print header

בתקופת הקורונה חשוב יותר מתמיד: ייפוי כוח מתמשך

במידה כזו או אחרת כולנו דואגים בקשר לעתיד שלנו ולכן אנחנו חוסכים כסף לפנסיה, עוקבים אחרי מצב הבריאות שלנו וגם עורכים צוואה שמטרתה להסדיר את כל ענייני הרכוש והממון שלנו לאחר שנעבור מהעולם. אולם למרות כל המאמצים ותשומת הלב שמוקדשת לעניינים האלו, רבים שוכחים או מתעלמים ממצב שלאור התארכות תוחלת החיים, אדם לא יהיה מסוגל מבחינה קוגניטיבית, ולעיתים אף פיזית, לקבל החלטות או לבצע פעולות בקשר לעניינים מהותיים כגון בריאותו האישית, נכסיו הפיננסיים, נכסי הנדל"ן שלו, השקעותיו הכלכליות וכדומה. עורכות הדין  בקרמן אפרתי ופיירשטיין טייאר, שמתמחות בנושאים הקשורים לגיל השלישי כגון: דיני ירושה וצוואה, אפוטרופסות, ייפוי כוח מתמשך ועוד, נתקלות בלא מעט מקרים שכאלו, ולכן הן ממליצות לכל אחד ואחת מכם להכיר כלי משפטי חשוב ושימושי שיכול לחסוך לכם ולבני משפחתכם הרבה מאוד טרחה ועוגמת נפש – "ייפוי כוח מתמשך".
 
ייפוי כוח מתמשך: ידיים מבוגרות חותמות על חוזה

מהו ייפוי כוח מתמשך ומדוע הוא כה חשוב?

ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי אשר מאפשר לכל אדם מעל גיל 18 להחליט מי יטפל בצדדים השונים של ניהול חייו ורכושו כאשר הוא לא יוכל לעשות זאת מסיבות כאלו ואחרות. סיבות נפוצות שגורמות למצב הזה הן דמנציה, בעיות קוגניטיביות של גיל הזקנה, מחלה קשה וכדומה. עד לא מזמן הכלי שבו היה ניתן לעשות שימוש במצבים שכאלו היה מינוי אפוטרופוס, אך מדובר בהליך שמתבצע לאחר שאדם כבר איבד את יכולתו לקדם את הרצונות שלו, אין לו שליטה על זהותו של האפוטרופוס, על ההחלטות שיתקבלו ועל הבירוקרטיה הגדולה לאחר המינוי. בקשת מינוי האפוטרופוס מתבצעת מול בית משפט לענייני משפחה, והיא מחייבת הגשת שורה ארוכה של מסמכים, תצהירים ואישורים כאשר זהותו של הממונה תלויה באישורו של בית המשפט. לעיתים, כאשר אין הסכמה, בית המשפט ממנה מישהו ממאגר שמות המצוי ברשות האפוטרופוס הכללי ואשר אין לו שום קשר לאותו אדם.
 
כאן נכנס לתמונה הכלי המשפטי החדש שנכנס לתוקף רק לאחרונה בהליך של חקיקה. ייפוי הכוח המתמשך מאפשר לאדם להקדים תרופה למכה ולמנות אדם, אחד או יותר, שיהיה אחראי על קידום רצונותיו וטובתו או טובת נכסיו כאשר יכולתו לעשות זאת בעצמו תיפגע. מיופה הכוח מחויב על פי חוק לפעול על פי ההוראות של הממנה, שהוא האדם שמינה אותו, ומינויו מתקבל רק לאחר חתימה בכתב מול עורך דין שקיבל תעודת הסמכה מהאפוטרופוס הכללי ולאחר הפקדת המסמכים הנחוצים אצל האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים.

דברים שחשוב לדעת על ייפוי כוח מתמשך:

  • יתרון מרכזי של ייפוי כוח מתמשך על פני כלים אחרים שהיו זמינים בעבר הוא שמיופה הכוח הוא אדם שאיתו יש לממנה היכרות קודמת, לרוב משפחתית, כאשר הוא זה אשר קובע מי יהיה אותו אדם ולא בית משפט.
  • הממנה קובע מראש הנחיות עבור מיופה הכוח- גם הנחיות לגבי רכושו (אופן השקעת כספים, המשך תמיכה, השכרת נכסים וכיוב'), הנחיות לגבי עניינים אישיים, הנחיות על החלטות רפואיות וכל החלטה אחרת החשובה לו- כאשר מיופי הכוח יהיו מחיובים אליהם.
  • בעת עריכת ייפוי הכוח המתמשך האדם הממנה יכול לקבוע בדיוק מה הם התנאים להפעלתו, למשל חוות דעת רפואית או החלטה של גורם אחר שאנו סומכים על דעתו.
 
ייפוי כוח מתמשך: חתימה על חוזה
  • ניתן לקבוע כמה מיופי כוח בתחומים שונים, למשל בענייני בריאות, ענייני רכוש ועניינים אישיים. דבר שכזה מאפשר לממנה לבצע הפרדה בין החלטות רפואיות, שיוענקו לאיש הרפואה שעליו הוא סומך בענייני בריאות, לבין הסמכות על ההחלטות הכלכליות שהוא יעניק לבן או בת זוגו או לילדיו.
  • בשונה מהסרבול הכרוך במינוי אפוטרופוס ופנייה לבית המשפט, הפעלת ייפוי הכוח המתמשך ניתן לבצע באופן מיידי, על ידי קבלת חוות דעת בלבד ותוך סריקת המסמכים לאפוטרופוס הכללי בלבד.

זכרו, הכנת ייפוי כוח מתמשך זו פעולה שחשוב לעשות אותה כמה שיותר מוקדם, כאשר אתם עדיין בריאים בגופכם ובנפשכם וחייכם מתנהלים באופן שגרתי, לפני הידרדרות בריאותית כזו או אחרת. הכנת ייפוי הכוח המתמשך אצל עורך דין מוסמך ובעל ניסיון בתחום, יבטיח לכם שבשעת הצורך יהיה לכם כלי רב עוצמה שיגן על רצונותיכם, יקל מאוד על יקיריכם, וינוסח באופן שימנע ניצול לרעה של הסמכויות שאתם מעניקים.

אל תחכו לשעת צרה - ייפוי כוח מתמשך הוא שרות שיספק הגנה יקרת ערך לכם ולאנשים שיקרים לכם, ואסור להקל ראש בנושא הזה.

מעוניינים להתייעץ עם עו"ד לגבי ייפוי כוח מתמשך? מלאו פרטיכם:

 
בלחיצתך "שלח" הינך מאשר להעביר את הפרטים לעו"ד בקרמן אפרתי ופיירשטיין טייאר
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.