print header

15 מבנים פורצי דרך ומרהיבים בעיצובו של האדריכל פרנק גרי

הרבה תהפוכות עברו על עולם האדריכלות מראשיתו ועד ימינו, אך אחד האנשים המרכזיים שאחראי למהפכה שהתרחשה בתחום זה בסוף המאה ה-20 הוא למעשה יהודי, ושמו פרנק גרי. האדריכל האמריקאי בן ה-89 הזה, פועל החל משנות ה-70 ונחשב מחלוצי סגנון הבנייה הדה-קונסטרוקטיביסטי, ומשלב בעבודתו תעוזה רבה ופורצת דרך. כדי שתכירו מעט יותר את עבודתיו של גרי, ותבינו מדוע הוא נחשב כיום לבולט שבין האדריכלים, אנחנו מביאים בפניכם 15 מהמבנים היותר אייקונים שהוא תכנן ועיצב ברחבי העולם, מהם תוכלו להתרשם מהנועזות והחדשנות שלו.

1. מרכז לואו רובו לבריאות המוח, לאס וגאס, ארה"ב

מבנים בעיצוב פרנק גרי: מרכז לואו רובו לבריאות המוח

לארי רובו הוא איש עסקים אמריקאי שאיבד את אביו, לואו, בעקבות מחלת האלצהיימר בה חלה ובעקבותיה נפטר. לזכר אביו ולמען המאבק במלחמה ממנה סבל, תרם לארי את הונו לפתיחת המרכז, היושב במבנה בעל העיצוב הבלתי שגרתי הזה של גרי. בתוך המרכז, ששטחו 6,000 מ"ר, ישנם 13 חדרי תצוגה, משרדי  מומחים, אודיטוריום קהילתי, וכן הוא משמש כמקום מושבם של ארגונים ועמותות למלחמה באלצהיימר ובפרקינסון של לאס וגאס.

2. ביומוזאו, פנמה סיטי, פנמה

מבנים בעיצוב פרנק גרי: מבנה הביומוזאו

תוצר האדריכלות הססגוני ויוצא הדופן הוא פרי עבודתו הראשונה של גרי בתחומי אמריקה הלטינית, ומדובר למעשה במוזיאון המוקדש להיסטוריה הטבעית של פנמה. העיצוב שובה העין הזה נהגה על ידי גרי כבר בשנת 1999, על אף שהמוזיאון עצמו נפתח רק בשנת 2014. בתוך המקום מוצבות תערוכות המציגות את ההיסטוריה התרבותית והטבעית העשירה, המגוונת והתוססת של המדינה המרכז-אמריקאית הזו, וגם העיצוב החיצוני נועד לשדר זאת.

3. מרתה הרפורד, הרפורד, גרמניה

מבנים בעיצוב פרנק גרי: מוזיאון מרתה הרפורד לאמנות עכשווית

פרנק גרי תכנן את מוזיאון האמנות העכשיווית הזה בשנת 2001 על בסיס מפעל טקסטיל ששכן כאן לפניו, והוא נפתח רשמית בשנת 2005. עיצוב הגג בסגנון המתעקל והמתעגל, שכה מזוהה עם גרי, נועד לסמן את נתיב זרימתו של נהר האה (Aa) הסמוך; בפנים המוזיאון חדרי התצוגה מעוצבים באופן דינאמי, מה שהופך כל אחד לחוויה מרחבית ייחודית.

4. בניין המשקפת, לוס אנג'לס, ארה"ב

מבנים בעיצוב פרנק גרי: בניין המשקפת

במקור נקרה המבנה הזה בניין Chiat/Day על שם חברת הפרסום שישבה בין כתליו, אך לא הרבה אחרי שהוא נחנך – בשנת 2001 – אנשים כבר החלו לכנותו בניין המשקפת, ולא קשה להבין מדוע. למעשה, פסל המשקפת העצום – שנבנה בכלל על ידי הפסל השוודי-אמריקאי קלאס אולדנבורג – הוא לאו דווקא הסיפור כאן, אלא התכנון של גרי שכולל שלושה סוגי מבנים מחוברים יחדיו בחזית הראשית.

5. הדג, ברצלונה, ספרד

מבנים בעיצוב פרנק גרי: הדג בברצלונה

בשנת 1992 נערכו בברצלונה המשחקים האולימפיים, שהזניקו את העיר קדימה בהרבה מובנים;  מלבד המתחם האולימפי שנבנה בעיר ומשמש עד היום כיעד תיירותי בה, גם מבנה הדג עצום המימדים ושובה העין הזה, שתוכנן על ידי גרי, הוצב בעיר לקראת אירוע הספורט הבינלאומי ונותר שם עד היום. הוא עשוי כולו מלוחות מתכת שאור השמש משתקף בהם, וכך מחליף את צבעיו ונראה אף יותר ססגוני במציאות מאשר בתמונה.  

6. בניין ד"ר צ'או צ'אק ווינג, סידני, אוסטרליה

מבנים בעיצוב פרנק גרי: בניין ד"ר צ'או צ'אק ווינג, סידני, אוסטרליה

את הבניין היחסית חדש הזה - שנחנך בשנת 2015 ונבנה מכספי תרומתו של איש העסקים הסיני-אוסטרלי ד"ר צ'או צ'אק ווינג – יש המכנים "שקית נייר מעוכה", בשל צורתו; גרי, שזוהי עבודתו הראשונה באוסטרליה, הבהיר: "זה אולי שקית נייר, אבל היא גמישה מבפנים, ויש הרבה מקום לשינויים או תנועה". המבנה בן 13 הקומות משמש כבית הספר לעסקים של האוניברסיטה הטכנולוגית של סידני, ומהווה אכסניה לכ-1,300 סטודנטים וכ-300 אנשי צוות אקדמי.

7. מוזיאון קרן לואי ויטון, פריז, צרפת

מבנים בעיצוב פרנק גרי: מוזיאון קרן לואי ויטון, פריז, צרפת

ברובע ה-16 של עיר האורות, בסמוך לפארק הציורי יער בולון, שוכן לו המבנה דמוי אוניית הקרב הזה, המשמש כמוזיאון אמנות ומרכז תרבותי. העיצוב היומרני של המבנה הזה, שעלות הקמתו המוערכת היא כ-900 מיליון דולר (!!!), כולל 3,600 לוחות זכוכית ועוד 19,000 לוחות בטון שיוצרים יחד את החזית עצומת הממדים של המקום, המכיל בתוכו 2 קומות עם כ-11 גלריות, על שטח כולל של 3,900 מטרים רבועים.

8. בניין פיטר בי. לואיס, קליבלנד, ארה"ב

מבנים בעיצוב פרנק גרי: בניין פטר בי. לואיס

הבניין הזה, שנראה ממש כאילו יצא מתוך ציור של פבלו פיקאסו, הוא יצירת אמנות נוספת מבית פרנק גרי, שנחנכה בשנת 2002; ההשקעה במקום עומדת על סך 37 מיליון דולרים, שנתרמו על ידי פיטר בי. לואיס, איש עסקים אמריקאי ומנכ"ל חברת ביטוח גדולה. הבניין, ששטחו כ-14,000 מטרים רבועים, משמש כמרכז הלימוד של בית הספר לניהול וודרהד (Weatherhead).

9. הבית הרוקד, פראג, צ'כיה

מבנים בעיצוב פרנק גרי: הבית הרוקד

את ההשראה למבנה המיוחד הזה - אותו תכנן גרי בשיתוף פעולה עם האדריכל הצ'כי ולאדו מילוניץ' – היוו צמד הרקדנים האמריקאים המיתולוגיים ג'ינג'ר רוג'רס ופרד אסטר, ולכן בתחילה הוא נקרא "בניין ג'ינג'ר ופרד". מעט לאחר סיום בנייתו בשנת 1996, נתקל גרי בביקורת ציבורית בשל חוצפתו להציב מבנה כה מודרני בלב האזור הקלאסי; עם השנים הביקורת שככה והמקום, שמשמש כיום כבניין משרדים, זכה למעמד אייקוני והוא מהווה יעד תיירותי בלב הבירה הצ'כית.   

10. מלון מרקס דה ריסקל, אלסייגו, ספרד

מבנים בעיצוב פרנק גרי: מלון מרקס דה ריסקל

העיירה הקטנה והציורית אלסייגו - היושבת במחוז ריוחה שנודע בעיקר בשל היינות המסורתיים והאיכותיים שמייצרים בה - זכתה לפרסום בינלאומי בזכות המבנה הססגוני והראוותני הזה, שעיצב גרי עבור מלון הפאר בעל חמשת הכוכבים מרקס דה ריסקל. המלון מכיל 43 חדרים ויושב במתחם המתקרא "עיר היין" ובו גם היקב העתיק ביותר בריוחה, וספא שבו אפשר להתפנק ברחצה במי מעיינות המשולבים בתמציות ענבים ויין.   

11. מוזיאון וייסמן לאמנות, מיניאפוליס, ארה"ב

מבנים בעיצוב פרנק גרי: מוזיאון וייסמן לאמנות

המבנה יוצא הדופן הזה, שנחנך בשנת 1993, נחשב ליוצא דופן לא רק בגלל עיצובו המופתי הכולל שני פנים, אלא גם כי תוכנן בקפידה על ידי גרי עוד טרם כניסתם של הטכנולוגיה המודרנית והמחשבים לעולם האדריכלות. המבנה משמש כבית למוזיאון וייסמן, בו מוצגות יותר מ-20,000 יצירות אמנות, ויושב במתחם הקמפוס של אוניברסיטת מינסוטה.

12. מוזיאון תרבות הפופ, סיאטל, ארה"ב

מבנים בעיצוב פרנק גרי: מוזיאון תרבות הפופ

המבנה עצום הממדים הזה נראה כאילו הוא נמס תחת קרני השמש המתונות שזורחות על סיאטל, אך זאת ממש לא הכוונה מאחריו – "מצעי המתכת" שמכסים את מבנה המוזיאון עוצבו על ידי גרי בהשראת מוזיקת הרוק והאנרגיות שהיא מגלמת בתוכה. גרי אפילו הודה שההכנות לקראת בניית המבנה - ששטחו עומד על לא פחות 3,300 מטרים רבועים ומשלב בתוכו גם אולם מופעים - כללו איסוף של חלקי גיטרות כדי לקבל השראה כללית לפיתוח הצורה והעיצוב של המקום.

13. מוזיאון גוגנהיים בילבאו, בילבאו, ספרד

מבנים בעיצוב פרנק גרי: מוזיאון גוגנהיים בילבאו

לא פחות ממיליון תיירים זורמים בכל שנה אל המוזיאון הזה, שנחשב לאחד מפאר יצירותיו של גרי. המוזיאון, שהוקם בשנת 1997 בעיר הנמל בילבאו, תוכנן ונבנה בצורת ספינת ענק, כדי לשקף את מיקומו המיוחד על גדות נהר הנרביון – ואף הפך את העיר הנכשלת בעבר, למוקד תיירותי נחשק. עם זאת לא הכל וורוד – על אף שמדובר בהצלחה אדריכלית גדולה של גרי, מבקריו טוענים כי המבנה המפואר גונב את ההצגה ומסיח את הדעת מיצירות האמנות המוצגות בתוכו.

14. מוזיאון ויטרה לעיצוב, וייל אם ריין, גרמניה

מבנים בעיצוב פרנק גרי: מוזיאון ויטרה לעיצוב, וייל אם ריין, גרמניה

על אף שבמוזיאון ויטרה מוצגים רהיטים ועיצובי פנים ייחודים במינם, מה שמושך את רוב המבקרים לכאן הוא דווקא העיצוב הבלתי רגיל של המבנה – שהוא למעשה העבודה הראשונה של פרנק גרי על אדמת אירופה, וגם הפעם הראשונה שבה השתמש האדריכל המפורסם בעיצוב המתעגל והמעוקל שכל כך מזוהה איתו כיום. עם זאת, על אף שלרוב משתמש גרי בערב רב של חומרים רבים במבנים אותם הוא מתכנן, במקרה הזה נעשה שימוש בשניים בלבד: טיח וסגסוגת של טיטניום ואבץ.

15. אולם הקונצרטים וולט דיסני, לוס אנג'לס, ארה"ב

מבנים בעיצוב פרנק גרי: אולם הקונצרטים וולט דיסני

לא פחות מ-15 שנים חלפו מהרגע שבו החלו לבנות את אולם הקונצרטים הזה ועד שחנכו אותו בשנת 2003, ולא פחות מ-274 מיליון דולרים הושקעו כאן;  אך גם המבקרים וגם הקהל המקומי הסכימו ביניהם שההמתנה הייתה שווה את הזמן כמו גם את הכסף. מונומנט האדריכלות המודרנית הזה הפך לחלק בלתי נפרד מעיר המלאכים, אך לא רבים יודעים שההשראה לעיצובו נבעה מהרוח – בנוסף להיותו אדריכל, גרי הוא גם ימאי נלהב, ולכן עיצב את הבניין שיראה כמו תנועת גלים ברוח.

מקור התמונות:  EMP|SFM ,Christopher Chan, MykReeveFred RomeroLorie ShaullJohn Mel_aveRon DauphinmksfcaSummerdroughtBobak Ha'EriWittekindF DelventhalO Palsson

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.