print header

מה בין רומנטיקה לתשוקה


בניגוד לאמונה הרווחת שרומנטיקה היא פרמטר שדועך עם השנים בתוך מערכות יחסים ממושכות וגורם לבני הזוג לחוסר שביעות רצון, מחקרים מצאו אחרת -
הרומנטיקה לא הולכת לשום מקום!


רומנטיקה לא חייבת לדעוך בתוך מערכות יחסים ארוכות-טווח ולהמיר עצמה לחברות ולשותפות יבשה. אהבה רומנטית יכולה להימשך לכל החיים ולהוביל ליחסים מאושרים ובריאים. זו המסקנה איתה חתמו החוקרים את המחקר שפורסם בכתב העת של האיגוד הפסיכולוגי בארה"ב.

 

ד"ר ביאנקה אסוודו ושותפה למחקר ד"ר ארתור ארון, מאוניברסיטת סטוני-ברוק שבקליפורניה, ביססו את המחקר שלהם על 25 מחקרים קודמים שכללו 6070 נחקרים. הנחקרים נחלקו לשתי קבוצות גיל; צעירים ומבוגרים, ומערכות היחסים שלהם נחלקו לשתיים; מערכות יחסים ארוכות-טווח וקצרות-טווח.

מטרת המחקר הייתה לבחון האם אהבה רומנטית, כזו המאפיינת בעיקר מערכות ארוכות-טווח, גורמת לסיפוק רב יותר מאהבות סוערות ומלאות תשוקה המאפיינות בעיקר יחסים של טווח קצר. כדי לקבוע זאת, הם סיווגו את היחסים בכל אחד מהמחקרים לפי אהבה רומנטית (רומנטיקה) אהבה סוערת (תשוקה) או ידידות.

החוקרים בחנו 17 מחקרים על מערכות יחסים קצרות-טווח של סטודנטים צעירים בני 18-23 שהיו או רווקים או בקשר זוגי קצר או נשואים פחות מ-4 שנים. במקביל, הם גם בדקו 10 מחקרים על יחסים ארוכי טווח של בני גיל העמידה, זוגות הנשואים כ-10 שנים.

"רבים מאמינים כי רומנטיקה היא כמו תשוקה" טוענת ביאנקה אסוודו, "אך זו טעות. אומנם אהבה רומנטית מורכבת מאותה התרגשות, כימיה מינית ועוצמתיות, אך היא חסרה את תחושת האובססיביות והחרדה שיש באהבה סוערת. אהבה רומנטית נעדרת תחושת חוסר הוודאות וזה הכוח שלה. אהבה סוערת המבליחה לכדי סערת רגשות, מיוחסת בעיקר למערכות יחסים קצרות".

הסקירה מצאה כי אלה שדיווחו על אהבה רומנטית, היו מרוצים יותר, הן במערכת היחסים הקצרה והן בארוכה. לעומת זאת, מערכת של ידידות שנמצאה אצל שתי קבוצות הגיל כמו גם במערכות קצרות וארוכות כאחד, נמצאה מספקת הרבה פחות. בנוסף, גילו החוקרים כי אלה שדיווחו על אהבה סוערת היו מרוצים יותר בטווח הקצר בהשוואה לטווח הארוך.
זוגות שדיווחו על שביעות רצון במערכת יחסים ארוכה דיווחו גם שהם שמחים יותר בחיים וכי ההערכה העצמית שלהם גבוהה יותר.

"התחושה כי הפרטנר נמצא שם בשבילך עושה טוב למערכת היחסים" אמרה אסוודו והסבירה כי תחושה זו מקלה על חוסר הביטחון שלרוב מלווה קשרים זוגיים, ובפרט קשרים קצרים. "העובדה כי בקשר קצר, בני הזוג חשים חוסר ביטחון, עשויה ליצור קונפליקטים שלא רק יסכנו את גורל הקשר אלא גם יגרמו לתחושה של חוסר שביעות רצון בתוך המערכת הזוגית ובכלל, בחיים".

על פי החוקרים, התגלית הזו עשויה לשנות את הציפיות של אנשים לגבי מה שהם רוצים ומחפשים במערכות ארוכות טווח. "מי שמאמין כי ידידות יכולה להוביל
למערכת רומנטית מוצלחת או שאהבה סוערת יכולה להתמתן לכדי אהבה הדדית בריאה, מסתכן בפשרה מיותרת"
הם אומרים.

"תשוקה, משחקי כוחות, חוסר וודאות, עניין וסקרנות, אולי הופכים את האהבה לסוערת ומרגשת, אך הם אינם יכולים להוות תשתית נכונה לבניית מערכת יחסים יציבה לטווח ארוך. באותה הנשימה, גם ידידות שמושתת על שותפות, חברות ותקשורת טובה לא יכולה להיות בסיס נכון לרומנטיקה שכן היא נעדרת תשוקה וריגוש. זוגות צריכים לשאוף לאהבה שלמה ומאוזנת עם כל התוספות" אומרת אסוודו.

 

אם כן, זוגות שנמצאים הרבה זמן יחד ופוחדים כי הרומנטיקה עשויה לדעוך, רצוי שיפסיקו לדאוג ויתעלו את האנרגיה שלהם לשימור והערכת הקיים, שכן לא רק שזה לא מובן מאליו לחוש אהבה רומנטית לאורך זמן, אלא שהברירות האחרות נמצאו כפחות מספקות לטווח הארוך.

עריכה: טל עזר

מילה תרגומים - שירותי תרגום

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.