print header

להיות זכר מסוג אלפא - האם זה באמת הכי טוב?


מיהו זכר אלפא? איך מזהים אותו? מה יש לו שאין לזכרים אחרים ולמה זה עושה לנו את זה? האם להיות זכר אלפא זה באמת תואר נכסף ומה הקשר לבבונים?

זכרי אלפא קיימים משחר הימים. אצל בעלי חיים - זכר אלפא הוא הזכר שמשמש מנהיג הקהילה, אצל בני האדם - זכר אלפא מסמל גבר עוצמתי, כריזמתי, שנראה טוב, בעל ביטחון עצמי גבוה וסטטוס נחשק.

זכר אלפא

זכרי אלפא הם לא סתם גברים דומיננטיים אלא הגברים הדומיננטיים בה' הידיעה - והמעמד שלהם נקבע בעיקר באופן יחסי לשאר הזכרים שסביבם. זכרי אלפא שולטים בכל הממלכה "שלהם" - נשים, ילדים, בעלי חיים, ספורט, תקשורת, מדע... אך אין זה בצורה רודנית או שתלטנית, אין זה בצורה כוחנית או תוקפנית - באופן מוזר למדיי, "התואר" שהם זוכים לו ניתן להם בהסכמה.

מה שמבדיל בין זכר אלפא לזכר בטא או לזכר אומגה זה מרכיב אחד קטן ופשוט - הטסטוסטרון! מבחינה היסטורית, האיש שיכול היה להרוג את החיה הגדולה ביותר, לגלגל את האבן הגדולה ביותר ולעשות הכי הרבה צאצאים, נחשב אז לזכר אלפא. למה? בגלל רמות טסטוסטרון גבוהות שתרמו למסת שריר מוגברת, לסקסאפיל גבוה ולאומץ רב. בהתאמה, נשים תמיד ביקשו לעצמן את זכרי האלפא כי הם שהציעו את הפוטנציאל לאיכות החיים הגבוהה ביותר מבחינת בטיחות, הגנה, צאצאים וכבוד.

בעידן המודרני, קשה לזהות זכר אלפא - מה לעשות, גברים כבר לא נאלצים להאבק עם חזירים, להפשיט נמרים או לגלגל סלעים כבדים, אך העובדה שקשה לזהות אותם, אינה אומרת שהם לא חלק מאיתנו - הנה לכם מספר התנהגויות לזיהוי זכר אלפא:

• הוא נוגע בחופשיות, ללא הרשאה מפורשת או מרומזת, בחברי הקבוצה שלו.

• הוא עלול לבהות בלי פחד או בושה בבני אדם.

• הוא תמיד יחוש בנוח עם קשר עין, ואף פעם לא ישברו אותו ראשון.

• הוא לא ירגיש צורך להתנצל אם נכנס בדברים של אחרים.

• הוא ינצל את ההקשבה שהוא זוכה לה כדי למשוך משפטים, לעשות הפוגות ארוכות בין
  מילים, רק כדי להאריך את תשומת הלב שהוא מקבל.

• כאשר אחד מבני הקבוצה יאמר אמירה משמעותית, תמיד יצפו לתגובה של זכר אלפא.

• הוא יעשה הכול הכי לאט בכוונה; אם פעמון הכניסה מצלצל, הוא יבחר לסיים קודם את
  המשקה שלו. אם הטלפון מצלצל, הוא לא ימהר לזנק ולענות לו. אם מישהו קורא בשמו,
  הוא יעדיף לסיים קודם את המשפט, את הכריך או את הפעולה שעשה, לפני שיגיב. גם
  בשעת חירום, הוא לא ייכנס לפאניקה, הוא עשוי לבחור לסיים קודם את הסיגריה שלו לפני
  שיתחמק מבניין בוער... זה מאלץ את הסובבים אותו לעמוד בלוח הזמנים שלו.

• הוא זה שמחזיק בשלט הטלוויזיה וגם אם אחרים ירצו להחליף ערוץ, הוא יצליח להגמיש
  את דעתם ולהשליט, מבלי שיבחינו בכך, את הבחירה שלו. באותה הנשימה, הוא יכול
  לגרום להם לחשוב את הדברים שהוא רוצה ולנהל שיחות שמעניינות אותו.

• בעת הליכה בקבוצה של גברים, בדרך כלל זכר אלפא יצעד ראשון. ללא צל של מטאפורה,
  הוא לוקח את תפקיד ההובלה.

• אם המלצרית תגיש לו את ארוחת הערב לפני שאר הקבוצה, לא יהיו לו שום נקיפות מצפון
  על אכילה מול החברים המורעבים שלו, והוא יעשה זאת בצורה נון-שלנטית, תוך שהוא
  ממשיך לשלוט בשיחה.

• הוא תמיד ינסה לשבת או לעמוד במקום הגבוה ביותר או הבולט ביותר.

• על ידי ניפוח החזה, הרחבת הכתפיים, הנחת ידיים על המותניים או קפיצה, הוא תמיד
  ינסה להיראות גדול יותר ולתפוס יותר מקום.

• שפת הגוף שלו תמיד תביע חוסר פחד וביטחון עצמי גבוה.

• הוא לא יראה שום סימן של עצבנות - לא נשימות גבוהות, לא דיבור מגמגם, לא קופצנות
  חרדתית. תמיד הוא ייראה בשליטה.

• למרות שהוא זה ששולט בשיחה, הוא נכון לחשוף רק מעט על עצמו ויתעניין הרבה יותר
  בתשובותיהם של חבריו, תוך שהוא מנתב את השאלות.

• במילותיו של ג'רי סיינפלד - "הוא לוקח את פיסת הרצפה של מישהו אחר, רק בגלל
  שהוא יכול..."

זכר אלפא

אם התכונות הללו של זכר אלפא גורמות לכם להירתע, זה בסדר גמור - זכר אלפא מעורר תחושות אמביוולנטיות של הערצה וסלידה גם יחד. בשני המקרים, לא ניתן להימנע מהתחושות החזקות שזכר אלפא מעורר.

החלק הגדול באוכלוסיה הם זכרים מסוג בטא (ידועים גם כסוג של גבריות כפופה) ויש גם לא מעט זכרים מסוג אומגה, אלה גברים ששואפים להשיג מעמד של זכר אלפא ולא נמנעים מהיכנס לעימותים ולקרבות כדי להשיג מעמד זהה של הצלחה, כבוד ומוניטין. אם הם לא מרוצים ומסופקים מהמעמד שלהם, הם עשויים להיות קנאים ותחרותיים בתחומים שונים של קריירה, הגשמה עצמית וכיבושים מיניים, ואם אין ברירה, הם יסכימו להסתפק בנקבות אלפא שנזרקו מכס המלכות.

זכר אלפא


האם אתם חושבים שזה קל ופשוט להיות זכר אלפא? לא בהכרח!
מחקר חדש מאוניברסיטת פרינסטון גילה כי למרות שזכרי אלפא מראים שליטה עצמית גבוהה, הרי שמתחת לפני השטח הם לחוצים מאוד;  אהדת הנשים, הכוח, הכסף, העוצמה והדומיננטיות שזכרי האלפא זוכים לה, מאלצת אותם לשלם מחיר כבד - הרבה מאוד לחץ, שעשוי לפגום להם בבריאות.

"לשמור על מיקום גבוה בהיררכיה החברתית גורם לרמות לחץ גבוהות", מסבירים החוקרים "אבל הלחץ נובע בעיקר מהמאמץ הנדרש להישאר ב'טופ' ולא בהכרח מהאחריות הנלווית למעמד של מנהיג השבט" הם מדייקים.

המחקר שהתפרסם בכתב העת Science ערך תצפיות על קופי בבון. פרופסור לורנס גסיקוואייר מספרת "לא רק שבבונים דומים לבני האדם מבחינה גנטית, אלא שכמונו גם הם מנהלים חיים חברתיים מורכבים" כך שלטענתם, ניתן להמשיל את התנהגותם על המין האנושי בהתאמה.

המחקר כלל 125 זכרים בבונים מחמש קבוצות חברתיות שונות בקניה. כאשר אצל כל אחד מהקופים נבדקו הורמוני הלחץ - טסטוסטרון וglucocorticoid. ההורמונים נבדקו על ידי דגימות שנלקחו מהגללים של הקופים, על פני תקופה של 9 שנים שנחשבת לתקופת הניסוי הארוכה ביותר עד כה. הממצאים הראו כי זכרי אלפא  לחוצים יותר משאר הזכרים בקבוצה, בכל זמן נתון, גם אם על פניו נדמה שהם רגועים ומלאי שליטה.

פרופסור סוזן אלברטס הסבירה "אנחנו יודעים כבר עשרות שנים שלזכרי אלפא יש יתרון ברבייה ובהנהגה, אך תוצאות אלו מראות כי החיים בראש, הם לא פלוס כל כך גדול ויש להם חיסרון אמיתי". פרופסור ז'אן אלמן, מנהל המעבדה בפרינסטון הוסיף "בני האדם כמו החיות, חיים בחברה מרובדת בה יש היררכיה ומעמד חברתי מחייב. אך למרות שניתן להמשיל את התוצאות, יש צורך לבצע מחקר מקיף ומדויק יותר גם בבני האדם כדי להעריך בצורה מדויקת את היתרונות והחסרונות שיש לכל מעמד, בכל תנאי".

המסקנה העיקרית של המחקר היא שהמעמד העליון אצל בעלי החיים וכנראה גם אצל האדם גובה עלויות גבוהות כמו גם הטבות ייחודיות, והמאזן ביניהם נקבע בהתאם לסדרים החברתיים המתקיימים.

זכר אלפא

זכר אלפא אינו מי שיש לו את השרירים החזקים ביותר, את הקעקועים הגדולים ביותר, את היכולות הרטוריות הגבוהות ביותר, הכשרון המדהים ביותר או הקריירה הכי מבריקה, "נוסחת הפלא" מוחזקת על קצה המזלג - הטסטוסטרון - הוא שהופך את זכר האלפא לגבר האידיאלי שאנחנו אוהבים לשנוא.

אך כפי שעולה מהמחקר, גם זכר אלפא נדרש לשלם מחיר לא קטן על ההצלחה והאהדה שהוא זוכה לה, וגם אם נדמה שזה בא לו בקלות, הרי שכשיש לך מה להפסיד, החיים מתנהלים במתח רב, ולא כל הגברים בנויים להתמודד איתו או בכלל מעוניינים בו כחלק מחייהם.

בסופו של דבר, להיות זכר אלפא, בטא או אומגה? זה לא באמת משנה, אלה הגדרות חברתיות כוללניות ששואבות את כוחן ממושג ההשוואה. והרי השוואה אינה תורמת דבר. מה שנחשב באמת זו הפונקציה שכל אחד מאיתנו ממלא בתוך החיים אליהם נולד עם ארגז הכלים שלרשותו - כל עוד אנו מתקיימים ב-100% הרי שקיבלנו ציון אלפא!

זכר אלפא

"עליך לאהוב את מה שמוטל עליך לעשות. זו מטרתה של כל התניה: לגרום לכך שאנשים יאהבו את ייעודם החברתי הבלתי נמנע."

(אלדוס האקסלי, "עולם חדש מופלא", 1932).

 

 

ליקטה וערכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.