print header

החיות החכמות בעולם!

בני האדם אינם הייצורים האינטליגנטיים היחידים החיים על הפלנטה שלנו. מסתבר שבעלי החיים הרבה יותר חכמים ממה שחשבנו, כפי שמראים לנו מחקרים חדשים. לפניכם רשימת היצורים החכמים ביותר.

דולפינים
הדולפינים ידועים כאינטליגנטים. כפי שדווח ב-Discovey News, המוח הגדול של הדולפינים מובנה עבור מודעות ורגש. למעשה, המוח של הדולפינים מורכב יותר מהמוח האנושי. כמו כן, ידועים הדולפינים ביכולת התקשורת הגבוהה ביניהם בעבודת צוות. הם בעלי יכולת למידה ואף פיתחו שיטות צייד מיוחדות ומתוחכמות.

חולדות
לחולדות יש מוניטין רע. הן נתפסות אצלנו כספקיות מחלות, אך מסתבר שהן בין היצורים האינטליגנטיים שקיימים. חוקרים באוניברסיטת גואלף שבאונטריו אמרו כי למרות שהחלודות לא מבצעות מטלות קוגנטיביות כמו באסטרטגיות זהות שנצפו בבני אדם, הן מצליחות, לעיתים קרובות, בדרכים משלהן. ואכן, חולדות צלחו מבוכים מסובכים שנוצרו על ידי בני אדם. כמו כן, מסוגלות החולדות לקשר בין ארועים כמו אכילת מזון מורעל ומוות ואף לזהות מלכודות.

בסרטון הבא תוכלו לראות כיצד למדה החולדה את הדרך שעליה לעבור על מנת להגיע לאוכל וכיצד היא מתגברת על המכשולים הקיימים.

 

חזירים
החזירים עשויים להיות חיות הבית החכמות בעולם. חוקרים מצאו כי חזירים מסוגלים ללמוד במהירות כיצד מראה עובדת, להבין את הסביבה שהיא משקפת ולמצוא באופן זה את מזונם. ממצא אחר היה כי חזירים מסוגלים לזכור כיצד מאוחסן האוכל שלהם, ואף לזכור איזה מסתור מכיל את כמות המזון הגדולה ביותר. כמו כן, נמצא כי חזיר מסויים יכול לזהות סימנים שמראה חזיר אחר שיודע היכן מאוחסן אוכל. החזיר מסוגל לעקוב אחרי חברו, וחברו מסוגל לזהות שהוא עוקב אחריו ולנסות להטעות אותו כדי שיוכל לאכול בשקט ובשלווה. בנוסף לזה, חזירים הם בעלי החיים שלומדים שגרה בצורה המהירה ביותר בטבע.

בסרטון הבא תראו חזיר שלמד פקודות מאוד ספציפיות מהבעלים שלו, וכיצד הוא מבצע אותן בהנחיית בעליו.

 

השימפנזות
השימפנזות נחשבות גם הן לבעל חיים אינטלינטי מאוד. ציד שיתופי, שיתוף במזון, שימוש בכלים ופוליטיקה פרימיטיבית הן רק חלק קטן מתכונותיהן. במחקר מעבדה אף אובחנה אצלן אינטליגנציה יוצאת דופן ומודעות עצמית. השימפנזות משתמשות בכלי ציד פרימיטיביים על מנת לתפוס ציד, אולם שימפנזות בשבי הראו מיומנות רבה בשימוש בכלים. שימפנזות צעירות הן בעלי חיים חברותיים ופעילים, המבדרים את עצמם ואת חבריהם במשחק בפרצופים מצחיקים. שימפנזות בוגרות שולטות ברגשותיהן. התקשורת בין הפרטים נעשית באמצעות הבעות פנים ותנועות ידיים, ולרוב ללא קול או הפקת צלילים. השימפנזה מבקשת אוכל באמצעות הגשת ידה בתחינה לבעל המזון, במידה שלא נענתה מוסיפה יבבות. בתנאים מסוימים ובהדרכת בני אדם יכולה שימפנזה ללמוד שפת סימנים או שפה מתוכננת.

בסרטון הבא תראו שימפנזה שהושבה ליד מחשב, ועליה ללחוץ על המספרים המופיעים על המסך מהנמוך אל הגבוה ביותר. בהמשך, ברגע שהשימפנזה לוחצת על המספר הראשון, שאר המספרים נמחקים והיא צריכה להשלים הכל מהזיכרון. השימפנזה עשתה זאת במהירות שיא וללא טעות אחת.

 

סנאים
אחת החיות החמודות בטבע מתגלה כחיה אינטליגנטית למדיי. מחקר חדש מצא כי סנאים מתבוננים אחד בשני ומסוגלים ללמוד במהירות את מעשיהם של חבריהם ולחקות אותם. במיוחד כשמדובר במזון. הסנאים לומדים טריקים לגבי מקום המצאות המזון, הדרך שבה ניתן להגיע אליו ואף כיצד לגנוב אותו מהאחר. כמו כן, הסנאים לומדים מהר מאוד על סנאים אחרים על מנת שיוכלו לזהות בעלי מקור השראה או לחילופין שיוכלו להימנע מגנבים פוטנציאלים.

בסרטון הבא תראו סנאי שלמד לעבור מסלול מכשולים לא פשוט בכלל.

 

פילים
שמם של הפילים הולך לפניהם - הם בעלי מוניטין כחיות אינטליגנטיות. הפילים נצפו תוך שהם משתמשים בכלים שונים, כגון מקלות, על מנת להסיר קרציות או מעיכת זבובים באמצעות כפות תמרים. כמו כן, נצפו לאחרונה פילים שהשקיעו את הפעמון שקשור סביב צווארם בבוץ על מנת שיתמלא, וכך, כשהוא אינו משמיע את הרעש, הם התגנבו בקלות לתוך מטעי בננות באישון לילה. כמו כן, ידועים הפילים בכושר הזיכרון שלהם וביכולת שלהם ללמוד דברים חדשים ומסובכים.

בסרטון הבא אתם תהיו עדים ליכולת הזיכרון של הפיל.

 

דבורים
הדבורים הינם דוגמה קלאסית של מה שמכונה איטליגנציית נחיל. דבורה בודדה לא נחשבת כחכמה בתור פרט, אך בתור נחיל הן אינטליגנטיות מאוד. לכל אחת מהדבורים תפקיד מוגדר, ואין דבורה אחת שרואה את התמונה הכללית. תקשורת בין הדבורים מתבצעת על ידי ריקוד מיוחד. דבורה המוצאת מקור מזון, מגיעה לקן ורוקדת על חלה ריקוד המודיע לדבורים אחרות על מיקומו וכמותו של המזון. הדבורה רוקדת בצורת הסיפרה 8, כשהזווית בין הקו האמצעי של הריקוד לבין האנך, היא הזווית בין קו מזון-כוורת לקו שמש-כוורת. מהירות הריקוד מלמדת על מרחקו של המזון מהקן, ומשך הריקוד, מלמד על עושרו של מקור המזון. מחול הדבורה נחשב לאחד הפלאים שבעולם החרקים, שכן הוא מבטא שפה בסיסית. 

עורבים
העורבים הם הרבה מעבר לפואמה גותית שכתב המשורר האמריקני אדגר אלן פו. הם גם בעלי תושייה וידועים ביכולתם לבצע מספר פעולות בו זמנית. כמו כן, לעורבים קיימת יכולת ללמוד מניסוי וטעייה והם מסוגלים למצוא פתרון למכשולים העומדים בפניהם. לדוגמא, בישראל למדו העורבים לפתות דגים בעזרת לחם יבש. במדינות אחרות, למדו העורבים להשליך אגוזים מהגובה לכביש סואן, כך שהרכבים יפצחו אותם עבורם.

בסרטון הבא תוכלו לראות כיצד מצליח העורב לפתור את הבעיה שעומדת בפניו ולהגיע אל האוכל.

 

ליקט וערך: אוהד שלום

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.