print header

ניפוץ מיתוסים בנושא אושר

יש אנשים שפשוט נראים שמחים יותר מאנשים אחרים, ואלו מאתנו שמחפשים שביעות רצון, לעיתים מוצאים את עצמם אבודים כשנשאלת השאלה "מה הופך בן אדם למאושר?". אנחנו עשויים לטעות לחשוב שלא נצליח להשיג את האושר עד שנבין איך הוא בדיוק עובד, אך בניגוד למיתוסים רבים הנוגעים לאושר, הנטיות שלנו לאו דווקא קשורות לגורלנו, ורגשותינו נתונים לשליטתנו. בכתבה הבאה ננפץ כמה מיתוסים בנושא האושר בעזרת ממצאים ממחקרים מדעיים, ואם תיישמו את הטיפים שנציע, רגליכם יעלו על השביל בדרך אל האושר.

המדע מוכיח שמה שחשבתם על אושר אינו בהכרח נכון...
Lotus Carroll

המיתוס: גופינו מפריש חומרים שגורמים לנו להיות מאושרים, משמע יש אנשים שנולדו עם נטייה גנטית לאושר.

למען האמת, רק כ-50% ממצב רוחכם, בהעדר גירויים, קשור למבנה הגנטי שלכם. מחקרים מראים שיש מגוון דרכים לאימון המוח כך שיאמץ גישה חיובית יותר, וכן שקיימים דפוסי התנהגות קטנים שמשפרים את מצב הרוח ואת ההרגשה הכללית. דברים קטנים כמו הערכה יומיומית של הדברים החיוביים שמרכיבים את חייכם ועשיית מעשים טובים לאחרים.

ניתן להשיג גישה חיובית יותר לחיים פשוט על ידי השקעת פחות זמן במחשבה על הדברים הרעים שבחיינו, ויותר זמן במחשבה על רגעי האושר הקטנים והאנשים הטובים שסובבים אותנו. בפעם הבאה שאתם יוצאים לקפה עם חבר או חברה, שלמו עבורם. המחווה הקטנה הזו תמלא את לבכם באנרגיה חיובית שתעזור לכם להמשיך את היום בתחושה טובה.

המדע מוכיח שמה שחשבתם על אושר אינו בהכרח נכון...
SCA Svenska Cellulosa

המיתוס: אנחנו יכולים לשלוט על ההתנהגות שלנו, אך לא על הרגשות שלנו.

בדיוק כשם שרגש יכול לגרום לפעולות, מסתבר שפעולות יכולות להשפיע על הרגש. בני האדם הם אמנם יצורים בעלי מערכת יחסים חברתית-רגשית מסובכת, אך במובן מסוים, אנו בנויים ממערכות שניתן לחזות את תוצאות פעולותיהן, ואת השפעתן על היחס שבין התנהגותנו לרגשותינו. כשאנשים מציעים לנו לחייך אפילו כשהמצב רע, אמנם הרעיון נשמע טיפשי, אך הפעולה הפיזית הפשוטה הזו יכולה ליצור את הרגש המתאים לה.

מחקרים הראו שהחיוך המזויף יכול להפחית לחץ, ואפילו מצאו שאנשים ששפתיהם אינן יכולות לזעוף בעקבות טיפולי בוטוקס, הם אנשים פחות שליליים. משמעות הדבר היא שהעמדת הפנים שאתם מאושרים ואימוץ התנהגות של אנשים מאושרים, יעזרו לכם להפוך למאושרים יותר.

התחילו לחייך כבר עכשיו, אפילו עשו לעצמכם תזכורות לחייך באופן קבוע. אמנם זו לא תרופת פלא שתגרום לכל הצרות להעלם, אך הפעולה הפשוטה הזו תפחית את הלחץ בחייכם ותגרום לכם להרגיש טוב יותר.

המדע מוכיח שמה שחשבתם על אושר אינו בהכרח נכון...
Alex

המיתוס: לאנשים מאושרים אין בעיות בחיים.

קיימת אמרה הטוענת שהחיים הם 10% מה שקורה לנו, ו-90% הדרך שבה אנו מגיבים למצב. אך האמת היא שאין דרך אמינה לתאם בין האושר לתחושת נינוחות אובייקטיבית שמתאימה לכל אדם. כשחוקרים בחנו את הממצאים בנוגע לתחושת האושר היחסי שחוו אנשים לפני ואחרי חתונה, הם גילו שאנשים מאושרים הסתגלו לחיי הנישואים בקלות רבה יותר וחוו פחות מהמורות בדרך. לעומתם האנשים שלא היו מאושרים עוד מלפני הנישואים התקשו להסתגל לחיי הנישואים, וחוו מספר רב של עליות ומורדות ביחסים עם בני זוגם. במילים אחרות, אנשים שונים שחוו את אותו גורם משנה החיים הגיבו אליו באופן שונה, והאנשים שניגשו אליו מאושרים מלכתחילה חוו פחות שינויי מצב רוח קיצוניים והסתגלו לחייהם החדשים בקלות רבה יותר.

מהטמה גנדי אמר פעם "כל אחד חייב למצוא את השלווה שבתוכו, ועבור שלווה אמתית, עליה להיות מנותקת מנסיבות חיצוניות". במילים אחרות, החיים קורים לכולם – הטוב והרע – ואלו המאושרים שבינינו אינם מנהלים חיים חסרי דאגות, אלא פשוט מסתכלים על חצי הכוס המלאה.

כדי לקבל גישה חיובית לחיים כתבו את השינויים האחרונים בחייכם (הטובים והרעים), ואז כתבו 3 דברים טובים שקרו בעקבות אותם שינויים. לדוגמה: "המכונית שלי במוסך ותהיה מוכנה רק בעוד כמה ימים" הופך ל-"אני יכול לנסוע לעבודה בטרמפ עם הקולגה שרציתי להכיר טוב יותר." הגישה הזו לא מתעלמת מהבעיות, אך היא מוצאת פתרונות יעילים ובריאים לנפש במקום לגרום לנו לבכות על "חוסר המזל" שלנו.

המדע מוכיח שמה שחשבתם על אושר אינו בהכרח נכון...
PatrickLim1996

המיתוס: לחיות בגישה חיובית משמע לא להתעצבן או להפגין רגשות שליליים לעולם.

שמירה על דפוס מחשבה חיובי אינה בהכרח אומרת שלא תחוו לעולם רגשות שליליים, ואין זה אומר שכל היום תסתובבו עם שיר בראש שישכנע אתכם שאתם מאושרים. אין אדם אחד בעולם שחי במצב של אושר 100% מהזמן, והאושר הוא אינו שמחה יוצאת דופן. הדבר שמבדיל בין אנשים מאושרים לאנשים לא מאושרים, זה תשומת הלב שלהם לדברים הטובים שבחיים, והיכולת לחזור למסלול אחרי האכזבות של החיים. בעוד שכולנו חווים את אותו מגוון רגשות, אנשים מאושרים משקיעים פחות זמן ואנרגיה בתהיות לגבי רגשותיהם השליליים. הם נלחצים, מתעצבנים, מתאכזבים ונעצבים בדיוק כמו כולם, אלא שהם יוצרים לעצמם חסינות להשפעות הרגשות השליליים על חייהם בעזרת ההחלטה לעבור אותן כמה שיותר מהר.

אם אתם רוצים להיות יותר מאושרים קבעו לעצמכם "זמן דאגה" במהלך היום, שלא יעלה על יותר מ-5 דקות. בזמן הזה תרשו לעצמכם להיכנע לרגשות השליליים ולמחשבות הטורדניות. אל תרשו לעצמכם לטבוע בהם, ואם אתם מרגישים שזה המצב, הכינו רשימה של 3 דברים טובים שעשויים לקרות בעקבות המצב שנראה רע, כמו בטיפ הקודם.

המדע מוכיח שמה שחשבתם על אושר אינו בהכרח נכון...
Jonathan Emmanuel

המיתוס: בשביל להיות מאושרים צריך להשקיע עבודה קשה.

אמנם לאחר שקראתם את המיתוסים האחרונים נראה כי הדרך אל האושר היא עבודה קשה, אך ההפך הוא הנכון. מחקרים מראים שאנשים מאושרים עובדים יותר ביעילות מאשר אנשים לא מאושרים. למה? משום שהצלחה לא הופכת אותך למאושר, אלא האושר הופך אותך למצליח.

משמעות הדבר היא שעליכם להפסיק לחשוב שמרמור עשוי ליצור מוטיבציה. חשבו על זה: אם אתם אומללים במקום העבודה, אולי אתם מרגישים שהדבר יוצר מוטיבציה למצוא מקום עבודה אחר, אך הוא גם מוריד את המוטיבציה לעשות עבודה טובה כעת, ובכך אתם הופכים למועמדים שאינם מתאימים לעבודה אחרת בתחומכם. מאידך אם אתם אנשים שנוטים לראות את הצד החיובי של החיים, תוכלו למצוא עבודה מספקת בה תוכלו לדבוק ולעשות את המיטב על מנת שתוכלו להתקדם בקריירה שלכם.

כדי להיות מאושרים יותר קבעו לעצמכם 5 דקות יומיות של "זמן אושר". בזמן הזה פנקו את עצמכם בחטיף טעים (ובריא) שאתם אוהבים, הקשיבו לשיר האהוב עליכם, שלחו הודעת טקסט למישהו שאתם אוהבים או עשו משהו שאתם יודעים שמרומם את מצב רוחכם. אל תופתעו אם תגלו שעד סוף השבוע תספיקו לעשות הרבה יותר דברים.

המדע מוכיח שמה שחשבתם על אושר אינו בהכרח נכון...
Moyan Brenn

קל מאוד להמציא סיבות לכך שאיננו מאושרים, אך שמרו את האנרגיה הזו והשתמשו בה כדי להשקיע בדברים שהמדע הוכיח שיכולים לגרום לכם להיות מאושרים יותר. מחקרים הראו שאופן המחשבה החיובית אינו מסתורי או קשה לתפיסה, ולא רק שהוא הופך את החיים לנעימים יותר, הוא אפילו עשוי להפוך אתכם ליצרניים ויעילים יותר. 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.