print header

8 דברים שאתם לא צריכים כדי לחיות חיים מאושרים

את הדברים שגורמים לנו להיות מאושרים באמת - רבים וטובים כבר ניסו למנות ולפענח, כאשר יש שהצליחו יותר ויש שהצליחו פחות, הכל כמובן גם מאוד אישי ותלוי באדם עצמו. אך כדי לחיות חיים טובים ומספקים שיגרמו לנו להרגיש טוב, יש באותה המידה דברים שיש להתרחק ולהימנע מהם, ובזה בדיוק נעסוק בכתבה הבאה. במקום להגיד לכם מה עליכם לעשות, נתמקד דווקא ב-8 דברים שאתם לא צריכים כדי לחיות חיים מאושרים, שרבים מאיתנו עדיין רודפים אחריהם ללא הפסקה, למרות שלמעשה ברוב המוחלט של המקרים הם רק מזיקים להם. אם תקראו את הכתבה הזאת ופשוט תפסיקו לעשות אותם, תגלו כעבור זמן קצר שמשקל ענק הוסר מהכתפיים שלכם ושהחיים שלכם הרבה יותר טובים!
 

1. אתם לא צריכים לרצות את כולם

לכולנו יש זמן ואנרגיה בכמות מוגבלת שאנחנו צריכים "לפזר" בין הדאגה לעצמנו לבין הדאגה לאחרים. יש אנשים שלפעמים מתקשים לעצור את עצמם ונותנים לאחרים עוד ועוד עד שהם "מרוקנים" לחלוטין וכך למעשה פוגעים בעצמם. העיתונאי והעורך האמריקאי הרברט באייארד סוופה היה נוהג להגיד: "איני יודע מה המפתח להצלחה, אך המפתח לכישלון הוא לנסות לרצות את כולם". לא רק שהשאיפה לעשות זאת גוזלת כמות אדירה של משאבים, זוהי גם משימה בלתי אפשרית ובסופו של דבר, גם אם תמיד יהיו לכם את הכוונות הכי טובות, מישהו לא יהיה מרוצה מכם. קבלו את העובדה שלפעמים משהו שאתם תחשבו או תעשו לא ירצה מישהו בסביבה שלכם, ואולי אפילו תגלו שהמחשבה או הפעולה הזאת תורמת הרבה יותר לאושר שלכם מאשר ריצוי האדם ההוא.
דברים שאתם לא צריכים כדי להיות מאושרים: אישה מתווכחת עם גבר

2. אתם לא צריכים שהחיים יהיו קלים

כמעט כולנו היינו מעדיפים שהחיים יהיו קלים ונטולי אתגרים, אך הם לא צריכים להיות כאלו כל הזמן. אם הרוגע הזה יהפוך להיות קבוע, יש סיכוי גבוה שהוא לאט לאט יתחיל להזיק יותר ויותר. לפעמים צריך לעשות משהו קשה כדי לגרום לדברים טובים לקרות, אחרת החיים פשוט יעמדו במקום ללא שום הרגשה של הישג, התקדמות והתפתחות. זכרו כי תחושת האושר לא מגיעה כאשר הכל מוכר, שגרתי ונטול מאמץ, אלא שצריך דווקא את ההיפך הגמור במינון מסוים כדי להרגיש טוב עם מי שאנחנו. אם אתם כל הזמן נמצאים בבית ומרגישים משועממים ומתוסכלים, אתם לא בהכרח צריכים חופשה כדי לנוח בטן-גב, אלא אולי דווקא להתחיל לעבוד על הפרויקט שדחיתם שוב ושוב בעבר או להתמודד עם דברים שנרתעתם מהם עד היום. 

3. אתם לא צריכים ודאות וביטחון מוחלט

יש אנשים שחיים מאחורי חומות של הגנה וביטחון שמגבילות אותם ולא מאפשרות להם ליהנות מכל מה שיש לעולם ולקיום שלנו להציע. להתנהגות שכזו יש בסופו של דבר השפעה שלילית על תחושת האושר, אז רצוי להפסיק אותה בהקדם ולהבין שדווקא חיים שיש בהם מידה מסוימת של סיכון ואי ודאות - הם הטובים והמספקים באמת. נכון שלא צריך לחיות באופן פרוע וחסר אחריות לחלוטין, אבל לעיתים אנחנו עלולים להיפגע מהשאיפות לוודאות וביטחון מוחלט, ולכן עלינו להפסיק לחפש אותן כל הזמן ולהתמקד במקום זאת בדברים אחרים שהם ברי השגה ועשויים להפוך אותנו להרבה יותר מאושרים. 
דברים שאתם לא צריכים כדי להיות מאושרים: אדם רוקד על טיילת

4. אתם לא צריכים להיות טובים יותר מאחרים

אם אתם ממקמים את עצמכם במרכז היקום וכל מה ומי שסביבכם נמדד בהשוואה אליכם ולמעשה מתחרה בכם, אתם לא תיהנו מהעמדה הזאת לאורך זמן כי זה רק עניין של זמן עד שתפסידו. באופן יומיומי יותר, אנחנו לא יכולים כל הזמן להרגיש צורך להיות חכמים, עשירים, משכילים ומצליחים יותר מהאנשים שלידינו, כי הרצונות האלו מהר מאוד הופכים לכבלים שנועלים אותנו בנתיב מסוים - אפילו אם הוא לא באמת טוב לנו. העצה הזאת מקבלת חיזוק אפילו מהמקורות היהודיים ומהביטוי המפורסם מהמשנה: "איזהו עשיר - השמח בחלקו". עדיף הרבה יותר לחיות חיים שבהם אפשר להיות שמחים ממה שיש לנו ביד, וליהנות מה"חופש" שבתחרות מול אדם אחד בלבד: אתם בעצמכם. 

5. אתם לא צריכים רגעים מנופחים של אושר

טקסי סיום, חתונות, חופשות מפנקות בחו"ל, אירועים שכאלה מלאים בתענוגות ואנשים מציינים אותם באופן קבוע מתוך ציפייה רבה והשקעה לא מועטה. אך מה קורה אחרי האירוע, כשהזמן חולף והחוויות הדחוסות שאנשים חוו מתחילות להישכח ולאבד מההשפעה שלהן? התשובה העצובה היא שבכל מה שקשור לתחושת האושר שלנו - לא הרבה... לכן אסור לתלות תקוות גדולות מדי ברגעים שכאלה, שללא ספק ראוי וכיף לחגוג, אבל יש לזכור שהם הדובדבן שבקפצת ולא הבסיס של חיים טובים ומאושרים. תחושת שמחה אמיתית מגיעה מהערכה והנאה של רגעים קטנים וגדולים, פשוטים ונדירים, ולא רק מסוג אחד שלהם. במקום לחלום כל הזמן על רגעי אושר "מנופחים", השקיעו יותר בתשומת לב לדברים שמרכיבים את חייכם באופן קבוע: ציוץ ציפורים, ארוחת ערב טעימה, בילוי זמן עם המשפחה וכדומה.
דברים שאתם לא צריכים כדי להיות מאושרים: אימא ובת בחוף

6. אתם לא צריכים שאנשים אחרים יתנו לכם אישורים כל הזמן

מערכות יחסים עם אנשים אחרים הן חלק בלתי נפרד מהחיים, במיוחד אם רוצים שהן יעניקו לנו סיפוק ורגעים של הנאה. אך האושר שלנו לא צריך להגיע מבחוץ אלא מבפנים, ומי שמחפש אותו בעיקר בדמות אישורים, חיזוקים, מחמאות ותמיכה מהסביבה - בסופו של דבר יתאכזב קשות. המצב הזה יוצר תלות מסוכנת שבגללה כל תחושות הביטחון, המסוגלות והערך העצמי של אדם נמצאות למעשה בידיים של אחרים. כפי שאתם ודאי יודעים מניסיון עבר, לפעמים זה מספיק שרק חבר או בן משפחה אחד יתנהגו באופן מסוים כדי להרוס לנו לחלוטין את מצב הרוח, אז רק תארו לעצמכם כמה זה גרוע אם אתם כל הזמן מחפשים שאנשים יתנו לכם אישורים וחיזוקים. לכן בראש ובראשונה, כל אחד ואחת מאיתנו צריך לאהוב ולכבד את עצמו, גם אם הוא מודע לכך שעליו להשתפר בתחומים מסוימים.

7. אתם לא צריכים הרמוניה מושלמת בכל מערכות היחסים שלכם

הרמוניה, שיתוף פעולה ואווירה נעימה במערכות יחסים בין-אישיות הם תורמים משמעותית לתחושת אושר וסיפוק אמיתי, אך רק כאשר אנחנו לא מנסים לזייף את התחושות האלו. יש אנשים שעושים זאת כי הם מתחנפים לאנשים אחרים בשביל אישור או יחס מועדף, נמנעים מעימותים על חשבון הצרכים שלכם או במקרים אחרים מוכנים לשנות את מי שהם כדי להתאים לסביבה שלהם. אף אחד מהדברים האלו או דפוסי התנהגות דומים לא מוביל להרמוניה שבאמת תורמת משהו לחיים, אז ברוב המקרים אין שום טעם לנסות לזייף. עדיף הרבה יותר לקבל את העובדה שיש מערכות יחסים בחיים שלנו שלא יהיו מושלמות - למשל עם מנהל מרוחק בעבודה או קרוב משפחה עם נטייה לחטטנות יתר. זכרו בהמשך למה שכבר נאמר, החיים לא תמיד צריכים להיות קלים והתמודדות עם אתגרים בין-אישיים היא חלק מכך.
דברים שאתם לא צריכים כדי להיות מאושרים: ישיבה משרדית

8. אתם לא צריכים לשלוט על הכל

זוכרים את מה שאמרנו בסעיף הראשון, שלכולנו יש כמות מוגבלת של משאבים כמו זמן ואנרגיה? בדיוק כפי שלא חכם לנצל אותם רק עבור אחרים, גם ממש לא צריך לנתב אותם לניסיון לשלוט על כל היבט קטן של החיים. אם אתם לפעמים שמים לב שאתם מנסים לעשות את זה, כדאי שתפסיקו כמה שיותר מהר ותרגיעו את עצמכם. שינוי אדיר יתרחש בחיים שלכם ברגע שתחליטו לצמצם את כמות הדברים שאתם מנסים לשלוט עליהם, ולהתאים אותה בדיוק למה שאתם רוצים. זכרו כי לפעמים עליכם להשתנות בשביל העולם, לא להפך. ברגע שמתחילים לעשות את זה, החיים יכולים פתאום להתמלא במגוון אדיר של הנאות וחוויות לא צפויות, וכל מה שצריך לעשות זה רק להפגין קצת יותר גמישות וקצת פחות רצון בשליטה. 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.