print header

גזעי כלבים מ-א' ועד ת'

כלב זו חיה אינטליגנטית וכשרונית מאוד בתחומים רבים, אולם קשה להכליל כך את כל גזעי הכלבים. יש גזעים שמוכשרים בציד בעוד שאחרים כישרוניים דווקא בהצלת חיים. אם ניתן לכלול את הכלבים בתכונת אופי אחת, זו תהיה נאמנות, אולם גם במקרה הזה נאמנות הבעלים משפיעה רבות על האופי הנאמן של הכלב, הרי אם הכלב הוא חברו הטוב של האדם, על האדם להיות חברו הטוב בחזרה. אז מה כן אפשר להגיד על כל הכלבים? אם יכריחו אותנו לבחור במילה אחת, היא תהייה חמודים. אם אתם רוצים להכיר את כמה מהגזעים המיוחדים שקיימים, לפניכם רשימה של גזעי כלבים מ-א' ועד ת', שתעזור לכם להכיר טיפה טוב יותר את חברינו הטובים והחמודים ביותר.

 

אקיטה

זני כלבים מ-א' ועד ת': אקיטה
Yozakura~commonswiki

אקיטה הוא גזע של כלבים גדולים שמקורם באזורי ההרים הצפוניים שביפן. יש שני סוגים שונים של כלבי אקיטה: האקיטה היפני, שידוע בשם "אקיטה אינו" ("אינו" ביפנית זה "כלב"), והאקיטה האמריקאי, שלו בדרך כלל קוראים פשוט "אקיטה". זהו זן נאמן מאוד וצייתן שאוהב לשהות בחברת בני אדם ואינו דורש פינוק. ביפן ישנם סיפורי עם רבים על האקיטה, שמתארים את מערכת היחסים שנבנתה בינו לבין האדם.

 

ביגל

זני כלבים מ-א' ועד ת': ביגל
Rob Swatski

ביגל הוא גזע של כלבים קטנים-בינוניים. כלבי הביגל הם אינטליגנטיים מאוד, אולם כשיש להם מטרה, הם דבקים בה מבלי להתחשב כמעט בשום דבר אחר. הם פופולאריים כחיית מחמד בשל גודלם, האופי הנעים שלהם והמחסור בבעיות בריאותיות תורשתיות, מהן סובלים כלבים גזעיים רבים. יש להם חוש ריח מצוין ויכולות הגישוש שלהם משמשות בני אדם באיתור מוצרי מזון מיובאים שאינם חוקיים.

 
 

גולדן רטריבר

זני כלבים מ-א' ועד ת': גולדן רטריבר
pharao

גולדן רטריבר הוא גזע של כלבים גדולים, אותם גידלו בני אדם כדי שיעזרו להם בהחזרת מטרות ציד שנפלו לתוך מים כמו ברווזים וציפורים אחר, ומכאן נובע שמם ("רטריבר" באנגלית זה "מחזיר"). הם ידועים ביכולתם להחזיר חיות שניצודו מבלי לגרום להן נזק ובטבע שלהם הם אוהבים מים. קל מאוד לאמן אותם וללמד אותם טריקים בסיסיים, והם צייתניים מאוד.

 

דלמטי

זני כלבים מ-א' ועד ת': דלמטי
Calvin Smith

דלמטי הוא גזע של כלבים גדולים בעלי נקודות שחורות שמכסות את גופם הלבן. בימים עברו השתמשו בגזע הדלמטי כמוביל מזחלות בשלג, ושורשיו מגיעים מקרואטיה, מחבל דלמטיה. לדלמטים יש כוח סיבולת גבוה והם אנרגטיים מאוד. הם כלבים סקרניים שאוהבים ילדים ורגילים לחברת בני אדם. זהו גזע עתיק מאוד ויש לו נטייה לסבול מחירשות.

 

האסקי סיבירי

זני כלבים מ-א' ועד ת': האסקי סיבירי
Benny Lin

האסקי סיבירי הוא גזע של כלבים בגודל בינוני בעלי שכבת פרווה צפופה, שמקורו בצפון-מזרח סיביר. קל לזהות אותו בשל צבעיו ואוזניו המשולשות, ובדרך כלל יהיו להאסקי גם עיניים כחולות. זהו כלב מאוד אנרגטי שיש לו סבילות גבוהה מאוד לקור. אבותיו הגיעו ממקומות עם תנאי מזג קשים במיוחד, בסביבה הארקטית של סיביר. ההאסקי הסיבירי הוא גזע חברותי מאוד ויש לו אופי אוהב ומסור לבעליו.

 

ויפט

זני כלבים מ-א' ועד ת': ויפט
AngMoKio

ויפט הוא כלב ממשפחת כלבי הרוח, אשר צד בעיקר בעזרת מהירותו וחוש הראיה המפותח שלו, במקום בעזרת חוש הריח. מקורו הוא באנגליה והוא צאצא של הגרייהאונד. כלבי הוויפט של היום מזכירים מאוד את הגרייהאונד, ויש להם מעט מאוד בעיות בריאותיות ביחס לכלבים אחרים. הם משתתפים באופן קבוע בתחרויות ספורט לכלבים ובשל גודלם הקטן יחסית לחיות מרוץ אחרות, הם נקראים גם "סוסי המרוצים של העניים".

 

טרייר אירי

זני כלבים מ-א' ועד ת': טרייר אירי
smerikal

הטרייר האירי הוא גזע שהוכלא בסוף המאה ה-19, וכבר בסוף מלחמת העולם הראשונה זכה בעיטור לשבח לאור עזרתו בהעברת ידיעות בין יחידות צבאיות. יש לו לסתות חזקות מאוד וצבעו האופייני הוא חום או אדמדם, אולם אם לא מורטים לו את הפרווה מספר פעמים בשנה, היא מאבדת מצבעה ונעשית בהירה. זהו גזע אנרגטי מאוד עם אופי עקשן שלעתים קשה לאלף.

 

יורקשייר טרייר

זני כלבים מ-א' ועד ת': יורקשייר טרייר
missmoney

יורקשייר טרייר הוא גזע של כלבים קטנים שהוכלא במאה ה-19 באזור יורקשייר שבאנגליה. בני אדם השתמשו בו בעבר לתפיסת עכברים, אולם כיום הוא משמש רבים בתחרויות יופי של כלבים. משקלו מגיע למקסימום של 3.2 ק"ג ופרוותו דורשת טיפול מסור ועקבי. לעתים אפילו נדרש לאסוף את שיערו עם גומייה או לקצץ אותו כדי למנוע ממנו ליפול על עיניו ולגרום לו לחלות בדלקת עיניים.

 

כלב דם

זני כלבים מ-א' ועד ת': כלב דם
Tim Gilliam

כלב דם הוא גזע של כלבים שהוכלאו במיוחד לאיתור עקבות אדם. משתמשים בו גם כיום לאיתור אסירים נמלטים או אנשים נעדרים. יש לכלב זה חוש ריח מפותח שיכול להבחין בריח אדם שעות ואפילו ימים אחרי שחלף במקום מסוים, והוא נחשב לכלב המעקב הטוב ביותר בעולם. לכלב הדם יש אופי עדין, אולם בשל האינסטינקט הטבעי שלו לעקוב אחר ריחות, קשה לפעמים לשמור על המשמעת שלו.

 

להאסה אפסו

זני כלבים מ-א' ועד ת': להאסה אפסו
Marco Valtas

להאסה אפסו הוא גזע של כלבי לוויה זעירים שבעבר שימשו כשומרים של נזירים טיבטיים. הגזע הגיע מטיבט למערב רק בשנת 1921, והוא פותח במשך שנים להיות כלב לוויה משעשע ונאמן. יש לו מזג נוח, הוא פיקח מאוד ונחוש, וכיום משתמשים בו רבות ככלב טיפולי משום שהוא נותן כמעט לכל אדם לגעת בו, לסרק אותו ואפילו להציק לו מבלי שיאיים או יינשך.

 

מסטינו נפוליטנו

זני כלבים מ-א' ועד ת': מסטינו נפוליטנו
Tim Dawson

מסטינו נפוליטנו הוא גזע של כלבים עתיקים מאוד, שמקורם מגיע עוד מתקופת האימפריה הרומית. ברחבי האימפריה השתמשו בגזע זה במלחמות ובקרבות זירה נגד כלבים, שוורים, אריות ובני אדם. אחרי נפילתה של האימפריה הרומית, הפך המסטינו נפוליטנו לכלבם של פשוטי העם, אולם את שמו הוא קיבל במהלך המאה ה-18 בזכות הפיכתו לכלב השמירה והתקיפה של המאפיה הנפוליטנית (הקאמורה).

 

ניופאונדלנד

זני כלבים מ-א' ועד ת': ניופאונדלנד
Blossom Vydrina

ניופאונדלנד הוא גזע של כלבים שהגיע בדרך שאינה ידועה לאי ניופאונדלנד שבחופי אמריקה הצפונית. יש הטוענים כי הצרפתים הביאו אותו לשם, בעוד שאחרים גורסים כי האינדיאנים של צפון אמריקה הם אלה שיצרו אותו בעזרת הכלאת זאבים שחורים עם כלבי מסטיף. הוא משמש עד היום כעוזר לספנים שצולל עבורם למעמקים בחיפוש אחר דגים, מושך עבורם רשתות מהחוף אל הים ובחזרה ואפילו מסייע בסחיבת משאות כבדים. הוא ידוע ככלב שעוזר להציל חיים במקרים של התנגשות ספינות עם קרחונים, והאיש המפורסם ביותר שניצל על ידו היה נפוליאון.

 

סן ברנרד

זני כלבים מ-א' ועד ת': סן ברנרד
DaiRut

סן ברנרד הוא גזע של כלבים גדולים, שמקורו באלפים השוויצריים ובצפון איטליה. במקור הוא הוכלא כדי להיות כלב הצלה, ואכן התפרסם בזכות יכולותיו המדהימות בתחום ההצלה בהרי האלפים. יש לו יכולת התמצאות יוצאת דופן בזמן סופות שלגים והוא יכול לחלץ לבדו בני אדם שנלכדו בשלג. בשל גודלו, הגזע לא חי זמן רב, ותוחלת חייו היא 8 שנים בלבד.

 

פודל

זני כלבים מ-א' ועד ת': פודל
Anita & Greg

פודל הוא גזע של כלבים שנחשבים לאינטליגנטיים במיוחד. הוא נמצא במקום השני כגזע הכי אינטליגנטי בעולם, כשבמקום הראשון נמצא הבורדר קולי. עם זאת, לעומת הבורדר קולי, הפודל הוא גזע שקט ורגוע כשהוא בתוך הבית, ונמרץ ואנרגטי כשהוא מחוץ לבית. מקורו הוא בגרמניה, שם היה כלב ציד שאומן להחזיר עופות מים שנורו ונפלו למים, ועל כן משמעות שמו בגרמנית היא "להשתכשך במים".

 

צ'או צ'או

זני כלבים מ-א' ועד ת': צ'או צ'או
Dzoker

צ'או צ'או הוא גזע של כלבים שהגיע מהמזרח הרחוק. בניגוד לכלבים רבים אחרים, רגליו האחוריות ישרות לחלוטין, ופיו ולשונו שחורים. זהו אחד מגזעי הכלבים העתיקים ביותר בעולם, וממצאים רבים מראים כי כבר לפני 3,000 שנה השתמשו בו המונגולים ככלב מלחמה. לאורך ההיסטוריה הוא שימש גם ככלב ציד, וכשהגיע לאירופה בסוף המאה ה-19, המלכה ויקטוריה אימצה לעצמה אחד שכזה. 

 

קוקר ספניאל

זני כלבים מ-א' ועד ת': קוקר ספניאל
ToB

קוקר ספניאל הוא גזע של כלבים בגודל בינוני שמתחלק ל-2 סוגים: אנגלי ואמריקאי. באנגליה הוא שימש ככלב ציד שצד עופות, אולם כשהגיע לאמריקה, בה עופות הציד היו לרוב קטנים יותר מעופות הציד שבאנגליה, ממדיו קטנו, ובשנות ה-30 של המאה ה-19 כבר הכריזו על הקוקר ספניאל האמריקאי כגזע נפרד. הוא נחשב לאחד הגזעים החכמים ביותר, בנוסף להיותו צייתן וחברותי מאוד. בישראל משתמשים בו ככלב משטרה לאיתור סמים וחומרי נפץ, בשל נאמנותו וחוש הריח החזק שלו.

רוטוויילר

זני כלבים מ-א' ועד ת': רוטוויילר
El Coleccionista de Instan

רוטוויילר הוא גזע של כלבים בגודל בינוני-גדול, ששימש בעבר ככלב רועים שרירי וקשוח. הוא יעיל מאוד בהובלת עדרי בקר ובשמירה עליהם מפני טורפים, והוא זכה לכינוי "כלב קצבים" בשל היותו ציד חזירי בר כשרוני. בארה"ב הרוטוויילר נחשב לכלב קטלני, שלו מיוחסים 29 מקרי מוות. במספר מדינות ברחבי אירופה כלבים אלו אף מחויבים להרכיב מחסום ורצועה במקומות ציבוריים אולם מומחי אילוף טוענים שמדובר בצעדים מיותרים ושתחת טיפול נכון מדובר בכלבים נהדרים שאינם מסוכנים לציבור.

 

שפיץ יפני

זני כלבים מ-א' ועד ת': שפיץ יפני
Andrew Tinmouth

שפיץ יפני הוא גזע של כלבים קטנים שנחשב לאינטליגנטי מאוד וקל לאילוף. זנבו של השפיץ היפני מורם ומסתלסל על גבו, ולמרות שבדרך כלל הוא מתהדר בפרווה לבנה, קיימים גם כלבי שפיץ יפני בצבעים שחור וחום. העיניים שלו מלוכסנות קלות ונותנות לפניו מראה מחודד, ועל כן שמו. הוא ידידותי מאוד וקל לאילוף, אולם נובח רבות מכל רעש חשוד שהוא שומע כדי להזהיר את בעליו.

 

תחש

זני כלבים מ-א' ועד ת': תחש
vvverve

תחש הוא גזע של כלבים בעלי מבנה גוף ארוך ושרירי. הוא אוהב לרדוף אחרי חיות קטנות כמו קיפודים, ציפורים וחתולים, ולכן משתמשים בו רבות ככלב ציד. לעתים התחש מפגין גם חשדנות כלפי בני אדם, אולם לרוב הוא ידידותי. קשה לאלף תחש משום שיש לו אופי עקשן במיוחד, והוא נוהג לחפור בורות עם כפות רגליו, שגדולות מאוד יחסית לגודל גופו.

 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.