבות המרכזיים במדינה ונמצאים משני צידיה של כיכר החירות, התיאטרון מדרום ואולם הקונצרטים מצפון. האולמות נחשבים כחלק ממרכז התרבות הלאומי צ'יאנג קאי שק.

מרכזי תרבות
Fred Hsu
 

רודולפינום, פראג, צ'כיה
על גדות נהר ולטאוה, ניצב אודיטוריום המוזיקה הצ'כי, בעיצוב ניאו-רנסנס. 

מרכזי תרבות
Che
 

קאסה דה מוסיקה, פורטו, פורטוגל
מרכז הקונצרטים בבירת פורטוגל הוא ביתו של המכון התרבותי בעל אותו השם. מכון זה מורכב משלוש תזמורות שונות, שלושתן ממוקמות במרכז הקונצרטים. קאסה דה מוזיקה נבנה מ-2001 עד 2005 כחלק מפרוייקט רחב של הפיכת פורטו לבירת תרבות אירופאית. את האולם חנכה התזמורת הלאומית של פורטוגל, במעמדו של נשיא המדינה, ראש הממשלה ושאר דמויות ציבוריות.

מרכזי תרבות
Marinhopaiva
 

קרנגי הול, ניו יורק, ארה"ב
ההיכל המפורסם שוכן בלב העיר ניו יורק, בשדרה השביעית במנהטן, לא רחוק מסנטרל פארק. האולם נבנה ב-1891 על ידי הפילנטרופיסט אנדרו קרנגי ונחשב לאחד האתרים היוקרתיים ביותר בעולם להופעות קלאסיות ופופולאריות כאחד. בכל עונה, מארח האולם כ-250 הופעות, עם תוכנית אמנותית עצמאית משלו, כמו גם הופעות של קבוצות חיצוניות המעוניינות לשכור את שירותיו. האולם לא מארח תזמורת ביתית מאז 1962, אז עברה הפילהרמונית של ניו יורק להיכל אברי פישר.

מרכזי תרבות
David Samuel
 

פלסיו דה בלאס ארטס, מקסיקו סיטי, מקסיקו
ארמון האמנות היפה, בתרגום חופשי, הוא מרכז התרבות החשוב ביותר במקסיקו, הממוקם בצידה המערבי ההיסטורי של בירת המדינה. התיאטרון הלאומי הראשון נבנה בשלהי המאה ה-19, אך זה נהרס מהר מאוד לטובת בניין מפואר יותר בדיוק בזמן לחגיגות היובל לעצמאות מקסיקו ב-1910. אולם בשל גורמים הפרעות גיאולוגיות ומצב פוליטי רעוע, הבנייה נפסקה וחודשה רק ב-1932 והושלמה שנתיים לאחר מכן. העיצוב החיצוני הוא בסגנון ניאו-קלאסי, בעוד עיצוב הפנים שואב מהארט דקו. הבניין מאחר תצוגות, הופעות תיאטרון, מופעי בלט ועוד.

מרכזי תרבות
Carolina Lopez
 

אופרנהאוס, דורטמונד, גרמניה
בית האופרה של דורטמונד נפתח ב-1966 ומתופעל על ידי תיאטרון דורטמונד. במהלך מלחמת העולם השנייה, נהרס בניין האופרה הראשון של דורטמונד מ-1904 ובניין זה הוקם במקומו. האולם מאופיין בעיצוב ייחודי היוצר ניגוד בין הקווים הישרים של הבמה והאזור הטכני, לבין הכיפה המעוגלת מעל ראש הקהל.

מרכזי תרבות
M Bigge
 

תיאטרון הבלט והאופרה האקדמי, בקו, אזרבייג'ן
האולם המפואר על שם אקהונדוב נבנה בשנת 1911. כמו שמעיד שמו, הוא מארח מגוון רחב של הופעות תרבותיות.

מרכזי תרבות
Samir Resulov
 

סייג' גייטסהד, קואייס, בריטניה
בצפון מזרח אנגליה, על גדות נהר טיין העובר בעיר ניוקאסל, עומד הסייג' של גייטסהד, מרכז לחינוך מוזיקלי, הופעות וועידות. הוא נפתח ב-2004 ונחשב לחלק מתוכנית פיתוח הכוללת גם את המרכז הבלטי לאמניות בנות זמננו וכן את גשר המילניום של גייטסהד. המונח סייג', משמעו נבון, או פקחי, מה שהולם היטב את האולם שמשמש גם כמרכז השכלה תרבותית.

מרכזי תרבות
Jimfbleak
 

תיאטרון הבולשוי, מוסקבה, רוסיה
אולי אולם ההופעות המופרסם ביותר בעולם. זהו תיאטרון היסטורי שעבר תהפוכות רבות לאורך ההיסטוריה, כולל שיפוצים חוזרים ונשנים, שהאחרון בהם נמשך 6 שנים והושלם רק בשנה שעברה בעלות של כ-680 מיליון דולר. ההיכל המפורסם מארח הופעות בלט ואופרות בעיקר והוא אחד המוסדות העתיקים ביותר בעולם לעשות זאת. התיאטרון משמש גם כולם הבית של בית הספר המוביל בעולם לבלט, הלא הוא האקדמיה לבלט של הבולשוי.

מרכזי תרבות
Alex Vikhrov
 

הרפה, רייקאויק, איסלנד
הרפה הינו אולם קונצרטים המשמש אף כמרכז כנסים בבירת איסלנד. האולם די חדש וקונצרט הבכורה נערך ב-4 במאי 2011 (לפני שנה בדיוק). האולם בנוי ממסגרת פלדה ופאנלים ייחודיים מזכוכית בצבעים שונים. לאחר המשבר הכלכלי החמור שפקד את המדינה, ננטש בחלקו אזור אוסטורהופן, ששימש כמרכז הסחר העולמי של איסלנד. כחלק מתוכנית הפיתוח מחדש של האזור, תוכננו מלונות, מסעדות, יחידות יוקרה ובין היתר גם האולם.

מרכזי תרבות
Mherronnyc
 

מרכז אמנויות, מלבורן, אוסטרליה
במקור, נודע שמו של המתחם כמרכז האמנויות הויקטוראני. האולם מארח הופעות אומנות בקומפלקס המשלב אולמות תיאטרון וקונצרטים. אישור התכניות לאולם היה ב-
1960, אולם רק ב-1984 נחנך המתחם.

מרכזי תרבות
John O’Neill
 

הביצה, אלבאני, ניו יורק
כחלק מפרוייקט אמפייר סטייט פלאזה, נבנה ההיכל בעל הצורה המיוחדת הזו. בנייתו נמשכה מ-1966 עד 1978 ומאז הוא הפך לסמל של מחוז אלבאני בניו יורק, בעיקר בשל צורתו המשונה השוברת את הנוף.

מרכזי תרבות
Nitant23
 

קונזרטהאוס, ברלין, גרמניה
היכל הקונצרטים הזה ממוקם בכיכר ג'נדארמנמארקט, מאכלס את התזמורת הגרמנית קונזרטהאוסאורצ'סטר. האולם שנבנה בין 1818 ל-1821, שימש במקור כתיאטרון, אך יעדו שונה לאחר מלחמת העולם השנייה וכן שמו, ב-1994.

מרכזי תרבות
Manfred Bruckels
 

סידאד דה מוסיקה, ריו דה ז'אנרו, ברזיל
מתחם תרבות זה תוכנן להיחנך ב-2004, אך בפועל הוא ייפתח רק השנה, 2012. הפרוייקט השאפתני עלה 250 מיליון דולר, מה שעורר מחלוקת לאור התקצוב המקורי של 80 מיליון דולר בלבד. משמעות שמו של האולם היא "עיר האמנויות" והוא מאכלס את התזמורת הסימפונית הברזילאית, בנוסף להיותו מרכז מוזיקה. המבנה, כשיחנך, יהיה היכל המוזיקה המודרני הגדול ביותר ביבשת דרום אמריקה, עם 1,780 מושבים. המתחם משתרע על קרוב ל-90 אלף מ"ר וכולל אולם מוזיקה, 3 תיאטראות ו-12 חדרי חזרות. בנוסף למוקד המשיכה האמנותי של פנים האולם, הוא מספק גם מבט פנורמי על אזור ריו מהמרפסת הנרחבת.

מרכזי תרבות
Osmar Carioca
 

הרמוני הול, פוקוי, יפן
האולם נוסד ב-1997 ושייך לארגון לקידום תרבותי של מושל פוקוי. הוא ידוע באורגן הענק שנבנה באולם המוזיקה המרכזי שלו.

מרכזי תרבות
Doraemonplus
 

היכל רוי ת'ומפסון, טורנטו, קנדה
ההיכל שנמצא במדינת אונטריו בקנדה, הוא ביתה של התזמורת הסיפונית של טורנטו וכן של מקהלת מנדלסון. הבניין שנפתח ב-1982 מציג סגנון אדריכלי מיוחד עם מדרונות זכוכית מעוגלים. המתחם מכיל 2,630 מקומות ואחד המאפיינים הבולטים שלו הוא העוגב המובנה שבו. לאחר שנים של תלונות על אקוסטיקה ירודה מצד המוזיקאים שהופיעו בו, עבר האולם שיפוץ בשנת 2002. לצורך כך גויסו תרומות רבות, בין היתר 4  מיליון דולר ממשפחתו של הלורד רוי ת'ומפסון, על שמו נקרא האולם.

מרכזי תרבות
Kerthi
 

בית האופרה של סידני, אוסטרליה
המבנה היפהפה הזה הוא, סביר להניח, בית האופרה המפורסם בעולם ואולי אחד המבנים המוכרים ביותר בכלל. זהו מרכז מולטי-מתחמי להופעות אמנות שנבנה ב-
1973, לאחר שהעיצוב שלו זכה בתחרות שנערכה ב-1957. המתחם המפורסם הוכרז כאתר מורשת עולמי על ידי אונסק"ו בשנת 2007. קנה המידה של התנועה המתקיימת בו מתעלה לרמה הגבוהה ביותר, עם יותר מ-1,500 הופעות ו-1.2 מיליון מבקרים מדי שנה.

מרכזי תרבות
Matthew Field
 

אספלנייד - תיאטרון המפרץ, סינגפור
זהו מבנה המתפרס על 60 אלף מ"ר, ממש על קו המים לצד המרינה שבשפך נהר סינגפור. המבנה הוקם כדי לשמש בית להופעות אמנותיות במדינת האי ומכיל אולם מוזיקה בעל 1,600 מושבים, בנוסף לתיאטרון בעל 2,000 מושבים.

מרכזי תרבות
Sengkang
 

בית האופרה המלכותי, מוסקט, עומאן
זהו מתחם המוזיקה והתרבות הראשי של עומאן. פתיחתו הרשמית נערכה לפני כחצי שנה, ב-12 באוקטובר, 2011, עם הפקת האופרה טוראנדוט. המתחם נמצא במחוז שאטי אל קורם בעיר מוסקט אשר נמצא במדינת חצי האי ערב. ההיכל, שנבנה בהזמנת הסולטן קאבוס, משקף סגנון אדריכלי עומאני בן זמננו ומכיל 1,100 מקומות ישיבה. האולם מתהדר בהיותו היחיד בעולם המצוייד בטכנולוגיות מתקדמות כמו מערכת תצוגת מולטימדיה אינטראקטיבית, מושבים מתכווננים ועוד. במתחם נמצאים אולם תיאטרון, אודיטוריום, גני נוף, שוק תרבותי, מסעדות יוקרה ומרכז אמנויות להפקות מוזיקה, תיאטרון ואופרה.

מרכזי תרבות
Shenmuelll
 


עריכה: בועז מזרחי

מקור: twistedsifter.com

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.