print header

10 אנשים שהפכו אותנו למה שאנחנו

החיים מלאים באנשים שהשפיעו, ומשפיעים עדיין, על האופן בו אנו חיים את חיינו. יחד עם זאת, יש טיפוסים מסוימים שהשפעתם בולטת במיוחד. לפניכם 10 התפקידים החשובים ביותר שאנשים יכולים למלא בחייכם. 

1. החבר הראשון

תמונות מקסימות של משפחה

לרובינו, קשה בכלל לזכור את העולם נטול חברים, וזאת מכיוון שהם נוטים להגיע בגיל צעיר בו אנחנו מתחילים להבין ולהשתתף בהתרחשויות שסביבנו. עד לרגע בו אימצנו חבר טוב, הסתובבנו בעולם רק עם תא משפחתי קטן, נוח ומוכר. הכול סביב לנו היה ידוע ומוגן והיינו בטוחים שאנחנו מרכז העולם, אבל אז פגשנו אדם אחר שמתנהג שונה ממה שאנחנו מכירים או משחק משחקים אחרים - ופתאום העולם מתהפך. לעיתים, אנחנו רוצים להיות כמוהו, או שהוא עוזר לנו להבין דברים שלא הצלחנו להבין לבד. החבר הראשון מלמד אותנו שיעורים חשובים על פשרה, חלוקה והשתתפות. זה עשוי להיראות לנו מפחיד מאוד, אך אין ספק שזה תורם לעיצוב האישיות בשלב מוקדם של חיינו.

 

2. ההורים שלנו

תמונות מקסימות של משפחה

להורים שלנו יש השפעה מעצבת חזקה מאוד, בין אם נודה בזה ובין אם לא. די שהשתמשנו במשפטים כמו "אני נהיה כמו ההורים שלי" או "בשום אופן אני לא אהיה כמו ההורים שלי" בשביל למקם אותם כמושא השוואה משמעותי. בין אם על דרך ההערצה ובין אם על דרך ההתנגדות, ההתרסה או הביקורת, אנחנו לומדים לעצב את אופיינו וחיינו ביחס ישיר אל המשפחה בה גדלנו, וזה הולך איתנו לכל החיים.

 

3. שברון הלב הראשון

תמונות מקסימות של משפחה

לחוש דחייה, בין אם על ידי מישהו שמעולם לא נתן לנו הזדמנות ובין אם על ידי מישהו שהיה איתנו תקופה ארוכה, זו חוויה מעצבת מציאות. עד שלא חווינו שברון לב, ייתכן והתייחסנו בקלות ראש, או אולי במידה של זלזול לרגשות הפרטנרים הרומנטיים שלנו, מבלי להבין כמה רע אפשר להרגיש. אבל שברון לב, ובטח השברון הראשון, מלמד אותנו שיעור חשוב על חוסר שליטה ומפגיש אותנו עם החוויות הכנועות והמייסרות ביותר שאדם יכול לחוות בחייו. רק אחרי שברון לב, אנחנו מסוגלים להבין רגישות, חמלה והזדהות לעומקם.

 

4. המורה האהוב

תמונות מקסימות של משפחה

יש משהו מאוד מרגש בהוויה של מורה שהשאיר חותם וערך מוסף גם מחוץ לכותלי בית הספר. לכל אחד מאיתנו יש לפחות מורה אחר שחקוק אצלנו בזכרון; מישהו שאולי שמרנו איתו על קשר גם אחרי שסיימנו את הלימודים, או כזה שאנחנו מתייחסים אליו כגורם השפעה משמעותי על מסלול החיים שבחרנו. מורה טוב יעורר בנו עניין, או יגלה בנו כשרונות שלא ידענו לפני כן ועשוי לנתב את מסלול החיים שלנו בתחום הלימודים והקריירה. במקרים מסויימים הוא הרמזור בצומת הדרכים המשמעותי של חיינו.

 

5. אליל הילדות שלנו

תמונות מקסימות של משפחה

האדם, הלהקה, האישיות או הדמות שהערצנו בין הגילאים 5-13, עיצבו באופן משמעותי את האדם שהפכנו להיות. הם הכתיבו סגנון מסויים שחיקינו בהערצה עיוורת, גרמו לנו להצטרף למעגלים חברתיים השותפים לאותה ההערצה ולהפעיל מערכת שיקולים שהושפעה מאוד מסגנון החיים של אליל הילדות. בין אם זה זמר, להקה, שחקן או כוכב ילדים, ההערצה סיפקה לנו הרבה מנסיון החיים ומחוויות גיל ההתבגרות המעצבות שלנו.

 

6. החבר הכי טוב

תמונות מקסימות של משפחה

החבר הכי טוב מלמד אותנו שאפשר לבחור משפחה ולאהוב אותם מבחירה ולא כי צריך. במרוצת השנים אנחנו עשויים לריב עם החבר הכי טוב או להרחיק למקומות אחרים, אבל הבדיחות הפרטיות לעולם לא יהיו מצחיקות פחות. החבר הכי טוב מלמד אותנו שיעור חשוב באמון, והידיעה שהוא לצידנו הופכת את החיים לפחות עגמומיים ובודדים.

 

7. שותף ראשון

תמונות מקסימות של משפחה

כמעט לכל אחד מאיתנו היה פרק של שותפות. אם זה בקייטנה, במגורי החיילים, במעונות או בדירה שכורה. כל חוויית שותפות שכזו סיפקה אתגרים והתמודדויות מעצבי אישיות. בפרק הזה אנחנו לומדים להסתגל לחיים משותפים שלא תמיד נובעים מבחירה. אנחנו נאלצים להתחשב, לחלוק ולנהל משק בית משותף עם אדם אחר. עבור רבים, זו הפעם הראשונה בה הם נאלצים לחלוק את חייהם הבוגרים עם אדם אחר. גם אם לא בהיבט הרומנטי, שותפות מאפשרת לנו ללמוד התנהגויות שונות (של עצמנו ושל אחרים), כמו גם מציעה שיעור במציאת פתרונות סתגלניים.

 

8. הבוס הראשון

תמונות מקסימות של משפחה

רוב הציפיות שאנו מאמצים בחיינו הבוגרים מהעולם המקצועי, מושפעות מהבוס האמיתי הראשון שלנו. הדרך בה אנו מנהלים משא ומתן, מתמודדים במסגרת מקצועית, מתייצבים מול אתגרים, מצייתים לסמכות וממלאים את שהוטל עלינו, שואבת ברובה מהרושם המקצועי שקיבלנו מהמעביד הראשון. במידה רבה, חוויה זו תשפיע על הבחירות, השיקולים וההתנהלות המקצועית שלנו בהמשך החיים.

 

9. האדם שאנחנו הכי מקנאים בו

תמונות מקסימות של משפחה

האדם שעושה את מה שאנחנו עושים טוב יותר מאיתנו, מניע אותנו להיות טובים יותר ולשאוף קדימה וגבוה. במקרים רבים ייתכן ולא היינו מונעים כך אם לא היינו פוגשים אותו ומקנאים בו כל כך. נסו לחשוב על ההישגים שלכם. האם הם מבוססים באופן כלשהו על הנסיון שלכם להוכיח את עצמכם ביחס לאנשים אחרים ולהתעלות מעליהם? קרוב לוודאי שכן. אין מניע חזק יותר מאשר זה שמושפע מקנאה או תחרותיות כלפי האדם שעושה טוב יותר את מה שאנחנו יכולים לעשות בעצמנו. די שנסתכל על אנשים שהיו איתנו בשכבת הלימודים והגיעו להשגים מעוררי קנאה, או שנציץ אל הקולגות שלנו, בשביל שנרצה להשתפר.

 

10. האני העצמי שלנו

תמונות מקסימות של משפחה

יש אנשים שימנעו בכל מחיר מלהיות לבד לפרק זמן ממושך - וחבל. ללמוד להיות לבד זה שיעור חשוב מאוד לחיים. אנחנו לומדים לחבב את עצמנו, להכיר את תחומי העניין שלנו ויותר מכל, לראות כי איננו תלויים באיש כדי לעשות ולהצליח. ללכת לסרטים לבד, לטייל לבד, לאכול לבד - זו לא בדידות אלא עצמאות, והיא מספקת לנו את החופש המירבי לחיות את חיינו ללא תלות. זה יכול להיות מפחיד, אבל זה שיעור ששווה את זה.

 
 

מקור תמונות: FreeDigitalPhotos.net

עריכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.