print header

10 עובדות חשובות לאוהבי חתולים

חתולים ידועים בדרכים המסתוריות שלהם, בתשע הנשמות שלהם וביכולות לככב בהרבה סרטוני וידאו ביתי. אם חשבתם שאתם יודעים הכול על חתולים, תתפלאו - לפניכם 10 דברים מעניינים שבטח לא ידעתם...
 

1. בעולם יש יותר חתולים מכלבים

10 עובדות חשובות לאוהבי חתוליםעל פי האגודה האמריקאית לרפואה וטרינרית, בארה"ב יש כ-81,721,000 חתולי משק בית, לעומת 72,11,000 כלבים. כלומר, 32% מתושבי המדינה מחזיקים בביתם חתול, כשלבעל חתול ממוצע, יש לפחות שניים.

דרך אגב, חתולים וכלבים יכולים לחיות זה לצד זה מבלי לגרום למלחמת עולם.

מחקר שפורסם בשנת 2008 בכתב העת Science Applied Animal Behavior הראה כי אם חתולים וכלבים מוצגים זה בפני זה כאשר החתול הוא בן פחות מחצי שנה והכלב הוא בן פחות משנה, שני המינים יכולים לחיות יחד בשלום. אם ישנם עימותים, אלה נובעים בעיקר מקצר בתקשורת, אך ככל שהחתול והכלב יכירו זה את זה בגיל צעיר, כך הם ילמדו לזהות את האותות האחד של השני ולהגיב להם, כמעט כאילו היו דו לשוניים.

מקור תמונה: Dreamstime

 
2. התחממות גלובאלית יכולה לגרום לקצב התרבות מוגבר

10 עובדות חשובות לאוהבי חתוליםמבין כל התוצאות המוזרות שהתחממות גלובלית יכולה לגרום להם, זו כנראה החמודה ביותר: טמפרטורה חמה וחורף קצר עשויים להוביל לעונת רבייה ממושכת יותר של חתולים.

בשנת 2007, ארגון לאימוץ חיות מחמד באמריקה הזהיר כ יותר ויותר גורים צצים במקלטים ברחבי המדינה, מגמה המיוחסת לתופעת ההתחממות והקיץ הממושך.  סירוס או עיקור חתול, הם צעדים חשובים כדי למנוע פיצוץ אוכלוסין.

מקור: stock.xchng

 
3. זיכרון של חתול הוא עד 10 דקות

10 עובדות חשובות לאוהבי חתוליםחתולים זוכרים מכשולים המוצבים בסביבתם רק 10 דקות. כך נמצא במחקר שנערך בשנת 2007. בסדרה של מבדקים שהציבה בפניהם מכשולים, נראה שהזיכרון החזותי שלהם נמוך.

 

 

 

מקור תמונה: Zhouzheng | Dreamstime.com

 

 

4. הם שולטים במוח של בני האדם

10 עובדות חשובות לאוהבי חתוליםבעלי חתולים בטח יסכימו להודות כי החתול שלכם הוא זה ששולט בבית. לחתולים יש יכולת להשמיע קולות של גרגור או יללות שמשפיעות על בני האדם. במחקר שנערך בשנת 2009 נמצא כי בני האדם מתקשים להתעלם מרצונותיהם ודרישותיהם של חתולים שמשמיעים קולות אלה ויעשו הכול לשביעות רצונם.

 

מקור תמונה: Ioana Grecu | Dreamstime.com

 

 

5. גם הטפילים שלהם שולטים בבני האדם

10 עובדות חשובות לאוהבי חתוליםגם טפיל של חתול יכול להשפיע על בני אדם, כך עולה ממחקר שנערך בשנת 2006.

החיידק "טוקסופלזמה גנדי" (Toxoplasma gondii) מצוי אומנם בקרב מגוון גדול של בעלי חיים, אך רק בקיבה של החתול הוא מסוגל להתרבות, לכן הוא נחשב למדבק עיקרי. חתולים נדבקים בטפיל בדרך כלל בעקבות אכילת בשר נא, מגע עם צואה של חתולים אחרים או העברה של החתולה לעוברים בזמן ההריון. הטפיל נפוץ בכל העולם, כאשר חלק מהאנשים שנדבקים בטפיל לא חשים בזה, הודות למערכת חיסונית חזקה. אצל אחרים, התסמינים עשויים להתבטא בחולשה, חום ובלוטות לימפה מוגדלות. בקרב אנשים הסובלים מבעיות במערכת החיסון, הטפיל עשוי לגרום למחלות קשות יותר שעשויות לפגוע במוח, בעיניים, בכבד ובריאות.

בני האדם נדבקים בטפיל במספר צורות. ההדבקה העיקרית נגרמת מאכילת בשר נא, מאכילת ירקות שלא נשטפו כראוי או במגע עם צואת חתול המכילה ביצים של הטפיל.

מקור: CDC/ Dr. L.L. Moore, Jr.

 
6. חתולים סובלים מהשמנה

10 עובדות חשובות לאוהבי חתוליםבני האדם הם לא המין היחיד עם נטייה להשמנה בקו המותניים. חיות המחמד שלנו משמינות גם כן. בסביבות 54% מהכלבים והחתולים סובלים מעודף משקל או השמנת יתר, על פי האגודה למניעת השמנה בקרב חיות מחמד APOP. זה אומר - 50 מליון חתולים שמנים.

רוב החתולים שגדלים בבית עוסקים במעט מאוד פעילות אירובית מתמשכת, מה שאומר שהם אמורים לצרוך פחות קלוריות. חתול טיפוסי ששוקל 4.5 ק"ג, צריך רק 180-200 קלוריות ביום.

מקור תמונה: Nailia Schwarz | Dreamstime.com

 
7. חתולים לוגמים בצורה נקייה

10 עובדות חשובות לאוהבי חתוליםכאשר אתם מתבוננים בחתול מלקק צלחת חלב, אתם צופים בתהליך פיזיולוגי עדין. במקום ליצוק את הנוזל בצורה מגושמת, כמו כלב, החתול נוגע עם קצה הלשון בפני השטח של הנוזל, מייצר מעין עמודה מתוחה ורק אז מושך את הלשון כלפי מעלה. רגע לפני שכוח המשיכה גובר על התנועה של הלשון, החתול סוגר את פיו ולוכד את הנוזל בתוך הפה.

בכל ליקוק, חתולים מכניסים לפיהם 0.1 מיליליטר של נוזל. כלומר, בזמן של ארבע ליקוקים לשנייה, הם לוגמים 24 מ"ל כל דקה.

מקור תמונה: null

 
8. בניגוד לכלבים, הם לא ממש חכמים...

10 עובדות חשובות לאוהבי חתוליםלמרות האישיות המורכבת שלהם, חתולים נחשבים לטיפשים יותר מכלבים. מחקר שפורסם בשנת 2010 בכתב העת PNAS של האקדמיה הלאומית למדעים, מצא כי מינים חברתיים כמו כלבים, חוו גידול במוח במרוצת 60 מליון השנים האחרונות, לעומת בעלי חיים כמו חתולים שלא השתנו באופן משמעותי.

המחקר גילה כי כלבים חכמים במספר תחומים ואילו חתולים באחרים, כך למשל: לחתולים יש קולות אקספרסיביים יותר, אבל שובר השוויון ביקש לקבוע איזו חיה שימושית יותר. בהתחשב בזה שחתולים יכולים לתפוס ג'וקים אבל כלבים יכולים להריח סמים, לחלץ מטיילים ואפילו לאבחן סרטן, הוכרע שכלבים חכמים יותר.

מקור תמונה: Barbara Helgason | Dreamstime.com

 
9. אבל הם חכמים בכל זאת!

10 עובדות חשובות לאוהבי חתוליםאומנם כלבים שימושיים יותר ויכולים לחיות חיים חברתיים פעילים יותר, אבל אל תספידו את האינטילגנציה של החתול.

בשנת 2010 חוקרים לשימור חיות בר תיעדו חתול פרא מחקה את הקולות של טרפו - קוף קטן. החתול, שוכן האמזונס המכונה מארגאי נצפה כשהוא משמיע קולות של קוף ליד קבוצה של קופים ממין טמרין, וכאשר אלה התקרבו הוא ניסה לתקוף אותם. במקרה זה, אחד הקופים זיהה את הסכנה והתריע בפני חבריו, אבל החוקרים הסיקו כי היכולת הזו מביעה תבונה (על גבול העורמה) גדולה מהצפוי. 

מקור: Tófoli/Rohe, Wildlife Conservation Society

 
10. איבר המין של החתול הוא קוצני

10 עובדות חשובות לאוהבי חתוליםעל הפין של החתול יש מאות זיזים קטנים, כמעט בלתי נראים. מטרתם להעלות את רמת הגירוי של הזכר או כדי למנוע החלקה החוצה של הפין. על פי מחקר שפורסם בשנת 1967 בכתב העת Anatomical Record, נקבות החתול מבייצות רק לאחר גירוי איברי המין, כך שזה אפשרי שהזיזים משחקים תפקיד כלשהו בביוץ.

חתולים זכרים שעוברים עיקור בגיל צעיר, בדרך כלל לא מפתחים זיזים בפין. וזאת מכיוון שהזיזים גדלים בתגובה להורמונים זכריים או שחרור אנדרוגינים. כאשר חתול מסורס, רמות האנדרוגינים שלו צונחות והזיזים לא מתפתחים או מתכווצים.

מקור תמונה: Kriscole | Dreamstime.com

 

ליקטה וערכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.