maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

2 אפליקציות חינמיות שיעזרו לכם להכיר את תוספי המזון שאתם צורכים

 אם גם אתם חלק מהאנשים שמבינים את החשיבות העצומה של השמירה על בריאות הגוף, אנחנו בטוחים שאתם מציצים מדי פעם על רשימת המרכיבים המופיעה על התווית של מוצרי המזון שלכם, ומתפלאים למצוא שם כל מיני שמות של חומרים לא מוכרים שגורמים לכם לתהות בקשר לטיבם. וודאי תשמחו לשמוע שכעת יש מענה לתהייתכם, בדמותן של שתי אפליקציות חינמיות - הראשונה היא "אינדקס תוספי מזון" והיא מיועדת למשתמשי אנדרואיד, והשנייה נקראת "E-Numbers" והיא מיועדת למשתמשי אייפון. שתיהן ייעשו לכם סדר בבלגן וילמדו אתכם אלו מהחומרים הלא מזוהים שבמזון שלכם עלולים להיות מסוכנים ואלו אין בעיה שתצרכו. קראו את המדריך הבא וגלו כיצד תוכלו להכיר את המזון שלכם טוב יותר ולשלוט במה שנכנס לכם לפה, בעזרת שתי האפליקציות היעילות הללו.

לחצו כאן להורדת אפליקציית "אינדקס תוספי מזון" לאנדרואיד

לחצו כאן להורדת אפליקציית "E Numbers" לאייפון

אפליקציות לתוספות מזון: גבר ואשה מביטים על אריזת מוצר מזון בסופר
 

מה הם תוספי מזון?

לעיתים ישנה נטייה להתבלבל ולחשוב כי המונח תוספי מזון מתייחס לוויטמינים, מינרליים וחומרים מועילים אחרים שאנשים נוטלים כדי להשלים חוסרים בגופם ולדאוג לבריאותם, אלא שלחומרים אלו נכון יותר לקרוא תוספי תזונה. לעומת זאת, תוספי המזון אלו חומרים המוספים למזונות המיוצרים באופן תעשייתי, ומטרתם להעניק למאכלים אלו מאפיינים נוספים, בעיקר בכל הנוגע לטעם, לצבע או לתוחלת החיים שלהם. את תוספי המזון השונים נוהגים לסווג ולייצג בעזרת "מספר E", מעין סימן סידורי שבתחילתו מופיעה האות E ולאחריה רצף בן 4-3 ספרות (בין המספרים 100 ל-1525). רובם של התוספים הללו אינם מזיקים לבריאות, אך חלקם עלולים לפגוע, ברמה כזאת או אחרת, באנשים בעלי רגישויות שונות, ולכ-10% יש השפעות מזיקות מוכחות. כדי שתוכלו להימנע מאותם תוספים שעלולים לפגוע קשות בבריאותכם, אנחנו ממליצים לכם להיעזר באפליקציות החשובות והחינמיות הללו, שכעת נסביר כיצד להשתמש בהם. 

כיצד משתמשים באפליקציית "אינדקס תוספי מזון" באנדרואיד?

השימוש באפליקציית "אינדקס תוספי מזון" הוא פשוט ביותר וכולל לא יותר ממספר פעולות בסיסיות:

1. מן הרגע הראשון בו אתם פותחים את האפליקציה, תוצג בפניכם רשימת כלל תוספי המזון שקיימים כיום בשוק. בעזרת לחיצה על האייקון אייקון חצים, המופיע בקצה הימני של המסך, וגלילתו מעלה או מטה, תוכלו לצפות בכל הפריטים הכלולים ברשימה.

אפליקציות לבירור ערכם של תוספי מזון: העמוד הראשי של אפליקציית "אינדקס תוספי מזון"

2. אם אתם מעוניינים לחפש את שמו של תוסף מזון מסוים - כפי שהוא מופיע למשל על אריזת מוצר מזון שאתם מעוניינים לרכוש או לאכול ממנו - תוכלו להקלידו בעברית בשדה החיפוש המופיע בקצה השמאלי העליון של המסך והאפליקציה תשלוף לכם אותו מן הרשימה. בנוסף תוכלו לאתר את התוסף שלגביו תרצו מידע, באמצעות הקשת מספר ה-E שלו, במקרה והוא ידוע. על מנת לשנות את המקלדת באפליקציה ממספרים לאותיות ולהיפך, לחצו על האייקון אייקון זכוכית מגדלת שנמצא לצד שדה החיפוש.

אפליקציות לבירור ערכם של תוספי מזון: חיפוש תוסף מזון באמצעות מספר ה-E שלו באפליקציית "אינדקס תוספי מזון"

3. לצד שמו של כל אחד מן הפריטים המופיעים ברשימה, תוכלו למצוא סימן מוסכם המסמל את מידת מסוכנתו של המוצר. אלו הסימנים הכלולים באפליקציה ומשמעותם:

האייקון אייקון וי בתוך עיגול ירוק - מציין שהתוסף בטוח לשימוש ולצריכה.

האייקון אייקון סימן קריאה בתוך עיגול אדום או האייקון אייקון סימן קריאה בתוך משולש צהוב - מסמלים שהמוצר אינו בטוח לשימוש ולעיתים אף אסור לחלוטין לצריכה, כך שאם אתם רואים את שמו בין מרכיביו של מוצר מזון כלשהו, עדיף שתתרחקו ממנו.

4. פירוט מעט יותר מעמיק בנוגע לכל אחד ואחד מתוספי המזון הנמצאים ברשימה תוכלו למצוא אם תלחצו על שמו של התוסף. אז תועברו לעמוד פנימי שבו מוצג מספר ה-E של התוסף, שמו המלא ושמה של קטגוריית התוספים אליה הוא משתייך. בעמודים של החומרים שאינם בטוחים לשימוש, כלומר אלו המסומנים ברשימה באמצעות האייקון אייקון סימן קריאה בתוך עיגול אדום או האייקון אייקון סימן קריאה בתוך משולש צהוב, תופיע בפניכם גם הערה המפרטת את מידת מסוכנתו של התוסף ואף את שמן של המדינות בהן הוא נאסר לשימוש, אם ישנן כאלו.

אפליקציות לבירור ערכם של תוספי מזון: עמוד פירוט מאפייני תוסף, מתוך אפליקציית "אינדקס תוספי מזון"
 

כיצד משתמשים באפליקציית E Numbers למשתמשי IOS?

אמנם E numbers היא אפליקציה דוברת אנגלית בלבד, אך סמכו עלינו כי השימוש בה יהיה קל ופשוט גם לאלו שאינם שולטים בשפה באופן מוחלט. לא תצטרכו להתאמץ כדי להבין האם התוסף מזון שעל שמו אתם מתבוננים בטוח לשימוש או שלחלופין - מומלץ להימנע ממנו.

1. כבר במסך הפתיחה של האפליקציה מופיעה בפניכם רשימה מלאה של כלל תוספי המזון הקיימים, כולל מספר ה-E שלהם ושמם המלא באנגלית. תוכלו לגלול את הרשימה מעלה ומטה ולצפות כדי לצפות בשמם של כל תוספי המזון המוצגים פה.

אפליקציות לבירור ערכם של תוספי מזון: המסך הראשי של אפליקציית E Numbers2. אם אתם מעוניינים לחפש תוסף מסוים על פי שמו או על פי מספר ה-E שלו, לחצו על שדה החיפוש שבחלק העליון של המסך והקלידו את המספר או את שם התוסף באנגלית. התוצאות יופיעו בפניכם מיד.
3. לחיצה על שמו של כל אחד מהתוספים שברשימה תוביל אתכם לעמוד המפרט על מאפייניו ותכונותיו. אתם יכולים לקרוא פה על מקורותיו של התוסף, שימושיו ומידע נוסף אודותיו, אך החלק החשוב ביותר מבחינתנו הוא השורה שלצד הכותרת Health Code (קוד בריאות), המציינת את מידת המסוכנות של התוסף. הציונים המילוליים שלצד כותרת זאת מתחלקים לשלושה סוגים:
  • "Green" (ירוק) – התוסף בטוח לצריכה.
  • "Yellow" (צהוב) - לצריכת התוסף עלולות להיות תופעות לוואי מזיקות ומומלץ שלא לצרוך ממנו בכמויות גדולות.
  • "Red" (אדום) – התוסף מסוכן  לצריכה ומיוחסות לו תופעות לוואי מזיקות - לכן לא מומלץ לצרוך מאכלים שמכילים אותו.
נציין מראש כי בחלק מעמודי התוספים שדגמנו באפליקציה לא הוספה שורת Health Code, ולכן אם אתם נתקלים בתוספים אלו מומלץ לכם לנסות ולדלות מידע נוסף לגביהם באמצעים אחרים.
אפליקציות לבירור ערכם של תוספי מזון: עמוד פרטים על תוסף באפליקציית E Numbers
4. אם ישנו תוסף מזון שאתם רוצים לשמור את פרטיו, אם מכיוון ששמתם לב כי הוא מופיע ברבים מהמזונות שאתם צורכים ואם מכיוון שאתם מעוניינים להציג את הפירוט לגביו לאדם אחר, כל מה שאתם צריכים לעשות הוא ללחוץ על אייקון אייקון לב המופיע בצד הימני של תחתית העמוד. לאחר שלחצתם על האייקון האפליקציה תשמור את העמוד עבורכם, ותוכלו להגיע אליו על ידי כך שתלחצו על האייקון אייקון התפריט שבצד שמאל של העמוד הראשי. בתפריט הצדדי שיפתח בחרו באפשרות "Favorites" (מועדפים) שתעביר אתכם אל העמוד בו שמורים כל תוספי המזון שסימנתם. 
אפליקציות לבירור ערכם של תוספי מזון: פתיחת תפריט אפליקציית E-Numbers ובחירה באפשרות "מועדפים"
אפליקציות לבירור ערכם של תוספי מזון: עמוד מועדפים באפליקציית E Numbers

מקור התמונה: U.S. Air Force photo/Monica Mendoza

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו