print header

מדריך להכרה ולשימוש בסוגי קבצים שונים

 לכל אחד מאיתנו יש אינספור תוכנות וקבצים שונים על המחשב, ועם רובם הגדול אנחנו אף פעם לא מתעסקים בשל חשש לפגוע במחשב, אי היכרות עם המערכת, העדר תוכנה מתאימה או פשוט מתוך חוסר שימוש בהם. אם אתם רוצים להכיר את המחשב שלכם טיפה יותר לעומק ולהבין כיצד להבדיל בין קבצים שונים, איך לדעת אם הקובץ הנבחר יפתח את נגן המוזיקה ומה בעצם אומרת כל סיומת של שם קובץ - המדריך הבא יכיר לכם את סוגי הקבצים הנפוצים ביותר במחשב שלכם, את התוכנות שמקושרות אליהם וגם מספר רב של סיומות קבצים שמעולם לא ידעתם כיצד לפתוח ואיך להתמודד איתן.
 
קבצי מחשב

סיומות קבצים

הדרך הטובה ביותר לזהות סוגי קבצים היא על ידי סיומת הקובץ שלהם, סדרת אותיות או מספרים שמופרדים משם הקובץ שאתם הגדרתם על ידי נקודה בצורה כזו: "שם קובץ.סיומת קובץ", לדוגמה: 123.doc"". סיומת הקובץ יכולה להגיד לכם רבות על מהות הקובץ עצמו, למה הוא משמש ובאילו תוכנות ניתן לפתוח אותו ולראות את תוכנו.

לחצו כאן אם אינכם רואים את סיומת הקבצים ששמורים על המחשב שלכם

EXE - קובץ הפעלה

זוהי הסיומת השכיחה ביותר לקבצי הרצה, קבצים שאחראים על הפעלת תוכנה או סדרת פקודות מסוימת על המחשב שלכם. קבצים שכאלו נפתחים בצורה אוטומטית על ידי מערכת ההפעלה שלכם ואין צורך בתוכנה מיוחדת עבורם. אם אתם נתקלים בקובץ EXE לא מוכר על המחשב, מומלץ בחום שלא להפעיל אותו לפני בדיקת אופי התוכנה וסריקה בתוכנת אנטי וירוס.

PDF - מסמך מוגן 

סיומת זו מסמלת מסמך עבודה מוגן שלרוב מקושר לתוכנת Adobe Acrobat. אחד היתרונות המרכזיים של קבצי הPDF הוא שניתן לאבטח את  הקבצים מפני שינויים ועריכה כדי להגן על זכויות יוצרים ומידע חשוב. צפייה בקבצים אלו על המחשב שלכם מתבצעת על ידי תוכנה ייעודית של חברת Adobe. אם התוכנה לצפייה בקבצי PDF לא מותקנת לכם על המחשב, ניתן להוריד אותה בחינם מאתר החברה.

RAR - קובץ אחסון סיומת קובץ

קבצי RAR הינם פורמט פופולרי לדחיסת נתונים, שמטרתו להקטין את נפח האחסון של קבצים במחשב. ישנו מגוון נוסף של סיומות לקבצים דחוסים כגון ZIPTARXARZ7, ועוד רבות אחרות שנובעות משימוש בתוכנות כיווץ שונות. מרבית תוכנות דחיסת ופריסת הקבצים עובדות עם כל סיומות הקבצים הנפוצות ואין שום בעיה של תאימות. תוכנה מומלצת לפתיחת קבצים שכאלו היא 7ZIP.

הכרה ושימוש בקבצי מחשב: לפטופ מונח על דשא

BIN - מידע בינארי 

קבצים בעלי סיומת זו הם קבצי קוד בינארי שמקושרים לקבצים או לתוכנות אחרות על המחשב. יש מספר דרכים לפתוח קבצים שכאלו אך במרבית המקרים הקובץ הפתוח לא יכיל מידע קריא ומובן. מומלץ שלא למחוק קבצים שכאלו אלא אם אתם בטוחים לחלוטין שהם לא מקושרים לתוכנות חשובות.

AVI, MP4, MKV, MPG, WMV - קבצי וידאו 

כל סיומות הקבצים האלו מתארות קבצי וידאו שנבדלים זה מזה במספר דרכים. שני ההבדלים החשובים ביותר הם איכות הוידאו ונפח הזיכרון שהוא תופס על הכונן הקשיח שלכם. קבצים מסוג AVI לרוב יהיו קטנים יותר ובאיכות נמוכה יותר מקבצי MKV, שכן קבצי MKV משמשים בדרך כלל לקידוד וידאו באיכות HD.
 
מרבית תוכנות המדיה הנפוצות כיום יודעות לזהות ולהפעיל מגוון רחב מאוד של פורמטים. התקינו את נגן VLC או BSplayer וסביר להניח שלעולם לא תתקלו בקבצי וידאו שלא תוכלו להפעיל. 
הכרה ושימוש בקבצי מחשב: סרטי פילם שעליהם תמונות חתול

ISO - קובץ מידע לצריבה

זוהי סיומת קובץ דחוס מסוג ספציפי מאוד, שלרוב משויכת לנתונים שהועתקו במלואם, או כמעט במלואם, מאמצעי אחסון אופטיים כמו תקליטורי DVD. קבצי ISO לרוב מיועדים לצריבה חוזרת על גבי אמצעי אחסון ניידים, אך ניתן גם לפתוח ולראות את תוכנם באמצעות תוכנות כמו PowerISO.

DOC, DOCX, PPTX, PPS, SLK, XLSX - קבצי אופיס 

סיומות הקבצים הללו מקושרות כולן לתוכנות האופיס של מיקרוסופט. גם אם אין לכם אופיס מותקן על המחשב, ניתן להוריד בחינם גרסה פשוטה של כל התוכנות הללו כאן.
  • PPTX היא סיומת קבצי עבודה של תוכנת PowerPoint שניתן לפתוח ולערוך בתוך התוכנה עצמה, ואילו PPS הוא קובץ שייפתח מיידי כמצגת מוכנה לצפייה.
  • קבצי DOC הם פורמט ישן של תוכנות וורד מהשנים 1997 – 2003, וקבצי DOCX הם פורמט מתקדם יותר, שעלול לסבול מבעיות תצוגה בתוכנות אופיס ישנות.
  • SLK ו-XLSX הם סוגי קבצים שונים של תוכנות גיליון הנתונים אקסל. XLSX הוא קובץ רגיל וכללי ו-SLK הוא סוג מיוחד של גיליונות עבודה שמותאם במיוחד עבור העברת מידע בין יישומי מחשב שונים ללא התערבות אנושית.

GIF - תמונות מונפשות

קבצי גיף הם סדרת תמונות שפועלות ברצף אין סופי, כדי ליצור קובץ שהוא למעשה סרטון קצר ללא קול וללא אפשרות שליטה. לא כל התוכנות יכולות להציג את רצף התמונות של הגיף, ולכן בתוכנות רבות הוא יוצג בתור תמונה פשוטה וסטטית. כדי לצפות ולנהל קבצי GIF בקלות, מומלץ להוריד את התוכנה GIF Viewer.
הכרה ושימוש בקבצי מחשב: GIF של תצורה מסתובבת

HTM, HTML - קבצי אינטרנט 

סיומות הקבצים האלו מתארות מידע שהוא למעשה תוכן של דף אינטרנט, ששמור על המחשב שלכם וניתן לצפייה על ידי דפדפן האינטרנט בו אתם משתמשים. ניתן לשמור דפי אינטרנט שלמים על המחשב שלכם ולצפות בהם גם כשאתם לא מחוברים לרשת, אבל יש לזכור שהקישורים והמאפיינים האינטראקטיביים של האתר לרוב לא יעבדו.

MP3, WMA, WAV, DVF, M4A - קבצי שמע 

סיומות אלו הן הסימנים הנפוצים ביותר לתיאור ולאחסון קבצי סאונד על המחשב האישי שלכם, החל משירים שמורים ועד להקלטות סאונד וצלילי ההפעלה של מערכת החלונות. ההבדלים בין הקבצים נובעים משיטות קידוד שונות שמשפיעות על איכות השמע, וגם מרצון לשמור על שיוך לתוכנות של חברות שונות כמו Apple) M4A) ו-Sony) DVF). כמעט כל סוגי הקבצים האלו ניתנים להפעלה בנגן המדיה של מערכת החלונות, אבל במקרה שנתקלתם בבעיה ניתן גם לנסות להפעילם באמצעות נגן המדיה הוותיק והידוע, Winamp.

DLL - קבצי מידע משותפים 

קבצים בעלי סיומת DLL הם קבצי מידע פנימיים של המחשב, המשמשים תוכנות ופעולות שונות. היתרון והחיסרון הגדול ביותר של קבצים מסוג זה הוא רמת המודולריות שלהם, יכולת שינוי יחידות המבנה של הקובץ עצמו. תוכנות ותהליכים שונים במחשב יכולים לשנות קבצי DLL אך בשל כך הם לפעמים ייפגמו וימנעו מתוכנות שנחוצות על המחשב שלנו לפעול.
 
במקרה שקיבלתם הודעת שגיאה על קובץ DLL חסר או פגום על המחשב שלכם, יש לכך פתרון פשוט. גשו לאתר dll-files.com וחפשו את שם הקובץ שהופיע בהודעת השגיאה. הורידו אותו למחשב שלכם בחינם (באמצעות האפשרות הידנית שמופיעה בצד שמאל) והעתיקו אותו לתיקייה הרלוונטית על המחשב שלכם. לכל קובץ DLL שתורידו מהאתר יצורף מסמך הוראות, אבל בכל מקרה מומלץ לקבל סיוע מאיש מקצוע או מחבר שמבין במחשבים כדי שלא לגרום בטעות נזק למחשב שלכם. 
הכרה ושימוש בקבצי מחשב: קוד בינארי של 0 ו-1 מופיע על גבי מסך מחשב

מדריך להצגת סיומות הקבצים במחשב

  • לחצו על כפתור ה"התחל" שבתחתית שולחן העבודה שלכם (1) ובחרו בלוח הבקרה (2).
הכרה ושימוש בקבצי מחשב: תפריט ווינדוס ובחירה ב״לוח הבקרה״
  • בחרו באפשרות "מראה והתאמה אישית" (יש ללחוץ על הכיתוב הירוק).
הכרה ושימוש בקבצי מחשב: בחירה באפשרויות ״מראה והתאמה אישית״
  • בחרו ב"אפשרויות תיקייה" (יש ללחוץ על הכיתוב הירוק).
הכרה ושימוש בקבצי מחשב: בחירה ב״אפשרויות תיקייה״
  • תחת הלשונית "תצוגה", (1) ודאו שאפשרות הסתרת הסמלים (2) אינה מסומנת.
הכרה ושימוש בקבצי מחשב: תפריט ״תצוגה״

 

חזרה לתחילת המדריך

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.