print header

ממצאי מחקר חדש אודות האופן בו כלבים מפרשים דיבור

כל מי שגידל כלב מבחין בהתלהבות של בעל החיים הזה בכל פעם שאנו פונים אליו וקוראים בשמו, ורובנו מניחים שמדובר בזיהוי הקול שלנו והטון של הדברים שאנו אומרים. קבוצת חוקרים הונגרית החליטה לבחון את ההנחה הזו, ולערוך מחקר ראשון מסוגו בניסיון להבין האם כלבים אכן מייחסים חשיבות לטון הדיבור יותר מאשר למילים. מסקנות המחקר פורץ הדרך הזה הוכיחו כי החברים הטובים ביותר שלנו בממלכת החי חכמים הרבה יותר ממה שחשבנו, ואופן עיבוד המידע שהם שומעים דומה מאוד לזה שלנו. לאחר שתקראו את המסקנות בעצמכם, אין ספק שתתחילו לפנות אחרת אל הכלב שלכם...
 
כלב מתלטף

כיצד נערך המחקר?

האתולוגית מרתה גקסי, העוסקת בחקר התנהגותם של בעלי החיים, מסבירה כי לצורך ביצוע המחקר אומנו 13 כלבים לשכב ללא תזוזה בתוך סורק המוח FMRI, בצורה המספקת דרך לא פולשנית ולא מזיקה המאפשרת לבחון את פעילות מוחם, תוך שהם נמצאים בקשר שוטף עם המאמן שלהם. אנה גאבור, דוקטורנטית ממרכז המחקר ההשוואתי שבאוניברסיטת אטווש לורנד (Eötvös Loránd) בה נערך המחקר, מוסיפה שבהמשך נמדדה הפעילות המוחית של הכלבים בשעה שהמאמנים שלהם מתקשרים עמם. התקשורת הזו נחלקה למספר שלבים: הכלבים שמעו מילים שמשבחות אותם בטון משבח, מילים שמשבחות אותם בטון ניטרלי, ובמקביל גם מילים חסרות משמעות בשני הטונים הללו. "המטרה שלנו הייתה לחפש אחר האזורים במוח שהבדילו בין המילים בעלות המשמעות וחסרות המשמעות, או בין הטונים המשבחים והניטרליים", אומרת גאבור.
 
כלבים במכונת הדמייה

כיצד מתנהלת פעילות מוחית של בני אדם בתגובה למילים?

כדי להבין את הממצאים המפתיעים הנוגעים לפעילות מוחם של כלבים, חשוב להתעכב לרגע על אופן הפעילות של המוח האנושי והתגובה שלו למילים. החוקר אטילה אדקינס מסביר כי במהלך עיבוד מוחי של קלט דיבור, קיימת חלוקת עבודה ברורה במוח האנושי. האונה השמאלית מעניקה משמעות למילה, ואילו האונה הימנית מעבדת את הטון בו היא נאמרת. המוח האנושי לא מנתח בנפרד את מה שאנחנו אומרים, אלא משלב את שני סוגי המידע כדי להגיע למשמעות אחת. למשל, "הוא אומר לי שהוא כועס עלי אבל הוא רגוע, לכן כנראה שהמצב לא נוראי כל כך".
 
כלבים משתתפים במחקר

 

מה היו ממצאי הסריקות במחקר?

ממצאי קבוצת המחקר ההונגרית הוכיחו כי המנגנונים העצביים המעבדים מילים אינם ייחודיים רק למוח האנושי, ובסביבה שעשירה בדיבור, בה חיים כלבים ביתיים, מילים יכולות לקבל ייצוג גם במוחם של יצורים שאינם מסוגלים לדבר. במילים אחרות, כלבים לומדים מאתנו לא מעט, והם יכולים לנתח את סוגי המידע השונים באותו האופן שהוזכר אצל בני האדם.
 
הסריקות במעבדה הראו כי כל הכלבים השתמשו באונה השמאלית כדי לעבד מילים בעלות משמעות, ושזו לא הופעלה כאשר נאמרו להם מילים חסרות משמעות. בנוסף, רמות ההפעלה של הצד הזה לא היו קשורות לטון בו השתמשו המאמנים, כך שגם כאשר הם ציינו תשבחות בטון ניטרלי, זיהו הכלבים את המילים והאזינו להן בתשומת לב, ואילו כאשר נאמרו להם מילים חסרות משמעות בטון משבח, הם ידעו להתעלם מהן. במקביל, כאשר מסתכלים על פעילות האונה הימנית, ניתן להבחין בשינויים שמעידים על הבדלים בין תגובות הכלבים לסוגי הטון השונים, גם במקרים של תשבחות. מכאן, שהכלבים ידעו לזהות את המילים הנעימות אך הבינו שהן נאמרות בטון שונה, ולכן המוח שלהם הגיב אליהן אחרת. 
 
אדקינס ועמיתיו למחקר מציינים כי תשבחות הן היחידות שהפעילו את המרכז במוחם של כלבים שהגיב לגירויים מהנים אחרים כמו אוכל וליטופים, אך חשוב לציין כי האזור הזה היה פעיל רק כאשר נמצא שילוב בין מילים משבחות לבין טון משבח. מכאן, שעבור כלבים תשבחות יכולות לעבוד כפרס נהדר, אך רק כאשר אנחנו באמת מתכוונים לכך ומדברים בטון מתאים. אדקינס מדגיש כי עובדה זו מוכיחה שכלבים לא רק מבחינים בין מה שאנחנו אומרים ואיך שאנחנו אומרים את זה, אלא גם יודעים לשלב בין השניים כדי להבחין ברגשות כמו כעס או אדישות, ממש כמו בני אדם. 
 
 
כלבים מבינים דיבור

אז בפעם הבאה שאתם "משוחחים" עם הכלב שלכם, דעו שלשילוב בין האופן בו אתם מדברים לבין המילים שבהן אתם משתמשים, יש השפעה רבה על התגובה שלו. מאחר שמדובר בחברו הטוב ביותר של האדם, כדאי שתזכרו כמה זה חשוב לדבר אליו בהתאם ולשבח אותו לעתים קרובות ומכל הלב. 

מקור תמונות: PHYS

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.