print header

4 היסודות: סיווג אישיות יהודי

מאת: דינה קופרשמיט

באדיבות www.aish.co.il
אתר עם חכמת חיים

בואו להכיר את האדם המדהים ביותר בעולם – את עצמכם.

כל אחד מאיתנו היה רוצה להיות אדם גדול – אף אחד לא חושב באמת, "אני רוצה להיות סתם בינוני". אבל כל אחד מאיתנו הוא בעל אופי שונה, והחוכמה היא לגלות את אספקט הגדולה האישי של כל אחד מאיתנו.

הרב חיים ויטאל, מגדולי המקובלים שחי בצפת במאה ה-15, כותב שכמו שהעולם נברא מארבעה יסודות: אדמה, אוויר, אש ומים, כך גם כל אדם נברא מאותם היסודות. אצל כל אדם, אחד מהיסודות האלה דומיננטי במיוחד, והוא קובע במידה רבה את כוחותיו הבסיסיים ואת חולשותיו. זיהוי ה"יסוד" הזה יסייע לנו לגלות את תחום הצמיחה הרוחנית (ה'תיקון') שעלינו לעשות כדי להגיע לגדולה.

אש

האש שואפת כלפי מעלה, הלהבות עולות ופורצות לאָכּל ולכבוש. ההיבט החיובי של האש הוא השאיפה לחתור ולהשיג, להגיע לגבהים אדירים, להנהיג ולקחת אחריות. אנשים בעלי יסוד אש דומיננטי הם מנהיגים, בעלי יוזמה וחזון: הם רואים את התמונה הגדולה ואת ההשלכות לטווח הארוך. הם ממוקדים במטרה ובעלי אמביציה.

מצד שני, קיימים גם חסרונות אופייניים הנובעים מיסוד האש: יהירות, כעס, ביקורתיות והתנשאות כלפי אחרים, ונטייה לכוחנות ולשליטה.

אדמה

האדמה נמוכה וכבדה, היא נשארת במקומה, כל הזמן דורכים עליה והיא לכודה בכוח המשיכה. אנשים שהיסוד הזה דומיננטי אצלם נוטים לעצלות, עצבות וייאוש – אלו הן חולשותיהם העיקריות. יש בהם כבדות מסוימת, חוסר-שאיפה, והם נוטים לנוחות ולחוסר מאמץ. העבודה העיקרית בהתגברות על החיסרון הזה היא למשוך לכיוון הישגים וצמיחה.

בצד החיובי, אנשים אלה אינם נוטים להיכנס למאבקי כוח. הם מסבירי פנים, ענווים ונכונים לשתף פעולה. הם מוותרים ו'מחליקים'. הם שחקני צוות טובים ואפשר לסמוך עליהם ולבטוח בהם. הם נאמנים ויציבים בהחלטותיהם ובמערכות היחסים שלהם.

מים

המים מתפשטים וזורמים לכל עבר, ומקבלים את צורתו של הכלי שמכיל אותם. הם מתקדמים עם הזרם, פשוטו כמשמעו, ומטבעם הם חסרי גבולות, צורה ותחום. אנשים עם טבע של 'מים' נוטים להעניק, להתחבר עם זולתם, להתפשט ולקבל את צרכיו של זולתם. הם נוטים להיות ידידותיים, גמישים, חברותיים וסלחנים (אפילו לחסרונות).

החולשה העיקרית שלהם מונחת בחוסר ריסון עצמי ושאיפה להנאות גופניות. לעתים הם גולשים להתנהגות לא מוסרית, מתוך מחשבה שההגבלות האנושיות הנורמליות, אינן חלות עליהם. הם אוהבים לחוות דברים לשם החוויה עצמה ולא תמיד חושבים על השלכותיהן של חוויות אלו.

אוויר

האוויר הוא היסוד המורכב ביותר. הוא קליל, בר חלוף ולכאורה לא קיים. הוא נושב לכאן ולשם, אף פעם לא קבוע במקום אחד, אף פעם לא נוקט עמדה. הוא בלתי נראה, ויכול להיות במקום אחד כשאנחנו חושבים שהוא במקום אחר. אנשים שהיסוד העיקרי שלהם הוא אוויר, נוטים לחוסר עניין בעולם הגשמי. הם יכולים להיות יותר רוחניים ואידיאליסטיים, ולחיות בעולם של אידיאלים. יתכן שתהיה להם כמיהה לרומם את העולם הזה ולהתחבר לאנרגיות ולאספקטים המופשטים של הקיום.

החולשה שלהם קשורה לכוח הדיבור, שקיומו תלוי באוויר שהוא מקורו. אנשים אלה נוטים לדיבור חסר משמעות, לפטפטנות, רכילות, חנופה ורמאות, ומסוגלים לעוות את האמת לתועלתם. קשה להם גם להיצמד לשגרה וללוח זמנים, כשבאופן בלתי מודע הם מניחים שהם מסוגלים להימצא בכמה מקומות באותו הזמן.

לצרף את הכל יחד

אם נוכל לגלות איזה מהיסודות הנ"ל ממלא תפקיד נכבד במבנה האישיות שלנו, נהיה מוכנים להציץ מבעד לחלון אל הכוחות הרוחניים והפסיכולוגיים שלנו וגם אל חסרונותינו.

במטרה להגיע לבהירות בנושא הזה, מציע הרב שלמה וולבה, בספרו 'עלי שור', לשרטט את מעגל המידות בדרך הבאה:

ציירו עיגול על דף. על קצהו העליון של העיגול, כתבו מה המעלה החשובה ביותר שלכם, התכונה הטובה ביותר, שבה אתם חזקים במיוחד. בתחתית העיגול, ציינו את החיסרון או הפגם הבולט ביותר שלכם. את כל החלק העליון, ליד המעלה העיקרית מלאו בכל יתר התכונות החיוביות שלכם - את המעלות שלכם.

מעט למטה יותר, בחציו העליון של העיגול, רשמו את התכונות הניטראליות שלכם. לא חיוביות במיוחד, אבל גם לא שליליות. כמו למשל, 'בעל דמיון', 'שקט', 'רגישה' וכד', דברים שיכולים להיות גם חיוביים וגם שליליים.

בחלקו התחתון של המעגל פרטו את חולשותיכם – את התכונות שמורידות אתכם ומעכבות אתכם מלהגיע לגדולה.

הרב שלום נח ברזובסקי, ביצירתו החסידית 'נתיבות שלום', אומר שכל אדם נולד עם ייעוד מיוחד שעליו להשלים בעולמו. כדי לגלות מה המטרה והייעוד שלכם, הביטו בחלקו העליון של המעגל על הדברים שבאים לכם בקלות – הכישרונות שניחנתם בהם והדברים שאתם נהנים לעשות. שאלו את עצמכם: איזה דבר בעל משמעות אני יכולה לעשות בעולם עם הכלים האלה? מה אוכל לתרום עם הכוחות האלה?

חלק נוסף בתפקידנו בעולם הזה הוא לתקן את מה שלא בסדר, בנו או בעולם. תהליך זה נקרא "תיקון". כדי לגלות את האספקט הזה של תפקידנו, הביטו בחלקו התחתון של המעגל ששרטטתם ובחנו את חסרונותיכם. אילו דברים גורמים לכם למעוד שוב ושוב? מה מכשיל אתכם במערכות היחסים, בעבודה, כשאתם מנסים להשיג משהו? איזה דבר כל כך קשה לכם, עד שנראה לכם שכמעט בלתי אפשרי להתגבר עליו?

חסרונות אלה בדיוק, יכולים להיות סיבת הקיום שלכם. תכלית חייכם היא להתגבר על חסרונות אלה שמהווים מכשול להצלחתכם, תוך ניצול הכישרונות, היכולות והתכונות שקיבלתם משמים ושבאים לכם בקלות.

הביטו שוב במעגל המידות. בחלק העליון תוכלו לראות את מעלותיכם, ובתחתון את חסרונותיכם. כעת שאלו את עצמכם:

האם אני מנצל/ת את התכונות והיכולות שלי כדי להגיע למימוש בחיי?

האם חלק גדול מחיי מושקע בעשיית דברים שאני לא נהנה מהם?

אם יש לי יכולת השפעה, האם אני מממש/ת את היכולת הזאת או שברוב הזמן אני מושפע/ת – בעבודה, בבית, בחברה ובקהילה?

נסו לחשוב היכן אתם יכולים להשתמש בכוחותיכם על מנת להתגבר על התכונות הפחות חביבות עליכם. ניקח לדוגמא אדם שאמת היא הכוח הדוחף וממריץ אותו. הוא נהנה לבחון כיצד בני אדם בפרט והעולם בכלל מתנהלים. בו בזמן, יתכן שהוא לא מאורגן, קצת רחפן ומתקשה להיצמד לרוטינת החיים.

הפיתרון יכול להיות כזה: הוא (או היא) יכול לעשות מחקר מסוים לגבי סוגיית ניהול הזמן – אילו גורמים עומדים מאחורי בעיות של חוסר סדר או העדר מסלול קבוע, מהן ההשפעות ארוכות הטווח של התנהגות כזאת על אנשים, על מערכות היחסים שלהם, על חייהם. באמצעות הידע החדש, הוא יקבל על עצמו לעבוד על שיפור בתחום הזה או להצטרף לקורס או סדנא קבוצתיים לשיפור מיומנויות ניהול זמן, בתור צעד ראשון לשינוי.

כשתבינו היכן אתם יכולים לפעול ומה אתם צריכים לשנות, הצעד החיוני הבא יהיה לנסח את הדברים בצורה ברורה ותמציתית. כתבו זאת כ'הצהרת משימה אישית', תלו על המקרר, וצאו לדרך!
 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.