print header

9 מקומות שאם לא ראיתם בישראל הייתם בטוחים שהם מחו"ל

  בארצנו הקטנה יש לא מעט מבנים ונופים שונים, זאת בשל מיקומה הגיאוגרפי שמצוי בצומת 3 יבשות. בדרום מדבר, בצפון שלג, ובכל רחבי הארץ פזורים מבנים היסטוריים וחדשים אחד לצד השני, שמשלבים בצורתם ומהותם את כל התרבויות השונות שחיו באזור זה משחר ההיסטוריה ועד היום. לאור עובדה זו, יש ככל הנראה לא מעט מקומות שאם לא ביקרתם בהם, הייתם יכולים להישבע שהם לא קיימים כלל בארץ, אלא במדינה אחרת. כמה דוגמאות בולטות הן מקדש הבהאים בחיפה או בית הפגודה בתל אביב, ולפניכם עוד 9 מקומות שאם לא היינו מספרים לכם ולא ראיתם בעצמכם, יתכן שלא הייתם מזהים אותם כמראות שקיימים כאן בארצנו.
 
לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא

1. בית האונייה בתל אביב

מקומות בארץ שנראים כאילו הגיעו מחול: בית האונייה
אם לא יצא לכם מעולם לבקר בעיר הלבנה של תל אביב, ככל הנראה לא נתקלתם במבנה יוצא הדופן הזה. שמו ניתן לו על צורתו המשולשת שמדמה לו מראה כשל חרטום אונייה, ובימי בנייתו, בין השנים 1934-1935, הוא היה אחד מהמבנים הגבוהים ביותר בתל אביב. לאחר שנים של הזנחה, בשנת 2007 החלו בו עבודות שיפוץ, והיום אם תעברו בפינת הרחובות המסגר והרכבת תוכלו לראות אותו לאחריהן. 
מקומות בארץ שנראים כאילו הגיעו מחול: בית האונייה

2. מגדל המפרש בחיפה

מקומות בארץ שנראים כאילו הגיעו מחול: מגדל המפרש
תושבי העיר חיפה מכירים אותו בשם "מגדל הטיל", אך שמו הרשמי הוא למעשה "מגדל קריית הממשלה על שם יצחק רבין", או בקיצור – "מגדל C". לבניין 29 קומות מעל לקרקע ו-8 קומות מתחת לקרקע וגובהו הוא 137 מטרים. בתכנון המגדל ניסו לשלב בו בין מראה חדש לבין ישן, אך לא רק בו, אלא גם בסביבתו - השדרה שמובילה אליו מרוצפת בהעתקים של פסיפסים ומפות עתיקות של העיר חיפה, המתוארכות עד שנת 1773, כולל רישומים של אנשים שעברו בעיר לאורך ההיסטוריה.
מקומות בארץ שנראים כאילו הגיעו מחול: פסיפס עם מפת חיפה עתיקה

3. שמורת החולה

מקומות בארץ שנראים כאילו הגיעו מחול: שמורת החולה
השמורה הזו היא הראשונה שהוכרזה בישראל, ולמעשה בזכות המאבק הציבורי שנוצר להקמתה, נוסדה החברה להגנת הטבע. את השמורה הקימו בשנת 1964, ובתחילה היה בה אגם מיובש, אך על ידי בניית סוללות עפר ליצירת סכרים ואגם מלאכותי, מי גשמים ניקזו אליו וכך הוא קיבל חיים חדשים. תוכנית זו לא הצליחה במלואה, ולאורך עשרות שנים נאלץ האגם להתמודד עם מים מזוהמים שהוזרמו אליו מבריכות דגים, עד שבשנת 2005 החלו להזרים אליו מים נקיים מהירדן. זהו אחד המקומות המושלמים בארץ למי שמעוניין לראות ציפורים בנדידתן, שכן רבות עוברות באזור השמורה וחונות בה לעצירה.
מקומות בארץ שנראים כאילו הגיעו מחול: שקנאים

4. ראש הנקרה

מקומות בארץ שנראים כאילו הגיעו מחול: ראש הנקרה
שמורת טבע ייחודית נוספת שקיימת בארצנו הקטנה מצויה בקצה הצפוני של חוף הים התיכון. כשמגיעים אליה, ניתן לרדת לנקרות בעזרת רכבל ולטייל בתוך מערות שבהן המים זורמים מהים באופן קבוע, והגלים מתרסקים ויוצרים צלילי רעמים חזקים. קיימים שלל סיפורים ואגדות על הנקרות, כשעל פי אחת מהן, כלה מעכו הובלה על גבי סוס אל החתן שלה בצור, אולם הסוס מעד בשביל הצר והתלול שבמעלה ראש הנקרה והיא נפלה לים – מאז ועד היום אנחותיה נשמעות בנקרה שעונה לשם "מערת האנחות".
מקומות בארץ שנראים כאילו הגיעו מחול: נקיק בראש הנקרה

5. מאיץ החלקיקים על שם קופלר ברחובות

מקומות בארץ שנראים כאילו הגיעו מחול: מאיץ החלקיקים על שם קופלר
המבנה הזה שבמכון ויצמן אמנם נראה עתידי ומתקדם, אך למעשה הוא הופעל כבר בשנת 1976, וכיום אינו פעיל כלל. מאיץ החלקיקים הזה היה מעביר יונים מחלקו העליון עד לתחתון במהירות שכמעט משתווה למהירות האור, וכל הדרך מטה היונים עוברים תהליכים שונים לצורך ניסויים ומדידות. המבנה הזה עוצב בסגנון הפורמליזם, שאותו אפשר לראות גם בברלין, בשאנגחאי, בברצלונה ועוד.
מקומות בארץ שנראים כאילו הגיעו מחול: מאיץ החלקיקים על שם קופלר

6. שבטה

מקומות בארץ שנראים כאילו הגיעו מחול: חורבות כנסייה בשבטה
המקום הזה הוא אחד מאתרי המורשת העולמית של אונסק"ו, ובו ניתן למצוא חורבות כפר נבטי ששימש כתחנה בדרך הבשמים. כשהתחילה התקופה הביזנטית תושבי המקום קיבלו עליהם את הדת הנוצרית, ולכן ניתן למצוא בו 3 כנסיות – הדרומית, המרכזית והצפונית. כיום ניתן רק לשער כיצד היה נראה המקום בתקופה שבה היה מיושב, אך כשמטיילים בין החדרים השונים והמקום עצמו, ניתן לדמיין זאת יחסית בקלות בזכות מאמצי השיקום שנעשו בו לאורך השנים.
מקומות בארץ שנראים כאילו הגיעו מחול: חורבות כנסייה בשבטה

7. כנסיית פטרוס הקדוש באבו כביר

מקומות בארץ שנראים כאילו הגיעו מחול: כנסיית פטרוס הקדוש
ומכנסיות עתיקות לכנסייה חדשה יותר – כנסיית פטרוס הקדוש שהוקמה בשנת 1894 בדרום תל אביב. למקום יש היסטוריה רבה שקשורה לעם הרוסי, כשהוא שימש עולי רגל רוסיים כמקום לינה בדרך מיפו לירושלים. במהלך המלחמה הקרה המקום גם שימש כמטה של הק.ג.ב, ובחפירות שנעשו באזור בשנת 1871 התגלתה בו גם עיר קבורה יהודית עם 34 מצבות שעליהן סמלים יהודיים, כמו מנורה, לולב ואפילו המילה "שלום". שארל קלרמון-גנו, הארכאולוג שגילה את עיר הקבורה, קבע כי המצבות הן מהמאה ה-1 עד ה-3, ושקהילת היהודים שחיה ביפו בתקופה זו ככל הנראה הייתה עשירה מאוד. 
מקומות בארץ שנראים כאילו הגיעו מחול: חלקה הפנימי של כנסיית פטרוס הקדוש

8. מתחם המוריסטן בירושלים

מקומות בארץ שנראים כאילו הגיעו מחול: כניסה לשוק במתחם המוריסטן
נמשיך עוד קצת בקו הנוצרי של ארצנו, אך כעת נגיע לירושלים ושם נמצא את מתחם המוריסטן שברובע הנוצרי בעיר העתיקה. חלק מהמבנים שבו הוקמו עוד לפני הכיבוש הצלבני, על ידי עולי רגל נוצרים שהגיעו מאיטליה. במתחם יש שוק שפעיל משנת 1903, וגם מזרקת מים שנבנתה יחד איתו בסגנון נאו-בארוקי לכבוד 50 שנה לשלטונו של הסולטאן העות'מאני, עבדול חמיד השני. היום המזרקה פועלת רק באופן חלקי, זאת אחרי שהחברה לפיתוח מזרח ירושלים שיקמה וניקתה אותה מבוץ שדבק בה במשך שנים.
מקומות בארץ שנראים כאילו הגיעו מחול: מבט ממעל אל המזרקה במתחם מוריסטן

9. פארק הסחלבים "אוטופיה" בקיבוץ בחן

מקומות בארץ שנראים כאילו הגיעו מחול: יער הגשם בפארק הסחלבים "אוטופיה"
הגן הבוטני הזה הוא יחיד מסוגו בארץ, ויש אפילו שיגידו בעולם, כשבתוכו קיים יער גשם טרופי שיגרום לכם להרגיש כאילו שהגעתם לג'ונגל שלא קיים בשום מקום בסביבת ארצנו הקטנה. כפי ששמו של הפארק מרמז, יש בו לא מעט סחלבים, אך זה לא הכול. תמצאו בו גם צמחים טורפים, קקטוסים, פרחים מסוגים שונים, וגם תוכים ובעלי חיים אחרים. יש בו גם מבוך חי ומזרקה מרכזית גדולה שבכל שעה עגולה נערך בה מופע מים מוזיקלי. 
מקומות בארץ שנראים כאילו הגיעו מחול: מזרקות מים בפארק הסחלבים "אוטופיה"
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.