print header

חשיבה חיובית לפי הקבלהסדרה תשיעית - שיעור שלישי – אמונה וביטחון


למעבר לשיעור השני בסדרה התשיעית - תכלית הבריאה - לחצו כאן!אמונה וביטחון

בפרק הקודם הסברנו את ההבדל בין אמונה וביטחון. אמונה היא כשמתמודדים עם הקשיים מתוך אמונה שהכל לטובה, שצריך להחזיק מעמד ולשאת את הקושי ואת האתגר. ביטחון הוא כאשר מבינים שהקב"ה רוצה שיהיה לנו טוב גלוי, טוב נראה ונגלה. לא רק שנתמודד עם הקושי מתוך הבנה שבפנימיות הכל לטובה, אלא שנגבר על הקשיים ונזכה לראות בפועל איך הכל לטובה.

גאולה

גאולה היא כאשר רואים את הטוב בגלוי. בגאולה האמיתית והשלימה נראה כולנו את הטוב הגלוי, אחת הדרכים להביא את הגאולה השלימה היא על ידי שנגיע לגאולה הפרטית שלנו. לכן, בגאולה הפרטית שלנו אנחנו לא רק מתמודדים עם הבעיות, לא רק מאמינים, אלא בוטחים. רואים איך הטוב הנעלם מתגלה במציאות החיים שלנו באופן גלוי.

סוד התודעה

ראשית השינוי כפי שהסברנו הוא בשינוי התודעה. לפקוח את העיניים. להבין שהקב"ה אוהב אותנו ורוצה בטובתנו. שינוי התודעה שלנו יביא לשינוי המציאות, הן בתחום הפרטי והן בתחום הכללי, הן ברוחניות והן בגשמיות.

ככל ששינוי התודעה יהיה עמוק יותר ושלם יותר, כך הוא גם יפעל יותר על המציאות.
כפי שאומר דוד המלך בספר תהילים "הבוטח בהשם חסד יסובבנו", כלומר הביטחון בהשם הוא זה שממשיך את החסד (הטוב הגלוי) לחיים שלנו.

כעת ניגש להסביר כיצד עושים זאת בפועל.

מציאות

אמנם הקב"ה רוצה בטובתנו, ורוצה בטוב הגלוי, אך אנו רואים במציאות העולם שלא תמיד המצב כל כך טוב, וכפי שהארכנו בפרק הקודם, הרבה פעמים גם רואים להיפך.
היה אפשר להבין בצורה מוטעית ולחשוב שכל המציאות תלויה רק בתודעה שלנו.
ממילא, אם אני רואה אדם שהטוב אצלו לא בגלוי, משמע שהתודעה שלו אינה כראוי.
הבנה זו היא מוטעית.

כל דבר שקורה בעולם הוא בהשגחה פרטית, להכל יש סיבה והגיון. כל תופעה של סבל ורוע בעולם נובעת מסיבה כלשהי, אין זה בגלל שהתודעה שלנו לא מכוונת כראוי. יש מצבים שאדם נולד אליהם, יש מצבים שאדם נקלע אליהם שלא באשמתו. לפעמים הסיבה לסבל יכולה להיות קשורה אפילו בגלגולים קודמים, ובוודאי שאי אפשר להאשים כאן את האדם שמחשבתו ותודעתו אינם כראוי.

אם כך נשאלת השאלה, מה יעזור שינוי התודעה שלנו, הרי בורא עולם עשה את הטוב נעלם מסיבה מסוימת? במילים אחרות, אם הקשיים לא נוצרו על ידי המחשבות שלנו, מדוע שיפתרו על ידי המחשבות שלנו?

מידת הדין

כל העניינים הלא רצויים, החל מהחלל שנוצר בצמצום הראשון, ממשיך בחילול השם שרואים בעולם המתבטא בכך שהעולם לשון העלם מפריע לנו לחוות את הקב"ה, ובפרט הקשיים והסבל המסתירים לנו על הקב"ה, נובעים ממידת הדין של הקב"ה.

אמנם הקב"ה הוא זה שיוצר את ההסתר, אבל אף על פי כן, הוא גם רוצה שנביא את הגאולה, שנגלה את הטוב. הקב"ה רוצה שנמתיק את הדינים. הוא לא רוצה את הדינים כמו שהם, הוא רוצה את הטוב הגלוי.

חס ושלום לחשוב שהקב"ה רוצה את המצב של חילול השם, את הרע בעולם. להיפך, הוא כפוי ואנוס לכך, הרצון שלו זה בתענוג שלנו ובטוב שלנו. לכן הוא נתן לנו "עבודה", שעניינה להביא את הטוב לגילוי.

"עבודה" זו של ביטחון בהשם המביאה את הטוב לגילוי, מוטלת עלינו בדיוק כפי שמוטל עלינו לקיים תורה ומצוות, להניח תפילין, לשמור כשרות וכו'. אומנם אין לדרג את המצוות ולחפש מה הקב"ה רוצה יותר ומה הוא רוצה פחות, אך יחד עם זאת יש לומר, כי בעבודה זו יש לקב"ה רצון מיוחד יותר מכל עבודה אחרת.

קידוש השם

מחומרת העבירות ניתן להבין על חשיבות המצוות. העבירה עליה הכי קשה לכפר (ומכאן מובן כי היא הכי חמורה), היא עבירה של חילול השם. מכך אפשר להבין, כי המצווה של קידוש השם (ההיפך של חילול השם) היא המצווה הכי גדולה.

לכן, "עבודת הביטחון", העבודה שמביאה לגילוי הטוב בעולם, שמונעת את חילול השם ומביאה את קידוש השם היא העבודה הנעלית והנדרשת ביותר.

מידה כנגד מידה

איך המחשבות משפיעות על המציאות?

הקב"ה מתנהג עימנו באופן של מידה כנגד מידה. כפי שאנחנו מתנהגים איתו כך הוא מתנהג עימנו. למשל, אדם כועס מעורר עליו כעס מלמעלה. אשם שמדבר לשון הרע, ממשיך עליו דברים לא רצויים. מצד שני, אדם שגומל חסד עם יהודי אחר, גומלים עמו חסד מלמעלה, אדם שמקרב יהודי אחר, מקרבים אותו מלמעלה.

לפי זה אפשר להבין שכאשר אנו עושים את "עבודת הביטחון", התוצאה שלה תהיה גאולה, התוצאה תהיה טוב נראה ונגלה.

כלומר, אף על פי שלקב"ה הייתה סיבה להביא אותנו למציאות לא טובה, מציאות בה הטוב אינו בגילוי, הקב"ה מעוניין שאנחנו נעבוד את עבודת הביטחון כדי לבטל את סיבת הגלות. ועל ידי שאנחנו עובדים את עבודת הביטחון – בטוחים כי הטוב יתגלה, לכן מידה כנגד מידה הקב"ה מגלה לנו את הטוב.

סוד הביטחון

אז איך עושים את זה?

עבודת הביטחון נחלקת לארבעה שלבים מנוחה, שמחה, אהבה ומעשה, עליהם נרחיב בפרקים הבאים.

 

לחצו כאן למעבר לשיעור הבא!


 

 

סוכם מתוך השיעורים של הרב יצחק ערד
באדיבות אתר "אסנט צפת" - חווית הקבלה

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.