print header

10 עובדות חשובות על גידולי השרירנים הנפוצים אצל נשים

כולנו רוצים לשמור על בריאותנו ועל בריאותן של הנשים היקרות לנו, ונעשה כל שביכולתנו על מנת לבצע את הבדיקות והאבחונים הנדרשים בכל גיל וגיל. עם זאת, בשעה שנדמה לנו שיש בידינו כיום את כל הידע הנדרש כדי לעשות זאת, רבים ורבות מאתנו לא מכירים את הגידול השפיר הנפוץ ביותר בקרב נשים, על אף שבחלק מהמקרים הוא עלול לפגוע באיכות החיים ולדרוש התערבות רפואית. אלה הם 10 הדברים שחשוב להכיר ולדעת לגבי גידולי המיומה, שרירני הרחם.
 
 

1. גידולי שרירנים נפוצים מאוד בקרב נשים בגילאי הפריון

שרירן, הנקרא גם מיומה, הוא הגידול השפיר הנפוץ ביותר בקרב נשים ככלל וגידול הרחם הנפוץ ביותר בפרט. שרירנים מופיעים אצל כ-40% מהנשים בשנות הפריון, כאשר בין 70% ל-80% מהגידולים יתפתחו בשנות ה-40 וה-50 לחייהן. בחלק מהמקרים הנטייה לפתח שרירנים היא גנטית, אך לא בכולם.
 

2. שרירנים נוצרים מרקמת השריר של דופן הרחם

הופעתם של שרירנים קשורה להפרשה של ההורמון הנשי אסטרוגן מהשחלות, כאשר חלקם מופיעים באזור שמתחת לרירית הרחם ואחרים בתוך דופן הרחם. אצל חלק מהנשים מדובר בגידולים בודדים ואצל אחרות מופיעה כמות שרירנים מרובה, וגם המיקום ברחם והגודל שלהם משתנה מאישה לאישה, כאשר בחלק מהמקרים מדובר בשרירן שקשה להבחין בו, ובמקרים אחרים מדובר בשרירנים גדולים.

 3. הסיבה להופעת השרירנים עדיין נחקרת

ד"ר אנטוניו פיזארו, גינקולוג המתמחה ברפואת האגן, מציין כי למרות השכיחות הגבוהה של הגידולים הללו בקרב האוכלוסייה הנשית, הגורם המדויק להופעת שרירנים עדיין שנוי במחלוקת. כיום ההנחה הרווחת היא שמדובר בתוצר של שינויים ברמות האסטרוגן והפרוגסטרון בגוף, שכן גידולים שכאלה מופיעים לעיתים נדירות לפני גיל ההתבגרות, ובמקביל הופעתם פוחתת לאחר גיל המעבר. 
 

4. רוב הגידולים אינם ממאירים

שרירנים הם גידולים שפירים, כאשר הסיכוי שלהם להפוך לגידולים ממאירים הוא קטן מאוד ועומד על כחצי אחוז. עם זאת, חלק מהתסמינים שלהם עלולים להיות דומים לאלה של סוג נדיר של סרטן שמופיע ברחם הנקרא סרקומה, והופעה של שרירן מצריכה מעקב על מנת לאבחן בזמן כל שינוי שעלול להתרחש בו.
 

5. התסמין השכיח ביותר הוא דימום מוגבר בתקופת הוסת

 
בחלק מהמקרים נשים הסובלות משרירנים יסבלו מדימום כבד בתקופת המחזור החודשי, ולעיתים גם מדימום לא סדיר או מהופעה של דימום שלא בזמן המחזור. תסמינים מוכרים נוספים להופעה של שרירנים כוללים התכווצויות באגן ואי נוחות באזור הבטן התחתונה, חולשה כללית, תחושות לחץ על שלפוחית השתן או כאבים בעת קיום יחסים עם בן הזוג. ככל שהשרירנים גדלים הם עלולים ללחוץ על יותר איברים בסביבתם, ובחלק מהמקרים עלול להתפתח נמק במרכזם של הגידולים עצמם.
 

6. קיימים מספר גורמי סיכון להופעת שרירנים

בשעה שהגורמים להופעת השרירנים עדיין נחקרים, כפי שצוין, ישנם מספר גורמי סיכון ידועים המשפיעים על הופעת שרירנים בחלל הרחם, מעבר להיותה של אישה בגיל הפוריות: היסטוריה משפחתית (אם או אחות שסבלו משרירנים בעבר), הופעה של וסת בגיל צעיר, תזונה עשירה בבשר אדום לצד צריכה נמוכה של פירות וירקות, כמו גם שתייה מרובה של משקאות אלכוהוליים.
 

7. שרירנים מתגלים לרוב במהלך בדיקה גינקולוגית שגרתית

גילוי השרירן תלוי בשילוב בין תלונות שונות מצד המטופלת בהתאם לתסמינים שצוינו, לבין שינויים בגודל הרחם כפי שיוצג בבדיקת אולטרסאונד או בבדיקה גינקולוגית. כאשר נדרשת הסתכלות נוספת ניתן להיעזר גם בבדיקות MRI, שמאפשרות לקבל מידע נוסף על שרירנים גדולים או מרובים, או כאשר קיים חשש שהשרירן עלול להיות ממאיר.
 

8. נשים רבות אינן סובלות מתסמינים כלשהם

שרירנים דורשים טיפול רק במצב בו הם גורמים לפגיעה משמעותית באיכות החיים עקב שילוב בין התסמינים שצוינו, ואילו נשים רבות אינן סובלות מתסמינים כלל ומגלות על הופעת השרירן רק במהלך הבדיקה הרפואית. כפי שמציין ד"ר פיזארו, אם מתגלה אצל אישה שרירן קטן אך היא לא סובלת מאף תסמין הקשור אליו, זה עשוי להיות מיותר להמליץ לה לעבור טיפול, והדבר הנדרש הוא מעקב קבוע לאורך זמן על מנת לוודא שלא מתרחשים שינויים במצבה.

9. טיפולים נפוצים בשרירנים כוללים טיפול תרופתי או ניתוח

במצב בו נדרש כיווץ או האטה בצמיחת הגידולים, קיימים מספר טיפולים אשר ניתן להמליץ עליהם, ביניהם טיפול הורמונלי, טיפולים באמצעות מכשירי אולטרה סאונד, התקנים תוך רחמיים המכילים פרוגסטרון או שימוש בגלולות מסוימות למניעת היריון. טיפולים להסרת השרירן עצמו מבוצעים כאשר השרירנים מכאיבים מאוד לאישה, נמצאים במיקום בעייתי בחלל הרחם, "נהנים" מאספקת דם עשירה או שאינם מגיבים לשיטות טיפול אחרות. המטרה העיקרית של הטיפולים הללו היא למנוע מהשרירנים אספקת דם, והם כוללים שימוש בצינוריות המכילות חומרים שחוסמים אותה. כאשר מדובר במקרים בהם השרירן גדל במהירות או מתפשט על פני שטח רחב, והחולה היא אישה שכבר אינה מעוניינת או יכולה להיכנס להיריון, יכול להיות שהרופאים ישקלו גם לבצע ניתוח לכריתת הרחם.
 

10. נשים הסובלות משרירנים עלולות להיתקל בקושי להיכנס להיריון

רוב הנשים שסובלות משרירנים יוכלו להרות וללדת בהצלחה, אולם חשוב לדעת ששרירנים עלולים לגרום למספר סיבוכים. ממצאי מחקרים העלו כי סוגים מסוימים של שרירנים יכולים לשנות את הגודל והצורה של הרחם, ובשל כך לגרום בחלק קטן מהמקרים לבעיות פריון או להפלות חוזרות. במקביל, נמצא קשר בין הופעה של שרירנים לבין הצורך לביצוע ניתוח קיסרי בעת הלידה, כמו גם לסיכון לדימום כבד לאחריה. אבחון נכון של מצבה של האישה יכול לעזור לטפל במצבה בהקדם, ועל ידי כך להימנע מרוב הבעיות והקשיים הקשורים לנושא הפריון.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.