print header

21 עובדות מפתיעות לגבי הרשת החברתית פייסבוק

  ב-16 השנים שחלפו מאז שנוסדה, לא רק שהרשת החברתית פייסבוק הפכה לחלק בלתי נפרד מעולמנו, היא גם שינתה באופן משמעותי את הדרך בה אנו מתקשרים זה עם זה. את פייסבוק הקים מארק צוקרברג בשנת 2004, עוד בהיותו סטודנט, וספק אם חשב אז שההמצאה שלו תהפוך ללהיט בינלאומי שישנה לחלוטין את מפת התקשורת העולמית. לאורך שנות פעילותה הרבות הפכה פייסבוק לאימפריה של ממש ואנחנו מבלים לא מעט זמן בגלישה בה, אבל מה באמת אנחנו יודעים עליה? בואו להכיר 21 עובדות מעניינות, מפתיעות ומשעשעות על הרשת החברתית הגדולה בעולם.
21 עובדות על פייסבוק: סמליל פייסבוק
1. בסיס המשתמשים של פייסבוק גדל ב-8 אנשים בכל שניה

אמנם במהלך השנים הצטרפו שחקניות חדשות ומצליחות לא פחות לתחום הרשתות החברתיות, אבל פייסבוק ממשיכה להחזיק בפופולריות רבה. עד כמה, אתם שואלים? 8 מצטרפים חדשים בכל שניה, או 7,246 משתמשים חדשים בכל 15 דקות - אלו הנתונים המרשימים של הרשת החברתית הזו. מספר משתמשי פייסבוק עומד כיום על 2.41 מיליארד איש ברחבי העולם.

2. 2,500 הודעות נשלחות בפייסבוק מדי שניה

פייסבוק הוא אחד מכלי התקשורת בעלי התפוצה הרחבה ביותר בעולם, ומשמש בין היתר ככלי יעיל במיוחד גם לשיתוף תוכן. רק כדי להמחיש עד כמה הוא כך, נספר לכם כי מדי שניה מועלים אל פייסבוק 4,051 תמונות, 4,883 סטטוסים ו-11,408 תכנים אחרים.

3. הפנים הראשונות בפייסבוק היו של... אל פצ'ינו

בשנת 2004 אחד ממייסדי פייסבוק אנדרו מק'קולום, עיצב את הסמליל הראשון של החברה עבור חברו לספסל הלימודים באוניברסיטת הרווארד, מארק צוקרברג, והשתמש בתמונת ראש מטושטשת ומפוקסלת שלא ניתן היה לזהות בוודאות. לאחר מספר שנים התברר שהפנים שבתמונה שייכות ללא אחר מאשר השחקן אל פצ'ינו. 

21 עובדות על פייסבוק: אל פצ'ינו

4. פייסבוק לא הייתה מיזם האינטרנט הראשון של מארק צוקרברג

עוד בהיותו סטודנט באוניברסיטת הרווארד, יצר צוקרברג את תוכנת "פייסמאש" (FaceMash), שאיפשרה להשוות בין תמונותיהם של סטודנטים שלמדו במוסד ולקבוע מי מהם מושך יותר. הנהלת האוניברסיטה השביתה את פעילות המיזם בטענה שההשוואה אינה ראויה.

5. צבעי הכחול והלבן בסמל האתר לא נבחרו סתם...

אם אי פעם תהיתם מדוע הצבעים העיקריים בעמודי פייסבוק הם כחול לבן, צר לנו לומר שלא מדובר בהזדהות עם מדינת ישראל וצבעי דגלה. מייסד הרשת, מארק צוקרברג, סובל מעיוורון צבעים ומתקשה להבחין בגווני אדום וירוק. לדבריו, הצבע שהוא מסוגל להבחין בו בצורה הטובה ביותר הוא כחול.

6. התכנים שמשותפים הכי הרבה? סרטוני וידאו

בממוצע, סרטוני וידאו מקבלים בפייסבוק 89.5 שיתופים, הרבה יותר מאשר תמונות או טקסטים. במרץ 2018 צפו משתמשי פייסבוק בלא פחות 1.6 מיליארד סרטוני וידאו!

7. מלך הלייקים של פייסבוק

פייסבוק משמשת אנשים פשוטים מהציבור וגם אישים מפורסמים כמו מדינאים ופוליטיקאים, מוסיקאים ושחקנים שעמודיהם צברו עשרות מיליוני לייקים, אבל העמוד הפופולרי ביותר בפייסבוק שייך ללא אחר מאשר הכדורגלן כריסטיאנו רונאלדו - עם מספר מדהים של 122 מיליון עוקבים.

21 עובדות על פייסבוק: כריסטיאנו רונאלדו

8. הימים שלפני עידן ה'לייק'

המתכנת אנדרו בוסוורת' היה חלק מצוות הפיתוח המקורי של פייסבוק, וסיפר שבתחילת דרכה הרשת החברתית המפורסמת התהדרה בלחצן "Awesome" (מדליק). הלחצן המקורי אמנם מצא חן בעיני הצוות, אבל מייסד האתר מארק צוקרברג הציע להחליף אותו בלחצן ה'לייק' המוכר לנו היום, החלטה שלפי בוסוורת' התקבלה בצורה פושרת מצד הצוות...

9. 1.62 מיליארד משתמשים מתחברים לפייסבוק מדי יום בממוצע

66% מגולשי פייסבוק פעילים בו מדי יום, כאשר המדינות המובילות ביותר בפעילות הגולשים הן: ארה"ב, הודו, ברזיל, תאילנד, וייטנאם ובריטניה. בישראל הקטנה שלנו ישנם 6 מיליון משתמשים רשומים בפייסבוק, שהם כ-75% מכלל האוכלוסייה בארץ, אך סביר להניח שיש מספר לא מבוטל של חשבונות כפולים ומומצאים.

10. למשתמש פייסבוק יש בממוצע 338 חברים

נכון לעכשיו, המספר המרבי של חברים שאפשר לצרף לחשבון אישי ברשת פייסבוק עומד על 5,000 איש, והסיבה לכך היא שראשי פייסבוק העדיפו שכל משתמש יוכל להוסיף לרשימה שלו רק פרופילים אמיתיים של חברים ולא חשבונות מזויפים. פייסבוק אינה מגבילה את מספר הבקשות היומי שיכול משתמש לשלוח, אבל מבהירה שבקשות מרובות שיזכו להתעלמות עלולות להיחשב כ'דואר זבל' ולגרור איתם חסימה זמנית של החשבון.

11. בשנת 2010, חתם מארק צוקרברג על 'התחייבות הנתינה'

זהו מיזם שהוקם על ידי מייסד מייקרוסופט ביל גייטס, הפונה למיליארדרים אמריקנים בבקשה לתרום את רוב הונם (מעל 50%) לצדקה. בין החותמים הנוספים נכללים שמות כמו וורן באפט, ג'ורג' לוקאס (יוצר 'מלחמת הכוכבים') וראש עיריית ניו יורק לשעבר מייקל בלומברג.

12. כמה מרוויח מארק צוקרברג בתפקידו כמנכ"ל פייסבוק?

עם הון שעומד על 67.3 מיליארד דולרים נכון לשנת 2019, מייסד הרשת החברתית הגדולה בעולם גם הוא אחד האנשים העשירים ביותר בעולם, אבל תאמינו או לא, משכורתו הנוכחי כמנכ"ל פייסבוק עומדת על דולר אחד. משמעות הדבר היא שמקור הונו הוא ככל הנראה בהשקעות, שווי מניות וחלוקת רווחים.

21 עובדות על פייסבוק: מארק צוקרברג על רקע סמליל פייסבוק

13. עמוד הפייסבוק LADbible הוא מפרסם הסרטונים המוביל בפייסבוק

מפרסם הסרטונים הגדול ביותר ברשת פייסבוק הוא העמוד LADbible, עם 1.6 מיליארד צפיות בחודש מרץ 2019. אחריו נמצאים העמודים UNAILD שבסרטונים שלו צופים כ-1.5 מיליארד ו-Minute Crafts-5 עם 1.4 מיליארד.

14. רווחיה של פייסבוק בשנת 2019 עמדו על 66.5 מיליארד דולר

מדובר בעלייה של 28.2% משנה קודם לכן, אז עמדו רווחי החברה על 55.8 מיליארד דולר. לשם השוואה, בשנת 2009, רווחיה הסתכמו ב- 700 מיליון דולר 'בלבד'. נכון לשנת 2018, שוויה הכולל של פייסבוק מוערך ב-506.2 מיליארד דולר.

15. 53 דקות ביום – זהו משך הזמן שמבלה בממוצע משתמש פייסבוק ברשת החברתית

נכון ל-2019, הזמן הממוצע שמוקדש לגלישה בפייסבוק עומד על קצת פחות משעה. לשם השוואה, הזמן הממוצע שמוקדש מדי יום לקריאה עומד על 16.8 דקות... 

21 עובדות על פייסבוק: שעונים

16. בשנת 2008, נתבע מארק צוקרברג על ידי שני אחים בטענה שגנב מהם את הרעיון לפייסבוק

האחים טיילר וקמרון ווינקלווס, שלמדו יחד עם מייסד הרשת החברתית באוניברסיטת הרווארד, טענו כי הרעיון המקורי והאלגוריתם הראשוני ששימש את פייסבוק הומצא למעשה על ידם. לבסוף הושגה פשרה בין הצדדים, לפיו קיבלו האחים ווינקלווס 65 מיליון דולרים.

17. קבוצת האוכלוסייה בעלת קצב הצמיחה הגבוה ביותר ברשת פייסבוק הם גולשים בני 65 ומעלה

בשנת 2019, השינוי הדמוגרפי המשמעותי ביותר בקרב גולשי רשת פייסבוק היה בקבוצת הגולשים שנולדו בשנת 1945 או מוקדם יותר, מדובר בעלייה של כ-40% לעומת שנת 2018.

18. 350 מיליון תמונות מועלות לרשת פייסבוק מדי יום

לא פחות מ-14.58 מיליון תמונות מדי שעה ו-243,000 תמונות בדקה עולות לרשת פייסבוק, שמאז הקמתה הועלו אליה כ-250 מיליארד תמונות. רק אל תשכחו לחייך!

21 עובדות על פייסבוק: שתי צעירות מצלמות סלפי

19. צפון קוריאה חסמה עבור אזרחיה את הגישה לפייסבוק

במדינה המבודדת הוטל איסור כולל על שימוש ברשת פייסבוק והגישה אליה חסומה. מדינות נוספות שמונעות מאזרחיהן לגשת לרשת החברתית הזו הן סין, עיראק, איראן וסוריה.

20. באיזו מדינה יש לפייסבוק הכי הרבה משתמשים?

נכון לחודש יולי 2019, המדינה בעלת מספר המשתמשים הגדול ביותר ברשת פייסבוק היא הודו, עם מספר מדהים של 270 מיליון משתמשים כאשר הבאה אחריה היא ארה"ב, עם 190 מיליון משתמשים.

21. פייסבוק מציעה כלי למדידת הזמן שאתם מבלים מדי יום בגלישה ברשת החברתית 

אם אתם מודאגים מכך שאולי אתם מבזבזים יותר מדי מזמנכם היקר בצפייה בתכנים שונים ומשונים בפייסבוק, כדאי שתדעו שהאתר מודד את משך הזמן שאתם גולשים בו. בתפריט 'הגדרות' תוכלו למצוא את לחצן 'הזמן שלך בפייסבוק' (your time on facebook) , שיציג בפניכם את הזמן שהקדשתם לגלישה ברשת החברתית במשך כל אחד מימי השבוע.

מקור התמונות: Kingkongphoto & www.celebrity-photos.comRuben OrtegaAnthony Quintano

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.