print header

8 פרויקטים של מחקר והתיישבות בחלל שנערכים בימים אלה ממש

  חקר החלל הוא תחום שמשך אליו את טובי המוחות במשך אלפי שנים, וחלק לא מבוטל מהטכנולוגיות שאנו נהנים מהם כיום בשלל תחומי החיים, התאפשר רק בזכות הפיתוחים והחידושים שנעשו בתחום זה. ברשימת הפיתוחים וההמצאות האלו אפשר למצוא את תוכנות הניווט שבהן אנו משתמשים כמעט בכל נסיעה, את שידורי הטלוויזיה בלוויין ואפילו את נורות ה-LED שחוסכות לנו בחשמל. התחום הזה לא מפסיק להתפתח, והחוקרים של נאס"א ושאר סוכנויות החלל לא מפסיקים לעבוד לרגע. הם ממשיכים לחשוב על עוד דרכים לחקור את החלל, ואם אתם סקרנים לדעת אילו הפתעות מצפות לנו הדרך בהמשך הדרך, לפניכם 8 פרויקטים של מחקר והתיישבות בחלל שתזכו לראות את תוצאותיהם כבר בעשר השנים הבאות...
 

1. טלסקופ החלל ג'יימס וב

דגם בגודל מקורי של טלסקופ החלל ג'יימס וב, והמפתחים שלו עומדים מולו
ודאי כבר שמעתם על טלסקופ החלל האבל, בעל היכולת לצלם תמונות באור אולטרה סגול ואינפרה אדום שאינו נראה לעין האדם. מאז שהוצב במסלולו בשנת 1990 הוא סיפק לאנושות את כמה מהתמונות החשובות ביותר הנוגעות לחקר החלל ואפשר לחוקרים לגלות ממה מורכבים גופים שמצויים בגלקסיות רחוקות. אך בקרוב תהייה לנו "עין" חזקה ומתקדמת בהרבה בחלל ויורשו של האבל, טלסקופ החלל ג'יימס וב, יהיה זה שיגלה לנו את נפלאות היקום בעזרת יכולות צילום שלא נראו כמוהם עד היום.
 
טלסקופ החלל ג'יימס וב מיועד לשיגור באוגוסט 2018 והוא אמור לעזור לחוקרי החלל של נאס"א לגלות כיצד נוצרות ומפתחות גלקסיות ומה גורם לכוכבי לכת לקבל את צורתם. מידע שכזה יחשוף בפנינו את ההיסטוריה העתיקה ביותר של היקום הנצפה ואף מעבר לו, כלומר ניתן יהיה לראות סוף סוף את הגלקסיות והכוכבים הראשונים שנוצרו אי פעם. מעבר למראות המדהימים שנזכה לחזות בהם, התמונות שיפיק הטלסקופ יאפשרו לחוקרי החלל לחקור לעומק את אבולוציית הגלקסיות ועל ידי כך את מוצא החיים.

2. חממות לגידול צמחים על הירח ומאדים

צמחים גדלים בתוך חממה מלאכותית
לאור גידול האוכלוסייה על פני כדור הארץ משנה לשנה, חוקרים ויזמים רבים טוענים כי הדרך היחידה לפתירת בעיית המקום המוגבל שעל הכוכב שלנו בטווח הארוך היא בעזרת התיישבות על כוכבים אחרים. זה אולי נשמע כרגע כמו מדע בדיוני, אבל כבר היום נעשים מאמצים אדירים כדי לאפשר מחיה על הירח ומאדים בעשרות השנים הקרובות, כשהצפי הקרוב ביותר הוא של החברה ההולנדית Mars One לשנת 2026. לשם כך יש למצוא פתרונות לבעיות רבות שיתקלו בהם המתיישבים האמיצים, ביניהן גידול מזון בתנאים שאינם ידידותיים לצמחים בפרט וליצורים חיים בכלל.
 
אחד הניסויים שיצאו לדרך כבר בשנת 2017 הוא גידול עגבניות בתוך חממת לוויין שתדמה את תנאי הכבידה של הירח ומאדים למשך חצי שנה עבור כל אחד מהם. במהלך הזמן הזה יבדקו גם אפשרויות של שימוש בשתן ליצירת דשן וכן שימוש במיקרובים בשם איגלנה שאמורים לייצר חמצן עבור החממה ולהגן עליה מפני אמוניה. את תנאי היום והלילה, להם זקוקים הן העגבניות והן מיקרובי האיגלנה, ידמו נורות LED, והחוקרים מקווים שחממות שכאלו יהיו מצויות בכל בית שיוקם על גבי הירח ומאדים.
 

3. חליפת החלל החדשה של חברת התעופה בואינג

חליפת החלל החדשה של הסטארליינר
יותר ויותר חברות פרטיות נכנסות לתחום הטיסות המאוישות לחלל במסגרת תוכנית CCDev של נאס"א, ואחת מהן היא לא אחרת מחברת בואינג שבמטוסיה כבר רבים מאיתנו הספקנו לשבת בין השמים לארץ. בנוסף לחללית שהחברה מפתחת בימים אלה, CST-100 סטארליינר, מגיעה גם חליפת חלל חדשה שכבר אושרה על ידי נאס"א אשר כוללת מספר שיפורים שמהם יוכלו ליהנות האסטרונאוטים.
 
חליפת החלל של פרויקט הסטארליינר היא גמישה יותר, הקסדה שלה מגיעה יחד עם הסרבל במקום בנפרד ממנו, יש בה תעלות אוורור שיכולות להיאטם בתוך שניות במקרה הצורך והיא יכולה לתת למים להתאדות דרכה מבלי לשחרר לחץ אוויר. משקלה של חליפה אחת אינו עולה על 9 ק"ג, שזה ב-4.5 ק"ג פחות ממה שנאלצו ללבוש אסטרונאוטים עד כה, והכי חשוב – הן מגיעות עם כפפות שיכולות להפעיל מסכי מגע!

4. הסטת אסטרואידים להגנה על כדור הארץ

רובוט אוחז בפני שטח של אסטרואיד
לא פעם שמענו על אסטרואידים שמגיעים היישר לכדור הארץ ומאיימים על חיי כולנו, ולמרות שעד עתה כל התחזיות לא התממשו, עוד יגיע היום שבו האנושות תצטרך להגן על עצמה מפני עצם ענק שיסכן אותה באופן ממשי. לשם כך, אך לא רק, מפתחת בימים אלה נאס"א את משימת הסטת האסטרואיד (ARM – Astroid Redirect Mission) שכשמה כן היא, תסייע להסיט אסטרואיד הרחק מכדור הארץ במקרה הצורך. 
 
משימת הסטת האסטרואיד כוללת זיהוי, לכידה וכיוון מחדש של אסטרואיד למסלול בטוח, וכבר בשנת 2021 ישוגר החלק הרובוטי של הפרויקט לחלל כדי ללכוד דגימה מאסטרואיד שנמצא בקרבת כדור הארץ ולגרום לה להסתובב סביב הירח באופן בטוח שלא יסכן פגיעה. בונוס נוסף של הפרויקט הזה הוא שנזכה לחקור את חתיכת האסטרואיד שנלכוד, ובהמשך ישתמשו בטכנולוגיה הזו כדי להפוך את המסע למאדים לבטוח יותר עבור האסטרונאוטים האמיצים שיצאו אליו.

5. בית הקרח של מאדים

צמד אסטרונאוטים הולכים לעבר כיפת בית קרח על מאדים
אחת הבעיות הגדולות ביותר של התיישבות במאדים היא יצירת אזור מגורים שמגן על המתיישבים מתנאי הכוכב האדום, והפתרון שנאס"א מצאה כטוב ביותר לעת עתה הוא פשוט מאוד – איגלו ענקי. חוקרים מאמינים שקרח יספק את אבני הבנייה הטובות ביותר עבור המתיישבים שיגיעו למאדים מכמה סיבות, ביניהן מאגרי המים העצומים שהתגלו מתחת לפני השטח של הקוטב הצפוני של מאדים שישמשו לבנייתו.
 
מעבר למקום בטוח לישון בו, בית הקרח יספק הגנה מפני קרני השמש וקרינה מזיקה, ובו זמנית יאפשר למתיישבים ליהנות ממקור אור טבעי שיחדור דרך הקירות השקופים. למרות שלפי התמונה זה נראה כמו פרויקט קשה לביצוע, המתיישבים יביאו איתם מבנה מתנפח שיאפשר ליצור את הצורה המתבקשת ועליו יקפיאו את המים שמתחת לאדמה. זה אומר שניתן יהיה לבנות מספר בתים שכאלה מחומר שלא צריך להביא ממקור אחר, מה שללא ספק יאפשר לפתח קהילה שלמה במאדים בפרק זמן קצר יחסית וללא צורך בעבודה פיזית מרובה.

6. תקשורת באמצעות גלי רנטגן

NavCube
לעת עתה אנו משתמשים בעיקר בגלי רדיו לצורך תקשורת, ולמרות שיש הטועים לחשוב שמדובר בגלי קול, אלו הם בעצם גלי אור שאיננו יכולים לראות. כך עובדים גם סיבים אופטיים שמעבירים גלי אור הקרובים לאינפרה אדום, אך במרחקים שיגיעו אליהם אסטרונאוטים בעתיד הקרוב, יהיה צורך לעשות שימוש בטכנולוגיה מתקדמת יותר. לשם כך עובדים כיום בנאס"א על שימוש בגלי רנטגן לתקשורת בין כלים שונים שמרחפים בחלל, אולם לא בדרך שבה אתם עשויים לחשוב עליה.
 
חוקרי החלל סוברים שבמרכז כל גלקסיה קיים חור שחור, ובאמצעות קליטת גלי הרנטגן שמגיעים מקצותיו הם יוכלו למפות את כל החלליות שמצויות באותה הגלקסיה בדיוק רב. בתיאוריה, תקשורת של גלי רנטגן תאפשר להעביר מידע במהירות של ג'יגה בייט אחד בכל שנייה, שזה קרוב מאוד ליכולת שיש לאינטרנט האלחוטי הסטנדרטי של היום. ההבדל העיקרי עם זאת הוא שיש צורך בהשקעת פחות אנרגיה בתקשורת שכזו, עובדה שחשובה מאוד עבור אסטרונאוטים שנמצאים אי שם במעמקי החלל. כבר בשנת 2018 יתחילו לערוך ניסויים בטכנולוגיה הזו בתחנת החלל הבינלאומית, ובהמשך מאמינים ששיפור הטכנולוגיה תוכל גם להביא להפחתת הקרינה שמייצרות הדמיות רנטגן במרפאות כאן על כדור הארץ (בתמונה מעל רואים את המכשיר שמאפשר תקשורת באמצעות גלי רנטגן - NavCube).

7. תחבושות מרפאות פצעים 

צילום מיקרוסקופי של תחבושת גזה מרפאת פצעים
ברור שהצוות שיגיע למאדים יעבור הכשרה רפואית, אך עדיין יש לוודא שלמתיישבים יהיו סיכויי הישרדות גבוהים ככל האפשר בתנאים הקשים שעל הכוכב הזר. עבורם מפתחים כיום בנאס"א תחבושות שמסייעות בריפוי מהיר יותר של פצעים, ולמען האמת הטכנולוגיה הזו היא פשוטה ומפתיעה בו זמנית. חוקרים ואנשי רפואה כבר יודעים שזרמים חשמליים עוזרים לרפא פציעות ספורט במהירות רבה יותר, והתחבושות המיוחדות האלה עשויות מחומרים שמגיבים לחום הגוף ומתחילים להזרים חשמל ברגע שהם באים איתו במגע.
 
אמיליה סיוצ'י, חוקרת מנאס"א, מציינת שהתחבושות האלה יכולות לרפא כל סוג של פציעה במהירות רבה מאוד, ותקוותה היא שיעשה בהן שימוש לא רק בקרב חוקרי החלל אלא גם בעולם הרפואה שכאן על כדור הארץ. אם זה אכן יהיה המצב, זה יהיה אחד החידושים הטכנולוגיים המשמעותיים ביותר שחקר החלל יאפשר לכולנו ליהנות ממנו בעתיד הקרוב.

8. תיירות בחלל

כדור הארץ מהחלל
זו אמנם לא טכנולוגיה חדשה, אך בהחלט יוזמה מבורכת שכל אחד מאיתנו היה רוצה לקחת בה חלק. תיירות בחלל היא לא דבר חדש, אולם כיום היא נחלתם של העשירים בלבד, ותמורת 100 מיליון דולר ניתן לצאת לטיסה קצרה בת פחות משעה בגובה שנושק לחלל החיצון. הטיסות האלה מאפשרות לתיירים לצפות בכדור הארץ תוך כדי הקפתו ובתנאי מיקרו כבידה, וכבר עכשיו נבנים מספר נמלי חלל לצורך תיירות חלל ברחבי ארה"ב, בשוודיה, בסינגפור ובאיחוד האמירויות. 
 
אנליסטים מהתחום מעריכים שבעתיד מחיר הטיסות האלו ירד אל מתחת לרף ה-100 אלף דולר, וזאת על מנת ליצור ביקוש רב יותר לתיירות מסוג זה. למרות שעד היום יצאו רק 7 אנשים לטיול שכזה בחלל, יתכן שבעתיד הלא רחוק נוכל גם אנחנו לצאת לטיסה בגבולות האטמוספירה, אמנם במחיר גבוה, אך לא כזה שמגביל את האפשרות למיליונרים בלבד.

מקור התמונות: hiconsumptionspace, marsicehouse, nasa

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.