print header

אילו מזיקים צריך להדביר בבית ובגינה בחורף?

ידוע שהקיץ הוא העונה שמביאה איתה את שלל סוגי המזיקים השנואים ביותר, ביניהם יתושים, ג'וקים, נמלים ועוד, אך האם זה אומר שבחורף הבית והגינה נשארים מוגנים מפני שלל חרקים ומכרסמים? התשובה היא כמובן: לא, ולמעשה לכל עונה יש את המזיקים שאופייניים לה, וגם בחורף יש מזיקים שעלולים להרוס את כל העבודה הקשה שלכם בגינה או לחדור לכם לבית. פנינו למומחים של הדברה סנטר כדי להבין באילו מזיקים מדובר ומה אפשר לעשות נגדם - והנה לפניכם התשובות.
 
הדברה בחורף: מדביר

1. מכרסמים

חולדות ועכברים מחפשים במהלך החורף מקום חמים ונעים שבו יוכלו להתמקם ולהתרבות, ולא יפתיע אתכם לגלות שהמקום הזה הוא לרוב ביתכם. ברגע שהמכרסם מצא מקום שמתאים לו למחיה, כלומר שיש בו מחסה, מים ומזון, ספק אם הוא יבחר לעזוב על דעת עצמו, ויותר מזה – הוא יתרבה במהירות רבה מאוד. לכן חשוב לטפל בבעיית המכרסמים בזמן, להציב מלכודות ואף להזמין לוכד חולדות אם לא הצלחתם ללכוד את המכרסם בעצמכם. 

2. תיקן גרמני

בקיץ שולט התיקן האמריקאי – הג'וק הגדול שכולם מכירים – אך החורף הוא העונה של התיקן הגרמני. למעשה, התיקן הגרמני פעיל לכל אורך השנה, ולכן מדבירים נתקלים בו יותר בחורף מאשר בתיקן האמריקאי, שפעיל בעיקר מתחילת האביב. הבעיה עם התיקן הזה היא שקשה מאוד להדביר אותו, ותכשירים כאלו או אחרים או שיטות ביתיות שונות לא יעזרו לכם. הדרך היחידה להדביר אותו כמו שצריך היא בעזרת שילוב של פיתיונות ג'ל מורעלים ושימוש במלכודות דבק, ויתכן אפילו שהטיפול הזה יצריך מספר ביקורים של המדביר.

3. חלזונות וחשופיות

כשאתם חושבים על הדברת מזיקים, סביר להניח שחלזונות וחשופיות לא קופצים לכם מיד לראש, אך גם אותם ניתן ורצוי להדביר, בעיקר בחודשי החורף הגשומים, אז הם צצים לפתע בגינה. היצורים החלקלקים והריריים האלה ניזונים בין היתר מזרעים ששתלתם באדמה וכן משתילים, והם יכולים לעשות נזק רב לגינה שלכם אם לא תטפלו בהם בזמן. חשוב לציין ששימוש ברעל נגד החשופיות והחלזונות אינו מומלץ למי שיש בבעלותו חיית מחמד, מאחר שהיא עלולה לנסות לאכול את המזיקים האלה ועקב כך לספוג את הרעל בעצמה. לכן לפני שאתם מזמינים מדביר יידעו אותו בנוגע לכך שאתם מגדלים כלב או חתול.

4. עכבישים

יתכן שלכל אורך השנה יש לכם עכבישים בגינה, אך לפתע – קצת אחרי שהתחיל החורף – אתם מתחילים לראות את הקורים שלהם ואף אותם בעצמם ברחבי הבית. הסיבה לכך היא שכמו יצורים חיים רבים אחרים, גם העכבישים מחפשים מקום חמים שבו יוכלו להעביר את החודשים הקרים, והבית שלכם מהווה אזור מושלם לשם כך. ההדברה נגד העכבישים נעשית בריסוס, כשיש לוודא שמרססים כל חור וחריץ שבו יכולים להימצא עכבישים. חלקם נכנסים לתרדמת בחורף ומסתתרים גם בגינה, לכן יתכן שהמדביר ימליץ להדביר גם אותה לפני האביב – אפילו אם אתם לא רואים שם עכבישים כרגע.

5. פרעושים

אמנם לא מדובר במזיק של חורף במלוא מובן המילה, אך הוא פעיל במשך כל ימות השנה ולא נעלם מהגינה או מהבית כמו מזיקים אחרים. אם יש לכם חיית מחמד בבית, בדקו היטב את השטיחים, הרהיטים והמיטה שלה באופן קבוע, וחפשו סימנים שמעידים על פרעושים. אם למשל אתם רואים נקודות שחורות קטנטנות באזורי המרבץ של חיית המחמד – אלו הן למעשה תוצרי הצואה של המזיקים האלה, שמעידים על הימצאותם בבית. ההדברה תיעשה הן בתוך הבית והן בגינה, ומומלץ מאוד לקחת את חיית המחמד לווטרינר על מנת שיוכל לקבל טיפול מתאים גם כן.

6. פשפשי מיטה

כמו הפרעושים, גם פשפשי המיטה הם לא מזיקים בלעדיים לחורף, אך הם צצים בתדירות גבוהה יותר בבתים של אנשים בעונה זו, ומסיבה מוצדקת. אחרי שיצאתם לנופש בקיץ יתכן שהבאתם איתכם מבית המלון פשפשי מיטה הביתה, ותוך מספר חודשים בודדים הם מספיקים להתרבות ולהציף את המיטה שלכם ולמעשה גם את חדר השינה כולו. מדובר במזיקים שקשה מאוד להדביר מאחר שהם עמידים בפני חומרי הדברה, ולכן מדבירים משתמשים בקיטור כדי לחסל אותם באופן מוחלט.

7. עשים

כמו חרקים רבים אחרים, גם עשים לא יכולים לשרוד זמן רב בקור שבחורף, וכדי להתגונן מפניו הם ינסו לחדור לביתכם. אך הם לאו דווקא מגיעים מהגינה, ויתכן שאתם הם אלה שהכנסתם אותם הביתה עם שקית אורז נגועה שקניתם למשל. במקרה שכזה חובה להיפטר מכל פריט נגוע או שעלול להיות נגוע, והמדביר ירסס את המטבח כדי לוודא שהעשים שהשתחררו משקיות המזון לא ישרדו. 

8. דג הכסף

המזיק הזה, שנקרא גם "זנבזיף כספי", נפוץ מאוד בעונת החורף מכיוון שהוא משגשג בטמפרטורה של 21-25 מעלות, כזו שהוא לאו דווקא ימצא תמיד בחוץ, אך בהחלט יוכל למצוא בתוך הבית. מאחר שהוא דורש הרבה לחות, סביר להניח שתמצאו אותו בחדרים לחים כמו למשל חדר האמבטיה או המרתף. החרק הזה אמנם לא מסוכן לאדם, אך הוא כן מסוכן לחפצים שלכם, ובייחוד לספרים ולבגדים שלכם, מהם הוא ניזון.
 

מדבירים ממליצים להדביר פעמיים בשנה

כדי לוודא שהבית והגינה שלכם יהיו נקיים לחלוטין ממזיקים, עליכם להדביר אותם כל חצי שנה – לפני הסתיו ולפני האביב. כך תוכלו לוודא שלא יהיו שום חרקים ומכרסמים בסביבתכם לאורך כל השנה, ותמנעו נזקים ובעיות שעלולות להיווצר כשמוצאים את המזיקים האלה מאוחר מדי. אף אחד לא רוצה לראות תיקן גרמני בתוך בר המים שלו או עכבר שמסתובב צמוד לקיר בשעות החשיכה, אז אל תדחו את ההדברה לקיץ – רוב המזיקים שעושים נזקים חמורים לאדם ולרכוש פעילים גם בחורף!
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.