print header

5 מסלולי טיול ברמת הגולן ועוד מקום אחד מסתורי ביותר

ברחבי הארץ היפה שלנו מסתתרים מסלולי הליכה רבים ומגוונים, אך נדמה כי ישנו אזור אחד ומיוחד שרבים לא מגיעים אליו בתדירות גבוהה, ככל הנראה בשל המרחק שלו מהמרכז ולא בגלל שחסר מה לראות בו. אנחנו כמובן מדברים על רמת הגולן - באזור היפה והעשיר בצמחייה והיסטוריה הזה יש מסלולי טיול יפים ומיוחדים במינם שמושכים אליהם בעיקר קבוצות טיולים מאורגנות, אך אין סיבה שזה יעצור אתכם. אז כדי שגם אתם תוכלו לבלות עם המשפחה בחיק הטבע באזור ירוק ומושלם, החלטנו לחשוף בפניכם 5 מסלולי טיול מומלצים ובונוס מסקרן ומסתורי שלא הרבה מכירים...

1. נחל זוויתן (מיקום במפה)

בקיץ הלוהט של ישראל רובנו רוצים לברוח אל מקורות המים השונים והרבים שהארץ שלנו מציעה. אחד ממקורות המים האלה הוא נחל הזוויתן, אשר מציע ביקור במפל יפהפה ובריכות מים קרירות ונעימות. נכון, אמנם חלק מהמסלול עובר באזור יבש יחסית של רמת הגולן, אבל מאגרי המים הרבים שמלווים אותו שווים כל רגע של טיול. אורכו של הנחל הוא 19 קילומטרים, אבל אנו נטייל בחלקו העליון – אזור עשיר בבריכות מים ומפל מרשים וגדול אחד. חשוב לדעת כי מסלול ההליכה אינו מעגלי והוא מתאים למשפחות מיטיבות לכת.
 
איך מגיעים? יש לנסוע אל צומת אנדרטת חטיבה 7 – אנדרטת עוצבת סער, בחיבור כביש 87 עם כביש 9088. בצומת זו יש לפנות לכיוון צפון-מערב על כביש 9088 ולאחר כקילומטר, בנקודה בה הכביש חוצה את נחל זוויתן על גשר, ישנו מגרש חנייה לתחילת המסלול של הזוויתן העליון – הגשר הוא נקודת התחלת המסלול וישנו שלט המורה על כך. את הרכב השני יש לחנות בחניון יהודיה ולשם כך יש לנסוע מחניון תחילת המסלול חזרה לצומת עוצבת סער ולפנות דרומה על כביש 87 עד שתגיעו לחניון יהודיה – ישנו שלט המורה על החניון שנמצא צפונית לכביש. יש לציין כי הזוויתן הוא שמורת טבע, לכן המבקרים נדרשים לתשלום אשר נעשה בחניון יהודיה בכניסה או ביציאה מהמסלול – 22 ₪ למבוגר ו-10 ₪ לילד.
 
איך הולכים? אחרי שחנינו נתקדם במורד הנחל עם סימון השבילים האדום ולאחר כ-1.5 קילומטר נעבור על פני בריכות יפות באפיק הנחל – לרוב אפשר להשתכשך בבריכות אלו, אך בימי הקיץ הן בדרך כלל עמוסות. נמשיך דרומה עם השביל בצמוד לגדה המערבית של הנחל, ולאחר כ-2 קילומטרים, במקום בו השביל חותך דרך עפר המסומנת בסימון שבילים שחור, אנו נגיע אל בריכות יפהפיות עוד יותר – בריכות גדולות ועמוקות המכותרות בעמודי בזלת ומשטחי בזלת בצורת משושים ומחומשים – עדות להתקררות המהירה של הלבה.
 
מבריכות המים נמשיך עם הנחל על השביל האדום כאשר נבחין באמת מים עתיקה הנמצאת על הגדה המזרחית של הנחל, ונמשיך ללכת עם השביל עד שנגיע אל נקודת תצפית מעל למפל הנחושת שגובהו כ-28 מטרים – מפל זוויתן. מהתצפית יורד שביל מסומן אל הבריכות שאליהן מתנקזים מי המפל ולאחר השהייה חוזרים חזרה אל נקודת התצפית. מאותה נקודה נמשיך עם השביל האדום לאורך שפתו המזרחית של הנחל עד לחיבורו עם שביל הפונה מזרחה – שביל המסומן בירוק, בו נבחר ונצעד בו עד לחניון יהודיה ולנקודת סוף המסלול.

2. שמורת נוב (מיקום במפה)

שמורת הטבע נוב כבר הפכה ממזמן לאתר עלייה לרגל של מטיילים ישראלים רבים, בעיקר בחודשי החורף בהם הנרקיסים ואירוס הביצות פורחים. השמורה אשר שוכנת בדרום רמת הגולן חולשת על שטח של ביצה עתיקה שמעליה עובר שביל עץ מיוחד המאפשר כניסה עד לעומק מרבדי הפרחים היפים שבה. הביצה נוצרה בעיקר בשל ריבוי משקעים, השיפוע המתון של האזור והקרקע החרסיתית שלא מאפשרת חלחול של המים. בשמורה צומחים מגוון צמחים שונים לאורך כל השנה, מה שאומר שלא משנה באיזו עונה תבחרו להגיע לשמורה, אתם תמצאו בה פריחה שובת לב.
 
מסלולי טיול ברמת הגולן: שמורת נוב
איך מגיעים? יש לנסוע לצומת אפיק ולהמשיך צפונה על כביש 98 עד שמגיעים למושב נוב שיהיה צפונית לכביש. עוברים את מושב נוב ולאחר מכן תהיה כניסה סלולה לישוב חיספין, בה נפנה בעקבות השילוט לכיוון הכניסה לשמורה. ניתן להגיע לשמורה גם בקווי אוטובוסים שונים של אגד וכן של מועצה אזורית גולן.
 
איך הולכים? כפי שציינו, השמורה מושכת מטיילים רבים בשל גלי הפריחה הגדולים בפרק זמן קצר על פני שטח קטן יחסית. לכן, כדי למנוע נזקים בשמורה ובמיוחד לפריחה המרהיבה, אך באותה העת לאפשר למטיילים ליהנות ממנה, נסלל שביל טיול לאורך כקילומטר שבחלקו הוא מותאם גם למוגבלי תנועה. לאחר שתיכנסו לשמורה ותחלו ללכת על השביל, אתם תעברו בריכוזי הפריחה העיקריים שבשמורה במסלול מעגלי שיחזיר אתכם חזרה אל הכניסה.

3. נחל אל על (מיקום במפה)

שמורת הטבע היפהפייה שעוטפת את נחל אל על מספקת למטיילים נופים מרשימים, חיות בר שניתן לראות ולשמוע וכמובן נחל איתן המפורסם בעיקר בזכות שני המפלים שבו. כפי שחלקכם יודע, אדמת רמת הגולן ברובה עשויה מאבני בזלת וזו הסיבה לצבע השחור ברוב חלקיה, כאשר זהו גם צבעו של המפל הראשון שנפגוש במסלול, אבל בחלק מהמקומות הצליחו המים לחדור בעוצמה ולחשוף את הגיר הלבן, וזהו צבעו של המפל השני. כמובן, מתחת לכל מפל יש בריכה ענקית שמזמינה לטבול בה וזה בדיוק מה שאתם הולכים לעשות במסלול היפה הבא.
 
איך מגיעים? תחילת המסלול היא בחניון המפלים שנמצא בקרבת המושב הדתי אבני איתן, לכן ההגעה אליו בימי חול ושבת שונה בהתאם. ביום חול יש להגיע לצומת אפיק ולנסוע צפונה על כביש 98 לכיוון אבני איתן, שם נכנסים עם המכונית עד לחניון. ביום שבת וחג יש להגיע לצומת אפיק ולנסוע צפונה לכיוון אבני איתן, אך כ-100 מטרים לפני הכניסה למושב יש לפנות שמאלה (צפונה) לדרך עפר ולנסוע בה בהתאם לשילוט המכווין לחניון. חשוב לציין כי המסלול אינו מעגלי ועל כן יש להשאיר רכב בחנייה שבכניסה ליישוב אליעד בכביש ההיקפי המזרחי ליד סוף המסלול המסומן בסימון שבילים אדום.
 
איך הולכים? מחניון המפלים יש להמשיך צפונה בשביל המסומן בסימון אדום לאורך גדר המושב עד לתחילת הירידה לערוץ נחל אל על. בנקודה בה מתחילה הירידה מומלץ לעשות עצירה לתצפית ולמנוחה וכן להסביר לאלו שמטיילים איתכם כי הירידה עצמה לא פשוטה ועל כן יש להיזהר. לאחר שירדנו והגענו לאפיק הנחל, נעלה מעט לגדה הצפונית (הימנית) ונמשיך בשביל המתפתל בין הצמחייה. לאחר כרבע שעה הליכה נגיע למשטח בזלת עליו זורמים מים שנופלים ממפל שגובהו כ-8 מטרים לבריכה טבעית ויפה – זהו המפל השחור. אל הבריכה של המפל יש לרדת בשביל תלול ולהיזהר בהגעה ובחזרה ממנה.
 
לאחר שחזרנו אל השביל, נמשיך בהליכה על הגדה הימנית של הנחל ולאחר כ-2 קילומטרים ותוך כדי מעבר ליד מספר בריכות קטנות, נגיע אל המפל הלבן. כדי להגיע לבריכה הגדולה של המפל המרשים הנישא לגובה של כ-14 מטרים, יש להמשיך בהליכה של מספר דקות עד לפיצול השביל עם שביל היורד אל הבריכה. לאחר השהות בבריכה המקסימה, יש לעלות חזרה בשביל בו ירדנו ולהמשיך על השביל האדום. מכאן יש עלייה מתונה אך ארוכה של כ-2 קילומטרים, שבמהלכה ישנן מספר נקודות תצפית בהן ניתן לעצור להתרעננות עד אשר מגיעים לסוף המסלול בשביל הגישה לקיבוץ אליעד.

4. יער אודם (מיקום במפה)

בצפון רמת הגולן מסתתר יער אלונים מרשים שבין עציו התגלתה תופעת טבע געשית מיוחדת – יער אודם. המסלול היפה שעובר בכל חלקיו של היער ייקח אתכם למסע בנופו המיוחד של האזור עד אשר נגיע אל הג'ובה – מכתש וולקני שקוטרו מגיע ל-250 מטרים ועומקו ל-60 מטרים. המסלול ביער הוא מעגלי ומתאים לכל בני המשפחה בכל עונה בשנה, כאשר בקיץ ניתן ליהנות ממזג האוויר הנעים והעצים הירוקים, בחודשי החורף מהשלג שמכסה את היער, בחודשי הסתיו משינוי צבעי העלים שעל העצים ובחודשי האביב ממרבדי סחלבים המכסים את כל הג'ובות שביער – מלבד הג'ובה הגדולה, יש ביער עוד 22 ג'ובות.
 
מסלולי טיול ברמת הגולן: יער אודם מושלג
איך מגיעים? יש להגיע ליישוב מסעדה, ובצומת יער אודם אשר בכניסה הדרומית ליישוב לפנות מערבה לכביש 978 ולעבר היישוב אודם. לאחר כ-3 קילומטרים של נסיעה, וכ-200 מטרים לפני הפניה ליישוב אודם, תבחינו בצד ימין (מערב) בשביל היוצא מהכביש ומסומן בסימון שחור – שם יש להחנות את הרכב ולהתחיל ללכת לאורך השביל, כשלאחר הליכה של כ-500 מטרים תגיעו לג'ובה הגדולה ותוכלו להתרשם ממנה. התצפית עליה מרשימה ומומלץ לערוך סיבוב קצר סביבה, וכן לרדת אל תחתית הג'ובה בירידה ועליה חזרה מאתגרים במיוחד, ולאחר מכן יש לחזור אל המכונית. עם הרכב יש לחזור לעבר מסעדה ובצומת יער אודם יש לפנות דרומה (ימינה), ולאחר כ-1.5 קילומטרים הכביש יתעקל בחדות שמאלה. בתום העיקול יש להבחין בירידה לדרך עפר המסומנת בסימון שבילים כחול – נחנה את הרכב ונתחיל ללכת על דרך העפר.
 
מסלולי טיול ברמת הגולן: חזירי בר ביער אודם
איך הולכים? אנו נצעד עם הדרך כ-300 מטרים עד לפניית השביל ימינה. לאחר כמה עשרות מטרים, השביל נכנס בין עצי היער ומטפס לעברו של תל ממנו ניתן לערוך תצפית יפה על האזור. לאחר מכן, השביל יוביל אותנו עד לגבול מטע תפוחים חסום, לכן יש ללכת דרומית למטע בדרך העפר הנוחה ולרדת בה כחצי קילומטר עד לשביל האדום. בצומת עם השביל האדום נפנה ימינה ולאחר כ-200 מטרים נגיע לצומת בו משתלב השביל הכחול היורד מהתל עם השביל האדום. אם נבחר לפנות שמאלה בשביל האדום נגיע לאחר הליכה של כ-2.5 קילומטרים לפסגת הר אודם, אבל כדי לחזור אל הרכב יש לפנות ימינה (צפונה) עם סימון השבילים האדום בדרכנו מטה אל הכביש. בסמוך לכביש יש לפנות ימינה וללכת על דרך העפר המקבילה לכביש עד שמגיעים לרכב.

5. נחל עורבים (מיקום במפה)

חלק מנחלי הגולן לא זורמים כל השנה, אך במהלך חודשי החורף, אין להם מתחרים בכל רחבי הארץ. נחל מרשים שכזה הוא נחל עורבים, בו יש חמישה מפלים כאשר בשיא הזרימה הם משאירים את הצופים בהם המומים ומרותקים. נחל עורבים חוצב את דרכו בתוך הבזלת השחורה של רמת הגולן בסדרת מפלים מרהיבה עד שהוא נשפך לעמק החולה. במהלך המסלול אתם עתידים להיחשף לנוף פנורמי משגע ורוב הסיכויים כי תיפגשו גם עם מספר רב של שפני סלע.
 
איך מגיעים? יש להגיע לקיבוץ גונן שבצידו המזרחי של עמק החולה ולהתחיל לטפס עם הרכב בכביש 959 לכיוון צומת ווסט. יש לנסוע בכביש עד שעוברים את היישוב קלע אלון, ולאחר כקילומטר תהיה פנייה שמאלה לדרך סלולה משובשת – זהו ציר הנפט. יש לפנות לדרך זו (צפונה) ולהמשיך בה כ-2 קילומטרים עד למפגש עם הנחל, זוהי נקודת תחילת המסלול המסומן בסימון שבילים אדום. את הרכב המאסף יש להשאיר בנקודת הסיום שאליה מגיעים גם כן מגונן. מתחילים עליה בכביש 959 ולאחר כ-200 מטרים תהיה פנייה חדה שמאלה, נמשיך על הכביש לעוד פנייה חדשה שמאלה ולאחריה תהיה פנייה חדה ימינה. לאחר הפנייה האחרונה, כ-500 מטרים ממנה יש לשים לב לצד שמאל ולכביש הפונה לדרך עפר המסומנת באדום – זוהי נקודת סיום המסלול.
 
איך הולכים? ראשית, חשוב לציין כי המסלול אינו מעגלי והוא מומלץ למיטבי לכת בלבד. כמו כן, חשוב לדעת כי מיד לאחר הגשמים, אדמת המסלול חלקה ולא מומלץ להמשיך לטייל במסלול מעבר לתצפית על המפל הגדול. נתחיל בהליכה בין הסלעים בשביל היורד לכיוון מערב ואל הנחל, כאשר בדרך נעבור לצד מושבה של שפני סלע. לאחר הליכה של כרבע שעה לאורך הערוץ, נגיע לסדרה של ארבעה מפלים בגבהים נמוכים עד אשר נגיע למפל החמישי והגבוה בנחל, שגובהו כ-10 מטרים. התצפית על המפלים מומלצת מאוד, שכן המראה של זרימת המים בשיאה מהפנט כל צופה. מנקודת התצפית ניתן לרדת לתחתית המפל הגבוה ולחזות בזרימה מלמטה.
 
מנקודת התצפית שמעל המפל הגדול, יש להמשיך בשביל אל תחתית הנחל. בהמשך השביל ניתקל בחציית הנחל מספר פעמים כאשר ההליכה מתבצעת בין הסלעים. לאחר כ-1.5 קילומטרים נגיע למפל נוסף שלאחריו ייפתח לפנינו הנוף המרהיב של עמק החולה. בדרך נעבור לצד נגמ"ש הפוך – אנדרטת זיכרון – ולאחר כמה מאות מטרים נגיע למפגש דרכים עם דרך הפטרולים הישנה בה השביל פונה שמאלה (דרומה). לאחר כ-2.5 קילומטרים מאותו המפגש נגיע לכביש 959 ולנקודת הסיום בה מחכה לנו הרכב.
 
מסלולי טיול ברמת הגולן: המפל הגדול בנחל עורבים

בונוס: רוג'ום אל הירי (מיקום במפה)

לא הרבה יודעים כי בלב רמת הגולן, דרומית למושב יונתן, קיימת תופעה מסתורית שמסקרנת אנשים רבים: מעגל אבנים קדום שנחשף רק בשנות ה-60. המקום, אשר מכונה רוג'ום אל הירי, ובעברית גלגל הרפאים, שוכן במרכז שטח רחב שמכוסה במאות תאי קבורה מהתקופה הניאוליתית. במקום הזה ניתן להבחין בשלושה מעגלים ענקיים מאבני בזלת, זה בתוך זה, כאשר במרכזם מתנשא גל אבנים לגובה של כ-7 מטרים. בדומה למעגלי התבואה המסתוריים שמופיעים בין רגע ברחבי העולם, גם הרוג'ום נותר עד היום אפוף מסתורין ועדיין לא ברור לגמרי מה תפקידו, מתי נוצר וכיצד.
 
בשנות ה-80 נערכה במקום חפירה ארכיאולוגית שבה התגלה כי מדובר בקבר שככל הנראה נבנה על בסיסו של אתר מרכזי שכבר היה קיים במקום, אך לא ברור מתי נבנה המכלול כולו. התעלומה הזו ממשיכה להעלות שלל השערות לגבי הייעוד של מעגלי האבנים, וגם אתם תוכלו להרהר בשאלה הזו: האם הוא אתר קבורה, אתר לפולחן אלילים, מצפה אסטרונומי או שמא בכלל בסיס התקשרות עם חייזרים.
 
איך מגיעים? יש לנסוע בכביש 808 לכיוון קצרין עד אשר מגיעים לצומת דליות. מצומת זו ממשיכים צפונה כ-100 מטרים נוספים עד לתחנת האוטובוס ועד שרואים מימין שער בקר מסומן בצבעים כחול-ירוק-לבן (סימון שביל הגולן) – כאן יש לחנות ולהמשיך ברגל אל האתר.
 
איך הולכים? ראשית חשוב לציין כי האתר נמצא בתוך שטח אימונים של צה"ל, לכן יש לתאם את הביקור עם החטיבה המרחבית של צפון רמת הגולן – לרוב הטיול יאושר רק בימי שישי-שבת. כמו כן, האתר הוא גן לאומי ואין להיכנס לעתיקות על מנת שלא לפגוע בהן. לאחר שחנינו, נתחיל בהליכה על הסוללה של מאגר דליות, שממנו ניתן להביט צפון-מזרחית לכיוון פארס ולראות את ערימת האבנים הגדולה. לאחר מכן, נקיף את המאגר משמאל ונמשיך עם סימון שביל הגולן עד שער בקר שאותו נחצה ועד שנגיע לשביל שנמצא מימין המוביל אל הרוג'ום. כדי להגיע אליו, יש לחצות את נחל דליות הזורם לאורך כל ימות השנה. לאחר שצפינו בתופעה המדהימה נחזור על אותו השביל שהגענו חזרה אל הרכב – הליכה במישור לאורך 2 קילומטרים לכל כיוון.
 
מקור התמונות: Liat GordonLior GolgherMathKnightdudi shiler
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.