print header

12 בתים של מפורסמים שהפכו למוזיאונים מדהימים

 
אין כמו סיור חוויתי במוזיאון כדי לספוג תרבות של מקום זר וללמוד על החיים בצורה מעניינת וחוותית. ישנם מוזיאונים ייחודיים בעולם נבנו במיוחד בכדי להסביר על התרבות וההיסטוריה של המדינות השונות, אך יש גם מוזיאונים שנבנו בתוך בתים של אנשי תרבות ורוח, מציגים את חפציהם של אישים משפיעים לאורך ההיסטוריה ומספקים הצצה מרתקת לחייהם האישיים. ב-12 המוזיאונים הביתיים שברשימה תוכלו לצאת לסיורים ווירטואליים, לשמוע הרצאות קצרות או פשוט לראות חלק קטן אך משמעותי מחייהם של אנשים שעשו היסטוריה.  

1. אלביס פרסלי – ממפיס, טנסי, ארה"ב

אלביס פרסלי היה אהוד בקרב אנשים בכל רחבי העולם וחלק מהמעריצים הנאמנים ביותר שלו מסרבים להאמין שהוא אכן מת. למענם וגם למען אלו שקיבלו את מותו ורוצים להשאיר את המורשת שלו חיה ופועמת, הוקם המוזיאון בגרייסלנד, ביתו של הזמר האהוב. האחוזה שבה אלביס פרסלי חלק את חייו עם משפחתו פתוחה לתיירים וניתן לראות בה את כלי הנגינה שלו, חדרי הבית השונים ואת כל החללים בהם מלך הרוקנרול נח כשהוא לא כתב להיטים כמו "Can't help falling in love with you".

בתים שהפכו למוזיאונים
 
לחצו על התמונה כדי לעבור לסיור ווירטואלי באחוזת גרייסלנד
אחוזת גרייסלנד סיור ווירטואלי

2. אלברט איינשטיין – ברן, שוויץ

אלברט איינשטיין ייזכר לדורות רבים כאחד המדענים החשובים ביותר והאדם שהיה בין הראשונים לפצח את סודות האטום. הבית שאיינשטיין חלק עם אשתו בשוויץ הפך למוזיאון שמנציח את המורשת המדהימה של המדען החשוב הזה. תמונותיו של איינשטיין תלויות בכל עבר, ספרי המדע שלו שמורים בקפדנות ופסל בגודל אמתי של איינשטיין המשופם וכסוף השיער מנציחים את הזיכרון של המדען זוכה פרס הנובל ואיש הרוח שהוא היה. 
 
בתים שהפכו למוזיאונים
בתים שהפכו למוזיאונים

3. פרידה קאלו – קויוקאן, מקסיקו

ביתה של אחת האמניות המפורסמות ביותר בעולם, פרידה קאלו, הוסב למוזיאון שמכיל חלק גדול מיצירותיה המיוחדות. ביתה של פרידה נמצא בקויואקן, מקסיקו והוא הפך למוזיאון לאחר מותה של האמנית בזכות בעלה, דיאגו ריוורה, שמסר את הבית עם יצירות האמנות למען הציבור הרחב. התמונות הצבעוניות של קאלו תלויות ברחבי הבית יחד עם חפצים אישיים ופסלים לא שגרתיים של חגורות גב שסימלו את הכאבים העצומים בהם פרידה הייתה נתונה. רוחה של קאלו נוכחת בכל פינה בביתה הישן ובעיניה הניבטות בכל תמונה.

בתים שהפכו למוזיאונים
לחצו על התמונה כדי לעבור לסיור ווירטואלי בביתה של פרידה קאלו
ביתה של פרידה קאלו סיור ווירטואלי

4. סלבאדור דאלי - קטלוניה, ספרד

סלבאדור דאלי, שהיה ידוע באותה מידה בזכות האמנות שלו כמו בזכות זקנו המחודד, הוא אחד האמנים הסוריאליסטים הידועים ביותר במאה ה-20 ולכן, לא פלא שביתו הוסב למוזיאון לזכרו. בביתו של דאלי נמצאים כלי העבודה והציור שלו, מזרקה מעוצבת, רהיטים מיוחדים ועוד שלל חפצים שהאמן האקסצנטרי אסף במהלך חייו. הנוף שמשקיף לים מהבית המיוחד הזה יסב לכל אחד רוגע בשעה שהוא מטייל במסדרונות וחש בהיסטוריה שרוחשת במקום. 

בתים שהפכו למוזיאונים
לחצו על התמונה כדי לעבור לסיור ווירטואלי בביתו של סלבאדור דאלי
סלבאדור דאלי סיור ווירטואלי
 

5. אנטוני גאודי – ברצלונה, ספרד

האדריכל הידוע אנטוני גאודי חי במשך כ-20 שנה בבית צבעוני שהפך למוזיאון לאחר מותו. למרות הדעה הרווחת, הבית הזה לא תוכנן על ידי גאודי עצמו אלא על ידי חברו הנאמן, פרנצ'סק דאסיס. לאחר מותו של גאודי, הבית המשיך לשמש כמקום מגורים ובשנת 63', הפך רשמית למוזיאון על שמו של האדריכל המפורסם. כיום ניתן לטייל בבית ולראות חלק מחפציו של גאודי או לסייר בפארק גואל הגדול והמרשים שמקיף אותו, להעריך את המבנים שלא נראים כמוהם כיום וליהנות משדרות של עצים ירוקים ורחש ציפורים.

בתים שהפכו למוזיאונים
בתים שהפכו למוזיאונים

6. פרנקלין דלנו רוזוולט – ניו יורק, ארה"ב

פרנקלין דלנו רוזוולט נחשב לאחד הנשיאים הטובים ביותר בהיסטוריה של אמריקה ולא בכדי. רוזוולט היה מרותק לכיסא גלגלים בגלל מחלת הפוליו, אך הוא לא נתן לכך לעצור בעדו מלשקם את כלכלת ארה"ב לאחר אחד המשברים הכלכליים הקשים ביותר שחוותה בשנות ה-20. משפחות רבות השתקמו בגלל התעוזה של הנשיא האמיץ הזה ולכן זה לא פלא שרצו להנציח את המורשת המיוחדת שלו בתוך הבית שחלק עם משפחתו. בבית הנשיא בניו יורק ניתן לשמוע הרצאות על רוזוולט ומשפחתו שהקדישו את חייהם לטובת האומה, לראות את חפציהם ולקבל שיעור חשוב בהיסטוריה פוליטית ומדינית שלא נראתה כדוגמתה מאז.

בתים שהפכו למוזיאונים
בתים שהפכו למוזיאונים

7. אלכסנדר פושקין – מוסקבה, רוסיה

אלכסנדר פושקין המתולתל נחשב למשורר הלאומי של רוסיה ושירי הילדות שלו מוקראים לילדים עד היום. בניגוד למוזיאון הספרותי של פושקין, הבית הכחול הזה משמש כאתר הנצחה לפושקין כאדם ולא רק כסופר ומשורר. פושקין חלק את הבית היפיפייה הזה עם אשתו האהובה נטליה שאהבתם העזה אף מונצחת בפסל שנמצא במקום. חייו הפרטיים של פושקין מוצגים בכל פינה, החל מפסלונים שאסף ועד לתרופות בהן טופל עד ימיו האחרונים. רישומי העיפרון איתם עיטר את הכתבים שלו מראים לנו את העולם המקסים שפושקין בנה הן בראשו והן בכתבים שלו. 

בתים שהפכו למוזיאונים
בתים שהפכו למוזיאונים

8. חיים נחמן ביאליק – תל אביב, ישראל

חייו של המשורר הלאומי של ישראל מונצחים בביתו המיוחד שבתל אביב, עיר עמה היה לביאליק קשר מיוחד. המשורר החליט לבנות את ביתו ליד בית העירייה של תל אביב והיה ידוע גם כאישיות מפתח בחיי החברה של האזור ולא רק כמשורר.  לאחר שנפטר, אשתו מניה מסרה את ביתם לעירייה שהסבה אותו למוזיאון שבו נמצאים כתביו של ביאליק, כתבים שנשלחו אליו לעיון וכן פסלים של אמנים ישראלים שעוזרים להנציח את חייו המיוחדים.

בתים שהפכו למוזיאונים
בתים שהפכו למוזיאונים

9. ש"י עגנון - ירושלים, ישראל

מורשתו הספרותית והתרבותית של זוכה פרס הנובל לספרות, שמואל יוסף (ש"י) עגנון מתועדת היטב בביתו בירושלים. במוזיאון הקטן הזה מבקרים ימצאו 8,000 ספרים שהיו שייכים לסופר הנודע, מרפסות וגינה מוצלת וכן טרקלין משוחזר של בית משפחת עגנון. באולם ההרצאות ניתן ללמוד על חייו של עגנון, להקשיב להרצאה אור - קולית מרתקת ולרכוש ידע ספרותי הן על הסופר והן על יוצרים אחרים מהם שאב השראה.

בתים שהפכו למוזיאונים
בתים שהפכו למוזיאונים

10. וויליאם שייקספיר – וורוויקשייר, אנגליה

כמעט ואין אדם שלא מכיר לפחות את אחד מסיפוריו הנודעים של וויליאם שייקספיר: "אימון הסוררת", "רומיאו ויוליה", "אותלו" ומחזות ושירים רבים אחרים שהם רק רשימה חלקית מיצירותיו של האדם שהשפיע על אמנים רבים בחייו ובמותו. בוורוויקשייר שבאנגליה מצוי הבית בו נולד וגדל הגאון הספרותי הזה, בית שעבר במשפחתו והוסב למוזיאון שמור היטב. במקום נערכים סיורים מודרכים על ידי מדריכים עטויים בתלבושות מתקופתו של שייקספיר שמספרים לתיירים על חייו מלאי התהפוכות של אחד הסופרים החשובים ביותר ובמוזיאון המיוחד הזה תוכלו גם לסייר בתוך הבית ולראות היכן בדיוק הוא הגה את חלק מיצירותיו הנצחיות.

בתים שהפכו למוזיאונים
הפעילו את הסרטון כדי לשמוע הסבר על ביתו של שייקספיר

11. מוזיאון צ'ארלי צ'פלין – קורסייה סור ווה, שוויץ 

צ'ארלי צ'פלין היה ונותר אחד מהקומיקאים והיוצרים האהובים בכל הזמנים. סרטיו האילמים היוו אבן פינה לקומדיות שבאו אחריו וסגנונו הקומי של השחקן, המוזיקאי והבמאי האהוב הזה הם מושא קנאה גם ליוצרים של היום. צ'פלין חי במשך 25 שנים בקורסייה סור ווה שבשוויץ יחד עם אשתו אונה אוניל ו-8 ילדיהם ולאחר מותו, ביתם של הזוג האוהב הוסב למוזיאון שמשמר את מורשתו הקולנועית האדירה של צ'אפלין. הסיור במוזיאון המיוחד הזה מתחיל בבית שבו שהו צ'אפלין ובני משפחתו ולאחר שהם מקבלים הסברים על חייו של צ'אפלין, האורחים יכולים לעבור למבנים שנבנו במיוחד סביב הבית המרכזי בהם ניתן לראות פסלים של צ'אפלין וכן קטעים מתוך והסברים על סרטיו הנוגעים והמצחיקים.

בתים שהפכו למוזיאונים
הפעילו את הסרטון כדי לשמוע הסבר על ביתו של צ'ארלי צ'פלין

12. מוזיאון שרלוק הולמס - לונדון, אנגליה

שרלוק הולמס הוא אמנם דמות בדיונית אך הבית שבו הוא גר, ברחוב בייקר 221 בלונדון, שריר וקיים ומשמש כמוזיאון למעלליו של הבלש הנודע מספריו של ארתור קונן דויל. בבית המיוחד הזה נמצאים כלים שונים ופריטים מ"חייו" של שרלוק הולמס כפי שתוארו בספרי הבלשות של דויל. המוזיאון כל כך משכנע, הן בגלל הסיורים המפורטים והן בזכות החפצים שבו, עד שתיירים לעתים מאמינים שהולמס היה אדם אמתי! 

בתים שהפכו למוזיאונים
הפעילו את הסרטון כדי לשמוע הסבר על ביתו שרלוק הולמס

לכל מי שמחפש חוויה תרבותית ייחודית ורוצה לשבור את השגרה של מוזיאונים רגילים, הבתים המיוחדים ברשימה הזו בהחלט יעשו את העבודה. בפעם הבאה שאתם מטיילים בחו"ל, זכרו שיש לכם הזדמנות לבקר במקומות האלה ולזכות בהצצה לסיפורים מיוחדים על אנשים שעשו היסטוריה גדולה מהחיים ומונצחים לדורות בזכות ההישגים המרשימים שלהם.

מקור התמונות: Son of Groucho Joseph NovakDsmntlAnagoria, Jean-Pierre DalbéraSerge MelkiBeyond My KenElliott BrownA.Savinאתר צילומים וסיפורי חיים, אתרי מורשת ויקיפדיה 2012UnknownDomaine du Manoir de BanJordan 1972Tim Evansonעמוס גלAnagoriaGerd Kortemeyer

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.