print header

מדריך שימוש ב-Avira Free Antivirus

במרחב הדיגיטלי מאיימות עלינו סכנות רבות שיכולות לאיים על פרטיות המידע שלנו, תקינות מערכת ההפעלה ואפילו על האפשרות שלנו לגשת לקבצים חשובים ומידע ששמור על המחשב. הצעד הראשון בהתגוננות מול האיומים האלו הוא שימוש באנטי וירוס חזק ועדכני, אך לא כל תוכנה שכזו יודעת להתמודד בצורה הטובה ביותר עם מגוון הסכנות שתיארנו. מי שרוצה לספק לעצמו ולמידע שלו את ההגנה והפרטיות הטובים ביותר, צריך לוודא שהמוצר בו הוא בוחר להגנת המחשב שלו מסוגל לספק מענה לא רק לתוכנות הזדוניות (Malware) ולווירוסים, אלא גם לרוגלות (תוכנות ריגול - Spyware). היום אנו נציג בפניכם תוכנת הגנה שכזו, שמסוגלת לעשות הרבה מאוד גם בגרסה שזמינה להורדה ולשימוש ללא תשלום. מדובר על תוכנת Avira Free Antivirus שעבורה אף הכנו לכך מדריך שימוש קצר, אך לפני שנגיע אליו בואו ונכיר את האיום המרכזי שאיתו היא עוזרת לתהמודד טוב יותר.

מהן תוכנות רוגלה?

בדומה לווירוסי המחשב המוכרים, ״תוכנת רוגלה״ (או ״ספייוור״ בלועזית) זה שם כולל לתוכנות זדוניות המוחדרות למערכות מחשוב ללא הסכמה או מודעות של המשתמש. אולם בניגוד לווירוסים באופן כללי, תוכנות הריגול לא שואפות להזיק לכם, לפחות לא באופן ישיר, אך הן בהחלט עושות זאת באופן עקיף. מטרתן העיקרית היא לאסוף מידע ממערכת המחשוב ולהעבירו לצד שלישי - המידע הזה יכול לכלול את היסטוריית הגלישה והחיפושים שלכם, סיסמאות לאתרים חשובים, התכתבויות בדואר אלקטרוני וכלים דומים, פרטים אישיים ועוד. במקרים חריגים תוכנות רוגלה אף עלולות להעתיק את פרטי כרטיס האשראי שלכם אם אתם עושים בו שימוש לצורך קניות ברשת, כדי לאפשר לאנשים בצד השני של העולם לבזבז כסף על חשבונכם. 

ברוב המקרים כאשר לא מדובר בתוכנות רוגלה חזקות וזדוניות במיוחד, ההשפעה של הימצאותן על המחשב עלולה לבוא לידי ביטוי במספר דרכים:

  • הופעת "חלונות קופצים" של פרסומות תוך כדי גלישה בכל אתר
  • שינוי עמוד הבית של תוכנת הדפדפן
  • האטה במהירות הגלישה
  • מכירת מידע אישי על המשתמש למפרסמים לצורך פרסום ממוקד
  • קבלת כמויות גדולות של "דואר זבל" בהתאם להרגלי הגלישה
  • במקרים קיצוניים, גניבת מידע אישי והתחזות

לאור כל הסכנות האלו זה ברור למה יש פופולריות רבה לתוכנות שיודעות כיצד להגן על המחשב מתוכנות רוגלה ו"לנקות" ממנו איומים שכבר הותקנו עליו בעבר. Avira Free Antivirus היא אחת מהאפשרויות החינמיות הטובות ביותר נכון לאמצע שנת 2023, ובעזרת המדריך הבא כל אחד יכול להתקין אותה ולהשתמש בה בקלות.

הורדה, התקנה והפעלה ראשונית של Avira Free Antivirus

כמו כל תוכנה אחרת שאתם מורידים למחשב, הדבר הראשון שחשוב לעשות הוא להוריד את Avira Free Antivirus ממקור אמין שיבטיח שאכן תורידו תוכנה שתגן על המחשב שלכם ולא אחת שתזיק לכם. לחצו כאן כדי לעבור לאתר של חברת Avira ולחצו על Free download כדי להוריד את קובץ ההתקנה. לאחר התקנת קבצי התוכנה בתקייה הרצוייה על המחשבה שלכם, תתבקשו לבצע סריקה ראשונית לאיתור איומים ומומלץ בחום לעשות אותה. כדי להתחיל אותה, לחצו על Smart Scan בחלונית סיום ההתקנה.

מדריך שימוש ב-Avira Free Antivirus: התקנה
בסיום הסריקה הראשונית תוכלו לראות מהן הרוגלות, הסכנות ופרצות האבטחה שהתוכנה איתרה. לחיצה על Fix issues תבצע תיקון מהיר של כל הבעיות אשר מקבלות מענה בגרסה החינמית של התוכנה, ואלו לרוב יהיו הסכנות הגדולות ביותר, כך שבהחלט תזכו בהגנה משמעותית לפרטיות שלכם. 
מדריך שימוש ב-Avira Free Antivirus: תוצאות סריקה
לאחר תיקון הבעיות התוכנה תציג בפניכם סיכום של פעולות התיקון ותציע לכם אפשרות לשדרוג התוכנה בתשלום כדי לתקן את הבעיות שלא קיבלו מענה. אם ברצונכם לראות פירוט של הפעולות שניתן לעשות עבור תשלום וללמוד פרטים נוספים על שדרוג התוכנה, לחצו על Fix the rest. לסגירת הדו"ח ומעבר לתפריט התוכנה הכללי, לחצו על Not today והמשיכו לקרוא את המדריך כדי להכיר כלים נוספים שניתן לעשות בהם שימוש בחינם.
מדריך שימוש ב-Avira Free Antivirus: תוצאות סריקה

ביצוע סריקה יזומה ב-Avira Free Antivirus

לאחר ההתקנה וההפעלה הראשונית, בכל פעם שתרצו לבצע סריקה יזומה לאיתור סכנות כמו וירוסים ותוכנות רוגלה או נוזקה, לחצו על אייקון המטרייה האדומה שהופיע על שולחן העבודה שלכם ובחרו באפשרות Security מתפריט הצד של התוכנה. מבין האפשרויות שיופיעו, לחצו על Virus scans ואז בחרו באפשרות הבדיקה הרצויה:
  • Full scan לסריקה מלאה וארוכה של המחשב
  • Quick scan לסריקה מהירה של תיקיות וקבצים בסיכון גבוה.
יש לכם אפשרות לתזמן סריקות שכאלה בעזרת סמל לוח השנה שלצד כפתור ה-Scan שמתחת לשם של כל בדיקה.
מדריך שימוש ב-Avira Free Antivirus: לשונית אבטחה

שימוש בכלי שיפור הפרטיות של Avira Free Antivirus

מתחת ללשונית האבטחה תמצאו את לשונית כלי שיפור הפרטיות של התוכנה, שמאפשרים לשפר את ההגנה על המידע שאתם משתפים ברשת. חלק מהכלים אמנם מיועדים רק למשתמשי הגרסאות בתשלום, אך יש לא מעט דברים שימושיים שזמינים בחינם לכולם. למשל, תוכלו לבחור להוריד ולהתקין תוסף דפדפן ייעודי להגנה על פרטיות המשתמש באמצעות לחיצה על Browser safety, שבזכותו המידע שאתם משתפים ברשת יהיה מוגן יותר. כלי נוסף הוא "גורס הקבצים" (File shredder), שבאמצעותו ניתן למחוק לחלוטין קבצים עם מידע רגיש ותוכן שאתם רוצים למחוק מבלי שלאף אחד תהיה אפשרות לשחזר אותו. שימו לב שיש להיזהר מאוד בעת השימוש בכלי הזה ולוודא שאתם מוחקים אך ורק קבצים ומידע שכבר אין בהם צורך.
מדריך שימוש ב-Avira Free Antivirus: לשונית פרטיות
עוד תמצאו בלשונית הפרטיות את האפשרות להפעיל את ה-VPN של Avira. זוהי למעשה רשת וירטואלית פרטית שלאחר הפעלתה אתם יכולים לגלוש באינטרנט "בתחפושת", כאילו שאתם מחשב אחר לחלוטין שנכנס לתוך אתרי אינטרנט ממדינה אחרת ולא מכתובת ה-IP (תווית זיהוי של מכשיר המחובר לרשת) שלכם. בגרסה החינמית נפח המידע שניתן לצרוך דרך רשת ה-VPN מוגבל, אך זהו בכל זאת כלי שימושי מאוד שלא הרבה תוכנות מעניקות בחינם. כדי להפעילו, לחצו על VPN בלשונית הפרטיות ואז על Turn on VPN.
מדריך שימוש ב-Avira Free Antivirus: תפריט VPN
הפעולה האחרונה שרצוי לדעת איך לבצע באמצעות לשונית הפרטיות היא שינוי ההגדרות של מערכת ההפעלה והתוכנות השונות שעל המחשב שלכם, שבגללן ייתכן שקל מאוד לפרוץ למחשב שלכם ולקבל אליו גישה. במקרים רבים, הגדרות הפרטיות של התוכנות האלו מהוות "דלת אחורית" דרכה גורמים זדוניים יכולים לחדור למחשב שלכם, ובמקום שתשנו אותן אחת אחת, Avira מאפשרת לכם לעשות זאת בקלות ובמהירות. כדי להתחיל, לחצו על Privacy setting, לאחר מכן על next במידת הצורך, בחרו בסוג הגדרות הפרטיות הרצוי לכם, מומלץ (Recommended) או מותאם אישית (Custom), ואז המשיכו בהתאם לבחירה שלכם.
מדריך שימוש ב-Avira Free Antivirus: שינוי הגדרות פרטיות

שיפור ביצועים והגנה על המחשב עם Avira Free Antivirus

לסיום, תוכנת האנטי וירוס של Avira יכולה לעזור לכם בשלל תחומים שלא קשורים ישירות להגנה על המחשב או הפרטיות שלכם, אך הם בהחלט יכולים לעזור לשמור עליו. בלשונית ביצועים (Performance) תמצאו כלים שמאפשרים לנקות קבצים כפולים ומיותרים מהמחשב (Optimizer) לשנות את הגדרות צריכת החשמל שלכם (Battery saver - שימושי במיוחד במחשבים ניידים) ואת הכלי שאנחנו הכי אהבנו בחלק הזה, שגם הוא מוצע בחינם, מעדכן מנהלי ההתקנים (Driver updater).
מנהל התקן (שם מקובל דרייבר) הוא למעשה תוכנה המאפשרת תקשורת בין תוכנות המחשב לחומרה (הרכיבים הפיזיים שלו) או עם תוכנה אחרת הפועלת בפורמט שונה. בדומה להגדרות הפרטיות של תוכנות מסוימות, מנהלי התקן מיושנים עלולים לכלול פריצות אפשריות למחשב ובאופן כללי עדכונם הקבוע ישמור על התפקוד שלו ברמה גבוהה יותר.
מדריך שימוש ב-Avira Free Antivirus: לשונית ביצועים
כדי לעשות שימוש בכלי לחצו על Driver updater ואז בחרו את ההתקנים שעבורם נמצא עדכון להתקנה. שימוש לב שבגרסה החינמית של התוכנה אי אפשר לעדכן את כל מנהלי ההתקנים בלחיצה אחת, ויש לבחור ידנית את האפשרות Update ליד שמו של ההתקן. עוד דבר שצריך לציין הוא שעדכוני דרייברים לפעמים עלולים לקחת מספר דקות ולהצריך מכם כיבוי והפעלה מחדש של המחשב, אז שמרו את העבודה שלכם בתוכנות האחרות שפתוחות וסגרו אותן לפני שתבצעו את הפעולות האלו.
מדריך שימוש ב-Avira Free Antivirus: עדכון מנהלי התקן

לסיכום, Avira Free Antivirus הוא בהחלט כלי יעיל להגנה על המחשב באופן כללי והתגוננות מפני נוזקות בפרט. לפי מבחנים שנערכו ברחבי הרשת הוא אף מספק הגנה טובה יותר מתוכנות אנטי-ספייוור שדורשות תשלום. הוסיפו לכך את הממשק הנוח, תוסף הדפדפן, מנהל סיסמאות מאובטח שגם הוא כלול בגרסה החינמית ואת מהירות הסריקה הגבוהה שהושגה גם במחשבים עמוסים במידע ואיומים, וקיבלתם תוכנה שבהחלט כדאי לנסות.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.