print header

16 מסורות ייחודיות מטקסי חתונה ברחבי העולם

יום החתונה הוא אחד מהאירועים המשמחים, המרגשים והזכורים ביותר עבור כולנו, בין שמדובר בחתונה שלנו עצמנו, בחתונה של ילדינו או בטקס של חברינו האהובים. כל משפחה משמרת מנהגים מסוימים שבאים לידי ביטוי באירועים הייחודיים הללו, ובמדינות שונות ניתן לראות מסורות רבות שהופכות את טקסי החתונה המסורתיים שלהן לאירועים מרגשים ויוצאי דופן. 16 התמונות הבאות יאפשרו לכם לגלות כמה מבין המסורות והמנהגים המעניינים והמרגשים ביותר ב-16 מדינות שונות מרחבי העולם, שמצטרפים לשבירת הכוס והחופה שמאפיינים את החתונות שלנו. 

1. שבירת הפעמון, גווטמאלה
 
רגע הגעתו של הזוג הצעיר אל קבלת הפנים בחתונות רבות שנערכות בגווטמאלה, מצוין על ידי שבירת פעמון לבן על ידי אימו של החתן. מדובר בפעמון קרמיקה אטום שמלא בקמח, אורז ודגנים, ושבירתו מסמלת את תחילת חייהם המשותפים של בני הזוג ונועדה להביא להם אושר, שפע ומזל.
 
מסורות חתונה
 
2. מתנת האווז, קוריאה
 
בהתאם למסורת בקוריאה, מעניקים החתנים לחמיותיהם החדשות דמויות אווז עשויות עץ בתום הטקס. כיוון שהאווז נחשב לבעל חיים שנשאר נאמן לבת זוגו לאורך חייהם, המתנה הקטנה מסמלת הכרזה על כוונותיו הטהורות של החתן ונאמנותו לאשתו. בחתונות מודרניות יותר מחליפים החתן והכלה את המתנות האלו ביניהם, על מנת לסמל את מחויבותו של כל אחד מהצדדים לטקס ולתא המשפחתי.
 
מסורות חתונה
 
3. קרנסקייק, נורבגיה
 
בנורבגיה קיימת גרסה מקומית לעוגת הקומות שניתן לראות בחתונות רבות, והיא כוללת מגדל שנקרא קרנסקייק העשוי מעוגות שקדים בגדלים שונים. במרכז כל שכבה של העוגה יש חור עגול שפעמים רבות מחביאים הורי החתן והכלה בקבוק יין שמתגלה רק כאשר האורחים מתחילים לחתוך את העוגה. 
 
מסורות חתונה
 
4. גניבת נעליים, הודו
 
בהתאם למסורת ההודית בחתונות, נהוג שאחיותיה של הכלה מותחות את החתן על ידי גניבת נעליו לאחר שהוא נכנס לאוהל בו מתקיים הטקס ומסיר אותן מרגליו. על החתן לשחד את האחיות באמצעות מתנות שונות אותן קיבלו בני הזוג מהאורחים, והוא אינו יכול לעזוב את האוהל ללא נעליו.
 
מסורות חתונה
 
5. הפרחת זוג יונים, הפיליפינים
 
בטקס קבלת הפנים בפיליפינים בכמעט כל חתונה בפיליפינים נהוג שהחתן והכלה יוצאים אל האוויר הפתוח, ומפריחים יחד זוג יונים צחורות. הפרחת היונים מסמלת התחלה חדשה, פרידה מקשיי העבר ורצון לעזוב את החיים הקודמים ולהתחיל משפחה יחד.
 
מסורות חתונה
 
6. שרשרת פרחים אדומה, פקיסטן
 
הצבע המרכזי בחתונות בפקיסטן הוא האדום, שמסמל שגשוג, אהבה ופוריות. הכלה נוהגת ללבוש שמלה אדומה ולעיתים גם כיסוי ראש או צעיף אדום, ואילו החתן שם על עצמו שרשרת מפרחים אדומים אותה הוא מקבל מבני משפחתו. בכמה מהחתונות המודרניות יותר גם הכלה מתקשטת בפרחים הללו, והברכה שהפרחים מביאים איתם מוענקת לשני בני הזוג.
 
מסורות חתונה
 
7. טאטוא כלים, גרמניה
 
כמחווה סמלית שנועדה להדגיש את משק הבית המשותף שצפוי הזוג הצעיר לנהל יחד, נוהגים בני משפחת החתן והכלה בגרמניה לשבור צלחות מחוץ לביתם העתידי בלילה שלפני החתונה. ביום החתונה עצמו גורפים החתן והכלה את שברי הצלחות הללו, והמסר המועבר באמצעות מסורת זו הוא שרק באמצעות עבודה משותפת יוכלו לגבור על כל אי נעימות, קושי או בעיה שיבואו לפתח ביתם.
 
מסורות חתונה
 
8. קערת האיחוד, אוסטרליה
 
טרם תחילתו של טקס החתונה באוסטרליה, מקבל כל אורח שמשתתף באירוע אבן אחת, אותה הוא מתבקש להחזיק עד לסיומו של הטקס. כאשר הטקס נגמר, האורחים מניחים את כל האבנים בקערה יפה, אותה לוקח הזוג ומציב בביתו. המשמעות של קערת האבנים היא להזכיר לבני הזוג את הכמות הרבה של אנשים שתמכו בהם וליוו אותם ביום חתונתם, ושמאמינים בחוזקה של אהבתם הנצחית.
 
מסורות חתונה
 
9. חטיפת הכלה, רומניה
 
ברומניה קיים מנהג שנפוץ מאוד רגע לפני תחילתו של טקס החתונה: הכלה "נחטפת" על ידי חברים ובני משפחה, ועל החתן למצוא אותה ולהציל אותה באמצעות הצעת "כופר" לחוטפים על מנת לשאת אותה ולהביא אותה בבטחה אל הטקס. המסורת הזו חלחלה גם לכמה מקומות נוספים כמו רוסיה, גרמניה ו-וויילס. 
 
מסורות חתונה
 
10. ניסור גזע העץ, גרמניה
 
זוהי מסורת גרמנית עתיקה נוספת, שרבים בגרמניה משמרים אותה עד לימינו בין שהחתונה נערכת בחיק הטבע או באולם מפואר. מטרת המסורת הזו היא לאפשר לחתן ולכלה להוכיח את הכוח ואת יכולת שיתוף הפעולה שלהם בפני המשפחה על ידי ניסור משותף של גזע עץ. במעשה זה בני הזוג מראים לכל האורחים, וגם לעצמם, שהם יכולים לעבוד יחד ולעמוד בפני מכשולים שנראים קשים ומאתגרים, שכן הם חלק מכל מערכת יחסים.
 
מסורות חתונה
 
11. חומת הנשיקות, דנמרק
 
בחתונות בדנמרק נהוג שהחתן והכלה יישארו יחד לאורך כל הערב כמחווה למחויבות שלהם זה לזו, כך שאם אחד מהם עוזב את החדר אפילו לרגע, קוראים השושבינים לאורחים להצטרף אל בן הזוג ה"נטוש" וליצור סביבות חומת חיבוקים ונשיקות, כדי שלא יישאר לבד ולו לרגע. החומה הזו היא נוהג משעשע אך עלולה להיות גם מאתגרת עבור מי שצריך לחוות אותה שוב ושוב, כך שבני הזוג משתדלים מאוד לחזור במהרה זה לזרועותיו של זו.
 
מסורות חתונה
 
12. תהלוכת המטריה האדומה, סין
 
חתונות סיניות מסורתיות מתחילות בתהלוכה שבראשה הכלה, המלווה לטקס כשעל ראשה צעיף או רעלה אדומים שמסתירים את פניה, ומעל ראשה מטריה אדומה אותה מחזיקה אמא שלה או אישה אחרת ממשפחתה. בתרבות הסינית האדום הוא צבע שמסמל תעוזה, אהבה והגנה, ומטרתה של המטריה לעודד פוריות ולברך את הכלה במשפחה גדולה ומלאת ילדים. 
 
מסורות חתונה
 
13. עיטורי חינה, הודו
 
בדומה לטקסי מריחת החינה שנערכים בעדות אחרות, גם בהודו נוהגים להשתמש בחינה על מנת לסמל שפע, שגשוג ומזל. הכלה ושאר המוזמנות לאירוע זוכות לעיטורים מורכבים יוצאי דופן על כפות ידיהן, שלעיתים משולבים בהן צבעים בוהקים כמו סגול, כתום וירוק.
 
מסורות חתונה
 
14. מגדל פחזניות, צרפת
 
חתונות צרפתיות כוללות לעיתים קרובות הגשה של קרוקומבוש, עוגה שעשויה ממגדל פחזניות ממולאות בקרם שלעיתים טבול במספר רטבים מתוקים. פעמים רבות העוגה מעוטרת בפירות, אגוזים ופרחים, ומורכבת מכמה עשרות שכבות שלצורך הכנתן נדרש זמן ממושך. אין שספר שהמאמץ בהחלט מצדיק את עצמו, שכן מדובר בתענוג שקשה מאוד לוותר עליו.
 
מסורות חתונה
15. שתיית סאקה משותפת, יפן
 
אחד מרגעי השיא בחתונות יפניות מסורתיות הוא טקס שתיית הסאקה (משקה אורז אלכוהולי), במהלכו לוגמים החתן והכלה שלוש לגימות משלוש כוסות סאקה, ולאחר מכן מעבירים אותן לשני זוגות ההורים ששותים אף הם. השתייה הזו נועדה להזכיר שטקס החתונה מאחד לא רק בין שני אנשים אלא גם בין משפחותיהם, ומחזקת את הקשר החדש שנוצר. העובדה שמדובר בשלוש כוסות שונות, מעניקה לקשר הזה תוקף חזק יותר.
 
מסורות חתונה
 
16. הלוואת אש, דרום אפריקה
 
בהתאם לכללי המסורת הדרום אפריקאית, נוהגים הורי החתן והכלה להביא זרדים או מקלות דולקים מהאח שבביתם, על מנת "להלוות אש"  לבית של הזוג הצעיר. לאחר שהחתן והכלה קופצים מעל מטאטא זרדים שמונח על האדמה על מנת לסמל את תחילת חייהם זה עם זו, הם נעזרים בלהבות מבתי ילדותם, כדי להצית את האח בבית החדש שלהם יחד. 
 
מסורות חתונה
 

 

מקור: רחלי מ.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו