print header

10 ממצאים חדשים ומעניינים מעולם הנישואים

מי שותה יותר - נשים או גברים? האם יש דבר כזה תקופת ירח דבש? מה הקשר בין רגליים קרות לגירושים והאם הנישואים שלכם נידונו לכישלון אם אינכם מיודדים עם החמות? הנה ממצאים מעניינים מ-10 מחקרים שנערכו בשנה האחרונה...

פרחים

1. תחושה של "רגליים קרות" לפני החתונה, יכולה לחזות גירושים

עצבנות לפני החתונה היא תופעה נפוצה למדי; לפחות בן זוג אחד מתוך 2/3 מהזוגות שהשתתפו במחקר קטן בלוס אנג'לס, דיווח כי חש חרדה והיסוס לפני החתונה. אולם אותו המחקר, שפורסם בכתב העת Family Psychology בספטמבר 2012, מצא שגברים ונשים שדיווחו על היסוס טרום חתונה, היו בסבירות גבוהה יותר להתגרש.

ליתר דיוק, 12% מהזוגות, שלפחות אחד מבני הזוג בהם היסס לפני החתונה, התגרשו לפני יום השנה הרביעי. הנתונים אפילו מובהקים יותר כשזה נוגע לנשים. המחקר מצא ש-19% מהנשים שהיססו לפני החתונה, הגישו בקשת גירושין בתוך 4 שנים מיום החתונה. בשורה התחתונה: "רגליים קרות" זו לא תחושה נורמלית, הקשיבו לתחושת הבטן שלכם.

פרחים

2. נישואים גורמים לנשים לשתות יותר ולגברים לשתות פחות

המונח "באושר ובעושר" תקף לנשים נשואות קצת יותר מלגברים נשואים. על פי מחקר שנערך באוניברסיטת סינסניטי ופורסם באוגוסט 2012, נשים נשואות לוגמות כ-9 משקאות אלכוהוליים בחודש, לעומת נשים גרושות ששותות רק 6.5.

אך כשזה נוגע לגברים - גברים נשואים שותים פחות מגברים גרושים - 19 משקאות בחודש לעומת 22. עוד נמצא כי גברים רווקים שותים יותר מנשים רווקות, מה שהוביל את החוקרים למסקנה שנשים נשואות שותות יותר כדי להשתוות בכמויות לבן זוגן ואילו גברים נשואים שותים פחות כדי להתאים לבנות זוגן. ומה קורה כשהנישואים מסתיימים? סביר להניח שהנשים והגברים יחזרו לשתות בכמויות שהורגלו אליהן לפני החתונה.

פרחים

3. נישואים יכולים לעזור לחולי לב לשרוד לאחר ניתוח

מערכת נישואים טובה יותר לענייני הלב משחשבנו. בגיליון מרץ 2012 של כתב העת Health and Social Behavior התפרסם מחקר לפיו, גברים שעברו ניתוח מעקפים בעודם נשואים, נמצאו בסיכוי הגבוה פי 3 לשרוד 3 חודשים לאחר הניתוח, לעומת גברים רווקים או גרושים. כמו כן, הם היו בסיכוי הגבוה פי 2.5 לשרוד חמש שנים לאחר הניתוח.

המחקר מצא שככל שהנישואים חזקים ומאושרים יותר, כך גדל גם סיכוי ההישרדות של נשים. גברים נשואים, דרך אגב, מרוויחים בלי שום קשר לטיב מערכת הנישואים. החוקרים סבורים שהעובדה שיש פרטנר שתומך באורח חיים בריא, ממלאת תפקיד חשוב בתהליך ההתאוששות.

פרחים

4. עדיף שגברים יציעו נישואים

המהפכה הפמיניסטית גרמה להרבה מאוד נשים לנכס לעצמן את תפקיד הגבר, כך שזה לא כל כך מפתיע לשמוע היום על מקרים בהם אישה מציעה נישואים לגבר, אבל חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה לאו דווקא תומכים במהלך. במחקר קטן שהתפרסם בדצמבר 2012 והתבסס על סקר בקרב סטודנטים הטרוסקטסואליים, נמצא שאף סטודנט לא תמך ברעיון שנשים צריכות להציע נישואים לגברים. במקביל, כ-2/3 מקבוצת הגברים הסכימו שגברים צריכים למלא את התפקיד "המציע".

אוניברסיטת קליפורניה נחשבת לאוניברסיטה יחסית ליברלית, ואם הסטודנטים בה עדיין שומרים על תפיסה מגדרית מסורתית, אולי העולם עדיין לא מוכן לנשים שכורעות ברך.

פרחים

5. מערכת יחסים טובה עם המחותנים עשויה להשפיע על סיכויי הגירושים

תפיסה רווחת היא שאם בני הזוג מסתדרים עם המשפחה המחותנת, הסבירות לנישואים ארוכים גדלה, אבל החוקרת, ד"ר טרי אורבך, מצאה אחרת. במחקר שערכה במשך 26 שנים והתפרסם בנובמבר 2012, היא מצאה שאם הבעל שומר על יחסים טובים עם ההורים של האישה, הסיכוי לגירושים יורד ב-20%. לעומת זאת, אם נשים מיודדות מאוד עם ההורים של הבעל, הסיכוי להתגרש גבוה ב-20%.

איך זה ייתכן? אורבך מסבירה כי המעורבות של האישה בחיים של המחותנים יכולה להביא אותה לקצה גבול היכולת במערכת הזוגית, בעוד שגברים לא לוקחים שום דבר ממה שקורה במשפחה של האישה באופן אישי. המלצה: הציבו גבולות עם המחותנים ואל תרצו אותם כל הזמן. זה עשוי להיות המפתח למערכת נישואים ארוכה.

פרחים

6. זוגות לבנים נשואים, חיים יותר מזוגות לבנים לא נשואים שרק חיים יחד

תזונה נכונה ופעילות גופנית עושות פלאים לתוחלת החיים, וכך גם מחוייבות רגשית. על פי מחקר שהתפרסם בגליון אוגוסט 2012 של כתב העת Marriage and Family, חוקרים מאוניברסיטת סינסינטי גילו ששיעורי התמותה של זוגות נשואים לבנים נמוכה באופן משמעותי (60% לגברים ו-80% לנשים) בהשוואה לזוגות לבנים לא נשואים שרק גרים יחד. לצבע, במקרה זה של המחקר, יש משמעות גדולה, כיוון שהנתונים הללו לא מתייחסים לזוגות אפרו-אמריקאיים במדינה.

החוקרים מסבירים כי ייתכן שהדבר נובע מהבדלי תפיסה בסיסיים - בעוד שזוגות לבנים לא מתייחסים אל חיים משותפים כנישואים, זוגות שחורים מגדירים נישואים וחיים משותפים באותו האופן ולכן קוצרים את היתרונות הבריאותיים של נישואים, גם בלי הטבעת.

פרחים

7. אין דבר כזה - תקופת ירח דבש

רוב האנשים בטוחים שהשנים הראשונות של הנישואים הן מאושרות ושמחות, מעין תקופת ירח דבש ארוכה ומתוקה, אבל הממצאים מראים אחרת. המרכז האוסטרלי לאיכות חיים פרסם בנובמבר 2012 מחקר שהראה כי זוגות טריים לא בהכרח נינוחים ומאושרים כמו שרבים חושבים.

כשהתבקשו לדרג את האושר בחיי הנישואים מ-1 עד 100, זוגות שהיו נשואים כשנה, נתנו דירוג ממוצע של 73.9, בעוד שזוגות שהיו נשואים לפחות 4 עשורים, נתנו דירוג ממוצע של 79.8. לדעת החוקרים, זוגות טריים עלולים לחוות "האנגאובר חתונה" שמגיע עם המעבר החד מזוגיות לשותפות על פי חוק, מה שיכול לפגוע ברמת האושר.

המסקנה הברורה מהמחקר היא ששווה להחזיק מעמד, גם אם השנים הראשונות רחוקות מלהיות ירח דבש, כיוון שרמת האושר הולכת וגדלה.

פרחים

8. נשים על סף גירושים עובדות יותר שעות

במחקר שהתפרסם בנובמבר 2012 מטעם ה-European Economic Review נחשפו ממצאים לפיהם נשים עובדות 12 דקות נוספות בשבוע עם כל עלייה של אחוז בסיכוי להתמוטטות חיי הנישואים שלהן. לדעת החוקר הראשי, ד"ר ברקי אוזקאן, אין זה בהכרח בגלל שהן מעוניינות להסיח את הדעת מהמשבר הזוגי, אלא בעיקר כדי להשיג מעין "סוג של ביטוח"; ברגע שהיא תעבוד יותר שעות, היא תרוויח יותר כסף, מה שיאפשר לה עמדת מוצא יציבה יותר, במקרה של גירושים.

פרחים

9. הסיכוי של אנשים נשואים להיות מובטלים, נמוך

לא מוצאים עבודה? תתחתנו! מנתונים שהתפרסמו בנובמבר 2012 מטעם Insee (מרכז סטטיסטיקה לאומי בצרפת) עולה כי כמעט 95% מהאנשים הנשואים, בין הגילאים 30-54 מועסקים. לעומת זאת, רק 77% מהגברים הרווקים ו-78% מהנשים הרווקות, באותו טווח גילאים, מחזיקים בעבודות. כמובן שיש פרמטרים נוספים שגורמים לאבטלה, אבל על פי הפרשנים, תמיכה משפחתית היא תמריץ חזק ליציאה לעבודה.
 

פרחים

10. זוגות שחולקים באופו שווה את מטלות הבית, נוטים יותר להתגרש

זה עצוב אבל כנראה נכון - פיצול מטלות הבית או השארת מטלות לבעל, מעלה את הסיכון להתגרש, כך על פי מחקר נורבגי שהתפרסם באוגוסט 2012. על פי המחקר, זוגות שמחלקים את מטלות הבית שווה בשווה, נמצאים בסיכון הגבוה ב-50% להתגרש, וזאת לעומת זוגות בהם הנשים עושות את עיקר העבודה. שיעור הגירושים עולה ככל שגברים עושים יותר ויותר מטלות. החוקרים מציינים כי הממצאים לא צריכים להתפרש במובן כזה שזוגות לא צריכים לחלוק את מטלות הבית, אלא שזו פשוט אינדיקציה לכך שזוגות מודרניים (שנוטים להתחלק במטלות הבית, לעומת זוגות מסורתיים שעיקר העבודה נופלת על האישה), פחות חוששים מגירושים.

 

מקור תמונה: FreeDigitalPhotos.net /  ponsuwan

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.