print header

14 מהשירים החשובים ביותר של שנות ה-50

רבים אוהבים להתרפק על מוזיקה נוסטלגית נעימה שעליה הם גדלו, כמו זו של שנות ה-50. בנוסף לכבוד שמגיע לעשורים שהגיעו אחריהן, יש לייחס חשיבות רבה גם לתקופה הזו, בזכות כמה סיבות שהפכו אותה למהפכנית. אחת מהן, למשל, היא הכוכבים הגדולים שפרצו במהלך העשור הזה ושהשפיעו רבות על עולם המוזיקה, כמו אטה ג'יימס, צ'אק ברי וכמובן - אלביס פרסלי. בנוסף, התפתחו במהלכו סגנונות מוזיקליים חשובים כמו רוק אנד רול ורוק רך, והחלו להיערך אירועים שנועדו למדוד ולהעריך הצלחת שירים, כמו מצעדים וטקסים מוזיקליים שמלווים אותנו עד היום. כדי לתת לעשור הזה את הכבוד המגיע לו, אספנו עבורכם 14 שירים לועזיים מצוינים משנות ה-50 שנכנסו אל מצעדים שונים כמו הבילבורד האמריקאי, לצד פרטי מידע מרתקים שמוכיחים מדוע הם כל כך משמעותיים, ובעיקר – למה מדובר בתקופה כל כך מהפכנית בעולם המוזיקה.
 

1. ג'קי ברנסטון וחתולי הדלתא שלו (מלכי הקצב של אייק טרנר) - Rocket 88

בשנת 1951 הוציאו ג'קי ברנסטון ולהקתו (שלימים נקראו "מלכי הקצב של אייק טרנר") את אחד מאלבומי הרוק אנד רול החלוצים בתחום, שרבים מחשיבים כראשון שבהם. הוא כלל שיר אחד, אשר כבש את המקום הראשון של מצעד הרית'ם אנד בלוז של בילבורד, ולאחר שנים רבות גם זכה להיכנס להיכלי התהילה של הבלוז ושל הרוק אנד רול.
 

2. אל מרטינו - Here In My Heart

בשנת 1952 נערך לראשונה מצעד פזמונים בבריטניה, שהפך בחלוף השנים למוסד חשוב בעולם המוזיקה הבינלאומית. השיר הראשון שכבש את פסגתו היה הבלדה הנפלאה הזו של אל מרטינו, והוא אייש אותה למשך תשעה שבועות – שיא שנשבר מאז מעט פעמים. למרות שמרטינו הוציא מאז כמה להיטים, זה היה היחידי ששהה במיקום זה.
 

3. פרנקי ליין - I Believe

בשנת 1953 קבע הזמר האמריקאי פרנקי ליין שני שיאים חשובים במצעד הבריטי, כשאחד מהם הוא שהייה במקום הראשון למשך 18 שבועות עם הבלדה המקסימה הזאת. השני הוא כיבוש פסגת המצעד למשך לא פחות מ-27 שבועות, עם שלושה להיטים שונים שהוציא באותה שנה. 
 

4. ביל היילי והקומטס - Crazy Man, Crazy

שיר נוסף שיצא בשנת 1953, הוא להיט הרוק אנד רול הראשון שנכנס למצעד הבילבורד האמריקאי הלאומי, כאשר מיקום השיא שלו היה 11. בנוסף להישג זה, רבים סוברים שהוא היה גם הראשון מסגנון זה שהושמע בטלוויזיה האמריקאית הלאומית. עובדה מעניינת היא שלהיט זה חובר על ידי מבצעו ביל היילי, בהשראת ביטויים קליטים שנאמרו על ידי תלמידי בית ספר שרקדו באזור בו הוא ולהקתו הופיעו.
 

5. צ'אק ברי - Maybellene

בשנת 1955 הקליט צ'אק ברי את שיר הבכורה שלו, שנחשב לאחד הלהיטים הגדולים הראשונים של הרוק אנד רול, ובו הוא מספר אודות אדם שנוהג במכוניתו ורודף אחר חברתו הלא נאמנה. השיר שהה במקום החמישי במצעד הפופ של בילבורד, ובפסגת דירוג הרית'ם אנד בלוז. עד סוף אותה שנה, הוא מכר כמיליון עותקים, ובשנת 1988 הוא נכנס להיכל התהילה של הגראמי בזכות השפעתו הרבה על סגנון הרוק אנד רול.
 

6. אטה ג'יימס - (Wallflower (Roll With Me Henry

זמרת חשובה שפרצה בשנת 1955 היא אטה ג'יימס, וזהו שיר הבכורה שלה, אותו חברה עם מספר שותפים, והוא מוצג כדו-שיח בינה לבין אדם בשם הנרי. להיט זה כבש את פסגת מצעד הרית'ם אנד בלוז האמריקאי למשך ארבעה שבועות, אך למרות הצלחתו זו הוא לא הושמע בתחרויות הרדיו הפופולריות מכיוון שנחשב לנועז מדי עבורן...
 

7. קארל פרקינס - Blue Suede Shoes

רובכם ודאי מכירים את הלהיט הזה בביצועו של אלביס, אך כדאי שתדעו שבמקור הוא שייך לקארל פרקינס, שגם חיבר אותו. שיר זה משנת 1956 שהה בפסגת הלהיטים הנמכרים ביותר במשך 16 שבועות, ועוד שבועיים נוספים במקום השני. כמו כן, הוא נחשב לאחד מחלוצי הרוק הרך, וללהיט הקאנטרי הראשון שנכנס למצעדי הרית'ם אנד בלוז, ומכאן חשיבותו ההיסטורית הרבה. 
 

8. פרנק סינטרה - You Make Me Feel So Young

בקיץ 1956 נערך לראשונה מצעד האלבומים הבריטי, והזוכה הראשון בתואר הטוב מכולם היה "Songs for Swingin' lovers!" של פרנק סינטרה. הוא כיכב בפסגה למשך שבועיים, ובשנת 2000 נכנס להיכל התהילה של הגראמי. השיר שהצגנו כאן פותח את האלבום ההיסטורי הזה, והוא למעשה גרסת כיסוי ללהיט, שהוצג כבר בסרט משנת 1946.
 

9. אלביס פרסלי - Heartbreak Hotel

אחד הכוכבים הגדולים ביותר שיצאו משנות ה-50 הוא אלביס פרסלי, עם שלל להיטים אלמותיים ששחרר במהלכן וסרטים בהם השתתף. זהו להיטו הראשון שהגיע לפסגת המצעדים ושמכר מיליון עותקים, ובנוסף להישגים אלו הוא גם אחד מהשירים המצליחים ביותר של שנת 1956. כמו כן, הוא גם כבש את פסגת הבילבורד למשך שבעה שבועות, ושהה במקום הראשון במצעדים שונים בחמש מדינות במקביל. בזכות תרומתו הרבה לעולם המוזיקה, נכנס הלהיט בשנת 1995 להיכל התהילה של הגראמי.
 

10. דוריס דיי - (Que Sera, Sera (Whatever Will Be, Will be

בשנת 1956 בצעה דוריס דיי את השיר המוכר הזה במהלך סרטו הנודע של אלפרד היצ'קוק, "האיש שידע יותר מדי". הלהיט דורג במקום השני בבילבורד, כבש את פסגת המצעד הבריטי והפך לאחד משיריה הגדולים של הזמרת. שנה לאחר מכן, הוא זכה בפרס האקדמיה לשיר הטוב ביותר, ולימים הוא שימש כשירה של תכנית הטלוויזיה "המופע של דוריס דיי". 
 

11. טום וג'רי - Hey, School Girl

בשנת 1957 פרצו אל עולמנו הצמד סיימון וגרפונקל, בגלגולם הראשון בו נקראו "טום וג'רי". הם פעלו תחת שם זה למשך 18 חודשים, עד שפרשו לטובת לימודים וחזרו בשנת 1963 עם שמותיהם האמיתיים, המוכרים לנו כיום. שירם הראשון של הצמד, אשר מוצג כאן, כבש את המקום ה-49 במצעד הפופ של הבילבורד. 
 

12. סיפור הפרברים - America

אירוע נוסף שקרה בשנת 1957 הוא עליית המחזמר הנודע "סיפור הפרברים" על במות ברודוויי, שלאחר ארבע שנים זכה לגרסה קולנועית מפורסמת. שיריו, שהפכו עם השנים ללהיטים מסחררים, חוברו על ידי ליאונרד ברנשטיין וסטיבן סונדהיים. כמו כן, הפקתו הייתה מועמדת ללא פחות מ-6 פרסי טוני, וזכתה ב-2 מהם – על כוראוגרפיה ותלבושות. אתם מוזמנים ליהנות מאחד מלהיטיו הגדולים והמוכרים ביותר, מגרסת הסרט.
 

13. ריקי נלסון - Poor Little Fool

בשנת 1958 השיק המגזין בילבורד את מצעד 100 הלהיטים החמים, שמדרג שירים לפי השמעות ומכירות בארצות הברית ונחשב עד היום לאחד החשובים בתחום. הראשון שזכה לכבוש את פסגתו היה שירו של ריקי נלסון, אשר שהה בה למשך שבועיים, ובנוסף, נכנס הלהיט למצעדי הבילבורד בסגנונות הקאנטרי והרית'ם אנד בלוז. עובדה נוספת שכדאי לדעת היא שהשיר חובר בעידודו של אלביס פרסלי...

 

14. דומניקו מודוניו -Nel Blu Dipinto Di Blu

בשנת 1959 התקיים לראשונה טקס הגראמי, אשר העניק פרסים לשירים שיצאו בשנה החולפת. הזוכה בתארים החשובים ביותר בטקס, "שיר השנה" ו-"הקלטת השנה", הוא הלהיט שמוכר לכם בשמו השני, "Volare". עוד לפני כן הוא זכה בתארים שונים, כמו ניצחון בפסטיבל סן רמו בשנת 1958, ומקום שלישי באירוויזיון באותה שנה מטעם איטליה. בנוסף, הוא מכר כ-22 מיליון עותקים שכוללים את שלל גרסאותיו השונות שיצאו במהלך השנים, הישג אשר הקנה לו את תואר שיר האירוויזיון וסן רמו המצליח ביותר.   
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.