print header

10 המנזרים היפים בעולם

הם יפים, מרוחקים ומבודדים – והכל בכוונה תחילה, על מנת לנתקם במידה כזו או אחרת מן העולם ולקרבם לאלוהות. אלו הם המנזרים, אותם מבנים דתיים חשובים המשמשים כשמשכנם של נזירים שהחליטו להקדיש את חייהם לדת ולהתנזר מהנאות החיים. המוסדות הללו קיימים בעיקר בדת הנוצרית ובדת הבודהיסטית, והמבנים שהוקמו לצורך שיכונם של הנזירים נחשבים כיום ליפים ומיוחדים ביותר, חלקם אף הפכו גם לאתרי תיירות ועלייה לרגל מלבד להיותם בתי נזירות. אז אספנו לכם כאן רשימה של 10 מהמנזרים היפים והמבודדים בעולם, ואם אתם מבקרים במדינות בהם הם נמצאים – בהחלט כדאי לכם להגיע לסיור בהם.

1. מנזר טקטסאנג, בהוטן

המנזרים היפים בעולם: מנזר טקטסאנג

על צלע הר בארץ המקדשים הקטנה בהוטן שבמזרח אסיה יושב לו אחד מהמנזרים הבודהיסטיים היפים והקדושים ביותר לדת הזו – מנזר טקטסאנג הידוע גם בשם ״קן הטיגריס״. על פי האמונה, המנזר הוקם במאה ה-8 על ידי גורו בודהיסטי קדוש ומפורסם שהתעופף לאתר על גבם של טיגריסים בוערים. כשמסתכלים על המתחם הזה, היושב על צוק תלול בגובה 900 מטרים מעל עמק נהר פארו, ניתן אפילו להאמין לרגע שכל האגדות העתיקות עליו נכונות! טקטסאנג יכול אפילו להיחשב למנזר שעדיין נמצא בבניה, מאחר שכל הזמן מוסיפים לו עוד חלקים ומבנים, האחרון שבהם בשנת 1982.

המנזרים היפים בעולם: מנזר טקטסאנג

2. לאוורת קייב-פצ׳רסק, אוקראינה

המנזרים היפים בעולם: לאוורת קייב-פצ׳רסק

בליבה של בירת אוקראינה קייב יושב לו מתחם אדיר של מבני דת מרהיבים – זהו מנזר לאוורת קייב פצ׳רסק. המקום החשוב והעתיק הזה נוסד ב-1051 בתקופת שלטונו של הנסיך ירסולב הנבון, אך נחרב פעמיים על ידי המונגולים שפלשו לאוקראינה בשנת 1240 ואז שוב ב-1480. בין לבין המקום הספיק לזכות בתואר לאוורה – מנזר ראשי גדול. במאות שבאו לאחר מכן המתחם שוקם והתרחב בגודלו ובעושרו, וגם התהדר באותן כיפות זהובות מרהיבות שניתן לראות בתמונה ונחשבות לסמלו. בשנת 1990 הוכרז לאוורת קייב-פצ׳רסק כאתר מורשת עולמית.

המנזרים היפים בעולם: לאוורת קייב-פצ׳רסק

3. מנזר מון סן מישל, צרפת

המנזרים היפים בעולם: מון סן מישל

מון סן מישל הוא ״מנזר מבוצר״ והוא בוודאי נראה ומרגיש כך! העבודות להקמת המתחם החלו בשנת 966, כשלפי האגדה המלאך מיכאל (סן מישל בצרפתית) הופיע בפני הבישוף המקומי וציווה עליו לבנות מנזר באותו אי מבודד וסלעי. מיקומו המרוחק והמסוגר של המתחם, באזור עם הגאות והשפל מהגבוהים באירופה, נועד על מנת להגן עליו מפני בוזזים למיניהם הנמצאים על היבשה. התקנת הגבהות למיניהן שנעשתה במקום במהלך מאה ה-19 שיבשה את זרימת המים הטבעית סביב המנזר וגרמה להצטברות סחופת סביבו, אך פרויקט שיקום שנועד למנוע את בידודו המוחלט של המנזר החל בשנת 2015. ב-1979 הוענק לאי כולו מעמד של אתר מורשת עולמית על ידי אונסק״ו וכיום הוא האטרקציה השלישית המתוירת ביותר בצרפת אחרי מגדל אייפל וארמון ורסאי.

המנזרים היפים בעולם: מון סן מישל

4. מנזר רומטק, הודו

המנזרים היפים בעולם: מנזר רומטק

ממוקם על מרגלותיו הפוריים וגדושי המונסונים של הר ההימלאיה האדיר בצפון הודו, מנזר רומטק הוא ביתם של נזירים מכל הגילים – מילדים צעירים ועד חכמים זקנים ומופלגים בשנים. העיצוב הפנימי של המנזר הזה מרהיב לא פחות מהחיצוני, וכפי שאתם יכולים לראות למטה המקום הזה הוא חגיגה של ססגוניות, צבע ועושר תרבותי.

המנזרים היפים בעולם: מנזר רומטק

5. מנזר סנטה קתרינה, מצרים

המנזרים היפים בעולם: מנזר סנטה קתרינה

את שמו של המנזר הזה סביר להניח שכבר שמעתם, כי הוא יושב בליבו של מדבר סיני השכן אלינו והוא גם אחד מן המנזרים הנוצריים העתיקים והמפורסמים בעולם. הוא ממוקם ליד הר סיני המיתולוגי ומתוארך לימים המוקדמים ביותר של האמונה הנוצרית. על פי האגדה שורשיו של המתחם המרהיב הזה, שמשתלב בנוף המדברי סביבו בדייקנות מרשימה, מאדמת החול של הישימון. מנזר סנטה קתרינה זכה במשך שנים למימונם והגנתם של מלכים ושליטים מרחבי העולם ומארצות רחוקות, שראו בו כסמל לאמונה הנוצרית וכמקום ששווה להבטיח את קיומו. כיום החומות היציבות שלו, שנבנו על ידי הקיסר הביזנטי יוסטיניאנוס הראשון עדיין עומדות במצב טוב במיוחד, והמקום משמש יעד לצליינים ומבקרים רבים במהלך כל השנה.

המנזרים היפים בעולם: מנזר סנטה קתרינה

6. מנזר פלקהור, טיבט

המנזרים היפים בעולם: מנזר פלקהור

אחד מהמנזרים הכי יוצאי דופן ברמת טיבט (השייכת באופן רשמי לסין) הוא פלקהור – שנבנה בסוף המאה ה-14 בסמוך לעיירה גיינצה. המבנה המרכזי דמוי הפגודה של המנזר, שזכה לכינוי ״10,000 פגודות הבודהה״, מתנשא לגובה של כ-9 קומות (כ-30 מטרים) והוא מכיל למעלה מ-77 בתי תפילה ומקדשים אישיים.

המנזרים היפים בעולם: מנזר פלקהור

7. מנזר חור ויראפ, ארמניה

המנזרים היפים בעולם: מנזר חור ויראפ

משמעות השם ״חור ויראפ״ בארמנית הוא ״צינוק עמוק״, כי לפי האגדה במקום המבודד הזה היא כלוא הקדוש הנוצרי גרגוריוס המאיר במשך 13 שנה, עד ששוחרר בשנת 301 על ידי המלך טירידאטס השלישי שהתנצר והקים את המנזר הזה. הנוף המרהיב שנשקף מכאן, הכולל את הר האררט המיתולוגי מסיפור תיבת נח, הופך את המקום הזה לאחד היפים בארמניה ובעולם בכלל, ובקפלה המרשימה שניצבת במרכזו עדיין ניתן לראות את אותו בור בעומק 6 מטרים שבו על פי המסורת נכלא הקדוש הנוצרי גרגוריוס.

 המנזרים היפים בעולם: מנזר חור ויראפ

8. מנזרי מטאורה, יוון

המנזרים היפים בעולם: מתחם מנזרי מטאורה
כאן אנחנו כבר לא מדברים על מנזר אחד – אלא על קבוצה של לא פחות מ-6 מנזרים היושבים זה לצד זה באזור הררי בצפון יוון, ליתר דיוק על צוקים מבודדים ומפוארים שמקנים לכל אחד מהם מראה ייחודי מאין כמוהו. משמעות השם מטאורה ביוונית הוא ״אמצע השמיים״, ואכן המנזרים הללו – שהקמתם התרחשה באמצע ימי הביניים, במאה ה-11, על ידי נזירים פורשים שהתיישבו במקום – נראים כאילו מצויים בלב הרקיע. כל מי שביקר במטאורה לא יכול היה שלא להתפעל מן המראה עד עמקי נשמתו, ולכן זהו בהחלט יעד תיירותי מומלץ במיוחד אם אתם מטיילים ביוון.
המנזרים היפים בעולם: מנזרי מטאורה

9. מנזר סנטה מריה דה מונסטראט, ספרד

המנזרים היפים בעולם:  מנזר סנטה מריה דה מונסטראט

בליבו של חבל קטלוניה במזרח ספרד, כשעה נסיעה בערך מהעיר הגדולה ברצלונה, ממוקם לו הר מונסטראט שעליו יושב האתר הדתי החשוב ביותר באזור – מנזר סנטה קטרינה. אלפי עולי רגל מגיעים מדי שנה למתחם הזה, שהוקם במאה ה-11, לא רק כדי להתרשם מהנוף המדהים שאופף אותו, אלא גם כדי לנשק את פסל ״הבתולה ממונסטראט״ המוצב בעומק כנסיית המנזר ומוקדש לדמותה של בתולה קדושה במסורת המקומית. בתוך הבזיליקה של המנזר ניתן להתרשם מיצירות אומנות של כמה מגדולי ציירי ופסלי ספרד, כפאבלו פיקאסו, סלבדור דאלי ואל גרקו.

המנזרים היפים בעולם:  מנזר סנטה מריה דה מונסטראט

10. מנזר סומלה, טורקיה

המנזרים היפים בעולם: מנזר סומלה

אחד המנזרים היווניים-אורתודוקסיים הקדושים והחשובים ביותר יושב גם הוא על צוק נישא אי שם בלב נפת טרבזון בטורקיה, לחופי הים השחור. בנייתו מתוארכת לשנת 386, כשעל פי הסיפור המסורתי צמד כמרים שנדד מזרחה מאתונה הגיעו למקום, השקיפו מן הצוק התלול אל העמק המרהיב שמתחת – והחליטו שזה אתר טוב להקים בו מנזר. הבחירה שלהם הציבה את סומלה ברשימה הזו כאחד מן המנזרים היפים בעולם, והנוף האופף יחד עם האדריכלות המרשימה שבה הוא נבנה מוסיפים לקביעה הזו.

המנזרים היפים בעולם: מנזר סומלה

מקור התמונות: canva.com

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.