print header

10 הגנים העתיקים בעולם שקיימים עד היום

גינון הוא אחת המלאכות העתיקות ביותר שהמציא האדם, והחוקרים מאמינים כי הוא התפתח עוד בזמנים הפרה-היסטוריים, כשמטרתו הייתה אז לתחום עבור אבות אבותינו את המרחבים הפתוחים בהם חיו. מאז ועד היום, בכל העולם הוקמו לאורך כל שנות ההיסטוריה אלפי גנים רחבי ידיים, פורחים ומרהיבים. אנחנו אספנו עבורכם את 10 העתיקים ביותר שבהם, אלו שנוסדו על ידי בני האדם לפני כמה מאות שנים והשתמרו עומדים, מטופחים ומתוחזקים עד היום. התמונות המרהיבות של הגנים וסיפוריהם המרתקים בהחלט ייגרמו לכם לרצות לבקר בהם ולהתפעל מיופיים במו עיניכם. 

10. הגן הבוטני במיזורי (Missouri Botanical Garden)

הגנים העתיקים בעולם: הגן הבוטני במיזורי
 

גיל מוערך: 158 שנים

הגן הבוטני שבעיר סנט לואיס במדינת מיזורי, ארה"ב, הוא לא רק הגן הבוטני העתיק ביותר בארה"ב, מאחר והוא מתוחזק באופן רציף כבר משנת 1859, אלא גם אחד הגנים הגדולים ביותר בצפון אמריקה כולה, כשבתחומו כ-6.6 מיליון זנים של צמחים. בנוסף, קיים בגן גם אוסף הסחלבים הגדול ביותר בעולם, בתוכו נכללים גם מינים נדירים ביותר של הצמח העומדים בפני סכנת הכחדה.

הגנים העתיקים בעולם: הגן הבוטני במיזורי

9. הגן הבוטני המלכותי באדינבורו (Royal Botanic Garden Edinburgh)

הגנים העתיקים בעולם: הגן הבוטני המלכותי באדינבורו

גיל מוערך: 347 שנים

הגן הבוטני שנוסד בשנת 1670 בבירתה של סקוטלנד הוא העתיק ביותר בכל חבל הארץ הסקוטי, והגן השני הוותיק ביותר בבריטניה כולה אחרי הגנים באוקפסורד (המוזכרים בהמשך). את "הדחיפה" הגדולה שלו קיבל הגן המלכותי בתחילת המאה ה-20, כשבין השנים 1905 ל-1932 הכניס אליו "צייד הצמחים", הבוטניקאי הסקוטי ג'ורג' פורסט, יותר מ-10,000 זנים שונים. 

הגנים העתיקים בעולם: הגן הבוטני המלכותי באדינבורו

8. הגן הבוטני של אוקספורד (Oxford Botanic Garden)

הגנים העתיקים בעולם: הגן הבוטני באוקספורד

גיל מוערך: 396 שנים

הגן הבוטני העתיק ביותר באנגליה ואחד מגני המחקר הוותיקים ביותר בעולם כולו, הוקם בשנת 1621 באמצעות תרומה צנועה על סך 5,000 לירות שטרלינג בלבד (שווה ערך לכמה מאות אלפי לירות שטרלינג כיום) של רוזן בריטי שחי באזור. כיום מתהדר המקום באחד מאוספי הצמחים המגוונים בעולם, עם יותר מ-8,000 זנים הגדלים בתחומו.

הגנים העתיקים בעולם: הגן הבוטני באוקספורד

7. גן הצמחים במונפלייה (Jardin des Plantes de Montpellier)

הגנים העתיקים בעולם: גן הצמחים במונפלייה

גיל מוערך: 424 שנים

מקימיו של הגן הבוטני העתיק ביותר בצרפת, שנוסד עוד בימי שלטונו של המלך אנרי הרביעי, קיבלו את ההשראה להקמתו מהגן הבוטני בפדובה שבאיטליה. לאחר שנוסדה, שימשה פינת החמד המקסימה הזאת, הממוקמת בעיר הדרומית מונפלייה, כהשראה להקמת הגנים הבוטניים בפריז הבירה. כיום מקשטים את הגן הפורח הזה כ-2,860 זני צמחים, שמתוכם כ-500 משויכים באופן בלעדי לאזור אגן הים התיכון.

הגנים העתיקים בעולם: גן הצמחים במונפלייה

6. גני פין (Fin Garden)

הגנים העתיקים בעולם: גני פין

גיל מוערך: 427 שנה

בגנים האלו, לצערנו, כנראה שלא ייצא לנו כישראלים לבקר בקרוב, מאחר והם ממוקמים בעיר כאשאן שבאיראן. זה מעט חבל, כי נראה שמדובר במקום מרהיב ושובה עין, עם היסטוריה ארוכה ביותר הנמתחת עד לימי האימפריה הפרסית הגדולה. הגנים שהוקמו בשנת 1590 סבלו שנים רבות מהזנחה, עד שבשנת 1935 הם נהפכו לרכוש רשמי של המדינה האיראנית, שהחייתה וטיפחה אותם, ובשנת 2012 הם אף הוכרזו כאתר מורשת עולמית על ידי ארגון אונסק"ו. 

הגנים העתיקים בעולם: גני פין
 

5. הגן הבוטני בפירנצה (Orto Botanico di Firenze)

הגנים העתיקים בעולם: הגן הבוטני בפירנצה

גיל מוערך: 427 שנים

"הגן של הפשוטים", כפי שנהוג לכנותו, נוסד ב-1 לדצמבר 1545 על ידי הדוכס הגדול של טוסקנה, קוזימו הראשון מבית שושלת מדיצ'י ששלטה בזמנו באירופה כולה. בתחילה היה המקום בית גידול לצמחי מרפא, אך לאחר מכן השתנה המיקוד בו לחקלאות ניסיונית, וכיום הוא מכיל יותר מ-9,000 זני צמחים, כולל עץ עתיק במיוחד, שנשתל בשנת 1720. 

הגנים העתיקים בעולם: הגן הבוטני בפירנצה

4.  הגן הבוטני בפדובה (Orto Botanico di Padova)

הגנים העתיקים בעולם: הגן הבוטני בפדובה

גיל מוערך: 472 שנים

הגן ההיסטורי הזה, ששימש כהשראה לגנים קודמים המוזכרים ברשימה זאת, נחשב לגן הבוטני האוניברסיטאי הוותיק בעולם. הוא נבנה בשנת 1545 בהוראת הסנאט של הרפובליקה הוונציאנית העתיקה, ומשתרע על שטח של יותר מ-20,000 מטרים רבועים. הוא מכיל בתחומו שורה ארוכה של צמחים נדירים ויקרים ביותר, מה שגרם לו להיות מוקד משיכה לגנבים – דבר שהוביל להקמתה של חומה היקפית סביבו, שמגנה עליו מפני פולשים. 

הגנים העתיקים בעולם: הגן הבוטני בפדובה

3. גני ריואן ג'י (Ryōan-ji)  

הגנים העתיקים בעולם: גני ריואן ג'י

גיל מוערך: 567 שנים

למרות שהמקום יוצא הדופן הזה, הממוקם בקיוטו שביפן, משמש כמקדש זן לנזירים בודהיסטים כבר מן המאה ה-11 לספירה, הגנים המיוחדים שסמוכים אליו נבנו רק כמה מאות שנים לאחר מכן, בין 1450 ל-1473. הגנים הוכרזו כאתר מורשת עולמית על ידי ארגון אונסק"ו, והם נחשבים לדוגמה הבולטת ביותר לשיטת עיצוב הגנים היפנית המסורתית, המבוססת על תורת הזן ומכונה "שטח יבש".            

הגנים העתיקים בעולם: גני ריואן ג'י

2. גני הקולג' של מנזר וסטמינסטר (The College Garden at Westminster Abbey)

הגנים העתיקים בעולם: גני הקולג' של מנזר וסטמינסטר

גיל מוערך: יותר מ-900 שנים

אמנם הגנים היפיפיים והעתיקים האלו, שנוסדו כגני מרפא וגידול מזון עבור הנזירים של מנזר וסטמינסטר, אינם משמשים עוד את אנשי הדת הסגפנית, אך הם עדיין אפופי אווירת קדושה שלווה ורוגע, וזאת על אף שהם ממוקמים באחד האזורים הסואנים ביותר של לונדון. כבר יותר מ-900 שנה ברציפות שהגנים הללו מטופחים, מתוחזקים ומעובדים, מה שהופך אותם לא רק לגנים העתיקים ביותר בבריטניה, אלא גם באירופה כולה.

הגנים העתיקים בעולם: גני הקולג' של מנזר וסטמינסטר

1. הגנים הקלאסיים של סוג'או (Classical Gardens of Suzhou)

הגנים העתיקים בעולם: הגנים הקלאסיים של סוג'או

גיל מוערך: 973 שנים

מבין מאות הגנים שנבנו בעיר סוג'או שבמחוז ג'יאנגסו בסין מן המאה ה-6 לספירה ואילך אשר הקנו לעיר את התואר "גן עדן עלי אדמות", שרדו עד ימינו כ-50 בלבד. 9 מתוכם נחשבים כיום לדוגמה המושלמת לשיטת הגינון הסיני הקלאסית, והם אלו המרכיבים את הגנים הקלאסיים של סוג'או, שזכו למעמד המכובד כעתיקים ביותר בעולם. מתוך 9 הגנים של סוג'או, הידוע ביותר נקרא "ביתן הגל הכחול", המשתרע על שטח של 11,470 מטרים רבועים ונחשב לאחד מהגנים הקדומים ביותר שהוקמו בעיר. 

הגנים העתיקים בעולם: הגנים הקלאסיים של סוג'או

מקור התמונות:RicciSpeziari~commonswiki ,Jean-Pierre Dalbéraali rezaEsther WesterveldGraham RobsonToby OrdJoss O'KellyEsculapioDiego DelsoDaderotsurimuDingytracyTobias Michaelsen, SteFou!Gisling

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.