print header

סודות גדולים שירדו אל הקבר


לקחת סודות אל הקבר זה לא דבר חדש וכנראה שרוב בני האדם נקברים בשתיקה כלשהי כאשר הם בוחרים להגן על עצמם או על אחרים או על המולדת.
סוד הופך לסוד רק כאשר יודעים על דבר קיומו, מבלי לדעת בעצם מהו תוכנו -
במרוצת ההיסטוריה, 6 סודות גדולים ומסתוריים ירדו אל הקבר...


Exel Erlandson אקסל ארלנדסון (1884-1964)

ארלנדסון התחיל בתור חקלאי וחוטב עצים. בהמשך, הוא הצליח לגרום לעצים לגדול על פי העיצוב שלו. הוא התנסה בסוגים שונים, ביניהם ליבנה וערבה בוכייה והרהיב לעשות עיצובים מיוחדים ומעוררי פליאה; לולאות, לבבות, כיסאות, מדרגות לולייניות, זיגזגים, טבעות, כלובי ציפורים, מגדלים, מסגרות, סולמות...
העצים היו לשעשוע הגדול ביותר שלו והוא החליט ליצור את "עץ הקרקס" (מעין מגרש משחקים הטבוע בעץ אחד). במהלך חייו הוא נמנע מלספר לאיש את השיטה לעיצוב העצים, כי פחד ממרגלים. הוא נפטר בשנת 1964 מבלי להותיר אחריו שום שריד על הטכניקה המיוחדת שפיתח. בשנת 1985, עץ הקרקס נרכש על ידי המיליונר מייקל בונפנטה ונשתל בפארק השעשועים שלו בקיפורניה.

לקחת את הסוד אל הקבר  לקחת את הסוד אל הקבר   לקחת את הסוד אל הקבר   לקחת את הסוד אל הקבר
 

 

Jerum ג'רום (1840-1912)

לקחת את הסוד אל הקבר

ב-8 בספטמבר 1863, 2 דייגים מצאו זר שנראה בשנות ה-20 לחייו במפרץ Sandy Cove שבקנדה. שתי רגליו של האיש היו קטועות ולצידו קנקן מים ולחם. האיש לא יכל או לא רצה לדבר, והוא פלט לא יותר משתיים-שלוש מילים, אחת מהן הייתה ג'רום ועל כן קראו לו כך.
מכיוון שלא ידעו עליו כמעט דבר, הנוכחות של ג'רום הפכה מסתורית ואנשים החלו להפיץ שמועות על כך שהוא שומר בבטנו סודות כמוסים. זה מילא אותו בזעם ויותר מזה, גרם לו להסתגר ולא לתקשר עם איש. כאשר הציעו לו כסף או עזרה, זה השפיל אותו.
הוא נפטר ב-19 באפריל 1912 מבלי לספר על עצמו דבר. עד היום, ג'רום משמש שם דבר עבור תושבי מחוז דיגבי בקנדה, מעין אייקון תרבות - במרוצת השנים נכתבו לזכרו שירים, הוקדשו לו ציורים וחנכו מעון לנכים על שמו. על אף שאיש אינו יודע מי הוא, הוא נותר חלק מן הזיכרון הקולקטיבי של הקהילה.

 

The Female Stranger הנקבה הזרה (1793-1816)

במהלך סתיו 1816 באלכסנדריה, וירג'יניה, גבר ואישה נכנסו למלון הטברנה בגאדסבי. האישה נראתה מאוד חולה ועל אף שטופלה על ידי הרופאים בעיר, מצבה רק הלך והדרדר. חשבו אז שיש לה את מחלת הטיפוס. ערב אחד, בעלה הזמין את סגל הרופאים למלון, את הבעלים של המלון ואפילו את אשתו של בעל המלון, וביקש מהם בקשה יוצאת דופן - להישבע לא לחשוף את זהותם. לעולם! כולם הסכימו ולקחו את הסוד איתם לקבר. מספר ימים לאחר השבועה, האישה נפטרה ונקברה - עד היום אף אחד לא יודע מי היא הייתה. לקחת את הסוד אל הקבר

לפני שנעלם, בעלה הזמין מצבה ראוותנית וקבר אותה בבית הקברות סנט-פול באלכנסדריה. על המצבה שעומדת שם עד היום רשום בין היתר:
"לזכרה של Female Stranger שסבלה האיום הסתיים ביום ה-14 באוקטובר 1816
בגיל 23 שנים ו-8 חודשים. אבן זו ממוקמת כאן לזכרה על ידי בעלה שבזרועותיו נעתקה נשימתה..."

 


Arne Beurling ארנה ביורלינג (1905-1986)

לקחת את הסוד אל הקברארנה ביורלינג היה מתמטיקאי שוודי ופרופסור למתמטיקה שהצליח לפצח בשנת 1940 את הקוד המשמש לתקשורת אסטרטגית של צבא גרמניה. הישג זה נחשב על ידי רבים לאחד ההישגים הגדולים ביותר בהיסטוריה של קריפטוגרפיה.
באמצעות טלפרינטר וטקסט צופן, הצליח ביורלינג בתוך שבועיים בלבד לפענח את הקוד שהגרמנים עמלו עליו שנים. באמצעות הפריצה, הצליח הפרופסור ליצור מכשיר שיאפשר לשבדיה לזהות כל תנועה של הצבא הגרמני וחדירה אל שטחי המדינה. כך למשל, ידעו השבדים על יציאה למבצע ברברוסה, בטרם התרחש. כאשר נשאל כיצד הצליח לפצח את הקוד, ענה ביורלינג
"קוסם לא מגלה את סודותיו".


 


Johann Bessler יוהאן בסלר (1745-1680)

לקחת את הסוד אל הקבריוהאן בסלר נולד בגרמניה וטען כי בנה מכונת שתאפשר לאדם לנוע בזמן. עד 1717 הוא הצליח לשכנע אלפי אנשים כי גילה את סוד הנסיעה בזמן. המכשיר שבנה עבר בדיקות
רבות ומחמירות וכאשר כמעט הגיעו אל סופן, בסלר, בהתקף של זעם על הספקנות והחטטנות, הרס את המכונה ולקח את סודו אל הקבר. האם הוא באמת הצליח לפצח את חוק שימור האנרגיה? האם הוא שיטה באנשים? אין לדעת. עד היום, רבים מהקודים שניסח לא פוענחו.

 

Edward Leedskalnin אדוארד לידסקלנין (1887-1951)

אדוארד לידסקלנין היה מהגר מלטביה שעלה לארה"ב כפסל חובב. הוא בנה במו ידיו את האנדרטה הידועה בשם Coral Castle (טירת האלמוג) בפלורידה כאנדרטה לאהובתו האובדת. הוא לא היה איש שרירים גדול ובכל זאת הצליח להרים ולהעביר בלוקים כבדים ללא סיוע של ציוד מכני או עזרה אנושית. כל שהיה ברשותו היו כלי עבודה לחיתוך, ליטוש וגימור של גושי האלמוגים הצפופים. כנשאל איך עשה את זה, אמר אמר שזה דווקא לא קשה, הסוד הוא פשוט לדעת את הסוד. הוא נפטר בשנת 1951 בגיל 64, מבלי לחשוף את סודו. האנדרטה הפכה מסממן של אהבה אובדת לסממן של תעלומה.

לקחת את הסוד אל הקבר   לקחת את הסוד אל הקבר


 

מילה תרגומים - שירותי תרגום

מקור: חיים רוממי
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
תכנים קשורים: היסטוריה, תרבות, מעניין, סודות
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.