print header

איך לשרוד 7 מצבים מסוכנים

צריך להודות שעבור רובנו הגדול החיים עוברים בסך הכל ברוגע, אך בהחלט אין מנוס מלקבוע שכל אחד מאיתנו עלול לעמוד בפני מצב מסוכן, אולי אף מסכן חיים, לפחות פעם בחייו, ולכן עדיין כדאי להיערך מראש ולנסות ללמוד כיצד נוכל להתנהל בו באופן הנכון ביותר כדי לשרוד אותו. אז אספנו כאן לפניכם 7 דוגמאות למצבים מסוכנים שתוצאותיהם יכולים לאיים על חייכם, והסברים כיצד ניתן להתגונן מפניהם ולהתמודד איתם. הכירו את הפתרונות האלו מראש, כך שאם חלילה אי פעם תמצאו את עצמכם נקלעים למצב שכזה – תוכלו להביא את עצמכם במהירות לכדי התגוננות נכונה מפניו.

איך לשרוד מצבים מסוכנים: אדם בתנוחת התגוננות מול צילום של נעל היוצאת מן הקיר

1. מה לעשות אם נתקעים במעלית נופלת?

נכון שמדובר במקרים נדירים מאוד – 99% מהשימוש במעליות ברחבי העולם מתנהל באופן תקין, וגם אם חלילה המעלית נתקעת, לרוב סביר שתוך זמן קצר היא תשתחרר או שיחלצו אתכם מתוכה. אך בכל זאת – התרחיש שהמעלית תצנח מטה בגלל תקלה טכנית או כל גורם אחר הוא אפשרי, על אף נדירותו, ולכן הנה מה שעליכם לעשות אם חלילה נקלעתם אליו: הדרך הטובה ביותר לשרוד נפילת מעלית היא להישכב על הגב על רצפת המעלית. השרירים והשומן שדחוסים בגופכם עוזרים לגוף לספוג את כוחות ה-G שמופעלים עליו בעת נפילה כזו וכך עשויים להציל אתכם; בכל מקרה, אם שכיבה אינה אפשרית במצב שאתם נמצאים בו, גם מעבר מהיר לתנוחת ישיבה יכול לעזור, כי שרירי הישבן שלכם יכולים להקל על הגוף לספוג את המכה שבנחיתה. בכל מקרה, עליכם לגונן על ראשכם באמצעות מיקום זרוע אחת על עורפכם וזרוע אחת על קדמת פניכם.  

איך לשרוד מצבים מסוכנים: מימין - איך להציב את עצמך במעלית נופלץ, משמאל - מה לא לעשות

2. מה לעשות כשנלכדים בשריפה שמשתוללת בתוך מבנה?

כששריפה פורצת במבנה שבו אתם נמצאים זה ללא ספק אירוע מסכן חיים – לכן אל תהיו שאננים או תעמדו באפס מעשה ותחכו להגעת לוחמי האש. עליכם לזכור שבמקרה כזה, הגורם שהכי מסכן חיים הוא לאו דווקא האש, אלא שאיפת עשן לריאות. בתוך המבנה, עשן נוטה לעלות מעלה אל התקרה, לכן עליכם להישאר כל הזמן נמוך ולנסות לזחול אל עבר היציאה, כדי למנוע שאיפת עשן. אם יש בידיכם איזה מטפחת או בד דומה, שימו אותם על פניכם בזמן שאתם מתקדמים בזהירות אל עבר היציאה כדי להגן על מעברי הנשימה שלכם.

איך לשרוד מצבים מסוכנים: כיצד לצאת ממבנה שעולה באש

3. איך לכבות אש שפרצה במחבת?

זה כבר לא תסריט דמיוני כל כך: אתם מכינים ארוחה במחבת – ולפתע להבה גדולה פורצת, המנה עולה באש ואתם לא ממש יודעים איך לכבות אותה. גם כשאתם מכבים את הגז האש ממשיכה לבעור; מה לעשות? דבר ראשון צריך לדעת מה לא לעשות: לא לנסות לשפוך מים על המחבת ולא לנסות להוציא את המחבת החוצה, אל מחוץ לחלון או לדירה – כל אלו יכולים לעשות רק יותר נזק. הדרך הטובה ביותר לכבות אש שכזו היא למנוע ממנה גישה למקור חמצן. אל תיכנסו לפאניקה, הישארו רגועים וכסו את הלהבות עם מכסה מתכת כלשהו בתנועה קלה וחלקה. המשיכו לשמור על המכסה ביניכם לבין האש עד שהיא נעלמת כדי להגן על עצמכם ועל סביבתכם.

איך לשרוד מצבים מסוכנים: מימין - כיצד לכבות אש שניצתה במחבת, משמאל - ממה להימנע

4. איך להתנהג במצב שנתקעים בתוך קהל הומה בפאניקה?

כשאנו מוצאים את עצמנו במקום הומה אדם וצפוף הרבה מעבר למקובל, או במקום שבו נדרש פינוי המוני ורבים פונים אל היציאה בבת אחת, אנו עלולים להיות במצב מסכן חיים שבו אנו חלילה נחנקים מחוסר אוויר או נרמסים. במקום כזה קשה מאוד לזוז כדי למצוא את עצמך מחוץ להמולה, וגם לא מומלץ לנסות ולצמצם את עצמכם – כך אתם חשופים עוד יותר לסכנת הימחצות; מה שעליכם לעשות הוא לנסות להישאר רגועים ולייצר מרחב קטן בסביבתכם. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לכופף את זרועותיכם ולהשאיר את ידיכם על החזה או על הבטן – זה מאפשר לכם תנועה מסוימת ומגן על האיברים החיוניים שלכם.

איך לשרוד מצבים מסוכנים: מימין  - איך להגן על עצמך בתוך קהל רב, משמאל - מה לא לעשות

5. מה לעשות כשאתם לבד ואתם נחנקים?

אם אתם חלילה נחנקים כי דבר מה נתקע לכם בגרון, אך יש אנשים סביבכם – סביר שמישהו יוכל לעזור לכם באופן מיידי ולהציל אתכם. אך מה קורה אם זה מתרחש כשאתם לבדכם בבית או בחדר, ואתם לא מסוגלים להזעיק עזרה? באופן עקרוני על מנת לשחרר מצב של חנק, יש לבצע את תמרון היימליך הידוע, ואם אתם נמצאים לבד עליכם לעשות זאת על עצמכם. זה לא פשוט, אבל לגמרי אפשרי – ואת המהלך המדויק שעליכם לבצע תוכלו ללמוד מהכתבה הבאה.

איך לשרוד מצבים מסוכנים: אישה משתעלת ונחנקת

6. איך להתמודד עם הצפה בבית?

אמנם הצפה בבית היא לא בהכרח אירוע מסכן חיים אם משתלטים עליו במהירות ומפנים מהבית את כל מי שנמצא בו, אך הוא בהחלט יכול לגרום לנזקים חמורים לרכוש ולכן כדאי להיות ערוכים אליו, לכל מקרה שלא יבוא. אם ההצפה לא נגרמת ממקור טבעי (סופת גשם) אלא מהתפוצצות צינור כלשהו למשל, עליכם לסגור במהירות האפשרית את זרם המים בדירה שלכם – ולכן כדאי שתדעו במדויק היכן נמצא שיבר המים המרכזי שלכם. לאחר שהפסקתם את זרימת המים, כבו את כל המערכות החשמליות בביתכם;  עשו זאת דרך ארון החשמל בביתכם – אך אל תנסו לגשת אליו בכוח אם הדרך אליו מוצפת במים. במקרה שכזה, הזעיקו את כוחות ההצלה.

איך לשרוד מצבים מסוכנים: הצפה בבית

7. איך להתמודד עם תקיפת כלב

אנחנו חיים לצידם, הם החברים הכי טובים שלנו ולרוב הם חיות ידידותיות ואוהבות אדם – אך ישנם אי אלו מקרים שבהם כלב מאבד שליטה ועלול לתקוף אתכם בצורה חמורה. כיצד ניתן לשרוד אירוע שכזה בצורה הטובה ביותר? ראשית השתדלו להישאר יציבים ורגועים. נכון שקל יותר לומר מלעשות זאת, אבל זכרו שזה חשוב: כלבים מפוחדים יכולים לחשוב שההגנה הטובה ביותר היא התקפה, ואם אתם צועקים, צורחים או מנופפים בזרועותיכם, אתם רק מגבירים את מוכנותם ההתקפית וגורמים להם להתנהג ביתר אגרסיביות כלפיכם.

אל תנעצו עיניים בכלב המאיים, אל תנסו לברוח מהמקום בריצה, ושימרו על הזרועות שלכם מקופלות כנגד גופכם, כדי שלא לנופף בהם ולהפחיד את הכלב עוד יותר כאמור. אם אתם חוששים שהוא עומד לנשוך איתכם, הציבו פריט כלשהו, כמו תיק או ארנק שנמצא בידיכם, כחוצץ ביניכם; זה עשוי לרכך את התקיפה שלו, לבלבל אותו ואף להניס אותו – רק זיכרו לא להרביץ לו עם הפריט הזה. ברגע שהכלב נרגע, אתם יכולים להתחיל להתרחק מהמקום, רק אל תסובבו אליו את הגב – כלב מפוחד עלול לנשוך אתכם ברגע שאתם לא מסתכלים.

מקור תמונות: bright side

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.