print header

3 מסלולי טיול בארץ שמתאימים לכולם

יש רבים שיגדירו את אהבת הארץ האמיתית על ידי אמות מידה של פסיעה בכל שביליה ונתיביה. אמנם, לא כולנו מיטיבי לכת ש"חורשים" את מסלולי הטיולים בארץ בהתלהבות ובמרץ בכל סוף שבוע ובחגים, אך כל אחד מאיתנו זקוק מדי פעם למנה כזו או אחרת של שורשיות ארץ-ישראלית וליהנות מפינות החמד הטבעיות הנפלאות, שפזורות בכל מקום על פני האדמה שאנחנו כל כך אוהבים. בכתבה הבאה נציג לכם שלושה שבילי טיול יומיים מקסימים בארץ - בדרום, בהרי ירושלים ובצפון - שהם לא קשים מדי ויכולים להוות אטרקציה משפחתית מהנה, למיטיבי לכת ולחובבים כאחד.

1. נחל זוהר: טיול קליל ומרגיע במדבר המרהיב

סוג מסלול: מעגלי | דרגת קושי: קל | אורך: 4 ק"מ | זמן משוער: כ-2-3 שעות
 
במיקום נוח בסמוך לאזור התיירות והמלונאות של ים המלח שוכן לו נחל זוהר, המציע מסלול קצר ומהנה לכל המשפחה. אומנם מדובר בנחל אכזב, שברוב ימות השנה הוא צחיח, אך הדבר לא גורע מיכולתו להפוך את הטיול בו לחוויה משפחתית מהנה. במקום אין אתגרים מורכבים כמו טיפוס על סולמות, ירידה במדרונות תלולים או עליות קשות, ולכן הוא מהווה מסלול של גיחה קלה ונעימה לטבע והתרשמות רגועה מיופיו של מדבר יהודה.

כיצד מגיעים אל נחל זוהר?

למגיעים מכביש 90 לכיוון דרום יש לפנות ימינה בצומת לידו (ים המלח), להמשיך בנסיעה על הכביש במשך כ-70 ק"מ, ואז לפנות שמאלה מיד לפני גשר נחל זוהר. לאחר מכן, יש להמשיך בנסיעה של כ-300 מטרים, לצאת ביציאה הראשון של הכיכר ואז תגיעו בסמוך למבנה המועצה האזורית תמר, שם ישנה חנייה מומלצת ממנה ניתן להתקדם דרומה אל עבר נקודת ההתחלה של המסלול בנחל זוהר, שמסומנת בסימון שבילים ירוק. למשתמשים ביישומון ניווט, יש להקליד בתיבת החיפוש: "מועצה אזורית תמר, נווה זוהר".

מסלול הטיול - יוצאים לדרך!

קטע 1  - מצד זוהר: לאחר שהגעתם מהחנייה לכיוון הנחל, התחילו את המסלול בסימון הירוק. ההליכה על גדות הנחל היא נעימה וקלה ובמהלכה תוכלו להבחין בחלוקי נחל יפהפיים ועצי שיטה מקסימים המשקיפים על הנוף המדברי הרגוע והשלו. לאחר הליכה של כשעה אחת, תגיעו לנקודה הסמוכה למצד זוהר - מצודה זעירה אך גבוהה ובולטת שמשקיפה על הנחל ותחזיר אתכם אחורה בזמן כ-2,000 שנים לתקופת האימפריה הרומית והביזנטית. המקום שימש בעבר כנקודת ביקורת מס לשיירות הרבות שעברו בו בדרכן אל ים המלח מהים התיכון. העלייה אל המצד עצמו אסורה, אך תוכלו ליהנות מהנוף המרהיב גם בנקודה אליה תגיעו במהלך הפסיעה בשבילים הסמוכים.
 
3 מסלולי טיול בארץ ישראל: מצד זוהר
קטע 2 - גב זוהר: צפונית למצד, נמצא גב זוהר - שקע שלרוב מאפיין נחל אכזב, שבו מצטברים ונאגרים מים כתוצאה מהשיטפונות שפוקדים את האזור. באותה הנשימה נזכיר כי בימים בהם ישנה התרעה על שיטפונות, מוטב להימנע מביקור במקום, כמו בכל שאר אתרי הנחלים שנמצאים בדרום-מזרח הארץ. במקום אמנם אין כמות משקעים גדולה, אך בימים גשומים הם עלולים להיות עוצמתיים ולהוות סכנת חיים. בימי הקיץ הגב מתרוקן, אך הוא עדיין מהווה מקום מקסים במיוחד לפיקניק ומנוחה תחת עצי השיטה המקסימים שמעטרים את המקום ופזורים בכל רחבי הנחל. 
3 מסלולי טיול בארץ ישראל: נחל זוהר
לאחר ההפסקה או הסעודה, המשיכו בדרך הג'יפים (המסומנת בכחול) אל עבר החנייה. לאחר כ-30 דקות של הליכה נעימה תגיעו אל צומת שבילים ובה עליכם להמשיך עם השביל הירוק על ידי פנייה ימינה. המשיכו בצעידה כמה דקות נוספות, בדרך תחלפו מתחת לגשר שמעל כביש 90 ואז תגיעו אל נקודת הסיום, שבה גם התחלתם את המסלול. אם אתם ומשפחתכם נהניתם מהטיול ומתכוונים להישאר באזור בימים הקרובים, נשמח להכיר לכם 6 מסלולי טיול נוספים באזור ים המלח.

2. חורבת חנות, עין מטע, עין תנור ודרך הקיסר: הקסם שבין הרי ירושלים לעמק האלה

סוג מסלול: מעגלי/קווי | דרגת קושי: בינוני (עליות וירידות מתונות) | אורך: עד 4.5 ק"מ | זמן משוער: כ-2-5 שעות
 
הרי ירושלים הם מקום נפלא, שמלבד נופים עוצרי נשימה שנשקפים מהם, הם אוצרים בתוכם היסטוריה עשירה ואינספור אתרים מהנים ומרתקים. בואו ליהנות משני מסלולים שונים, האחד מעגלי והשני קווי, שמתאימים לכל המשפחה ומבטיחים לכם חוויה מדליקה של ביקור במעיינות יפים, פסיעה בשבילים מהנים וחשיפה להיסטוריה המרתקת של האזור שמחבר בין הרי ירושלים ויהודה לעמק האלה.

כיצד מגיעים אל חורבת חנות?

מכביש 1 (ירושלים-תל אביב) יש לצאת במחלף שער הגיא דרומה לכיוון בית שמש וכביש 38. ממשיכים בנסיעה בכביש, בדרך חולפים על פני הישובים צרעה ואשתאול והעיר בית שמש עד שמגיעים לצומת האלה, ושם פונים שמאלה (לכיוון מזרח) לכביש 375. המשיכו לנסוע בכביש לכיוון צור הדסה ומבוא ביתר. למשתמשים ביישומון ניווט, יש להקליד בתיבת החיפוש: "חורבת חנות".
 
  • נקודת ההתחלה: חורבת חנות נמצאת משמאל לכביש 375, כ-3 ק"מ מבית הבד וכ-1.5 ק"מ לפני מושב מטע. במקום קיימת חנייה מוסדרת, שולחנות לסעודה ואמצעים להתמצאות בשטח (מפה ושלטים). אם בחרתם במסלול המעגלי, זוהי גם נקודת הסיום.
  • נקודת הסיום: סיום המסלול נמצא בבית הבד ובנקודה זו תוכלו למצוא מקום לחנות את הרכב. אם בחרתם במסלול הקווי, תוכלו להגיע לכאן ישירות ולתפוס טרמפ קצר אל נקודת ההתחלה, או לחילופין לחנות את הרכב בנקודה זו ובסיום לתפוס טרמפ אל נקודת ההתחלה.
3 מסלולי טיול בארץ ישראל: חורבת חנות

הסבר לגבי אפשרויות המסלול

כפי שכבר הוזכר מעלה, מדובר בטיול שמורכב משני מסלולים, שניתן לעשות כל אחד מהם בנפרד או לבחור לעשות אותם יחד ולמעשה להשלים טיול של כ-4.5 ק"מ. יש לציין כי הטיול הזה אינו נגיש לעגלות תינוק, ועל כן יש להצטייד מראש במנשאים.
 
  • המסלול המעגלי: טיול באורך של כ-1.5 ק"מ. מתחיל בחורבת חנות, ממנה ממשיכים לסיור בעין מטע ועין תנור ולבסוף חוזרים אל נקודת ההתחלה. מדובר במסלול שכולל עלייה קלה בסופו.
  • המסלול הקווי: טיול באורך של כ-3 ק"מ. נקודת ההתחלה היא חורבת חנות ואז מעבר להליכה בדרך הקיסר עד בית הבד. כל המסלול הוא בירידה קלה.
  • המסלול המשולב: טיול באורך של כ-4.5 ק"מ. נקודת ההתחלה היא חורבת חנות, ממנה ממשיכים אל מעיינות עין מטע ועין תנור, חוזרים אל נקודת ההתחלה ועוברים להליכה בדרך הקיסר. נקודת הסיום היא בבית הבד.

מסלול הטיול - יוצאים לדרך!

קטע 1 - חורבת חנות ועין מטע: מנקודת ההתחלה בחורבת חנות מתחילים את המסלול המעגלי אל עבר עין מטע ועין תנור. במהלך המסלול מומלץ לבצע גיחה קלה אל המעיינות וכמובן אם בחרתם לעשות זאת הצטיידו מראש בבגדים חלופיים ומגבות. המעיין הראשון הוא עין מטע, אליו ניתן להגיע מדרך העפר שיוצאת מהחניון בנקודת ההתחלה המסומנת בסימון שבילים כחול. לאחר כ-2 דקות של צעידה במסלול תבחינו כי ישנו פיצול אל דרך עפר נוספת המסומנת באדום ואל שביל הליכה המסומן בשחור. עליכם להמשיך בשביל המסומן בשחור, שהוא למעשה שלוחה שתביא אתכם אל עבר עין מטע. במקום תוכלו להתרשם מעצי האקליפטוס הרמים והיפים וממספר מבנים שננטשו. במקום תוכלו למצוא בריכה קטנה עם מים רדודים שאליה מתנקזים מי המעיין, שם תוכלו לשכשך מעט את הרגליים.
 
קטע 2 - עין תנור וסיום המסלול הקצר: כדי להגיע אל עין תנור, עליכם לחזור על עקבותיכם כ-50 מטרים, עד שתבחינו בדרך העפר המסומנת באדום שבה תמשיכו ללכת כ-300 מטרים, עד לפנייה שמאלה מדרך העפר אל עין תנור. כדי שתוכלו לזהות את נקודת הפנייה אל המעיין עליכם להיות ערניים אל סימון השבילים השקוף שמורה על כך, שלעתים עלול להיות לא בולט לעין. עין תנור הוא מעיין ניקבה המוקף בעצים רבים של לימון ותאנה, מימיו העמוקים ביותר מגיעים עד הברך. לאחר שנהניתם ממי המעיין, חזרו על עקבותיכם דרך השביל השחור ותגיעו אל נקודת ההתחלה בחורבת חנות. בשלב זה תוכלו לסיים את המסלול המעגלי או להמשיך אל דרך הקיסר. 
3 מסלולי טיול בארץ ישראל: בית חווה צלבני ליד עין מטע
קטע 3 - דרך הקיסר: מחורבת חנות הלכו בעקבות השביל בעל הסימון האדום. השביל יורד על גבי שלוחה מקסימה מהרי ירושלים אל עבר נחל זנוח מצפון ונחל צרצר מדרום. תוך כדי הפסיעה בשביל תוכלו ליהנות מנופיו היפים של אזור השפלה הנמוכה, וכאשר הראות מספיק טובה תוכלו להשקיף אפילו עד מישור החוף. במהלך הדרך תתקלו בטבע עשיר הכולל עצים מכל מני סוגים ופרחים שמשתנים בהתאם לעונות השנה. לאחר כ-1.5 ק"מ תבחינו בבור מים חצוב בסלע, שלרוב צפוי להיות מלא בימי החורף. המשיכו לפסוע בהנאה ולהתרשם מהנופים היפים, עד שתגיעו אל נקודת הסיום בבית הבד. אהבתם את הטיול? הכירו עוד 6 מסלולים מרהיבים באזור ירושלים.

3. הר שוקף ובקעת אלון: הנקודה הגבוהה בכרמל התיכון

סוג מסלול: מעגלי | דרגת קושי: בינוני (עליות וירידות) | אורך: 8 ק"מ | זמן משוער: כ-4-5 שעות
 
במסלול הזה נצפין לכיוון מפרץ חיפה ונגיע לנקודה שתפגיש אותנו עם הכרמל התיכון. במהלך הטיול, שישרה עליכם אווירה המשלבת בין ים תיכוניות לאוויר הרים, תוכלו לפגוש פרחים וצמחים יפים כמו חורש ים תיכוני, אירוס וחצב (תלוי בעונה) וכן שרידי התיישבות ישנים. כמו כן, ייתכן שתפגשו כמה בעלי חיים מקסימים במקום.

כיצד מגיעים אל נקודת ההתחלה?

מאחר שמדובר במסלול מעגלי, נקודת ההתחלה והסיום שלו הן בחניון האגם שנמצא בפארק הכרמל. החנייה היא ללא תשלום ותוכלו למצוא בסמוך אליה חדרי נוחיות, מקומות ישיבה ופחים לפינוי פסולת. כדי להגיע אל חניון האגם עליכם לעלות על כביש 4 לכיוון צפון ולפנות לכיוון מזרח בצומת אורן אל כביש 721 (עתלית-בן אורן). לאחר מכן, המשיכו בנסיעה בכביש במשך כ-4.5 ק"מ, ולאחר הירידה התלולה יש לפנות ימינה ולהמשיך כ-300 מטרים נוספים עד לכניסה לחניון האגם. למשתמשים ביישומוני ניווט, יש להקליד בתיבת החיפוש: "חניון האגם, כרמל".
 
3 מסלולי טיול בארץ ישראל: כביש 721 בסמוך להר שוקף

מסלול הטיול - יוצאים לדרך!

קטע 1 - חורבת רקית: ממתחם החנייה מתפצלים שני שבילי הליכה עיקריים - השביל השחור והשביל האדום, וכדי להיצמד למסלול הנוכחי עליכם לבחור באפשרות השנייה. שימו לב שנקודת היציאה היא אינה בולטת לעין, והיא נמצאת בסמוך לכיכר מאולתרת ובה שני עצי זית. עליכם לעמוד במרחק של כ-6 מטרים מהעצים, כשהם מימינכם, ובכיוון הזה אתם צפויים לראות את היציאה למסלול. הדרך מתחילה בעלייה מתונה באורך של 1.5 ק"מ על אפיק נחל רקית. מדובר בשביל יפהפה וצבעוני במיוחד בימי הפריחה של האביב. בהמשך, דרככם תצטלב עם שביל ישראל, שילווה אתכם עד תחתית בקעת אלון. בדרך תעברו בחורבת רקית, תבחינו בעצי האורנים וכן ביישוב עתיק מימי המשנה והתלמוד. כמו כן, תתקלו בדרך במערת קבורה, שעל גביה כתובות ביוונית ועיטורים. רום הגובה בשלב הזה אמור להיות כ-370 מטר מעל פני הים.
 
קטע 2 - הר שוקף: המשיכו בצעידה במעלה השביל האדום אל עבר הר שוקף והתמידו בהליכה עליו עד שתגיעו לפסגת ההר, שם תוכלו ליהנות מנופים רחבים ועוצרי נשימה - מארובות חדרה, דרך חיפה והכרמל ועד דליית אל-כרמל. אם תש כוחכם בשלב זה, ראו בכך זמן מצוין לעצור למנוחה ואפילו להוציא את פק"ל הקפה שלכם. משם המשיכו בהליכה בשביל עם הסימון השחור אל עבר בקעת אלון, שתבצבץ אל עיניכם מדי פעם ממורדות ההר. במהלך הצעידה תחצו דרך עפר וכן תבחינו ביובל שנשפך אל נחל אורן, ולבסוף, לאחר הליכה של כ-1 ק"מ, תגיעו אל בקעת אלון ואל נחל אורן.
 
3 מסלולי טיול בארץ ישראל: פסגת הר שוקף
קטע 3 - בקעת אלון ונחל אורן: לאחר ההגעה אל בקעת אלון והתרשמות מהמקום, עליכם לנטוש את השביל השחור ולעבור לזה בעל הסימון הירוק שפונה שמאלה, אל מסלול של כ-2 ק"מ. במהלך הצעידה תעברו על פני נחל וחורבת אלון, ותוכלו להבחין בפסגת הר ערקן הסמוך שמתנשאת לגובה של כ-480 מטרים. השביל הירוק יוביל אתכם אל אפיק נחל אורן, כשבדרך תחזו בשרידי כלי רכב נטושים. בעונת הגשמים תוכלו להידהם מזרימת המים המרהיבה שבסמוך לשביל; אחרי כ-15 דקות תגיעו למפגש שבילים (ירוק-כחול) - עליכם להמשיך בירוק. לאחר כ-500 מטרים דרככם תצטלב עם המסלול האדום, שבו צעדנו בתחילת הדרך. בשביל אתם צפויים לראות שרידי טחנת קמח וכן את האגם שמתמלא ממימי נחל אורן; ניתן לעצור להתרשמות ולאחר מכן להמשיך בהליכה של כמה דקות נוספות עד ההגעה לחניון, ובכך לחתום את הטיול. אין ספק שטיול באזור המרהיב הזה משאיר טעם של עוד, ובדיוק בשל כך אנחנו רוצים להכיר לכם 6 מסלולי טיול נוספים באזור הרי הכרמל.

מקור תמונות: Dr. Avishai Teicher, Adiel lo, Ranbar, McKaby, Hanay, Ramessos

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.