print header

14 תמונות מהחלל שצולמו על ידי נאס"א

 נאס"א, סוכנות החלל של ארה"ב, קיימת כבר יותר מ-60 שנה והצליחה להגיע להישגים אדירים בכל מה שקשור לתחום חקר החלל שמסביבנו. הטלסקופים, הלוויינים, החלליות המאוישות, תחנות החלל, רובוטי המחקר וכל יתר הכלים שנאס"א דואגת לשלוח אל מחוץ לכדור הארץ ולתפעל – כל אלו עושים עבודה אדירה בגילוי מסתורי היקום העצום שמסביבנו לאנושות כולה. כדי שתבינו עד כמה מיוחדים הדברים שעושים בנאס"א והמראות שאליהן נחשפים אנשיה, אתם מוזמנים לצפות ב-14 תמונות נדירות ביופיין שנתפסו בעדשת המצלמה של אסטרונאוטים ושל כלים שנשלחו מטעמה לחלל, והן ויחשפו בפניכם את החלל החיצון במלוא הדרו.

לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא

1. טלסקופ החלל צ'נדרה איתר פליטה מסיבית של חלקיקים מעטרת כוכב

תמונות מהחלל: כוכב שמעטרתו מתקיימת פליטה מסיבית של חלקיקים

התופעה של פליטת חלקיקים מאסיבית מעטרה (השכבה עליונה של כוכב), נצפתה עד עתה מתרחשת רק בשמש שלנו. אך מחקר חדש שנעשה בעזרת טלסקופ החלל צ'נדרה – שהוא למעשה לוויין השוהה בחלל החיצון – התגלתה התופעה העוצמתית הזאת בפעם הראשונה גם בוכב אחר, שאינו השמש. מה שאתם רואים בתמונה מסעירה זו זוהי הדמיה של התופעה, אותה ביצע אמן מומחה.

2. הזוהר של כדור הארץ, הירח והשמים מלאי הכוכבים

תמונות מהחלל: האטמוספרה מוארת על ידי הירח וברקע כוכבים נוצציםתארו לכם שהייתם יכולים לראות את כדור הארץ, הירח ואת כל הכוכבים – והכל במבט אחד בודד... אז עבור צוות האסטרונאוטים שנמצא בתחנת החלל הבינלאומית זה ממש לא פנטזיה דמיוניות. כפי שניתן לראות בתמונה הזו, מתחנת החלל אפשר בקלות לראות את זוהר האטמוספירה המואר על ידי הירח, והכל על רקע שמי הלילה זרועי הכוכבים. כל זאת מגובה של כ-412 קילומטרים מעל האוקיינוס השקט, דרומית-מזרחית לשרשרת האיים של הוואי.

3. טלסקופ החלל האבל תופס כוכב גוסס בתנועה

תמונות מהחלל: כוכב בשלבי חייו האחרונים יוצר ערפילית פלנטריתטלסקופ החלל האבל הצליח לתפוס בתמונה הזאת מראה עגמומי וקודר, על אף האורות הנוצצים ממנו, מאירוע שקרה במערכת הכוכבים של תאומים. שני העננים הסמיכים שאתם רואים בקצה העליון הימני של התמונה ובקצה השמאלי התחתון יוצרים ביחד ערפילית פלנטרית – מעין ענן גז ופלזמה שמתהווה בשלבי החיים המאוחרים והאחרונים של כוכב, כאשר שכבותיו החיצוניות מתפוצצות ומתנתקות זו מזו. כל מה שנשאר מהכוכב עתה זו אותה נקודה מנצנצת שאתם יכולים לראות במרכז התמונה.

4. צופים בחופי הים התיכון של תוניסיה ולוב מתחנת החלל

תמונות מהחלל: תיעוד מהחלל של חופי הים התיכון של לוב, תוניסיה וסיציליהמגובה של 420 ק"מ מעל לחופי הים התיכון, צוות האסטרונאוטים של תחנת החלל הנציח את מה שנדמה כ"מפגש היבשות"  כשהחופים היפים של תוניסיה ולוב מצפון אפריקה נראים ככמעט נוגעים בחופי האי סיציליה מהצד האירופאי של המפה.

5. משלחת 59 לתחנת החלל הבינלאומית נוחתת בשלום בקזחסטן

תמונות מהחלל: מעבורת חלל נוחתת בכדור הארץזה אמנם נראה כמו פיצוץ אימתני – אך אל דאגה, זוהי רק מעבורת החלל סויוז MS-11 הנוחתת בבטחה בשדה מבודד ליד העיר ג'זקזגן בקזחסטן. המעבורת הביאה בתוכה את 6 חברי משלחת 59 לתחנת החלל הבינלאומית – המורכבת מ-3 אסטרונאוטים אמריקאים, 2 רוסים וקנדי אחד – ששהתה מחוץ לכדור הארץ החל מחודש דצמבר 2018 ועד יוני 2019.

6. טלסקופ החלל האבל תפס 2 גלקסיות בזמן משחק

תמונות מהחלל: צמד גלקסיות מתקרבות זו לזושני "ייצורי החלל" שנראים כאילו משחקים זה עם זה במרכז התמונה הזו – הם למעשה גלקסיות, המכילות מיליונים על מיליונים של כוכבים. הצמד הגלקטי הזה ידוע בשם UGC 2369, ומה שקורה כאן בעצם זה ששתי הגלקסיות מקיימות קשרי גומלין – כלומר שכוח המשיכה שלהן מקרב אותן זו לזו ומעוות תוך כדי את צורתן. גשר דקיק של גזים, אבק וכוכבים נראה מחבר את שתי הגלקסיות הללו, והוא נוצר כשהן עוקרות מתוכן חומר ומשליכות אותו אל החלל החיצון ככל שהמרחק ביניהן מתכווץ.

7. 7 שנים אחרי שנחתה על מאדים, המעבדה הניידת קיוריוסטי עדיין חיה ובועטת

תמונות מהחלל: צילום של מאדים מקיוריוסיטימעבדת החלל הניידת קיוריסטי, שנחתה על כוכב מאדים ב-5 לאוגוסט 2012, מציינת בימים אלו (אוגוסט 2019) 7 שנים להגעתה אל הכוכב האדום – והיא עדיין עובדת ועומלת במלוא הכוח כדי להביא לנו תמונות נהדרות משם וללמד את החוקרים של נאס"א רבות על כוכב הלכת המרתק הזה, כמו למשל על העובדה שבזמנים קדומים שררו במאדים תנאים לחיים מיקרוביאליים.

8. גידול ירקות ירוקים בחלל

תמונות מהחלל: צמחים המגודלים בתחנת החלל הבינלאומיתמה שאתם רואים בצילום הזה זו לא עוד סתם גינת ירק ארצית, אחת מני רבות – אלא כזאת שגדלה בתנאים חוץ ארציים, בגינת הירק של תחנת החלל הבינלאומית. מחקר בוטני המתקיים בימים אלו בתחנת החלל בודק את אפשרות הגידול של מזון טרי בחלל, כדי לסייע לאסטרונאוטים הנמצאים במשימות ארוכות טווח בקבלת תזונה ראויה. הצמחים המתאימים למאכל נקצרים אחרי 28 ימים של גידול, חלקם נשלחים להמשך מחקר ופיתוח, והאחרים נאכלים בשקיקה על ידי הצוות שבתחנה, הבוחן את טעמם.

9. השריפות המשתוללות ביער הגשם שבברזיל יוצרות עשן החוצה את המדינה

תמונות מהחלל: ענן עשן מעל ברזיל בעקבות השריפות באמזונאס, כפי שנתפס בתמונה מהחללאת השריפות המשתוללות ביער הגשם האמזונאס שבברזיל ומכלות שטחים נרחבים באזור שמכונה "הריאה הירוקה של כדור הארץ" – ניתן לראות כבר מהחלל. בתמונה הזו, שצולמה מלוויין מזג האוויר Suomi NPP ניתן לראות כיצד העשן שהתפשט מהשריפות מכסה את ברזיל כולה. זה אמנם לא יוצא דופן לראות אש משתוללת במדינה הדרום אמריקאית בתקופה זו של השנה - הודות לטמפרטורות הגבוהות וללחות הנמוכה - אבל רק בחלוף הזמן נוכל לראות עד כמה נזקי שריפת הענק של השנה הנוכחית גדולים ומשמעותיים.  

10. צופים בזוהר הקוטב מתחנת החלל

תמונות מהחלל: זוהר הקוטב כפי שנתפס מתחנת החלל הבינלאומי

האסטרונאוטית כריסטינה קוך, השוהה בתחנת החלל הבינלאומית, פירסמה את התמונה הזו וכתבה: "לפני שנים בקוטב הדרומי, הבטתי למעלה אל זוהר הקוטב כדי לשאוב השראה במהלך 6 חודשי לילות החורף. עכשיו אני יודעת עד כמה הוא משרה יראת כבוד מלמעלה. #ללא_פילטר."

11. העננים הסוערים של צדק

תמונות מהחלל: סערה מעל כוכב צדקהתמונה המדהימה הזו, של סערה המתחוללת מעל חציו הצפוני של כוכב הלכת צדק, נתפסה בעדשתה של גשושית המחקר ג'ונו, שחלפה בסמוך מאוד לכוכב הענק המורכב ברובו מגזים. בצידו הימני של העיגול הגדול ניתן לראות כיצד עננים בגוון בהיר מופיעים פתאום בגובה רב מעל פני הכוכב, בינות הגזים הרבים.

12. מכתש ג'זרו, אתר הנחיתה של מאדים 2020

תמונות מהחלל: מכתש ג'זרו במאדיםמאדים 2020 הוא רובוט נוסע שעומד לצאת למסע למחקר של הכוכב האדום החל מן השנה הבאה, במסגרת תוכנית מקיפה של נאס"א להמשך חקר מאדים בעשור הקרוב. בתמונה שלפניכם מוצג מכתש ג'זרו, שטח המורכב ממשקעי חמר ופחם, וישמש כאתר הנחיתה של מאדים 2020, כשזה יגיע אל הכוכב בחודש פברואר 2021 (כך לפי התכנון).

13. היווצרות ערפילית הסרטן הדרומי

תמונות מהחלל: היווצרות ערפילתי

לכבוד חגיגות 29 שנים לשיגורו של טלסקופ החלל האבל, בחודש אפריל של שנת 1990, תפסו אסטרונומים תמונה חגיגית וססגונית של היווצרותה של ערפילית חדשה – ערפילית הסרטן הדרומי, הממוקמת כאלפי שנות אור מכדור הארץ, בחלקה הדרומי של קבוצת הכוכבים קנטאור.

14. טלסקופ החלל האבל צופה בגלקסיה שהולכת נגד הזרם

תמונות מהחלל: ,תצלום של גלקסיה M59הנקודה הזוהרת שסביבה הילת אור גדולה היא גלקסיה הידועה בשם M59, הרחוקה כ-60 מיליון שנות אור מכוכב הלכת שלנו. צורתה של גלקסיה זו היא אליפטית, כשלרוב גלקסיות בצורה זו מלאות בכוכבים אדומים עתיקים, ללא שום הופעה של כוכבי חדשים – אך M59 הולכת כנגד הזרם במידה מסוימת: במהלך השנים נרשמו בה מספר פעמים שבהן נוצרו בה כוכבים חדשים ורעננים.
מקור התמונות: NASA
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.