print header

סקראץ' – אתר ללימוד תכנות מונחה עצמים לילדים מגיל 8 ומעלה

  כבר ידוע שהמשכורות בהייטק הן מבין הגבוהות ביותר בשוק העבודה, כשאפילו מתכנת זוטר יכול להרוויח סכומים של עשרות אלפי שקלים בחודש עם מעט מאוד ניסיון. מסיבה זו מדובר במקצוע נחשק מאוד שרבים פונים אליו – חלקם בגיל מבוגר ואחרים כבר אחרי הצבא – אך למעשה ניתן להתחיל ללמוד את הבסיס שלו בכל גיל. אמנם יש לא מעט שפות תכנות שונות שצריך להתמקצע בהן, אך מה שחשוב עבור כולן זה חשיבה לוגית ויצירתית, ואת זה ניתן לפתח בעזרת המיזם "סקראץ'". אתם מוזמנים ללמוד על הפרויקט הנהדר הזה וכיצד להשתמש בו כדי להקנות לילדיכם את הבסיס של תכנות בדרך מהנה, בעזרת המדריך הבא.

לפני הכל – מה זה סקראץ'?

סקראץ' הוא פרויקט של קבוצת Lifelong Kindergarten ממעבדות המדיה של המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT), שמסופק בחינם לילדים בכל רחבי העולם כדי לעזור להם לפתח חשיבה יצירתית, היגיון שיטתי ועבודה משותפת – כישורים שחיוניים מאוד לחיים במאה ה-21.
 
עם סקראץ' אפשר ליצור סיפורים אינטראקטיביים, משחקים, סרטוני אנימציה וכרטיסי ברכה מונפשים במערכת תכנות בסיסי מונחה עצמים, וכמובן לשתף אותם עם אחרים. בתוכנה זו משתמש גם משרד החינוך כדי ללמד ילדים תכנות בסיסי בסביבת פיתוח בשיעורי מחשבים, כשהאתר מתאים לילדים בין הגילים 8-16. ישנה גם גרסה פשוטה יותר שלו לילדים בגילים 5-7 – סקראץ' ג'וניור – אותה ניתן להוריד לנייד.
 
מדריך לשימוש בסקראץ': מה תיצרו?

איך להתחיל להשתמש בסקראץ'?

יש שלל דרכים שבהן תוכלו להתחיל להשתמש בתוכנה, כשהעיקרית שבהן והמומלצת ביותר היא אתר האינטרנט של סקראץ'. במדריך זה אנחנו נתייחס אך ורק לאתר האינטרנט של סקראץ', ומומלץ מאוד להירשם לאתר לפני שאתם מתחילים להשתמש בו. אם ברצונכם לעבוד עם סקראץ' גם ללא חיבור לאינטרנט, תוכלו להוריד את התוכנה למחשב או לטאבלט. לחצו כאן, בחרו את מערכת ההפעלה שאליה תרצו להוריד את התוכנה והורידו אותה. 
מדריך לשימוש בסקראץ': הורדת סקראץ'
ישנה כאמור גם גרסה קלילה ופשוטה לילדים קטנים יותר, אולם היא אינה זמינה בשפה העברית לעת עתה; לחצו כאן להורדת סקראץ' ג'וניור למכשירי אנדרואיד (אפשר גם לסמארטפון), ולחצו כאן להורדת סקראץ' ג'וניור לאייפד. 

מדריך לשימוש בסקראץ'

לחצו כאן כדי להיכנס לאתר סקראץ'.

ראשית יש להירשם לאתר, ולשם כך לחצו על "הרשמה" [1] או "Join Scratch" בחלקו העליון הימני של המסך. אם הממשק אינו בעברית, אל דאגה, נוכל לשנות אותו בהמשך.

לאחר מכן לחצו על "צור" [2] או "Create" כדי להתחיל לעבוד עם סקראץ'.

מדריך לשימוש בסקראץ': הרשמה ויצירת פרויקט
גם אם הממשק היה בעברית קודם לכן, כעת ייפתח בפניכם ממשק היצירה באנגלית. לחצו על הגלובוס שבחלקו העליון השמאלי של המסך ובחרו בשפה "עברית" (או כל שפה אחרת שאתם מעוניינים בה).
מדריך לשימוש בסקראץ': שינוי שפה
הפרויקט שנפתח בפניכם מכיל כבר דמות של חתול, בה תוכלו להשתמש ליצירת הפרויקט שלכם. אך כיצד בעצם מתחילים? במרכז המסך תוכלו לראות סרטון הדרכה, שאותו תוכלו להפעיל על ידי לחיצה עליו. לסרטוני ההמשך לחצו על החץ שמורה שמאלה [1], ולמדריכים נוספים לחצו על "מדריכים" [2] בחלקו הימני העליון של חלון הסרטון. 
מדריך לשימוש בסקראץ': צפייה בסרטון הדרכה
תוכלו לבחור בכתוביות בעברית על ידי לחיצה על CC בחלקו השמאלי התחתון של חלון הסרטון ובחירת השפה העברית. שימו לב שעל אף שהסרטון הראשון לא מכיל כתוביות בעברית, סרטוני ההדרכה האחרים כן מאפשרים לצפות בהם עם תרגום עברי. 
מדריך לשימוש בסקראץ': בחירת שפה בסרטון

חשוב לנו מאוד להדגיש שהמדריך שלנו כאן הוא בסיסי ביותר, ומומלץ לצפות בסרטונים כדי להבין מהן האפשרויות המלאות שמספקת התוכנה, וללמוד עוד על דרך השימוש בה. כעת נפרט בפניכם כיצד להשתמש בסקראץ' באופן בסיסי:

כדי ליצור דמות חדשה על המסך, לחצו על הכפתור עם ראש החתול בצדו השמאלי התחתון של המסך. תוכלו לבחור דמות קיימת מהמאגר של סקראץ' [1], לצייר אחת משלכם [2], לקבל דמות אקראית [3] או להעלות תמונת דמות מהמחשב שלכם [4]. אותו הדבר תקף גם לגבי בחירת רקעים, בכפתור שמצד שמאל לכפתור בחירת הדמות.

מדריך לשימוש בסקראץ': בחירת דמות

כעת תוכלו לתת פקודות, לבחור תלבושות לדמות ולקבוע צלילים שישמשו אתכם בפרויקט שלכם, כשהאפשרויות האלה מסודרות ב-3 לשוניות:

קוד [1] – כאן תמצאו פקודות תכנות שבעזרתן ניתן ליצור תנועה, לשנות את המראה של הדמות, להוסיף צלילים ולתת פקודות נוספות. כל מה שיקרה במשחק או בסרטון יקבל פה בעצם הוראה להתרחש.

תלבושות [2] – כאן תוכלו ליצור מראה חדש לדמות שיצרתם על ידי ציור על גבי הדמות, שינוי הצבע או צורתה ועוד... התלבושות שיצרתם תהיינה זמינות עבורכם לשימוש כשתתנו פקודות.

צלילים [3] – כאן תוכלו לבחור צלילים שתרצו להשתמש בהם בפרויקט או להקליט צלילים משלכם, וכן לערוך אותם. הצלילים האלה יהיו זמינים עבורכם לשימוש כשתתנו פקודות.

מדריך לשימוש בסקראץ': לשוניות

בלשונית הקוד תוכלו להוסיף שלל פקודות לדמות על ידי בחירתה, ולאחר מכן גרירת הפקודות אל עבר החלון המרכזי. הפקודות מתחברות אחת לשנייה כמו פאזל, כשהן פועלות על פי הסדר – מלמעלה למטה. 

לכל סוג של פקודה יש צבע אחר, כך למשל פקודות תנועה הן בצבע כחול, פקודות מראה הן בצבע סגול, פקודות צלילים הן בצבע ורוד וכן הלאה. כדי להתחיל, תנו כמה פקודות לדמות, ולאחר מכן הציבו פקודת "אירוע" מעל הכל (או מסביב, בהתאם לסוג הפקודה) על מנת שניתן יהיה לבצע אותן.

מדריך לשימוש בסקראץ': תכנות

לדוגמה, בתמונה שמעל נתנו את הפקודה להתחיל בלחיצה על מקש רווח; לזוז 10 צעדים ולנגן צליל מיאו. לאחר שניה אחת הפעולה תחזור על עצמה וזה יקרה 10 פעמים בסך הכל. יש עוד שלל סוגים של פקודות, ובמדריכים שבאתר סקראץ' תוכלו ללמוד עליהן עוד.

אחרי שסיימתם להכין משחק, סרטון, כרטיס ברכה או כל דבר אחר שבחרתם ליצור, לחצו על "ראו דף פרויקט" בחלקו העליון של המסך. 

מדריך לשימוש בסקראץ': מעבר לדף פרויקט
בעמוד שייפתח תוכלו לתת כותרת לפרויקט שיצרתם, לרשום הוראות למי שישתמש בו וכן הערות וקרדיטים. כדי לחזור למסך הקודם לחצו על "הבט פנימה" בחלקו הימני העליון של המסך.
מדריך לשימוש בסקראץ': דף פרויקט
כדי לשמור את הפרויקט לחצו על "קובץ" [1] בחלקו העליון הימני של המסך, ולאחר מכן על "שמור עכשיו" [2]. תוכלו ללחוץ גם על "הורידו למחשב" [3] כדי להוריד למחשב את הפרויקט שיצרתם.
מדריך לשימוש בסקראץ': שמירה
כדי לגשת לפרויקט שלכם אחרי שכבר יצאתם ממנו, לחצו על שם המשתמש שלכם [1] בחלקו הימני העליון של המסך, ובחרו ב"הדברים שלי" [2].
מדריך לשימוש בסקראץ': הדברים שלי

האפשרויות בסקראץ' הן אינסופיות, והדברים שילדיכם יוכלו להכין תלויים אך ורק במידת ההשקעה והדמיון שלהם, וכמובן בנכונות שלכם לשבת וללמוד איתם כיצד להשתמש בתוכנה, בהתאם לגילם. במסך הראשי של סקראץ' תוכלו לצפות בפרויקטים של אנשים אחרים, שיוכלו להעניק לכם השראה לפרויקט משלכם. 

שימו לב שבעמוד הפרויקט של אדם אחר תוכלו ללחוץ בחלקו העליון של המסך על "הבט פנימה" [1] כדי להציץ בפרויקט עצמו ובאופן שבו הוא בנוי, או על "עריכה מחדש" [2] כדי להכין רמיקס – גרסה משלכם לפרויקט על בסיס מה שקיים בו. כל האפשרויות האלה תסייענה לכם להכיר טוב יותר את סקראץ' ולצבור ביטחון בעבודה עם התוכנה. 

מדריך לשימוש בסקראץ': דף פרוייקט

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.