print header

עובדות מרתקות על הדולפינים

למרות שהם חיים במים, הדולפינים הם כלל לא דגים, אלא יונקים ימיים הנחשבים לבעלי החיים מהחכמים ביותר בעולם. ביוון העתיקה נחשב הדולפין לבעל חיים קדוש ובכל העולם אנשים מציינים את הדולפין כאחת החיות האהובות ביותר. קראו את העובדות המדהימות על ידידינו שמתחת למים.

הכי חכמים בים

דולפינים

דולפינים הם מבעלי החיים האינטיליגנטים ביותר על פני כדור הארץ. חוקרים שונים תיעדו את הדולפינים משחקים במשחקי ספורט, בהם הם מפריחים בועות טבעתיות, משתפים פעולה בזמן הציד ואף קוראים זה לזה בשמות.

 

טכנולוגיה טבעית

דולפינים

דולפינים ולווייתנים חשים את סביבתם על ידי הקרנת קולות בתדר גבוה במיוחד מראשם. הקולות מוחזרים מהעצמים השונים בסביבתם ועל ידי ההדים הם יכולים לבנות תמונה מדוייקת של הסביבה בראשם, ממש כמו סונאר. שיטה זו נקראת "אקולוקציה".

 

היסטוריה רחוקה

דולפינים

לפני מיליוני שנים הדולפינים חיו על האדמה והיו דומים במידה מסויימת לזאבים. עדיין ניתן לראות שרידים של עצמות אצבע, זרוע ומפרקים בתוך הסנפירים שלהם.

 

טעות בזיהוי

דולפינים

הלוויתן הקטלן (אורקה) הוא כלל לא לוויתן, אלא החבר הגדול ביותר במשפחת הדולפינים. מקור שמו הוא למעשה טעות בתרגום, שמו בספרדית מיתרגם ל"קוטל הלווייתנים" עקב מנהגו לצוד גורי לווייתנים.

אחוות אימהות

דולפינים

בזמן הלידה של דולפין, דולפינה נוספת מסייעת בדרך כלל לאם הצעירה בלידה המסובכת. זכרי הקבוצה מסתובבים סביב ושומרים על הנקבות והילוד.

 

אהבה אמיתית

דולפינים

בני אדם, קופי בונובו ודולפינים הם בעלי החיים היחידים הנוהגים ליהנות מיחסי מין ומשחק מקדים גם כאשר הם לא בעונת הייחום.

 

ציידים מחוכמים

דולפינים

כדי לתפוס דג שמנסה לברוח, דולפין יכול להכות בדג באמצעות זנבו כדי להמם אותו. חוקרים רבים טוענים כי הדולפינים מסוגלים אף להמם את הדגים באמצעות צלילי הסונאר הגבוהים שהם מפיקים.

 

ידידים סקרנים

דולפינים

רוב בעלי החיים הפראיים נמנעים ממגע עם בני אדם ואף בורחים מהם. דולפינים פראיים ידועים בנטייתם להתקרב ולשחק עם בני אדם, במיוחד ילדים. במקרים רבים דווח על דולפינים שאף הגנו על בני אדם ממתקפות כרישים.

 

ישנים עם עין אחת פקוחה

דולפינים

בניגוד לרוב בעלי החיים, דולפינים לא נושמים באופן אוטומטי, אלא באופן מודע. כשהם ישנים הם צפים על פני המים ו"מכבים" רק חצי ממוחם, כדי שיוכלו להישאר מודעים ונושמים.

 

קחו נשימה עמוקה

דולפינים

לדולפינים תכולת ריאות ענקית המאפשרת להם לשהות מתחת למים במשך 15 דקות ויותר. בזמן שהם צוללים הדולפינים משחררים את החמצן מריאותיהם ומאפשרים להן לקרוס, עד שהם עולים לפני המים לקחת עוד נשימה.

 

חברת הדולפינים

דולפינים

דולפינים כמעט לעולם אינם נמצאים לבד. הם חיים בקבוצות המונות בין 2 לכמה עשרות פריטים. בתוך הקבוצות שומרים הדולפינים על מבנה חברתי סבוך ומורכב.

כלים ושימושים

דולפינים

בדומה לבני האדם ולשימפנזים, חוקרים גילו כי גם הדולפינים משתמשים לעיתים בכלים. קבוצות מסויימות למדו את עצמן לכסות את אפם בספוגי ים כדי להגן עליהם בזמן חיפוש מזון.

 

הם באים גם בורוד

דולפינים

במימיו העכורים של נהר האמזונס חי מין של דולפין ורוד. דולפין זה הוא מהמינים היחידים של דולפינים החיים במים מתוקים.

 

בעלי חיים גאים

דולפינים

חוקרים תיעדו התנהגות הומוסקסואלית בין דולפינים שונים, לפעמים לתקופות חולפות ולפעמים לאורך כל החיים. התנהגות דומה נצפתה גם בציפורים מסויימות, חיפושיות ועטלפי פירות. כנראה שכן מדובר בסופו של דבר בתופעה טבעית.

 

האמת המרה

דולפינים

למרבה הצער, סיבת המוות הנפוצה ביותר עבור דולפינים המצויים בשבי היא התאבדות. הדולפינים הכלואים משתמשים במגוון שיטות כדי לבצע מעשה איום זה, בין שביתת רעב עד להטחת ראשם בקירות.

 

הסכנה הגדולה ביותר

דולפינים

הדולפינים נמצאים בראש שרשרת המזון שלהם, כלומר, אין להם טורפים טבעיים. בעלי החיים היחידים המאיימים על חייהם של הדולפינים הם בני האדם.

 

מקור: יובל דמרי
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.