print header

נשים וגברים במשנתו של הרבי מילובאוויטש

מאת: סימון יעקבסון

באדיבות: אתר בית חב"ד

גברים ונשים

"לאחר אלפי שנות עליונות גברית, אנו עומדים עתה בתחילתה של תקופת הנשים, כאשר נשים יזכו בהכרה בחשיבותן האמיתית, והעולם כולו יכיר בהרמוניה שבין האיש לאשה" - הרבי.

זוג שהיו לו בעיות תקשורת בא אל הרבי. האשה אמרה שבעלה שקוע בעבודתו וכשהוא מוצא סוף-סוף זמן לדבר איתה, הוא מותח עליה ביקורת או מחלק לה הוראות. הבעל אמר שאשתו אינה מכבדת אותו ואינה מקשיבה לאף אחת מהצעותיו.

- "למה אתה חושב שאשתך צריכה להקשיב לך?" שאל הרבי.

- "כי אשה חייבת להקשיב לבעלה" השיב.

- "אבל מדוע צריכה אשה להקשיב לבעלה?" שאל הרבי.

- "כי הגבר הוא האדון בבית".

- "לא", אמר הרבי. "הדבר הראשון שאתה כגבר צריך לציית לו הוא הציווי ש'יהא אדם מכבד את אשתו יותר מגופו'. ואז יהיה לאשה ישרת הדרך בעל שתוכל לכבד ולאהוב. אם הגבר אינו ממלא את תפקידו, האשה היא שצריכה להביא זאת לתשומת-לבו בכבוד הראוי".

גברים ונשים: זהים או שונים?

החברה בת-זמננו מתחילה רק עכשיו להתעמק באבחנות האמיתות שבין גברים לנשים, מחוץ להבדלים הפיסיולוגיים הגלויים לעין, יש גם הבדלים בדרך שבה גברים ונשים חושבים, מדברים ומתנהגים.

כדי להבין את טבעם הבסיסי של הגבר והאשה עלינו להיפטר מהסובייקטיביות האנושית המגבילה ולהתבונן מבעד לעיניו של אלוקים. כל ייצורי אנוש, גברים ונשים כאחד, נוצרו לאותה תכלית – למזג את הגוף והנפש כדי לעשות את עצמם ואת עולמם למקום טוב וקדוש יותר. בעבודתם את אלוקים, אין שום הבדל בין גבר לאשה; ההבדל נמצא רק באופן שבו באה עבודתם לידי ביטוי.

מהם תפקידי הגבר והאשה?

הגבר והאשה מייצגים שתי צורות של אנרגיה אלוקית – הם היסוד הגברי והנשי של נשמה אחת.

אלוקים אינו גברי ולא נשי, אבל יש לו שתי צורות אצילות, הצורה הגברית שהיא התוקפנית יותר והצורה הנשית שהיא המעודנת יותר. כדי שבן-אדם יחיה חיים מלאים הוא זקוק לשתי צורות האנרגיה: כוח הביטוי וכוח שיקול הדעת, כוח העוצמה וכוח העידון, הכוח להשפיע והכוח לקבל. באופן אידיאלי, האנרגיות הללו מתמזגות, כאילו היו עשויות מקשה אחת.

הגברים חזקים יותר מבחינה גופנית. מטבעו הגבר הוא לעתים קרובות תוקפני יותר ובעל גישה מוחצנת. כניגוד דרמטי, האשה מגלמת פעמים רבות את הדרת-הכבוד הפנימית האידיאלית. החברה טועה לפעמים ומכנה את העידון הזה חולשה; אולם לאמיתו של דבר תכונה זאת מרשימה יותר מהכוח הגופני התוקפני ביותר. הדרת-הכבוד האנושית האמיתית אינה צועקת; היא מדברת בקול חזק ויציב. היא מהדהדת מבפנים. טבעה של האשה הוא מעודן, לא חלש. וטבעו של הגבר הוא תוקפני, לא חייתי.

כדי שהגבר או האשה יהיו שלמים, צריך שיהיו להם שתי האנרגיות.

התשובה אינה שגברים ונשים ינסו להיות זהים. כל הגברים וכל הנשים צריכים להיות הם עצמם, להבין שאלוקים נתן לכל אחד מאיתנו כישורים ייחודיים שבעזרתם נוכל להגיע למטרותינו, ושהאחריות הראשונית שלנו היא לנצל את הכישורים הללו.

מהי התועלת האמיתית עבור שני המינים?

אף-על-פי שהפמיניזם קורא, ובצדק, לשים קץ לשליטה הגברית, ולשווייון זכויות לנשים, חיוני לרדת לשורשי העיוות הזה – שהעיקר בחיינו, כגבר או כאשה, הוא לא לספק את האגו שלנו או צרכינו, אלא לעבוד את אלוקים.

השחרור האמיתי של הנשים אין פירושו לשאוף לשווייון בעולם גברי; פירושו שחרור ההיבטים הנשיים הקדושים שבאישיות האשה והשימוש בהם לטובת האנושות כולה.

לאחר שנים כה רבות של עליונות גברית, אנחנו עומדים על ספו של עידן פמינסטי אמיתי. אנחנו עדים לחזרה אל ערכים נעלים. הכרנו בעובדה שהחומרנות אינה יכולה לעשות אותנו מאושרים, ושהחיים שהם רק חומרניים וחיים משמעותיים מנוגדים זה לזה. כבר הוכחנו שאנו יכולים להשתמש בכוחנו כדי להכרית את השדים המקיפים אותנו; הבה נלמד עכשיו לטפח את הקדושה שבפנים.

הגברים והנשים צריכים לממש את התפקידים השווים של כל אחד מהם, ולשאוף להשלים זה את זה במאבקם המשותף לשיפור החיים. כדי לתקן את הניצול לרעה של השתלטנות הגברית, על הגברים להתרכז בשימוש לטובה בתכונותיהם השתלטניות. עליהם להשתמש בכוחם כדי להגן על האופי הנשי ולשמר אותו, ולסייע לנשים לממש את הפוטנציאל האמיתי שלהן בחשיפת הקדושה – דבר שהעולם בימינו זקוק לו באופן כה נואש.

למדו מה פירוש הדבר להיות גבר או אשה, ועל האנרגיה הגברית והנשית. למדו לחיות בהתאם לפוטנציאל שלכם, ולאזן בין האנרגיות האלה כדי לנהל חיים יצרניים ומשמעותים - חיים קדושים. ולבסוף, למדו להעריך ולכבד את המקביל הגברי או הנשי שלכם.

 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.