print header

13 אטרקציות חובה בבאקו, בירת אזרבייג'ן

 אם אתם חושקים בקפיצה קטנה לחו"ל אל עיר מודרנית המשלבת מזרח ומערב, שמזג האוויר בה נוח, שאין בה צפיפות נוראית או המולה מחרישה, אך כזו שגם יש בה שלל אטרקציות ומוקדי עניין שבעזרתם תוכלו להעביר את הזמן בנעימים – אז באקו, בירת אזרבייג'ן, היא היעד בשבילכם. העיר היפה הזאת שלחופי הים הכספי, הפכה בשנים האחרונות ליעד פופולרי מאוד עבור ישראלים, מאחר והיא משלבת את הטוב מכל העולמות – תוכלו לחזות פה במבנים עתיקים, מסגדים מהודרים ופלאי טבע, כמו גם ליהנות מפינוקי העולם המודרני ומארכיטקטורה ועיצוב מרשימים ומעודכנים. אז כדי שהטיול שלכם בבאקו יהיה מושלם, הכנו עבורכם מדריך קצר ל-13 אטרקציות שאתם חייבים לראות ולחוות בה.

1. מגדלי הלהבה (Flame Towers)

אטרקציות בבאקו: מגדלי הלהבה

שלושת המגדלים הנישאים הללו – האחד מגדל משרדים, השני בניין מגורים והשלישי משמש כבית מלון יוקרתי - הם סמל ידוע לאזרבייג'ן המודרנית, כש-182 המטרים שלהם מפארים את קו הרקיע של באקו וניתן לראותם כמעט מכל מקום בעיר. לצערנו אף אחד מן המגדלים אינו כולל עמדת תצפית לתיירים או דבר מה מסוג זה, אבל ניתן לקבל מבט עליהם מקרוב, כמו גם תצפית מרהיבה על העיר כולה, מפארק דאגוסטו (Dağüstü Park) הסמוך אליהם - אליו תוכלו להגיע באמצעות הרכבל העירוני, שיוצא מאזור חוף הים.

אטרקציות בבאקו: מגדלי הלהבה

2. מרכז היידר אלייב (Heydar Aliyev Center)

אטרקציות בבאקו: מרכז היידר אלייב

זהא חדיד, אחת מהאדריכליות הבולטות של זמננו, היא האחראית לתכנון ולעיצוב של המבנה האייקוני הזה, עוד אחד מסמליה של באקו העכשווית, שזכה בתואר "עיצוב השנה" לשנת 2014. במרכז רחב הידיים והמעוצב למשעי הזה תמצאו גלריות המציגות תערוכות שונות, כדוגמת תערוכה המוקדשת להיידר אלייב - מנהיגה של אזרבייג'ן בין השנים 1969-2003, תערוכה המוקדשת לפלאי הארכיטקטורה של המדינה וכן תצוגת אמנות, אולם קונצרטים, ספרייה, מסעדה ועוד.

אטרקציות בבאקו: מרכז היידר אלייב

3. מוזיאון השטיחים (The Carpet Museum)

אטרקציות בבאקו: מוזיאון השטיחים

למוזיאון המרתק הזה, ששוכן בתוך מבנה המזכיר בצורתו שטיח מגולגל ענק, יש הרבה יותר מה להציע מאשר רק מרבדים צבעוניים. אמנם אפשר למצוא כאן תצוגה נפלאה של שטיחים טוויים מכל הזמנים, המעוטרים במגוון דפוסים ודוגמאות - החל מעיצובים מסורתיים המגיעים מכל רחבי המדינה ועד לשטיחים מימי השלטון הסובייטי, אך בנוסף תוכלו לראות גם שלל חפצי ביגוד וטקסטיל אחרים, שמאירים את ההיסטוריה של אזרבייג'ן באור אותנטי ומיוחד.

אטרקציות בבאקו: מוזיאון השטיחים

4. אטשגה של באקו (Ateshgah of Baku)

אטרקציות בבאקו: אטשגה של באקו

אמנם המקדש העתיק הזה לא נמצא במרכזה של העיר, אך כדאי להרחיק מעט משם על מנת לחזות במבנה המרשים ומוקף החומה הזה, שאש התמיד בוערת בו עוד מהמאה ה-18. באותה תקופה המבנה הוקם כמקדש לבני דת הזרתוסטרא, ולאחר מכן שימש גם עבור מאמינים הינדים שהגיעו לכאן כסוחרים ותיירים בימים שבהם באקו הייתה אחת מן הערים המרכזיות על דרך המשי העתיקה. האש שבוערת כאן עוד מימי קדם, הוזנה בעבר על ידי מאגר גז טבעי תת קרקעי ששכן תחת המקום אך כיום היא כבר מתודלקת בעזרת אמצעים מודרניים יותר.   

אטרקציות בבאקו: אטשגה של באקו

5. מגדל מיידן (Maiden Tower)

אטרקציות בבאקו: מגדל מיידן

אל תפספסו את המגדל הזה, אחת מן האטרקציות התיירותיות הבולטות והפופולריות ביותר בבאקו, שעומד איתן בין חומות הרובע העתיק של העיר. גובהו של המגדל דמוי הגליל הזה, שנבנה כבר במאה ה-12, הוא כמעט 30 מטר, ואם תצעדו במעלה 80 המדרגות שלו תזכו להידהם מנופיה של באקו, על יופייה המהפנט. מוזיאון היסטוריה מרק שוכן בתוך המגדל ובזכות ביקור בו תוכלו לצאת למסע מופלא אל עברה של העיר.

אטרקציות בבאקו: מגדל מיידן

6. יאנר דאג (Yanar Dag)

אטרקציות בבאקו: יאנר דאג

אם אתם רוצים לצאת קצת מהעיר ולהכיר את אחד מפלאי הטבע המיוחדים של המדינה, הצפינו כ-25 ק"מ מבאקו אל יאנר דאג, מצבור תת קרקעי של גז טבעי, שבו אש תמיד בוקעת בדרך פלא מן האדמה. כבר שנים רבות שהלהבות דולקות פה דרך קבע ומאירות את האזור המבודד הזה באופן טבעי לחלוטין, כשאין צורך בשום צינור או אביזרים מלאכותיים אחרים כדי לגרום לבערה המתמשכת.  

אטרקציות בבאקו: יאנר דאג

7. ארמון שירוואנשה (Palace of the Shirvanshahs)

אטרקציות בבאקו: ארמון שירוואנשה
ביחד עם מגדל מיידן, ארמון שירוואנשה הממוקם בנקודה הגבוהה ביותר של הרובע העתיק של באקו, מהווה סמל לאומי נוסף של אזרבייג'ן ושל העיר באקו. המבנה המרשים ורחב הידיים הזה נבנה בין המאות ה-12 ל-15 עבור מלכי שירוואן, שושלת עתיקה ששלטה באזור במשך כ-800 שנים. כשתבקרו כאן תוכלו לראות את שרידיהם של אולם הנשפים והמסגד שהיו קיימים בעבר, כמו גם את קבריהם המפוארים של בני משפחת המלוכה. 
אטרקציות בבאקו: ארמון שירוואנשה

8. מסגד ביבי-אייבאט (Bibi Heybat Mosque)

  אטרקציות בבאקו: מסגד ביבי אייבאט

המסגד הזה הוא אחד מהדוגמאות המרכזיות לארכיטקטורה האסלאמית המסורתית במיטבה. אמנם לא מדובר בעיצוב המקורי של המבנה שהוקם במהלך המאה ה-13 על ידי מלכי שושלת שירוואן, נהרס לגמרי בשנת 1936 ונבנה מחדש רק בשנות ה-90, אבל השחזור שנעשה פה נאמן למקור ובהחלט מנציח את הפאר וההדר ששלטו כאן בתקופות הקדומות. בשל מיקומו על גבעה המשקיפה על העיר מלמעלה, תוכלו למצוא באזור המסגד הזה נקודת תצפית מרהיבה אל מרחבי העיר והים הכספי. 

אטרקציות בבאקו: מסגד ביבי אייבאט

9. שדרת באקו (Baku Boulevard)

אטרקציות בבאקו: שדרת באקו
אם אתם רוצים לנשום קצת אוויר ים צח וליהנות מערב נעים בבאקו, צאו לטייל לאורך 2 הקילומטרים של שדרת באקו, הנמצאת ממש על קו החוף של העיר. כאן תוכלו להסתובב בנחת, לתצפת על הים הכספי, לשוטט בין הפסלים והמזרקות שמקשטים את הטיילת וכן ליהנות משלל המסעדות, מרכזי הקניות והאטרקציות שפרוסים לאורך השדרה המודרנית ושוקקת החיים הזאת, כמו "מיני-ונציה" – דגם מוקטן של עיר התעלות, שבו ניתן לשוט עם סירה.
אטרקציות בבאקו: שדרת באקו

10. כיכר המזרקות (Fountains Square)

אטרקציות בבאקו: כיכר המזרקות
לא חסרות מזרקות בבאקו, אך את פנינת החן שנקראת "כיכר המזרקות" לא כדאי לכם להחמיץ. בכיכר הזאת מצויות כמה מן המזרקות היפות ביותר בעיר, והיא ללא ספק שופעת בעיצובים מרהיבים ושובי עין. בין המזרקות שתמצאו פה ניתן למנות את "מזרקת ההיפופוטם הרעב" שחביבה מאוד על ילדים, וכן מזרקה המעוצבת בצורת נשים המסירות רעלות מראשיהן, סמל לשחרור ולהיפתחותה של המדינה אל המערב. 
אטרקציות בבאקו: כיכר המזרקות

 11. מוזיאון האמנות הלאומי של אזרבייג'ן (National Art Museum of Azerbaijan)

אטרקציות בבאקו: מוזיאון האמנות הלאומי של אזרבייג'ן

המתחם רחב הידיים של מוזיאון האמנות הלאומי של אזרבייג'ן כולל 2 בניינים המכילים יחדיו יותר מ-15,000 יצירות אמנות מן ההיסטוריה הארוכה לא רק של המדינה האזרית, אלא גם של האזור כולו. הבניין הראשון מוקדש לאמנות אירופאית ורוסית והשני מציג את המיטב מאמנות המזרח – שלל פריטים נאים מהתרבות הפרסית, הטורקית, היפנית והסינית מוצגים פה לראווה. בנוסף ישנו גם אוסף נפלא ומרתק של ספרים מיניאטוריים, שמעניין מאוד לחזות בו.   

אטרקציות בבאקו: מוזיאון האמנות הלאומי של אזרבייג'ן

12. מסגד טאזה פיר (Taza Pir Mosque)

אטרקציות בבאקו: מסגד טאזה פיר

אמנם המסגד הגדול בעיר הוא לא המבנה הכי עתיק בה, שכן עברו רק קצת יותר מ-110 שנים מאז שהוקם בשנת 1905, אך הסגנון הקלאסי שבו הוא עוצב והקווים הסימטריים והפשוטים שבהם הוא מתאפיין, הופכים אותו למרשים ורב חן. כשתגיעו הנה תוכלו ליהנות ממראה כיפתו המפוארת שעליה מתנוססים רישומים ותבליטים דתיים, ומזוג הצריחים שחלקם העליון מצופה זהב טהור. פנים המסגד מקושט בציורים נדירים בסגנון אזרי ובעיטורים מסורתיים.

אטרקציות בבאקו: מסגד טאזה פיר

13. מוזיאון ניזאמי לספרות אזרית (Nizami Museum of Azerbaijani Literature)

אטרקציות בבאקו: מוזיאון נזאמי לספרות אזרית

מוזיאון ניזאמי לספרות אזרית, הקרוי על שם משורר מפורסם בן המאה ה-12, הוא אתר חובה לכל אלו מכם שרוצים להכיר קצת יותר מקרוב את ההיסטוריה התרבותית העשירה של אזרבייג'ן. מן החזית המרשימה, המעוטרת בשורה של פסלי אדם מרהיבים המנציחים את מיטב הסופרים והמשוררים של המדינה, ועד פנים המקום, על 30 אולמות התצוגה המלאים בכתבי יד, ספרים עתיקים, פורטרטים ושלל חפצי אמנות - המוזיאון הזה ללא ספק מנציח ומבליט את מורשתו החשובה של אזור זה לעולם.

אטרקציות בבאקו: מוזיאון נזאמי לספרות אזרית
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.