print header

9 סרטוני טבע מדהימים של רשת BBC

מי שחובב טבע ככל הנראה רואה באופן קבוע ערוצים בטלוויזיה כמו נשיונל ג'יאוגרפיק או דיסקברי, אך יש ערוץ אחד שלקח על עצמו את את משימת תיעוד העולם שלנו באופן שכמותו עוד לא נראה על המסך – וזהו ה-BBC הבריטי. בערוץ שודרה סדרת הטבע התיעודית עטורת השבחים "עולם מופלא" בשנת 2006, ואחרי שהתפתחו טכנולוגיות צילום חדשניות נוספות היא חזרה לעונה שנייה בשנת 2016, שהייתה לאחד מסרטי הטבע הראשונים שצולמו באיכות HD. את המראות שבסדרה מלווה בקולו הקריין המיתולוגי דייוויד אטנבורו, ויחד איתו רשת ה-BBC הפיקה עוד סדרות טבע באיכות בלתי מתפשרת, כמו "שושלות" שיצאה בדצמבר 2018. אספנו עבורכם 9 קטעים נבחרים מתוך סדרות הטבע האלה, והם אמנם ללא תרגום לעברית, אך בכל מקרה אתם עומדים לראות בהם דברים שלא שיערתם לעולם שמתרחשים כך בטבע; לאלו מכם שרוצים להבין מה הן ההתרחשות הנראות בסרטון במלואן, צירפנו תקציר לצד כל אחד. צפייה נעימה!

 

1. איך פינגווין קיסרי מתכונן להיות הורה 

אחרי שזוגות פינגווינים מזדווגים, עליהם לחכות מספר שבועות עד שהביצה מתפתחת בגוף של הנקבה, אך בסרטון הבא, זוג פינגווינים אחד נראה כאילו שהוא מקדים את כולם. הבליטה שקיימת בתחתית גופם של הפינגווינים מעידה על כך שהם מחממים ביצה תחת הנוצות שלהם, אך במקרה של הנקבה הזו, מדובר בכדור שלג! נראה שהזוג מתאמן לקראת הדבר האמיתי. 
 

2. ברדלס לומד לראשונה איך לתפוס דגים

נהרות ומקורות מים הם דבר חשוב מאוד לבעלי החיים, ועל אף שהנהר שתראו בסרטון הבא כבר כמעט נעלם, בתוך הבוץ שנותר בו עדיין יכולה להסתתר ארוחת צהריים לטורפים. אחד מאותם טורפים הוא נקבת הברדלס, שפוגשת בשפמנון בפעם הראשונה – האם עליה לפחד מהדג הגדול, או שביכולתה לטרוף אותו? היא מאבדת אומץ במהרה, והבן שלה מחליט להיות אמיץ יותר ממנה. הוא רואה דגים אחרים, אך כשהם מפסיקים לזוז בבוץ הוא לא מזהה אותם; למזלו, פיל שעובר במקרה חושף אותם בשבילו.
 

3. איגואנה אחת נגד מאות נחשים – מי ינצח?

האיגואנה שבסרטון רק בקעה מהביצה וכבר מצאה את עצמה מוקפת בנחשים, וכעת עליה לברוח – אך כיצד היא תעשה זאת? תחילה היא עומדת בלי לזוז, ולמזלה הראייה החלשה של הנחשים מאפשרת להם לזהות עצמים וגופים רק שהם בתנועה. אך כשאחד מתקרב אליה יותר מדי היא נלחצת מתחילה ולרוץ, ואז נפתח המרדף – מאות נחשים יוצאים מבין חריצי הסלעים ועטים עליה – האם היא תצליח לברוח מהם למקום גבוה?
 

4. אימא לביאה מגנה על הגורים שלה מפני להקת תאו מאיימת

הלביאה שבסרטון הולידה גורים לפני שבועיים בלבד, והיא עשתה זאת הרחק מהלהקה שלה כדי להגן עליהם, מכיוון שהם עדיין בשלב פגיע מאוד. להקות התאו שבאזור מחפשות גורי אריות כדי להרוג אותם כל עוד הם צעירים, וכשאחת מהן מגיעה לגורי הלביאה היא מגנה עליהם בגופה, כך שהתאואים לא יוכלו לרמוס אותם. בסופו של דבר היא מצליחה לגרום ללהקת התאו לסגת, ומספקת לגורים שלה סיכוי נוסף לשרוד ולגדול.
 

5. חרדון דרקון דואה – הדרקון המעופף של הג'ונגל

חרדון דרקון דואה הוא לטאה שלוקחת בעלות על עצים כדי ליהנות מהחרקים שבהם כטרף, והיא לא אוהבת לשתף את ביתה עם לטאות אחרות. בסרטון הבא תצפו בשני זכרים שנלחמים על עץ אחד, כשהבעלים הנוכחי של העץ מרים "דגל" אזהרה שקיים בצווארו המאותת שהוא לא יקבל בברכה מסיגי גבול. החרדון הזה לא רק מאיים, אלא מוכן לקרב, והשני בורח מהר ככל יכולתו אך מגיע למבוי סתום על אחד הענפים – כעת עליו לבחור האם להילחם או לברוח. רק בג'ונגל אפשר למצוא לטאות שעפות בשמים כמו דרקונים, והחרדון הזה יכול לדאות לאורך יותר מ-30 מטר בקפיצה אחת. זוהי דרך יעילה ומהירה לנוע בג'ונגל, וכשהחרדון הנס על נפשו נוחת על עץ חדש, התקווה שלו היא שבו יהיה מזון ולא בעלים אחר.
 
6. דג צנינית ענק נגד ציפור – איך תופסים טרף באוויר?
דג הצנינית הענק הוא בדרך כלל טורף שצד לבדו, אך בסרטון הבא נצפו 50 דגים שכאלה שנמשכו לאזור אחד מתוך כמה שוניות שכנות, כדי לחגוג על הטרף הרב שמצוי בו – ציפורים. כשהן מבחינות בהרג הראשון, הציפורים מתרחקות מהמים ככל הניתן ואפילו שותות רק בזמן תעופה, ולכן דגי הצנינית הענקיים צריכים לשפר את הטקטיקה שלהם. למזלם המוח שלהם התפתח כך שהם יכולים לחשב את המהירות, הגובה ומסלול התעופה של הציפור, מה שמאפשר להם לתפוס את הטרף שלהם ביעילות, אפילו כשהוא באוויר.
 

7. קרב קונג פו של גמל שלמה סחלבי נגד עכביש קופץ

גמלי שלמה שנולדו זה עתה יאכלו כל דבר שזז, כולל אחד את השני. לכן גמל השלמה הצעיר שבסרטון עוזב את אחיו שתוקפים אותו, אך נשאר חשוף לטורפים אחרים שמחכים לו ביער. למזלו הרע, עכביש גדול ומאיים עוקב אחריו, ולמרות שלגמל השלמה יש יכולת ראייה מצוינת, לעכביש יש עיניים טובות אף יותר. למרות שגמל השלמה עוד לא למד לעוף, יש לו רגליים ארוכות מאוד שעוזרות לו להגיע למקומות שהגישה אליהם קשה, אך בסופו של דבר נראה שאין לו עוד לאן לברוח. באותו רגע גמל השלמה מראה את קו ההגנה המפתיע שלו – הוא מגדיל את נפח גופו כדי להיראות מאיים בצורה שמזכירה עמידת קונג פו, וזה מצליח לו; תוך חודשיים, אם יהיה לו מזל, הוא יגדל להפוך לגמל שלמה בצורת פרח סחלב יפהפה.
 

8. חפרפרת מוזהבת – המתנקשת העיוורת של המדבר

באזורים מדבריים שבהם החול מלוטש ויבש לחלוטין, החפרפרת המוזהבת יכולה לנוע תחתו כאילו היא שוחה במים. גודלה לא עולה על כדור פינג פונג והיא עיוורת לחלוטין במקום יכולת ראייה יש לה שמיעה יוצאת מן הכלל, והראש שלה משמש כמגבר שקולט תנודות בחול. לכן כדי למצוא טרף בדיונות המדבריות, עליה לדחוף את פרצופה לתוך החול ולהקשיב. היא מוצאת טרמיטים, אך לא קל לה לתפוס אותם בשל העיוורון, לכן היא מסתתרת מתחת לחול, שם היא יכולה לזהות כל תנועה קטנה שעל פני השטח. 
 

9. תהליך החיזור של ציפור גן עדן – הופעה בלתי נשכחת

ביערות הטרופיים של גינאה החדשה, זכר ציפור גן עדן מנקה שטח שבחר בקפידה מפני עלים ומתכונן להופעה של חייו. הוא מקשט את הרצפה עם גרגירי יער ומשפשף נשל עור של נחש על ענפים סביב השטח שבחר, ככל הנראה כדי שהריח ירחיק טורפים, אך יכול להיות שהוא פשוט מנקה את הענף לקראת הנקבה שתנחת עליו, משום שהוא עושה זאת שוב עם חתיכת "סחבה" שמצא. רק זכרים חזקים ובריאים יכולים להשקיע כל כך הרבה בתהליך הזה, ולכן יש להם את הגנים הטובים ביותר להעביר הלאה. בתחילה הזכר עושה חזרות ללא קהל, ואחרי כן מגיעה נקבה לשטחו והוא מחליט לצאת לאסוף עבורה עוד גרגירי יער נוספים. אך לרוע מזלו, הוא שכח את ה"סחבה" שלו ברחבת הריקודים, והנקבה לוקחת אותה כדי לבנות לעצמה קן במקום אחר.  
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.