print header

איך להיעזר בגמישות המוח ולשמר יכולות זיכרון בגיל הזהב

  יש הרבה חששות שמגיעות עם הגיל – הגוף לא חזק כפי שהיה והמראה שלנו משתנה, אולם מה שהכי מטריד אותנו זה הירידה בתפקודי המוח ככל שאנו מתבגרים, מה שגורם לנו לחוות בעיות בזיכרון. אך האם מדובר בגזירה משמים? ממש לא! היום מתברר לחוקרים שאמנם יש שינויים המתרחשים במוח עם הגיל, אבל ניתן לתמוך בשימור וחיזוק המערכות המוחיות באופן אקטיבי, ממש כמו שעושים עם שרירים. אז למה בעצם המוח סובל מקשיים בזיכרון, ומה ניתן לעשות? הכל מתחיל "בשרשרת הזיכרון" – שרשרת התהליכים המתרחשת במוח שפועלים ליצירת זיכרון. הפתרון טמון בתרגילים שעוזרים לחזק את כל היכולות השונות המרכיבים את שרשרת זו.
 
אפקטיבייט לשיפור הזיכרון: איור ראש אדם שמחולק לחתיכות פאזל

מהי שרשרת הזיכרון ומהם הכשלים האפשריים בה? 

היכולת שלנו לאחסן פרט מידע מסוים בזיכרון לא כוללת רק שלב אחד של אחסון מידע, אלא מדובר בתהליך מורכב שנעשה בכמה שלבים. יצירת זיכרון חדש מצריכה הפניית ומיקוד תשומת לב, ניתוח המידע המתקבל, עיבוד, העברתו מזיכרון קצר-טווח לזיכרון ארוך-טווח ואחסון. האחסון מתבצע ב"תיקייה" הרלוונטית בתוך המילון המנטלי במוח. מידע אישי, ידע כללי או הוראות לביצוע כל מיני פעולות יאוחסנו ברשתות זיכרון שונות. למשל, ידע כללי יאוחסן במעין "רשת משמעויות", כך למשל אגס, תפוח ואננס יאוחסנו בתוך תיקיית "פירות", ומי שמבין יותר יתייק את האננס בתיקייה פרטנית יותר – "פירות טרופיים". ככל שהמידע שבראשכם מסודר יותר, הקשרים בין כל המושגים וכל המרכזים של המידע טובים יותר, וכך אחסון הזיכרון יהיה יעיל יותר.
 
כדי להיזכר בפרט מידע שכבר אוחסן, המוח צריך לדעת באיזו תיקייה עליו לחפש אותו, ובשביל זה הוא זקוק ל"רמז שליפה". לדוגמה, אם ראיתם פירות בסופר ובאופן פרטני אננס, תיזכרו בטעם ובמרקם שלו. עם זאת, לעיתים שרשרת הזיכרון נפגמת, ולפתע לא כל המידע בנוגע לדבר שאתם מנסים להיזכר בו זמין עבורכם. למשל לפתע שכחתם את שמו של הפרי – אתם זוכרים שהוא מתחיל ב-א', אך זה עומד לכם על קצה הלשון ואינכם מצליחים לבטא את שמו. 
 
כל התהליכים המתקיימים ב"שרשרת הזיכרון" מתבצעים במהירות עצומה הנמדדת במילי-שניות ומאפשרים לנו לקלוט מידע ולאחסנו במהירות גבוהה. מצב שכזה, או בעיות זיכרון אחרות, יכולים לרמז על כשל מסוים בשרשרת הזיכרון:
  • בעיה ראשונית של חוסר תשומת לב למידע רלוונטי בעת קליטת המידע.
  • קושי בחיבור כל מאפייני הפרט ותיוק בתיקייה הנכונה.
  • קושי בשליפת הזיכרון בעזרת רמזי שליפה.
בגיל הזהב, חלק מהתהליכים המוחיים מתחילים להאט, כמו מנגנונים פיזיולוגים אחרים. האיטיות משפיעה על היכולת להפנות את תשומת הלב, לחבר את כל המאפיינים ולתייק את המידע במקום הנכון, מה שכמובן ישפיע על היכולת לשלוף אותו לאחר מכן. אולם בעזרת תרגול נכון ניתן לעזור לרענן את השרשרת ולמתוח את הקפיץ של המנגנונים, ובכך לסייע לשמר אותם ולעיתים אף להקל על הבעיות האלה. 
אפקטיבייט לשיפור הזיכרון: איור של מוח עם ידיים שריריות

גמישות מוחית - היכולת שמאפשרת לשפר את הזיכרון 

בניגוד למה שחשבו מדענים במרבית המאה הקודמת, המוח שלנו ממשיך להתפתח גם בגיל מבוגר, כשביכולתו לשנות קשרים וליצור תאי עצב חדשים, כל עוד הוא נשאר פעיל. ניתן לתאר זאת כמו מערכת כבישים; המוח שלנו בנוי משלל כבישים שבהם "נוסעים" פרטי מידע. הכבישים העמוסים והפעילים ביותר הם אלו שיתוחזקו יותר ושלאורך זמן יורחבו והמידע שבהם יעבור בצורה מהירה יותר. המוח שלנו למעשה מתרגל להשתמש בכבישים שאותם הוא מפעיל הכי הרבה, והוא אף מייעל אותם לאורך הזמן. אולם בדרכים שהוא ממעט לנסוע, או נוסע בהן בעצלתיים, המוח לא ישקיע בתשתיות והעבירות בהן תרד.
 
כך למשל כשלומדים לנגן על כלי נגינה מסוים, אט אט משתפרים בו בעזרת תרגול, מכיוון שהמוח משפר את החיווט שבו ואשר קשור לניגון בכלי זה. השינוי החיובי הזה שמתרחש במוח תקף בנוגע לכל דבר שלומדים, וזה כולל יכולות ומנגנונים קוגניטיביים, כמו הזיכרון.
 
על מנת לעודד את המוח לשפץ את התשתיות צריך לדאוג לאמץ אותו, לוודא שיסע בדרכים ובמהירות גבוהה, וכך הוא ידאג לתחזק את יכולותיו.

אפקטיבייט – מרחיבה את גבולות המוח והזיכרון

אז איך בעצם מאמנים את המוח לזכור טוב יותר? כאן נכנסים לתמונה השיעורים והתרגולים של אפקטיבייט, שמטרתם היא לאתגר את המוח ולעזור לו לשדרג את המסלולים בשרשרת הזיכרון. התרגולים מבוצעים על גבי מחשב או טאבלט ומשולבים בהם תרגילים עם סרטונים המכילים הסברים. את אלו מעבירים מומחים בתחום חקר המוח ונוירופסיכולוגיה, והם יתנו לכם שלל טיפים ושיטות לשיפור הזיכרון. תוכלו לתרגל בתרגילים המהנים שבתוכנה, ולהשתמש בחיי היום יום באסטרטגיות הנלמדות.
 
התרגילים הם למעשה משחקונים קצרצרים שכל אחד מהם מחזק חוליה אחרת בשרשרת על ידי השלמת משימות. למשל, יופיעו לפניכם אותיות ומספרים לפרק זמן קצר, ולאחר מכן אתם תצטרכו לזהות איזה מספר או אות חסרים מאלו שיוצגו לפניכם בשנית. תרגול אחר יצריך מכם לזכור רשימת מצרכים ולבחור אותם לפי הסדר לצורך הכנת מתכון. 
התרגולים מהנים ומאתגרים, ולפני כל אחד תקבלו הדרכה ברורה שתסביר לכם מה בדיוק עליכם לעשות, כולל אם צריך להשתמש בעכבר או במקלדת לשם כך. מסיבה זו אין אחד שלא יכול ליהנות מהם ולאמן את הזיכרון בזכותם, שכן כולם נגישים גם למי שלא מתמצה בשימוש בטכנולוגיה. תוכלו לשים לב שלאורך הזמן התרגולים הופכים למותאמים יותר ויותר לרמתכם ולבעיות שזוהו בזיכרון שלכם, כשלמעשה המערכת לומדת להכיר אתכם ולהתאים עבורכם את התרגילים שנדרשים לכם.
 
אפקטיבייט הוכיחה את עצמה כיוזמה ישראלית מבורכת שיכולה לסייע למאות אלפי אנשים לאמן את יכולת הזיכרון שלהם בגיל מבוגר, כשמחקר במרכז הבינתחומי כבר הוכיח שמתקיים שיפור ביכולות קוגניטיביות בקבוצת אנשים בריאים בגיל הזהב. עושים שימוש טיפולי  או מחקרי בתוכנה במרכזים רפואיים שונים ברחבי הארץ, לרבות בתי החולים שיבא, ברזילי, סורוקה ואיכילוב. 

לפרטים נוספים על התוכנה לחיזוק יכולות המוח, מלאו פרטיכם:

 
בלחיצתך "שלח" הינך מאשר להעביר את הפרטים לחברת אפקטיבייט
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.