print header

כך תגרמו למחשב שלכם לעבוד יותר מהר

זה קורה לכולנו. קנינו מחשב חדש, התקנו הכל, פתחנו אותו והתפעלנו מהביצועים המהירים שלו. ואז, אחרי כשנה שנתיים, המחשב מתחיל לקרוס לעיתים תקופות, מאט, לוקח לו המון זמן להגיע לשולחן העבודה מרגע ההדלקה, ולכבות מרגע הלחיצה על כיבוי. ברגע זה אתם שואלים את עצמכם, מה קרה? ובנוסף אתם שואלים את עצמכם מה אני יכול לעשות בשביל שהמחשב יחזור לתפקד בצורה נורמאלית? אם אתם לא פריקים של חידושים, גיימרים מושבעים, או גרפיקאים מקצועיים, אין שום סיבה שתקנו כל שנה, שנתיים מחשב חדש. במקום זה, אתם מוזמנים לנסות את הדרכים שנציע לכם כאן, שיעזרו לכם לגרום למחשב שלכם לעבוד הרבה יותר מהר.


לא משנה איזה סוג מחשב יש לכם, אם לא ביצעתם מס עבודות תחזוקה על בסיס קבוע, מיום קנית המחשב, רוב הסיכויים שיש המון פעולות פשוטות שתוכלו לעשות בכדי להגביר את מהירות המחשב.


שלב ראשון: כמו בחיים גם במחשב, טעויות העבר ממשיכות לרדוף אותנו.


גם אם אתם המשתמשים היחידים במחשב ובוודאי אם המחשב משמש מספר משתמשים, ישנן תוכנות רבות שכבר אין לכם שימוש בהן, אך הן ממשיכות להעמיס על התפקוד השוטף של המחשב. הכנסו ל"התחל" > "לוח בקרה" > "הסרה או הוספה של תוכניות", עברו על התוכנות השונות שנמצאות שם, את התוכנות שאתם מזהים ואין לכם עוד צורך בהן, מחקו. מה שאינכם מזהים, חפשו בגוגל, תבינו מה התוכנה עושה ואז החליטו אם למחוק או לא.


עוד דבר חשוב שקשור לתוכנות שרצות במחשב, הן התוכנות שמופעלות אוטומטית בזמן הטעינה הראשונית של windows. חשבו על הטעינה האוטמטית כמו מיקום VIP של מערכת ההפעלה. כל התוכנות רוצות להגיע לשם, אך רק למעטות יש מקום, ושאר המסתננים רק יורידו את ערך המקום. לתוכנות שנמצאות בהפעלה האוטומטית יש קשר ישיר ועיקרי לכך שלוקח לשולחן העבודה המון זמן עד שהוא הופך להיות זמין להתחלת עבודה.

מה עושים? מסירים תוכנות שאין לנו צורך שיפעלו אוטמטית עם ההפעלה. תוכנות מסרים, עידכונים אוטמטים לכל מיני תוכנות, כל מיני תוספים של כרטיס הקול או כרטיס המסך ועוד כל מיני תוכנות שאין לנו שימוש יומיומי בהן, כדאי להסיר (אנו לא מסירים אותן מהמחשב, אלא רק מונעים מהן לפעול בצורה אוטמטית).

איך עושים את זה? כדי לנהל את רשימת התוכנות שפועלות בעת אתחול המחשב, יש להוריד את AutoRuns החינמית מהאתר של מיקרוסופט - להורדה לחצו כאן. התוכנה פועלת על XP וויסטה ו- win7 , ומציגה רשימה מפורטת של כל התוכנות שפועלות עם אתחול המחשב. אין צורך להתקין את התוכנה - פשוט הורידו אותה, פתחו את קובץ ה-Zip, והפעילו את הקובץ "AutoRuns.exe" (אם הקובץ יופיע אצלכם ללא סיומת ה – "exe" - חפשו את הקובץ עם הסימן של חלון עם מסגרת כחולה).
 
בתוך התוכנה, בחרו את הלשונית Logon כדי להציג את התוכנות שפועלות עם הפעלת המחשב. ברשימה שתוצג, עברו על כל הפריטים, והחליטו עד כמה חשוב לכם שהם יפעלו אוטמטית עם הפעלת המחשב. הסירו את הסימון מהתיבה ליד שם התוכנה כדי לבטל את הפעלתה בצורה אוטמטית.
יתכן ותמצאו ברשימה תוכנות שאתם לא מזהים, חפשו אותן לפי השם בגוגל. אל תסירו את הסימון ליד תוכנות שאתם לא מכירים - ייתכן שמדובר ברכיבים קריטיים של חלונות. שימו לב במיוחד לפריטים החיוניים הבאים: rdpclip‏, userinit.exe‏ ו-explorer.exe.  

תוכנת מחשב
שלב שני: עושים סדר בבלאגן - איחוי הכונן הקשיח


במהלך פעולת המחשב, קבצים נכתבים על הכונן הקשיח ולעיתים אף נמחקים ממנו. כל קובץ מתחיל ונגמר בנקודה כלשהי על הדיסק שמסתובב בכונן הקשיח שבתוך המחשב. בד"כ, כל קובץ מתחיל ונגמר בקטע רצוף, ללא הפסקות או דילוגים. אבל המצב הזה לא תמיד אפשרי.
לעיתים, הכונן מתחיל לכתוב קובץ במקום כלשהו על אחד מהדיסקים, אבל מגיע למצב בו הוא צריך להתחיל לכתוב קובץ חדש לפני שסיים לכתוב את הקובץ הקודם. כדי לסיים לכתוב את הקובץ, הראש מתקדם עד שהוא מגיע למקום פנוי, בו הוא ממשיך לכתוב את הקובץ. אם הוא נתקל שוב בהתחלה של קובץ אחר, הוא ימשיך הלאה אל המקום הפנוי הבא, וחוזר חלילה.
כשהכונן מגיע לקרוא קובץ כזה, ראש הקריאה צריך לקפוץ בין נקודות רבות בכונן, וכל קפיצה כזו מאטה את זמן הקריאה בכמה מילישניות. כשבוחנים את זה על אלפי הקבצים שנקראים, הקבצים המחולקים האלה יכולים להוסיף שניות ארוכות לזמן הקריאה הכולל.
איחוי הכונן הקשיח הוא תהליך של ארגון מחדש של הקבצים המחולקים, כדי לחסוך בזמן של חיפוש החלקים השונים של הקובץ בכל הכונן הקשיח. windows כוללת כלי מובנה לאיחוי הכונן הקשיח.


 כדי לקצר את זמן התחלת המחשב, יש לבצע את האיחוי על הכונן בו מותקנת מערכת ההפעלה - בדרך כלל, זה יהיה כונן C:‎. גשו ל"מחשב שלי", ולחצו עם הלחצן הימני של העכבר על הכונן הרצוי. בחרו באפשרות "מאפיינים", ועברו ללשונית "כלים". תלחצו על "איחוי כעת" שנמצא בתוך המלבן של "איחוי" .
התהליך עשוי לקחת זמן רב, בהתאם לגודל הכונן הקשיח וכמות הקבצים המחולקים. אפשר להמשיך להשתמש במחשב בעת האיחוי, אבל זה יאריך משמעותית את התהליך, והמחשב ממילא יהיה איטי למדי בזמן הזה.

 

איחוי


שלב שלישי: לא כל מה שלא יודעים לא מזיק לנו. על רוגלות ווירוסים ומה שבינהם.


רוגלה (או תוכנת ריגול) היא תוכנית שרצה במחשב ועוקבת בחשאי אחר הרגלי הגלישה של המשתמש ומעבירה את המידע על הרגלים אלו לגורמים בעלי עניין. למרות שנראה כי התפקיד היחיד של הרוגלה הוא לעצבן אתכם, המטרה האמיתית היא, כמובן, כסף. מטרת הרוגלות היא לדעת מה מעניין את הגולש, ולהציג לו פרסומות מתאימות (וגם לצורכי סטטיסטיקה ומודיעין מסחרי). חלק מתוכנות הריגול ממש "עוקבות" אחר הגולש - הן "מקליטות" פעולות שנעשות, שומרות סיסמאות, יודעות בדיוק להיכן גלשתם, שומרות תמונות מסך וכו'. בניגוד לוירוסים, אין סכנה להדביק מחשבים אחרים על-ידי העברת קבצים.


תוכנות הרוגלה שמותקנות לכם במחשב משפיעות על האיטיות במחשב, בדומה לוירוסים. לכן מומלץ להתקין תוכנה אשר סורקת את המחשב ומחפשת רוגלות שהושתלו לכם במחשב כמו Ad-Aware החינמית, ניתן להשיג פה, ולהריץ ניקוי לפחות פעם בשבועיים.

תוכנת מחשב


חוץ מתוכנות הרוגלה, מותקנות במחשבכם המון תוכניות שאין לכם שום שימוש בהן אך הן מעמיסות לכם על המחשב. אנו ממליצים על התקנת התוכנה  CCleaner גם היא חינמית,  לינק להורדה תמצאו כאן. התוכנה המצויינת הזו תנקה את כל מה שלא חשוב ומאט את המחשב. מומלץ להריץ ניקוי פעם ביום.

 
וירוסים

אל תיהיו אדישים. לכולם נכנסים ווירוסים לפעמים. תריצו סריקה פעם בשבוע ושמרו על המחשב בטוח. אנו ממליצים על תוכנת האנטי וירוס, Avira, לינק להורדה תמצאו כאן, תוכנה חינמית שלא מכבידה על המחשב יותר מידי גם באמצע סריקה.


אם כל הפעולות הללו לא עבדו, כנראה שעבור המחשב שלכם  זה באמת אבוד והגיע הזמן לרכוש מחשב חדש. במדריך הבא נלמד איך בוחרים מחשב חדש.  (לחץ כאן לקישור)

כתיבה ועריכה: ארז רהב
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
תכנים קשורים: מחשבים, טיפים, מידע, מדריך
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.