print header

6 מסלולי טיולים מומלצים באזור ים המלח

 ים המלח הוא אחד מהמקומות הכי נמוכים בעולם שמושך אליו תיירים רבים מכל רחבי תבל וכמובן שגם אותנו הישראלים שצמאים לקצת חופש ונופש. אך ים המלח עצמו והמלונות שסביבו הם רק חלק מהסיבה להגיע לאזור הזה של הארץ - הנוף המדברי המרהיב והעוצמתי ממש מזמין אותנו לצאת למסעות בעקבות הסודות שמסתתרים במגוון אתרים סמוכים. כמות המסלולים שאפשר למצוא באזור זה היא גבוהה למדי, ועין בוקק, נחל פרס ומקומות מוכרים אחרים הם רק קצה המזלג ממה שיש לו להציע...

1. נחל פרצים והר סדום

הטיול הייחודי למרגלות הר סדום המפורסם מתאים לכל עונות השנה. מקורו של הנחל הסמוך הוא במישור עמיעז, והוא זורם לכיוון צפון מזרח עד  שהוא נשפך לים המלח, צפונית להר סדום. ההליכה באפיק הנחל מוצלת ולכן מתאימה גם לימים חמים האופייניים למדבר יהודה. במקום תוכלו ליהנות ממערת הקמח שנמצאת בערוץ הנחל ולצפות ב"אשת לוט" ליד הר סדום, אך חשוב לציין שעד הכניסה לתוואי הנחל עצמו, האזור כולו חשוף לשמש ועל כן חשוב להצטייד בהתאם. המסלול בדרגת קושי קלה ומתאים למשפחות - ישנן שתי אפשרויות לטיול באזור שיוצגו בהמשך.
 

איך מגיעים לנחל פרצים והר סדום?

  • נקודת ההתחלה: ברכות נוית - לבאים מכיוון ערד על כביש 31 יש להמשיך ישר בצומת זוהר עד לכביש 90 לכיוון דרום. לאחר 900 מטר של נסיעה, יש לפנות ימינה ולרדת מכביש 90 בעקבות סימון שבילים אדום (הבאים מכביש 90 דרום יפנו שמאלה). אפשר להתקדם עם הרכב ולחנות ברחבה שמשמאל לדרך העפר.
  • נקודת הסיום: חניון הלילה הדרומי במישור עמיעז – מכביש 90 יש לפנות מערבה (ימינה לבאים מצפון) לדרך המסומנת באדום, מול שער הכניסה למפעלי ים המלח. הפנייה ממוקמת כ-500 מטר אחרי סימן הקילומטר 194 הנמצא ממערב לכביש. אחרי שפניתם יש לנסוע בדרך האדומה כ-2 קילומטרים צפונה ולאחר מכן הדרך תתעקל מערבה, יש להמשיך 2 קילומטרים נוספים עד ההגעה לחניון הלילה.

שימו לב: נקודת הסיום היא גם נקודת ההתחלה והסיום של המסלול המעגלי הקצר.

האפשרויות לטיול במקום הן מסלול מעגלי קצר באורך של כ-2 קילומטרים על בסיס סימון שבילים אדום עד אשר תבחינו בשלט בו כתוב "מסלול טבעתי". יש ללכת בעקבותיו ולעלות על הגדה המזרחית של הנחל לעבר המישור, שם ניתן להתחבר למסלול עם סימון שבילים ירוק שחוזר לנקודת ההתחלה. המסלול השני קווי וארוך, 8 קילומטרים, שתחילתו בברכות נוית שבעמק נחל זוהר וסופו בחניון הלילה שנמצא ביציאה מנחל פרצים. ההליכה במסלול זה בסימון שבילים אדום לכל אורך המסלול.
 
 
 

2. נחל פרס תחתון

המסלול בחלקו התחתון של נחל פרס אינו קשה במיוחד ומתאים למשפחות מיטיבות לכת, אך שימו לב שישנו חלק מאתגר שיוצג בהמשך ממנו אולי תרצו להימנע. המסלול מוביל אל מגוון נקודות קסומות כמו גבי פרס, קוביות ענק, מפל יבש מרשים שמספק נקודות תצפית מרהיבה לים המלח ועוד הרבה הפתעות שהופכות אותו למסלול חובה לאוהבי הטיולים. אורך המסלול כ-6 קילומטרים, שרובם הגדול בשיפוע כלפי מטה והוא חשוף לשמש, אז יש לקחת זאת בחשבון מבחינת שעות ההליכה, מים וקרם הגנה.

איך מגיעים לנחל פרס תחתון?

  • נקודת ההתחלה: נוסעים בכביש העולה מצומת הערבה לכיוון דימונה, ולאחר כ-4.5 קילומטרים ניתן לראות שלט המפנה לגבי פרס ולידו סימון שבילים אדום. בנקודה זו נחנה את הרכב, וזוהי גם נקודת ההתחלה והסיום של המסלול המעגלי.
  • נקודת הסיום: נקודת הסיום נמצאת בצומת הערבה, כאשר מומלץ להשאיר את הרכב בתחנת הדלק הסמוכה.
מנקודת החנייה מתחיל סימון שבילים אדום שיורד לכיוון צפון, עליו נלך עד שהוא יפנה לשמאל ומיד לאחר מכן ימינה בעלייה קצרה על גבי שלוחה. מכאן השביל האדום יורד לעבר נחל פרס, שם הוא נפגש עם סימון שבילים ירוק ופונה איתו ימינה במורד הנחל. לאחר כ-200 מטר נגיע לשביל שיוצא ימינה אל עבר הגבים, שם נוכל לעצור ולטבול במים הקרירים. לאחר הביקור בגבים נמשיך בסימון השבילים הירוק לאורך גדת הנחל הצפונית, ולאחר הליכה של כקילומטר וחצי נפגוש מימין סימון שחור (למי שרוצה, סימון זה מוביל חזרה אל הרכב בעלייה יפה, עד סוף השביל שבו פונים שמאלה לשביל האדום שבו התחלנו את הטיול עד לרכב) ואנחנו נמשיך לכיוון דרום מזרח במורד הנחל.
 
מסלולי טיולים באזור ים המלח: הקוביות שבקרבת גבי פרס
לאחר זמן קצר נגיע למפגש שבילים נוסף, שחור וירוק, כאשר שניהם מובילים לקצה המסלול. המסלול הירוק ממשיך לאורך הגדה הימנית של הנחל בנתיב הדרך הרומית העתיקה, בעוד שהמסלול השחור יורד אל תוך קטע קניוני מרשים של נחל פרס. לאחר הליכה של כקילומטר וחצי בשביל השחור נתחיל לטפס מעלה בעזרת יתדות ברזל שבמקום עד שנגיע למפגש בשנית עם השביל הירוק. מכאן ניתן לראות את המפל אליו נשפך הנחל שגובהו שמונים מטר, זוהי נקודה טובה למנוחה ולתצפית לעבר דרום ים המלח. מנקודה זו נמשיך על השביל הירוק לעבר ראש מעלה פרס לעבר תצפית מרהיבה על אזור בתרונות החוואר, ערוץ נחל צין, המושבים נאות הכיכר ועין תמר וגם שטח מממלכת ירדן. מתצפית זו יורדים במעלה פרס כקילומטר וחצי לכיוון צומת הערבה, שם נמשיך ללכת עד לתחנת הדלק בה ממתין לנו הרכב.
 
מסלולי טיולים באזור ים המלח: תצפית ממפל פרס לבריכות האידוי של ים המלח

3. עין בוקק, נחל בוקק וצוק תמרור

בין ערד לחלקו הדרומי של ים המלח עובר מסלול יפהפה המתחיל ברמת המדבר, עובר דרך מספר נקודות תצפית מרשימות ומסתיים בעין בוקק. המסלול בדרגת קושי בינונית והוא מתאים לכל עונות השנה. ניתן לעשות שימוש בשני נתיבים שונים במקום: האחד לטבילה במי הנחל, שמתאים לרוב למשפחות, והשני שאורך כ-10 קילומטרים ובו תוכלו ליהנות ממפל בוקק ועין בוקק שבסופו.

איך מגיעים לעין בוקק, נחל בוקק וצור תמרור?

  • נקודת ההתחלה: נוסעים על כביש 31 מערד לכיוון ים המלח. 16.5 קילומטרים מצומת חתרורים מזרחה או כ-10 קילומטרים מצומת נווה זהר מערבה, ישנו שלט חום המפנה לצוק תמרור ועין בוקק. בשלט זה מתחיל שביל רגלי בסימון שבילים ירוק, שזוהי נקודת ההתחלה של המסלול. חשוב לציין כי למרות שאין חנייה מסודרת באזור, ניתן למצוא מקומות להחנות בהם את הרכב בבטחה.
  • נקודת הסיום: בסמוך לפנייה הצפונית לאזור המלונות של בוקק, ליד הקילומטר ה-212 בכביש 90, ישנו שלט המפנה לעין בוקק, שם מסתיים המסלול, וזוהי הנקודה בה מתחיל המסלול הקצר למשפחות.
 
המסלול הקצר מתאים למשפחות המעוניינות בזרימה ובמים של הנחל בלי להתאמץ, כאשר ניתן ללכת הלוך וחזור במסלול השחור מכיוון כביש 90. עליכם לחנות את הרכב בצמוד למלונות על הכביש, ללכת בשביל השחור עד לבריכות ולחזור באותה הדרך. זהו מסלול קצר ונפוץ אשר בימי הקיץ מושך אליו הרבה מטיילים ומשפחות.
 
המסלול הארוך, המתאים למיטבי לכת, הוא בשביל הליכה המסומן בסימון ירוק, והוא מצריך פיצול רכבים. במסלול זה תוכלו להגיע להר שולחן, המוכר גם בשם צוק תמרור, וכאן תוכלו ליהנות מתצפית מדהימה על אזור ים המלח. לאחר מכן המשיכו על השביל המסומן שיוריד אתכם לעבר נחל בוקק, התעלמו מפיצול השבילים והמשיכו במסלול המסומן עד אשר תגיעו למפל בוקק. לאחר שהייה מומלצת במקום, המשיכו עם השביל הירוק לכיוון צפון מזרח עד פיצול השבילים עם הסימון האדום. בנקודה זו תוכלו ליהנות מתצפית נוספת לעבר שני חלקי ים המלח – הצפוני הכחול והדרומי בצבע טורקיז. המשיכו עם השביל האדום בירידה זהירה עד לפיצול שבילים נוסף עם השביל השחור, שאותו עליכם לקחת עד אשר תגיעו לעין בוקק, זוהי נקודת הסיום של המסלול.
 
 

4. נחל תמר ונחל צפית

השילוב בין שני הנחלים הוא מתכון לטיול מוצלח אשר מתחיל בטיפוס סולמות בזווית אנכית וממשיך בירידה בנחל צפית. ההליכה במסלול אינה קשה במיוחד, אך משלבת חלקים מאתגרים – סולמות, יתדות ומדרגות סלע. המסלול הוא מעגלי ואורך בין 3-4 שעות, כאשר חשוב להצטייד במים רבים, נעליים סגורות וכובע רחב שוליים.

איך מגיעים לנחל תמר ונחל צפית?

נקודת ההתחלה והסיום היא תחנת הדלק בסמוך לצומת ערבה. 
  • לבאים מכביש 90: צומת הערבה נמצאת על כביש 90, דרומית למפעלי ים המלח. 
  • לבאים מכביש 40: בצומת גורל יש לפנות מזרחה לכיוון עוקף באר שבע עד לצומת שרה. בצומת שרה יש לפנות מזרחה לכביש 25 לכיוון דימונה וים המלח. צומת הערבה נמצאת במפגש הכבישים 25 ו-90.
ביציאה מתחנת הדלק נלך במקביל לכביש 90 על דרך עפר נוחה. לאחר הליכה של כ-10 דקות נגיע לשביל הראשי המוביל לעבר קניון נחל תמר המסומן בסימון שבילים ירוק. חשוב מאוד ללכת בצורה המתוארת כאן או על גבי סימון השבילים בשטח, שכן בקרבת הקניון יש שדה מוקשים מגודר. בקרבת הקניון נבחין במתחם קידוח מים, שלאחריו אנו מתחילים לטפס בסולמות. העלייה לא אורכת יותר מרבע שעה, כל עוד לא נמצאת לפנינו קבוצה גדולה. חשוב לא למהר בעלייה ולהקפיד לשמור מרחק אחד מהשני. לאחר חלק זה נגיע לחיבור שבילים ירוק וכחול, כאשר אנו נמשיך בשביל הכחול לעבר נחל צפית. כעת נלך כ-30 דקות באזור חשוף לשמש על בסיס השביל הכחול עד לירידה לנחל שבה יתחלף הסימון לשחור. רגע לפני הכניסה לנחל צפית נוכל לעצור לתצפית על הרי אדום ומואב ולמנוחה קלה. כעת נמשיך עם סימון השבילים השחור היורד לאפיק הנחל ומסובב אותנו חזרה מזרחה. ההליכה בנחל אורכת כ-20 דקות, והמכשולים אינם קשים במיוחד עד סוף המסלול, בו הירידה צרה מאוד ולכן יש לשים לב ולהיזהר. עם היציאה מהנחל עלינו להמשיך עם סימון השבילים השחור על דרך העפר עד אשר היא תפגיש אותנו עם הכניסה לנחל צפית מכביש 90. בשלב זה, נמשיך עם דרך העפר צפונה בשביל אדום ובמקביל לכביש עד לתחנת הדלק ולסיום המסלול.
 
מסלולי טיולים באזור ים המלח: גב מים גדול בנחל צפית

5. נחל אוג

נחל הוא מהמקומות הבודדים באזור שמאפשרים למשפחות ליהנות ממסלול מעגלי ברמת קושי בינונית המשלב סולמות גבוהים, גבי מים ונוף מדהים שיוצרים חוויה מיוחדת לכל המשפחה. ההליכה במסלול אינה קשה במיוחד, אך משלבת חלקים מאתגרים מבחינה טכנית כמו סולמות, יתדות ומדרגות סלע. המסלול פופולרי מאוד בקרב משפחות, גם כאלו עם ילדים קטנים, אך חשוב לשים לב שטיול עם ילדים קטנים מחייב זהירות רבה במיוחד בכל מה שקשור לעלייה בסולמות. בנוסף, חשוב להביא נעליים סגורות, מים רבים לשתייה ובגדים להחלפה, במיוחד אחרי עונת שיטפונות. 

איך מגיעים לנחל אוג?

  • לבאים מכביש 1 מכיוון ירושלים: יש לפנות בצומת אלמוג ימינה ולנסוע לעבר הקיבוץ. אחרי מספר דקות הכביש יתעקל שמאלה, בנקודה זו המשיכו ישר לעבר חניון העפר. 
  • לבאים מכביש 90: בצומת הלידו יש לפנות לכביש 1 בכיוון ירושלים ובצומת אלמוג יש לפנות שמאלה לעבר הקיבוץ. אחרי מספר דקות הכביש יתעקל שמאלה, בנקודה זו המשיכו ישר לעבר חניון העפר שבכניסה אליו ממוקם בדרך כלל פח ירוק גדול.
כפי שציינו, המסלול מעגלי, ומרחבת החנייה הנמצאת מעל הנחל נתחיל ללכת לכיוון דרום עם סימון שבילים אדום, כאשר גדר המערכת של קיבוץ אלמוג משמאלנו. אחרי שנעבור פח ירוק וגדול השביל יוריד אותנו בדרך עפר לאפיק הנחל ואז נעבור לסימון שבילים ירוק. סימון זה ילווה אותנו כל הדרך עד ליציאה מהנחל. לאחר כ-10 דקות הליכה בנחל נגיע למדרגת סלע שאותה נצטרך לעקוף, ומיד אחריה נגיע לאזור שבו ערוץ הנחל מתרחב ולסולם הראשון. לאחר טיפוס בשלושת הסולמות נוכל לעצור למנוחה קצרה, וכעת צפויה לנו הליכה קלה באפיק הפתוח של הנחל. את נקודת היציאה מהנחל קשה לפספס מפני שבמקום יש שילוט, ופה גם נעבור מסימון שבילים ירוק לסימון שבילים שחור. חלק זה של המסלול חשוף לשמש ולכן יש להצטייד בהתאם, כשלאחר העלייה יש לחפש את מסלול השבילים הכחול שיוביל אותנו חזרה מזרחה לחניון ולרכבים.
 
 

6. נחל קינה

הטיול המרשים בנחל קינה הוא מעגלי ומתאים לאוהבי לכת שרוצים לבקר בנחל מרשים שממוקם באזור שמתאפיין בנוף עוצמתי במיוחד. המסלול הוא גם טיול בעקבות דרכם המקראית של מלכי יהודה, שהובילה מתל ערד לעבר היישוב צוער ודרום ים המלח, המכונה דרך אדום. אורכו של המסלול הוא כ-9.5 קילומטרים ומצריך בממוצע בין 4-7 שעות. לאחר שיטפון ראשון לעונה גב המים מתמלא וניתן לרחוץ בו, פרט לחודשי הקיץ והסתיו שבהם המים אינם ראויים לרחצה.

איך מגיעים לנחל קינה?

הטיול מעגלי והוא מתחיל סמוך לחורבת עוזה, דרומית לערד ליד המאהל הבדואי של מוסא אבו אייד. נוסעים לכיוון ערד בכביש 31 ובכניסה המערבית לעיר פונים ימינה (דרומה) ברחוב שמיר לעבר רובע האמנים ואזור התעשייה. לאחר 150 מטר ממשיכים בכיכר, ולאחר כקילומטר הדרך מגיעה למנחת מטוסים ישן. נוסעים במנחת מערבה ויורדים לדרך עפר בסימון שבילים כחול, בה נוסעים כ-2 קילומטרים עד לבית ספר אזורי של תושבי הפזורה הבדואית. סמוך לבית הספר הדרך מתעקלת שמאלה (דרומה) וממשיכה עוד כקילומטר וחצי בדרך עפר המתאימה לכלי רכב עד למאהל הבדואי של מוסא אבו אייד, ששם ניתן להשאיר את הרכב ללא חשש.
 
מסלולי טיולים באזור ים המלח: חרבת עוזה
מהחניון המאולתר של מוסא נתחיל ללכת בדרך המסומנת בסימון שבילים כחול עד ראש הגבעה, שם נמצא שרידים של מצודה קדומה העונה לשם חורבת עוזה. מאזור זה נמשיך ללכת עם השביל הכחול לעבר אפיק נחל קינה, ונתקדם עם השביל עד למפגש שבילים כחול וירוק, בו נפנה שמאלה לעבר השביל הירוק הממשיך באפיק הנחל. הליכה של מספר קילומטרים תוביל אותנו לתצפית מרהיבה על מפל באפיקו של הנחל, וניתן לראות את הגב בתחתיתו. בנקודה זו השביל הירוק יורד לכיוון הגב, שם נוכל לטבול במים הקרירים. לאחר המנוחה, נמשיך על השביל הירוק כקילומטר וחצי עד לנקודה בו הוא פונה בחדות צפונה במעלה האפיק המנקז את הנחל. השביל הירוק מטפס בערוץ הנחל עד ליציאה ממנו לעבר נקודת גובה. מכאן ממשיך השביל בדרך גמלים, שעליה נלך עד שנגיע לנקודת תחילת המסלול.
 
מסלולי טיולים באזור ים המלח: נחל קינה
מקור התמונות: Lior Golgher (1), (2), Ester InbarAmykill26ekeidar
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.