print header

7 תופעות נפוצות שאי אפשר להסביר

לפעמים אפילו פעולות אנושיות ביותר כמו צחוק, בכי או חלום יכולות להיות אתגר אמיתי לחוקרים. הנה לכם 7 יכולות אנושיות נפוצות, יומיומיות, טבעיות ובלתי מוסברות. האם עצרתם פעם לשאול את עצמכם - איך?

תופעות נפוצות שאי אפשר להסבירשינה: ידוע ששינה היא אלמנט הכרחי בחיי בני אדם ובעלי חיים. אף אחד לא יכול להתקיים ללא שינה למשך תקופה ארוכה של זמן. חוסר שינה עלול לגרום באופן ישיר לבריאות לקויה, שינוי התנהגות, הזיות ובסופו של דבר גם למוות מוקדם. יחד עם זאת, הסיבה מדוע אנו צריכים לישון רבע מהחיים שלנו, עדיין לא ידועה.

 

תופעות נפוצות שאי אפשר להסבירצחוק ובכי: אנחנו יודעים למה אנחנו צוחקים או בוכים, אבל האם אנחנו מבינים איך זה קורה? כאשר מישהו מספר בדיחה מצחיקה, אי אפשר להתאפק מלצחוק צחוק מתפקע או כאשר עוברים מצבים קשים, קשה להימנע מלבכות. זה ידוע שתגובות רגשיות חזקות גורמות לגוף להפריש אנדרופינים שיוצרים את תחושת האופוריה, זו שמעוררת בנו את הצורך לצחוק. אבל איך בעצם זה קורה? תעלומה.

 

תופעות נפוצות שאי אפשר להסבירדה ז'ה וו: האם יצא לכם להרגיש פעם שאתם נמצאים במקום מסוים שכבר הייתם בו? דה-ז'ה-וו זה ביטוי צרפתי שמשמעותו "כבר ראיתי". הוא מתאר תחושה מסתורית אך נפוצה של נסיבות שחוזרות על עצמן. פאראפסיכולוגים טוענים שהתופעה מבוססת על חוויות מחיים קודמים, פסיכולוגים מאמינים שזו תוצאה של דמיון המבוסס על רצון ורגש, אך  למרות הסברות, אין הסבר מדעי לתופעה.

 

תופעות נפוצות שאי אפשר להסבירחלומות: עוד תעלומה שטרם נמצא לה הסבר הוא החלום. התוכן והמטרה של החלום הם מושא לניחושים ופרשנויות כבר אלפי שנים, אך מה עומד מאחוריו? את הסיבה למה אנחנו חולמים זיגמונד פרויד הסביר כתרגול למוח בו הוא נדרש להתמודד עם רגשות ורצונות שנמצאים בתת מודע, אך למה זה קורה? מתי זה קורה? אין הסבר מדעי.
חוקרים מאמינים שחלומות מופיעים בזמן שינה עמוקה דרך גירוי סינפסות בין תאי העצבים. לפי סברה זו, שלב השינה מתחלק ל-2: שלב ה-NREM (ריצוד עיניים לא מהיר) ושלב ה-REM (ריצוד עיניים מהיר). החוקרים מאמינים כי שלב ה-NREM הוא מצב השינה שמאפשר לשמר אנרגיה ואילו שלב ה-REM שמבוסס על זכרונות ורגשות הוא לא שינה באמת. אז מה זה בעצם?

 

תופעות נפוצות שאי אפשר להסבירזיכרון: העובדה כי אדם מתעורר כל בוקר וזוכר את שמו, מכיר את כולם סביבו, נושא זכרונות, מתנהל ברצף של אירועים, מייצר הקשרים וזוכר שפה - זה מדהים! איך זה קורה? מהו בעצם הזיכרון? ממה הוא עשוי? איך זה ייתכן?

 

תופעות נפוצות שאי אפשר להסבירהמצפון: כולנו יודעים להגדיר מצפון כתחושה פנימית של נכון או לא נכון, בתנהלות של אחד תוך מתן תמריץ חיובי לעשות את הפעולה הנכונה. יש גם שמגדירים מצפון כאוסף עקרונות אתיים ומוסריים ששולטים או מעכבים פעולות או מחשבות. לא באמת משנה איך אנחנו מגדירים מצפון, כולנו יודעים למה הכוונה, וזאת למרות שלא ניתן למצוא לה הסבר מדעי או הוכחה. יש אנשים שמונעים מתחושת מצפון גבוהה ויש כאלה שמונעים מחוסר מצפון בכלל - מה עומד מאחורי אחת ההצדקות הנפוצות בעולם? לא ברור.

 

אינטואיציהאינטואיציה: מלבד חמשת החושים שכולנו מכירים, יש גם את האינטואיציה - היכולת לדעת ללא שימוש בהיגיון. אינטואיציה היא משהו שלא ניתן להוכיח או לחקור, אבל היא קיימת, מעין תחושת בטן, זרימה של חשמל, משהו קוסמי כזה שאין לו שום בסיס אבל משום מה הוא מהווה בסיס לרוב ההחלטות שלנו. איך מסבירים את זה?

ליקטה וערכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.