print header

5 מסלולי טיולים מומלצים ויפים באזור הרי ירושלים

אנחנו די בטוחים שרוב הישראלים אוהבים לפקוד את עיר הבירה, ובין אם מסיבות דתיות, תיירותיות או אחרות, רבים מאיתנו ביקרו שם יותר מפעם אחת. עם זאת, כאשר מסתכלים על האזור הגאוגרפי שבו שוכנת ירושלים המדהימה, מבינים במהרה כי הטופוגרפיה ההררית שבאזור טומנת בתוכה מספר רב של מסלולי טיולים, פינות טבע קסומות ונופים מרהיבים שייחודיים למקום הזה בלבד. אז כדי שגם אתם תוכלו ליהנות מכל האושר והטוב הזה, אספנו לפניכם 5 מסלולי טיולים קלים באזור אשר מתאימים לכל המשפחה. כמו כן, מסלולים אלו מומלצים להליכה בעיקר בחודשי החורף והאביב, אך גם את תבחרו לצעוד בהם בסתיו ובקיץ תוכלו ליהנות מהם לא פחות.

1. הר הרוח ושביל נוף יתלה

הרי ירושלים הגדולים והירוקים נפרשים בשלוחות אל מישור החוף, כשביניהן פזורים גיאיות ונחלים. בשלוחה הצפונית לכביש 1 שוכן לו הר הרוח, שנטוע יערות ויספק לכם ולמשפחתכם מקום מקסים לפיקניק ולטיול רגלי קליל. המסלול שלפניכם קצר במיוחד, מעגלי ומתאים לילדים: אורכו קילומטר וחצי בלבד, והוא עובר בנופי נחל יתלה היפים לאורך כל ימות השנה ומספק פינות פיקניק חביבות ומתאימות למנוחה.
 

איך מטיילים?

מחניון לוין יוצא שביל המסומן בסימון שבילים ירוק, ולמי מכם שמגיע עם ילדים קטנים, כדאי לדעת שהוא אינו מתאים לעגלות. לאחר הליכה של כ-50 מטר מתחילת השביל נגיע למרפסת תצפית שממנה אפשר להשקיף על כל הסביבה לרבות נחל יתלה. השביל הירוק מאפשר תצפיות מרהיבות לישובים שמצפון לכביש 1, וכן לנוף מישור החוף שבאופק. הסיור בשביל אינו ארוך, ולאחר כ-800 מטרים נראה שלט המפנה אותנו לעבר בור מים. נצעד על השביל המסומן בירוק לעבר בור המים, נקודת עצירה שהיא חלק מחרבת בית תול – שרידי ישוב ערבי שהיה במקום זה ושימר את שמו של הישוב הקדום שהיה באזור ונקרא "יתלה" . מבור המים נמשיך עם השביל הירוק למשך כ-2 דקות, ונגיע למרפסת תצפית נוספת שנמצאת על דרך העפר המסומנת בסימון שבילים כחול. כעת נפנה ימינה (מזרחה) ונלך על דרך עפר כ-700 מטרים עד שנגיע בחזרה לחניון בו התחלנו.

איך מגיעים?

נוסעים על כביש תל אביב-ירושלים (כביש 1) ופונים במחלף עין חמד-אבו גוש לכיוון אבו גוש, נטף ומעלה החמישה. הכביש עובר בכפר אבו גוש ובחלקו העליון של הכפר פונים ימינה לכיוון נטף ומעלה החמישה. לאחר כמה מאות מטרים פונים שמאלה לכיוון נטף (הפנייה ימינה מובילה למעלה החמישה). נחלוף על פני פנייה לדרך העפר להר הרוח (סימון שבילים כחול) ונמשיך בכביש הראשי, עד שנגיע לפנייה שמאלה ליער יהדות פולין ודרך עפר המסומנת בסימון שבילים אדום. חשוב לציין כי אם הגעתם לכניסה לישוב נטף, סימן שפספסתם את הפנייה ועליכם לשוב. ממשיכים לנסוע עם הדרך המסומנת בסימון שבילים אדום, שהופכת לאחר מרחק קצר לדרך סלולה. לאחר כ-3 דקות של נסיעה נראה לצד עיקול בכביש הפניה לחוות העיזים הר הרוח. מהחווה נמשיך עם הדרך האדומה במעלה ההר, ולאחר כ-2 דקות נגיע למפגש עם דרך עפר המסומנת בסימון שבילים כחול. בסמוך לצומת נמצא חניון הנקרא חניון לוין - כאן מתחיל ומסתיים הסיור.

2. נחל חלילים ועינות תלם

נחל חלילים שוכן בין בתי מבשרת ציון וכביש 1, והוא מהווה ריאה ירוקה בלב הבטון והאספלט. המסלול מתאים לכל גיל, והגישה הפשוטה לתחילתו ולסופו הופכות אותו למושלם למשפחות, במיוחד בתקופת האביב הפורח. בתחתית הנחל נמצא פארק עמק הארזים עם שלל משחקים לילדים, בו תוכלו להעביר מספר שעות, וכמובן להתרשם ממערת חלילים המרהיבה. 
 
מסלולי טיול בהרי ירושלים: מערות חלילים

איך מטיילים?

תחילת המסלול אינה מסומנת היטב וחשוב לעקוב אחר הוראות ההגעה: ברחוב השלום הנמצא מערבית למגרש החניה ישנה רחבת עפר גדולה, ולאחר שחוצים אותה רואים היטב את נחל חלילים ואת תחילת המסלול. השביל לאורך הנחל מסומן בסימון שבילים ירוק, ונלך בו עד שנפגוש בסימון שבילים שקוף (שני פסים לבנים ללא צבע ביניהם), אשר יוביל אותנו לאתר העתיקות חורבת המוצה, שכולל בורות מים רבים ולכן כדאי להיזהר בעת השהייה בו. לאחר הביקור בחורבה נמשיך בשביל הירוק כעשר דקות נוספות, עד לאחת מגולות הכותרת של הטיול - מערת חלילים המרהיבה בה ניתן לבקר.
 
לאחר השהייה במערה נרד בזהירות ונמשיך במורד הנחל עד שנגיע לחלקו המערבי של פארק עמק הארזים. תוכלו למצוא בו שביל אופניים וכן מוקדי פנאי ונופש, הכוללים אזורי משחק ופיקניק בהם ילדיכם יוכלו ליהנות ממשחקי "שולחן" אשר הותאמו לטבע. מנקודה זו נפנה שמאלה לביקור בעינות תלם, ונלך על דרך עפר המסומנת בסימון שבילים כחול. משם נגיע למפגש יפהפה של נחל שורק עם נחל לוז, שבסמוך לו נמצאת חורבת בית תלם ובית משאבות, שני אתרים ששוכנים ליד עינות תלם. ממעיינות תלם נחזור על צעדינו בנחל שורק עד למקום שבו נמצא הרכב השני או נשוב לנקודת ההתחלה.

איך מגיעים?

חשוב לציין כי המסלול אינו מעגלי וצריך להשאיר רכב נוסף בנקודת הסיום, או לבחור לחזור לרכב שמחכה בנקודת ההתחלה. הגישה למסלול נמצאת מערבית לרחבת החנייה של בית הספר השלום במבשרת ציון, בכתובת רחוב השלום 80 שאותה ניתן להזין באפליקציית Waze. באשר להבאת רכב לנקודת הסיום, נוסעים על כביש 1, פונים במחלף הראל ימינה לבית זית ועוקבים אחר השילוט למבשרת ציון. מיד לאחר המעבר של כביש 1, פונים ימינה לדרך עפר ולאחר כמה מאות מטרים מגיעים לחניון גדול של פארק עמק הארזים, למקום בו מסתיים המסלול.

3. יער ירושלים

ממש ליד שכונות עיר הבירה שלנו ניצב לו יער ירושלים המשמש כריאה ירוקה וגדולה. עד לפני כמה שנים אפשר היה לפגוש ביער שלל הפתעות נעימות כמו צבאים, דורבנים ושועלים, אך בשל הבנייה המאסיבית באזור, העצים ובעלי החיים שבו נמצאים היום בסכנת הכחדה. בסיורנו נצא לנשום אוויר פסגות ונכיר את אחת מפניני הטבע היותר יפות של ירושלים והאזור שלה.
 

איך מטיילים?

נתחיל בגן אוסטרליה, בו נבחין בסימון שבילים כחול המסמן את "שביל הארז", שהוא דרך צרה אך נוחה, שמצריכה טיפוס במדרגות. לאורכו, נוכל ליהנות מיופיין של פינות טבע קסומות שיושבות לצד צמחייה המלבלבת בעיקר בחודשי הפריחה, וכמובן ממגוון נקודות תצפית המשקיפות על נופי ירושלים המרהיבים. נמשיך ללכת על פי סימון המסלול עד שנגיע לרחבת הארז, שם נוכל לעצור לפיקניק ולמנוחה. לאחר מכן נרד חזרה לשביל ונלך לפי השילוט עד שנגיע לחניון אונטריו, בו הילדים יוכלו ליהנות ממתקני שעשועים הפזורים במקום. ממנו נלך בעקבות סימון השבילים הכחול, עד שנחצה כביש בזהירות ונמשיך לצעוד דרך חורשת ברושים ואלונים יפה, שממנה נעלה בחזרה לנקודת ההתחלה בגן אוסטרליה.

איך מגיעים?

יש לרשום באפליקציית Waze "גן אוסטרליה" ולחנות את הרכב בקרבת מקום – זוהי נקודת התחלת וסיום המסלול שלנו.

4. נחל כרמילה ונחל כסלון

הטיול הבא הולך לקחת אתכם לשניים מהנחלים היפים שבין הרי ירושלים, נחל כרמילה ונחל כסלון. נחל כרמילה מאפשר הליכה נינוחה בטבע בטיול של עד חצי יום, שניתן לעשות במסלול מעגלי שכולל עליה לא קלה. מומלץ להגיע לאזור הזה בעיקר בחודשי הסתיו, החורף והאביב כדי ליהנות מהפריחה היפה שבו.
 
מסלולי טיול בהרי ירושלים: מערת בני ברית

איך מטיילים?

בסמוך לנקודת חניית הרכבים שנמצאת בנחל כסלון, שוכנת מערת בני ברית הקרויה גם מערת הקדושים ומשמשת כמקום התייחדות עם נספי השואה. לאחר הביקור במערה, נצא לטיפוס בצד הצפוני של הנחל לעבר הר כרמילה לכיוון צפון, בשביל המסומן בסימון שבילים כחול וסימון של שביל ישראל. אורך השביל הוא כ-1 קילומטר בעלייה לא קלה, אך כזו אשר עוברת בחורש נעים ומוצל ומספקת לנו נופים מרהיבים של נחל כסלון. בסוף העלייה נגיע לדרך עפר המסומנת בסימון שבילים שחור, ולאחר מנוחה קלה ותצפית, נפנה מערבה (שמאלה) ונמשיך בדרך עפר נוחה.
 
לאחר הליכה של כ-2 קילומטר, נגיע לשביל המסומן בסימון שבילים ירוק שנחצה על ידי ואדי קטן – זהו נחל כרמילה. כעת נפנה שמאלה במורד הנחל על בסיס הגדה המערבית, ולאחר הליכה של כקילומטר נוכל להבחין בגבים שלאחר הגשמים מזמינים את המטיילים לשכשך את רגליהם במים. נמשיך ללכת על הנחל עוד כ-300 מטרים עד שנגיע לנקודת המפגש של נחל כרמילה עם נחל כסלון, שממנה נחזור לדרך עפר המסומנת בסימון שבילים אדום, שבה הגענו עם הרכב. מכאן נפנה שמאלה (מזרחה) ונלך עוד כקילומטר בדרך עפר נוחה ומוצלת עד לחניון של מערת בני ברית.

איך מגיעים?

רושמים באפליקציית Waze "צומת אשתאול", ממנה נפנה לכיוון כביש מספר 395. לאחר 500 מטר נפנה שמאלה בכביש שירות עם שלט חום המפנה ליקב "פלם". אחרי נסיעה של כ-500 מטר נוספים נגיע לצומת T בה יש לפנות שמאלה על שביל המסומן בסימון שבילים אדום, שמוביל למערת בני ברית ולחניית רכבים שנמצאת במקום – זוהי נקודת תחילת המסלול.

5. שביל המטוס סובב איתנים

מסלול ההליכה בשביל המטוס סובב איתנים פורש לפניכם את הנוף המושלם והמיוחד של הרי ירושלים. בחודשי האביב המסלול מתכסה פריחה בשלל צבעי הקשת, אך ניתן ליהנות ממנו גם לאורך כל שאר ימות השנה. למרות שהמסלול מוגדר כמתאים למיטבי לכת, הוא ממש לא כזה וכל המשפחה יכולה לצעוד בו בקלות, זאת מפני שהוא מעגלי ואורכו כקילומטר וחצי בלבד.
 

איך מטיילים?

ראשית, חשוב לדעת שרוב המסלול לא מוצל ולכן מומלץ להצטייד בכמות מים שתספיק לכם (כליטר לאדם). כמו כן, אמצע המסלול מתחבר עם מסלול נוסף שהוא ארוך וקשה, לכן שימו לב לפיצול ולשילוט של המסלול, שיוביל אתכם להמשך הדרך הנכונה. מתחילת המסלול ילוו אתכם עצי יער וחורש ים תיכוני, כמו ברוש, אלון מצוי ואלה ארצישראלית ומגוון צמחים, שעומדים על רקע הנופים הקסומים של הרי ירושלים. נמשיך ללכת בשביל עד שנגיע לשילוט המסמן לפנות שמאלה להמשך המסלול. שימו לב שתצטרכו לטפס מעט על השביל, אך מדובר בעלייה קלה וקצרה, שבהמשכה תמצאו שביל ישר ונוח להליכה שיוביל אתכם לנקודת ההתחלה, שהיא גם סיום המסלול.

איך מגיעים?

את נקודת ההתחלה של המסלול תוכלו למצוא באפליקציות הניווט השונות לפי חיפוש של "שביל המטוס סובב איתנים", כך שההגעה אליו ממש פשוטה. מכיוון שהמסלול מעגלי, נקודת הסיום נמצאת ממש מול נקודת ההתחלה, בה יש מקום חנייה אשר מתאים ל-4-5 רכבים. אם לא תמצאו שם מקום לחנות בו, תוכלו להמשיך מספר מטרים קדימה, לרחבת חנייה גדולה יותר.
 
מקור התמונות: ירון פדות
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.